Marocul anulează o vizită a lui Tăriceanu la Rabat, la o zi după ce Regele Iordaniei și-a anulat vizita în România din cauza declarațiilor lui Dăncilă privind Ierusalimul

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2019, 12:17 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: AGERPRES
Vizita pe care președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, urma să o facă în Maroc la finalul acestei luni a fost anulată, urmând a fi reprogramată pentru o dată ulterioară. Totul s-a întâmplat la cererea părții marocane, potrivit unui anunț de presă al Senatului.

Sursa citată nu precizează care a fost motivul amânării vizitei, însă aceasta vine în contextul în care, în urmă cu o zi, Regele Iordaniei și-a anulat o vizită în România ca urmare a declarațiilor premierului Dăncilă privind mutarea ambasadei României de la Tel Aviv la Ierusalim.

CITEȘTE ȘI: De ce mutarea ambasadelor la Ierusalim și statutul zonei Golan sunt chestiuni atât de sensibile - Când istoria, religia și politica intră în conflict

CITEȘTE ȘI: Câte țări și-au mutat ambasada la Ierusalim și câte promit să o facă. Plus: Cum a procedat SUA, ce spune UE și cum a redeschis acest scandal România










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










11146 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    Flit intre ochi (Marţi, 26 martie 2019, 12:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Flit pentru Ciuma Rosie alde+psd care au mânjit imaginea Romaniei cu labele lor de hoti si vânzatori de tara ticalosi. Moliceanu e o seful unui grup infractional numit Senatul Romaniei, cel care da legi doar pentru hoti, si al cocinei numite ALDE.
    • +15 (17 voturi)    
      Zici pesede ? (Marţi, 26 martie 2019, 13:35)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      E ca si cum ai zice, cretini nene !
  • -18 (30 voturi)    
    Da, s-a anulat. (Marţi, 26 martie 2019, 12:26)

    WaggaWagga [utilizator]

    Fiindca o sa ploua in Maroc si asa e traditia tuaregilor.
    • +25 (29 voturi)    
      Haha (Marţi, 26 martie 2019, 13:01)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui WaggaWagga

      Psd-ist inteligent e pleonasm. Nu exista asa ceva.
      • +21 (21 voturi)    
        nu chiar (Marţi, 26 martie 2019, 13:23)

        silviust [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        Cred că v-ați gândit mai degrabă la oximoron, nu la pleonasm. 'Pesedist hoț' ar fi un pleonasm.
      • -8 (10 voturi)    
        HAHAHA (Marţi, 26 martie 2019, 13:41)

        WaggaWagga [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        Pleonasm esti tu. Eu vorbeam despre domnul Tariceanu. Citeste si dupa aia vorbeste.
  • +26 (30 voturi)    
    Curcane, (Marţi, 26 martie 2019, 12:30)

    John M. [utilizator]

    Nu insista, ca ce a facut Vasilica e foarte grav in Orientul Mijlociu, si s-ar putea sa-ti ramana oasele batrane pe acolo.
  • +25 (31 voturi)    
    s-a terminat distractia si cu arabiii (Marţi, 26 martie 2019, 12:30)

    liviu_ [utilizator]

    de acu incolo psd si pretinii o sa aiba intarlniri de afaceri cu o parte din tarile din africa, israel si rusia. ATAT!
    • +17 (19 voturi)    
      Nici atât. (Marţi, 26 martie 2019, 12:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Cei menționați de tine,evreii,africanii,etc văd că sunt vorbe goale și minciunile nu au ce căuta în afaceri..O ușă închisă în afaceri nu se redeschide ușor.Trebuie să ne ocupăm să-i pedepsim pe toți care ne fac rău prin comportamentul lor nediplomatic.
    • +10 (10 voturi)    
      relax... (Marţi, 26 martie 2019, 13:36)

      politik_killz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      s-au lamurit si aia cu cine au de-a face
  • +10 (12 voturi)    
    oricum (Marţi, 26 martie 2019, 12:46)

    liviu_ [utilizator]

    la cum merg lucrurile... PSD coace ceva... si, ca sa fiu sincer nustiu daca sunt DOAR OUGurile...
  • -21 (25 voturi)    
    Extraordinar (Marţi, 26 martie 2019, 12:50)

    doz2018 [utilizator]

    Asadar ideea mutarii ambasadei e gresita:

    1. Pentru ca UE o considera gresita? Pai americanii o considera buna si eu vreau cu americanii. Sic!
    2. Pentru ca se strica relatiile cu lumea araba? Pai eu vreau mai mult cu Israelul decat cu Hamas, Boko Haram, Hezbollah, ISIS, etc
    3. Pentru ca s-a nimerit s-o inainteze ciuma rosie in loc de oana flatulenta? Asa s-a nimerit, asta e.

    Care e problema? Scutul de la Deveselu care mai tine in loc Rusia cat de cat e american , parca.
    • +9 (9 voturi)    
      Lasa votca deoparte (Marţi, 26 martie 2019, 13:38)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      bati campii, tovarase.
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +8 (8 voturi)    
      Veorik - Rodik spaima Europei (Marţi, 26 martie 2019, 13:46)

      Hababaeba [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Asta e un subiect suficient de sensibil ca sa nu dea bine orice ai spune. Era suficient daca isi tinea gura. Dar daca asa a ordonat mustacila ce sa mai faci....
      Cum a lipsit la scoala si la Istorie si la Geografie (va amintiti ca nu stia pe unde e Iranul) - ce sa ii ceri? Sa faca analiza de impact?
      Dar ce frumos si elegant a zis ea dupa, ca a fost doar o opinie personala si valabila doar pentru ziua aia.
  • +26 (28 voturi)    
    Veoricooooo!!! (Marţi, 26 martie 2019, 12:56)

    VARCIOROVA [utilizator]

    Ce facusi Veorico??? Pentru niste aplauze"furtunoase" ne-ai bagat in rahat.
    • +18 (18 voturi)    
      Dacă și Maroc-ul îți dă cu ușa în nas. (Marţi, 26 martie 2019, 13:38)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui VARCIOROVA

      Înseamnă că situația este mai rea decât o putem exprima în cuvinte.
  • -5 (11 voturi)    
    Interesant (Marţi, 26 martie 2019, 14:59)

    vodatepes [utilizator]

    Interesanta agitatia acesta. Ceausescu s-a implicat in conflictul dintre arabi si evrei urmarind interesele economice. Romania a finantat multe proiecte in statele arabe iar cu evrei a obtinut bunavointa cercurilor financare mondiale. Dupa disparitia lui Ceausesc , Romania a ramas cu bani dati la arabi pentru diferite proeicte si de la care nici in ziua de azi nu am mai vazut bani. Multi din lideri lumi arabe au spus ca ei au primit bani de la Ceausescu si lui ii sunt datori nu Romaniei. Adicalea am ramas cu praful de pe toba. Ce mai reprezinta lumea araba acum? In afara de aliati traditonali ai SUA restul nu conteaza. Irak, Iran, Siria, Liban, Egipt..... " mari puteri" Israelul insa conteaza pe scena lumi cat si SUA. Marocul s-a suparat? Ok daca nu ar fii Europa sunt morti de foame toti. Tto nordul Africii face foamea. De ce daca ea asa de bine la ei au trecut si mai trec mediterana ca disperati. Cu cine sa mergi la brat ? Cu cei care nu conteaza?
    • +3 (3 voturi)    
      nu se amesteca mere cu pere (Marţi, 26 martie 2019, 18:52)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      in primul rind Dancila a facut o vizita privata in America nu a fost invitata de administratia americana, invitatia a fost din partea unei organizatii israeliene dar ca sa dea mai multa greutate vizitei s-a ales America, concluzie afirmatii politice facute intr-o vizita privata nu se face in avantajul unui alt stat(Israel). In alta ordine de idei Ceausescu nu a scos bani din buzunarul sau sa imprumute alte state(au fost contracte) situatia politica s-a schimbat datornicul asta a asteptat. Punctul trei este ca tu ca tara joci in clubul din care faci parte (bani se incaseaza de la EU nu de la americani) crede cineva ca Trump sare in ajutorul unei tari amenintate cind partenerii Americi sint pusi la gard dupa atitia ani, America este interesata de vinzare de armament si asta urmareste si in Romania. Dupa al doilea razboi mondial(Italia,Germania,Japonia) nu au avut voie sa dezvolte industria de armament(solutiie corecta) dar acum America cere mai multi bani de la aceste tari. Problema cu Dancila este ca Romania trebuie sa caute piete de desfacere si asta o cauti la vechii pareneri de afaceri
  • -1 (1 vot)    
    Marocul (Miercuri, 27 martie 2019, 1:18)

    Kepler [utilizator]

    e tara care controleaza o bucata buna de desert mai la sud de ea si care nu e clar daca ii apartine sau nu ...
  • 0 (2 voturi)    
    Marocul e doar a doua țară care ne dă cu flit (Miercuri, 27 martie 2019, 7:46)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Urmează intreaga lume arabă, musulmană. Curios, israelienii nu au mare lucru de câștigat din servilismul pupincurist rumanesc.