Reacția lui Iohannis după ce Dăncilă a anunțat mutarea ambasadei la Ierusalim: Demonstrează totala sa ignoranță în domeniul politicii externe / Nu există nicio decizie

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Duminică, 24 martie 2019, 19:18 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis reacționează după ce premierul Dăncilă a anunțat că România va muta ambasada de la Tel Aviv la Ierusalim, susținând că șefa guvernului „demonstrează, încă o dată, totala sa ignoranță în domeniul politicii externe și în ceea ce privește luarea unor decizii importante ale statului român”

„Din dorința de a-și revendica o decizie care nu aparține doar Guvernului României, așa cum dorește să lase impresia, Prim-ministrul Viorica Dăncilă se grăbește să facă anunțuri publice fără să existe o decizie în acest sens”, susține șeful statului, într-un comunicat de presă.

Iohannis precizează că decizia mutării Ambasadei României de la Tel Aviv la Ierusalim va avea loc numai după finalizarea analizei care se desfășoară în prezent și doar cu avizul tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniul politicii externe și al securității naționale.

„Decizia finală aparține Președintelui României, care este, potrivit Constituției, titular al deciziilor de politică externă a României și reprezentant al țării noastre în plan extern. Administrația Prezidențială nu a primit până în prezent analiza care a fost anunțată în repetate rânduri de Guvern”, mai precizează sursa citată.

Premierul Viorica Dăncilă a anunțat, duminică, aflată într-o vizită în SUA, că după finalizarea analizei” și „în deplin consens”, România își va muta Ambasada din Israel de la Tel Aviv la Ierusalim.

Anunțul a fost făcut într-un discurs susținut în Conferința Comitetului Americano-Israelian pentru Politici Publice (AIPAC).

„Sunt încântată să anunț astăzi, în fața audientei AIPAC că după finalizarea analizei de către toți actorii constituționali implicați în procesul decizional din țara mea și în deplin consens, eu, ca prim-ministru al României, și Guvernul pe care-l conduc vom muta ambasada României la Ierusalim, capitala Israelului”, a declarat Dăncilă, susținând că Guvernul României a „inițiat un proces de evaluare a oportunității” mutării ambasadei la Ierusalim, după ce SUA au făcut acest lucru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13199 vizualizari

  • +29 (39 voturi)    
    Veorica Nebunica (Duminică, 24 martie 2019, 19:26)

    dd68 [utilizator]

    Iart-o Doamne...ca nu stie ce vorbeste!
    • +14 (14 voturi)    
      .... ba cred ca stie ...... (Duminică, 24 martie 2019, 21:39)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui dd68

      VIn alegerile, ceva consilieri israelieni "gratis" + suport politic generos pot sa faca diferenta. Poate si niste conturi ascunse bine nu strica (ca doar nu vor fi politicieni o vesnicie) ........
  • +23 (35 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 24 martie 2019, 19:27)

    polonyca [anonim]

    • -14 (28 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 24 martie 2019, 19:37)

      [anonim] i-a raspuns lui polonyca

    • +13 (13 voturi)    
      Pai nu e bien ce zice Iohannis (Duminică, 24 martie 2019, 21:44)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Tudorele, fa ceva, cheama CCR. Ce? UE ? Lasa-i p-aia ca stie Mustaciosul mai bine, nu vorbea el de suveranitate?

      Hai sa dovedim o data si pentru totdeauna ca aceasta tara e anti-UE. Hai, curaj! Nu ne trebuie progres. Ne place si Evul Mediu. Nu e asa rau dupa ce te obisnuiesti. Cu conditia ca "elita" sa traiasca in continuare "ieuropeneste". Noi muritorii sa fim mai ... rezervati.

      https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ctp-insii-astia-vor-sa-scoata-ue-din-romania-il-vedeti-inmormantat-pe-tariceanu-la-straulesti-1033238
  • +14 (22 voturi)    
    Asa au procedat comunistii si cu Regele Mihai (Duminică, 24 martie 2019, 19:39)

    John_english [utilizator]

    L-au lasat sa vorbeasca o vreme dupa care l-au trimis la plimbare. Tot la acea vreme membrii partidelor istorice au platit aspru pretul ignorantei, multi sfarsind in inchisori.
  • +21 (25 voturi)    
    Viorica să meargă în vizită în Palestina. (Duminică, 24 martie 2019, 19:41)

    asavreau [utilizator]

    Să o aplaude palestinienii,cu toate că sunt mulți palestinieni și în România și o pot aplauda și felicita pentru vorbele de duh spuse.
  • -27 (43 voturi)    
    Si uite asa... (Duminică, 24 martie 2019, 20:00)

    Gigi Kent [utilizator]

    Si uite asa, doar pentru a dovedi ca Prim Ministrul PSD greseste sau ca el e miezul din dodoasca, Iohannis e capabil sa strice relatiile cu SUA si Israel. SUA au mutat deja ambasada la Ierusalim. Cred ca e un motiv necesar si suficient.

    Asta daca nu cumva Iohannis este vocea altor interese … poate rusesti prin filiera germana. Eu stiu. Ma gandesc ...
    • -14 (26 voturi)    
      e o capcana intinsa (Duminică, 24 martie 2019, 20:17)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      iar Klaus a cazut perfect in ea. Vom vedea...
      • +1 (1 vot)    
        E o capcană pentru proști (Luni, 25 martie 2019, 17:18)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        și voi ați căzut în ea - de fapt v-ați aruncat cu capul înainte!
        Capcana este din ciclul PSD păcălește fraierii - Cum să vorbim despre orice prostie, dar nu despre cum jefuim noi, PSD-iștii; țara!
    • +13 (27 voturi)    
      acum ..... (Duminică, 24 martie 2019, 20:22)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ......si matale nu gandi prea mult ca dauneaza grav !!!! Pe ordinea de zi PSD-ALDE este atacarea presedintelui cu orice ocazie !!! Cat priveste interese rusesti vorbeste cu stapanii tai Dragnea si Tariceanu si consulta si aliatul vostru din Ungaria Orban!! Dar daca te hotarasti fii atent cu pianul pe scari ,sa nu cumva borfasii sa te lase muritor de foame !!!!
  • -13 (27 voturi)    
    Oare de ce? (Duminică, 24 martie 2019, 20:35)

    CalinMircea [utilizator]

    Se bagă în poză președintele? Că doar în constituție scrie clar că politica externă e înfăptuită de guvern(art. 102). Președintele nu are nici o atribuție în domeniu, doar numește ambasadori și semnează tratate negociate de guvern.
    • +11 (17 voturi)    
      Constitutia ? (Duminică, 24 martie 2019, 22:02)

      luciaS [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Cred că nu prea ai citit cu atenție ; președintele se ocupă cu politica externă, nu guvernul sau doamna prim ministru care nu prea știe ce vorbește cam tot timpul
  • -4 (4 voturi)    
    cita degringolada (Duminică, 24 martie 2019, 22:11)

    Coco Whistle [utilizator]

    si lipsa de conducere. niste forte din afara poate mai corecteaza ceva din deciziile politicienilor romani. sho pe ei.
  • -9 (17 voturi)    
    Iarasi a iesit neamtul cu atacuri anti-semite. (Duminică, 24 martie 2019, 23:49)

    adrianhn [utilizator]

    Era de asteptat ... se stie ca iohanel asteapta comenzi din Rusia prin Berlin.

    America deja a mutat ambasada la Ierusalim, capitala recunoscuta a Israelului, Romania va face la fel, chiar daca Iohanel, Putin si altii ca ei se vor opune.
    • +13 (15 voturi)    
      not sure... (Luni, 25 martie 2019, 0:14)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      ... if troll or just playing stupid...
  • +3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 martie 2019, 10:51)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    xzxzxz (Luni, 25 martie 2019, 18:28)

    solar [utilizator]

    Din aceasta SITUATIE FARA PRECEDENT , o parte va pierde, alta va castiga . IREMEDIABIL ! Intrebarea este CARE VA FI ACEEA ? Nici macar un compromis nu mai este posibil !
  • 0 (2 voturi)    
    Ignoranta maxima (Luni, 25 martie 2019, 19:45)

    gemart [utilizator]

    Dragnea mizeaza pe ignoranta romanilor si se da prietelul "americanilor". Se agita sa joace cu doi mafioti si criminali fara scrupule, Trump si Bibi, ca deh, si Daddy e din aceeasi liga doar ca Romanica e tara mai obscura si nu se aude de ea pana cand deschide Dancila gura