Doctorii decid luni dacă îl operează pe Dragnea. PSD amâna validarea listelor la europarlamentare

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 martie 2019, 21:27 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Codrin Ștefănescu a declarat duminică seară, la Antena 3, că l-a vizitat pe Liviu Dragnea la spital, iar medicii urmează să decidă luni dacă îl vor opera pe liderul PSD. Secretarul general al PSD a precizat că va fi amânată pentru o săptămână validarea în CEx a listei candidaților la europarlamentare. Amintim că luni, la Înalta Curte, este programat un nou termen în dosarul angajărilor fictive, în care Liviu Dragnea a fost condamnat în primă instanţă la trei ani și jumătate de închisoare cu executare.

„Am fost să-l vizitez pe Liviu Dragnea la spital cu Mircea Drăghici, exact când ne-am întors de la Brăila. Părerile doctorilor sunt împărțite. Adică doi dintre marii noștri sepcialiști spun că n-ar fi nevoie de o intervenție chirurgicală, alți doi spun că e nevoie de două intervenții chirurgicale și urmează ca în seara asta și mâine dimineață după ce mai fac un set de analize să ajungă la o concluzie comună. El ar dori să nu se ajungă la operație. Este o dublă hernie și are și o problemă la gât. E o chestiune cervicală. Urmează ca mâine să primim un răspuns exact. În orice caz, va trebui să stea la pat în următoarele câteva zile obligatoriu. Prin urmare va trebui să oprim turneul în țară. La sfârșitul săptămânii aveam de vizitat colegii noștri din orașele județen din Cluj, Sibiu și Brașov. E foarte posibil să amân aceste conferințe. Mâine voi vorbi cu colegii mei și o să trimit o circulară în sensul acesta, în funcție de ce aflăm mai multe de la medici”, a afirmat Codrin Ștefănescu, duminică seara, într-o intervenție telefonică la Antena 3, potrivit Mediafax.

Luni urma ca Biroul Permanent al PSD să se întrunească, iar în cursul săptămânii era programat CEx, cu prezentarea listei candidaților la alegerile pentru Parlamentul European.

„Trebuia să facem Birou Permanent al partidului mâine (luni - n.r.), asta era înainte de a face CEx, în care urma să stabilim lista candidaților la europarlamentare. Marți sau joi, erau două variante. O să amânăm săptămâna aceasta tot”, a spus Ștefănescu.

Totodată, strângerea de semnături pentru lista de candidați PSD se va finaliza în săptămâna următoare și va fi depusă tot în această perioadă.

„Eu mâine voi trimite o circulară tuturor candidaților pentru a-și depune dosarele complete la partid. În cursul zilei de mâine și poimâine vom finaliza strângerea de semnături din țară. Cred că vom depăși 1.300.000 de semnături pe care o să le depunem în cursul acestei săptămâni. Partidul funcționează”, a afirmat secretarul general al PSD.

Acesta a mai spus că, în opinia sa, Liviu Dragnea se va recupera foarte repede pentru că „este un om foarte ambițios și hotărât”.


Liviu Dragnea a început să acuze dureri de spate în special după discursul de la Târgoviște, de vineri, acolo unde a și menționat la pupitru că este foarte rece. Președintele social-democraților a fost în aceste zile în turneu la organizațiile locale PSD, iar duminică ar fi trebuit să fie la Brăila. El a mers în final la spital, pentru efectuarea unui RMN și a unor analize medicale.

Duminică dimineață, secretarul general al PSD Codrin Ștefănescu a anunțat că doctorii au decis să îl interneze în spital pe Liviu Dragnea, din cauza problemele pe care le are la spate. Ulterior, într-o intervenție la Antena 3, Codrin Ștefănescu a declarat că ar fi vorba de o dublă hernie de disc.

Luni este termen în procesul lui Dragnea la ICCJ

Luni, pe 18 martie, judecătorii de la Înalta Curte au programat un nou termen în dosarul privind angajările fictive de la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Teleorman, în care liderul PSD, Liviu Dragnea, a fost condamnat în primă instanţă la trei ani și jumătate de închisoare cu executare.

Dosarul a fost amânat de mai multe ori, începând din septembrie anul trecut, din cauza controverselor privind constituirea completurilor de cinci judecători de la Înalta Curte de Casație și Justiție.

La termenul precedent, Liviu Dragnea a cerut să fie audiat.










Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










8457 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    il mai stim pe unul (Duminică, 17 martie 2019, 21:39)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    care la revolutie si-a bagat piciorul in ghips ... vin vremuri grele in P$D...asa-i? trebuie sa se dea lovit, ca sa aiba scapare de moment, in speranta replierii! Doar ca-s multe hiene in organizatie, care simt imediat miros de sange... si sar s-o manance si pe hiena sefa, n-au frica dupa ce simt sangele, ca au mai procedat asa si cu alte hiene mai mici sau mai mari... ca asa-i in jungla- care pe care :)
    • +9 (9 voturi)    
      Liviu Dragnea (Luni, 18 martie 2019, 9:07)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

      Liviu Dragnea doreste ca conduca România dar ii pune capac o hernie de disc, pana si bunicul meu mergea la piața cu dureri de spate, Dragnea face pe mortul dar vrea sa candideze la Presedentie.
      • +3 (3 voturi)    
        Completul de 5 medici e constitutional? (Luni, 18 martie 2019, 12:40)

        Bwana [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        Ca daca nu este va trebui sa-i puna hernia la loc pina la noua tragere la sorti.
    • -4 (6 voturi)    
      Hernia de disc este o afectiune foarte grava (Luni, 18 martie 2019, 10:59)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

      care iti restrange mult miscarile si iti face viata un calvar din cauza durerilor. Nu radeti de asa ceva, daca chiar are hernie si e de operat, il plang pe Liviu Dragnea
      • +3 (3 voturi)    
        Pariu ca nu o sa fie operate (Luni, 18 martie 2019, 12:30)

        banatul e fruncea [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Fac pariu cu tine cu cota 10, ca nu o sa fie operat.
  • +18 (18 voturi)    
    Doctorii inlocuiesc judecatorii pana la .......... (Duminică, 17 martie 2019, 21:43)

    Plagarus [utilizator]

    .......calendele greco - braziliene. !
    • +8 (8 voturi)    
      Data operației, (Luni, 18 martie 2019, 9:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Va depinde de data prezentării la ÎCCJ reprogramată.Întâmplător.
    • +7 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 18 martie 2019, 9:31)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

  • +22 (22 voturi)    
    Vor decide sa nu-l opereze (Duminică, 17 martie 2019, 21:50)

    emil bobu [utilizator]

    pentru ca nu are nicio boala (fizica).

    A vrut doar sa scape de prezenta la termen in procesul pentru una din multele infractiuni pe care le-a comis.

    Nu inteleg de ce se teme de procese, si-a ales completul de 5 care il va judeca, un privilegiu pe care niciunul dintre prostii care nu voteaza nu il au.

    Care-i problema, Liviule? Esti cel mai las dictator din cati am avut in tara asta suferinda, cu poporul asta care nu gandeste si nu voteaza.
  • +26 (26 voturi)    
    Poate-l opereaza Dr. Ciomu (Duminică, 17 martie 2019, 21:53)

    Dalinar [utilizator]

    Ala care niveleaza omu’.
    • +18 (20 voturi)    
      Bine-ar fi sa-l opereze doctorii romani... (Duminică, 17 martie 2019, 22:46)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Daca scapa si nu ramane paralizat, daca nu-i uita vreun tampon in taietura, daca nu-i taie din greseala vreun vas si sangereaza doua luni dupa operatie, daca nu se intampla nimic din toate astea, este imposibil sa nu-i bage niscaivai bacterii rezistente la antibiotice. Asa ca, dragi doctori, puneti mana pe bisturiu si apucati-va de treaba. Aveti mare grija sa nu-l lasati sa va scape din maini, o sa aveti recunostiinta tuturor romanilor. Si nu trebuie sa procedati decat asa cum procedati obisnuit.
  • -16 (18 voturi)    
    fara ”diavol”... (Duminică, 17 martie 2019, 21:53)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ce vor face ”ingerii”?
  • +17 (17 voturi)    
    o anestezie va rugam (Duminică, 17 martie 2019, 21:59)

    falcoind [utilizator]

    de trezit nu are rost .
  • +19 (21 voturi)    
    plebea sta la coada (Duminică, 17 martie 2019, 22:10)

    madafaca [utilizator]

    Sigur ca preamaritul Liviu Dragnea azi intra in spital si maine are RMN-ul facut.
    Eu cu maicamea bolnava de cancer la san fac programare pentru peste 2 saptamani la RMN ca nu este loc. Lasa ca este loc pentru jegurile astea de politicieni...
    • +11 (11 voturi)    
      Gratis, programare poate peste vreo 4 luni (Duminică, 17 martie 2019, 22:50)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui madafaca

      Daca platesti jumate (asta inseamna vreo 400 de lei) te programeaza in doua-trei zile. Poti sa ai vreo 10 cancere, ca tot nu faci gratis (sau nu faci deloc daca te programeaza, caci pana ajungi la rand ajungi in groapa)
    • +16 (16 voturi)    
      basca... (Duminică, 17 martie 2019, 23:12)

      Fapte [utilizator] i-a raspuns lui madafaca

      Basca 4 doctori care ii stau la cap.
      Macar de l-ar opera, poate ia si el un stafilococ platiniu.
  • +19 (19 voturi)    
    teatru (Duminică, 17 martie 2019, 22:28)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Tot ce s-a intamplat este un circ fara bani, el nu are nimic deosebit. Daca inregistrarile RMN le-ar verifica un medic neutru ,cu mare probabilitate, nu ar gasi nimic deosebit. Totul pentru sa incurce activitatea justitiei, lasul de dragnea(daca Ioannis=lenesul).
    • +6 (6 voturi)    
      Absolut (Luni, 18 martie 2019, 9:18)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Desi pare un pic mai subtil decat a-ti trage un glont pe langa carotida, cum a facut un clasic in viata al psd-ului, e absolut evident ca e o manareala. Pacat de doctorii care se vand pentru aceasta internare fictiva.
  • +16 (16 voturi)    
    Saracu domnu dragnea (Duminică, 17 martie 2019, 22:41)

    trandafil [utilizator]

    Sper ca medicii sa-l gaseasca sanatos, sa nu intarzie saracu la infatisare la ICCJ.
  • +5 (5 voturi)    
    . (Duminică, 17 martie 2019, 22:54)

    Sarmat [utilizator]

    S-a dus diavolul?
    • +7 (7 voturi)    
      Dragnea (Luni, 18 martie 2019, 7:30)

      **#** [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      E dat dacului.
      • +1 (1 vot)    
        Pai, atunci (Luni, 18 martie 2019, 11:52)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui **#**

        sa-l si ia sa scapam de el !
  • +16 (16 voturi)    
    Manevra disperata (Duminică, 17 martie 2019, 23:10)

    subcultura [utilizator]

    Durerile nu sunt motiv de neprezentare la instanța. Daca nu se rezolva cu nurofen, se poate in scaun cu rotile. Mai vin si alții asa.
    Încearcă sa amâne procesul ca sa se pensioneze judecătoarea din complet care deja a anunțat ca se pensionează in Iunie. Pana atunci mai sunt posibile la curte trei termene: maine, in Aprilie si in mai.
    Acum curtea trebuie sa vadă ce face, merge înainte si risca sa reia de la zero cand se pensionează judecătoarea sau îl aduce pe Dragnea cu mandat de aducere acum.
    Trebuie sa ia o decizie din scurt, de aia l-au si luat pe Dragnea durerile sâmbăta, sa nu fie timp.
  • +12 (12 voturi)    
    Tot de la Targoviste i se trage si lui Dragnea (Duminică, 17 martie 2019, 23:37)

    John_english [utilizator]

    .
  • +14 (14 voturi)    
    Saracul Liviu (Luni, 18 martie 2019, 0:43)

    burebista [utilizator]

    Durerile dela spate, adica de colona sunt urmarea STRESULUI cumulat din cauza justitei si a statului paralel .
  • +10 (10 voturi)    
    Poate (Luni, 18 martie 2019, 2:42)

    Observatory [utilizator]

    greșesc siil operează la cap, o minime medicală este posibila....sau poate chirurgul sa fie fără diploma de doctor, doar de la Ștefan Gheorghiu....������
  • +9 (9 voturi)    
    Romanii au decis deja: TREPANATIE. (Luni, 18 martie 2019, 3:43)

    Alex735 [utilizator]

    Prognosticul e oricum, rezervat...
  • +9 (9 voturi)    
    Ma bucur c a l-a vizitat..... (Luni, 18 martie 2019, 6:37)

    gigiN [utilizator]

    ..la spital,asta inseamna ca o sa-l viziteze si la puscarie,desi as prefera sa fie colegi de celula macar vreo 7-8 anisori !!
  • +5 (5 voturi)    
    Spital privat ? (Luni, 18 martie 2019, 8:51)

    clint [utilizator]

    Doar nu risca sa se infecteze intr-unul de stat. Nu spune nimeni la ce spital e internat ?
  • +6 (6 voturi)    
    parca vad ca... (Luni, 18 martie 2019, 9:00)

    liviu_ [utilizator]

    imediat ce se amana (din nou) termenul de judecata, o sa-si revina miraculos....
  • +7 (7 voturi)    
    un nou act in aceasta piesa de teatru (Luni, 18 martie 2019, 9:31)

    Dizidentul [utilizator]

    totul a fost regizat si jucat ,scopul este ca penalul sa obtina inca o intirziere a judecatii. In citeva zile cind miscarea v-a avea reusita si un nou Termin( in vara) se v-a stabili are sa iasa din spital cu o surprinzatoare inbunatatire a sanatati, cum aspus Codrin(Dragnea este tare s i se v-a lupta cu boala)
    • +1 (1 vot)    
      Incredibil. (Luni, 18 martie 2019, 15:00)

      Isobar [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      Machiavelismul consilierilor(straini) ne demonstreaza
      ca orice incercare de atac asupra FAVORITULUI va
      fi anihilat si scopul final va fi indeplinit.
      DRAGNEA PRESEDINTE.
  • +6 (6 voturi)    
    La cat de hot e asta (Luni, 18 martie 2019, 10:00)

    R.Stoian [utilizator]

    O sa fure si bacteriile din spital
  • +6 (6 voturi)    
    deja vu (Luni, 18 martie 2019, 10:01)

    un oarecare [utilizator]

    mai stiu pe unul care s-a impuscat in gusa in imprejurari similare.

    ce coincidente la PSD.
    se opereaza exact in ziua procesului, si Kovesi este chemat la audieri exct in zilele cand este chemata la Bruxelles
  • +2 (4 voturi)    
    dubios (Luni, 18 martie 2019, 10:35)

    Mircea1978 [utilizator]

    Oare de asta ultimul sondaj ne spune ca pe Bucureşti. PSD, pe primul loc în Capitală. Citeste mai mult: adev.ro/poi9x3
  • +3 (3 voturi)    
    doctorii decid? (Luni, 18 martie 2019, 12:21)

    revo [utilizator]

    Ete, na! Pai ce, sunt de capul lor? Cand zice Dragnea, care asteapta sa vada cand se amana procesul de la ICCJ - exact in ziua aia se duce iar la spital! Pentru investigatii, of course, ca de operatie n-are nevoie.