UPDATE Procesul în care Liviu Dragnea a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare - o nouă amânare după ce liderul PSD a anunțat instanța că vrea să fie audiat. Un nou termen, în 18 martie

de MH     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2019, 9:02 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Digi 24
Magistrațiii instanței supreme au dispus luni o nouă amânare în dosarul privind angajările fictive de la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (DGASPC) Teleorman, în care liderul PSD, Liviu Dragnea, a fost condamnat în primă instanţă la trei ani și jumătate de închisoare cu executare. Dosarul a fost amânat de mai multe ori, începând din septembrie anul trecut, din cauza controverselor privind constituirea completurilor de cinci judecători de la Înalta Curte de Casație și Justiție. La termenul de luni, Liviu Dragnea a cerut să fie audiat, iar magistrații au fixat un nou termen pentru 18 martie.

UPDATE - Liviu Dragnea a anunțat instanța supremă că vrea să fie audiat. Un nou termen, pe 18 martie

Președintele PSD Liviu Dragnea a anunțat, prin intermediul avocaților, la termenul de luni că vrea să dea declarații în fața judecătorilor. Și procurorii DNA au cerut audierea, potrivit Mediafax.

Și Olguţa Şefu, fost director executiv adjunct al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman Teleorman, a anunțat instanța să vrea să fie audiată.

Restul inculpaților fie își mențin declarațiile date anterior, fie nu vor să dea altele noi.

Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție se vor pronunța pe aceste solicitări, dar și pe alte cereri de probe în 18 martie.

Dosarul lui Liviu Dragnea este judecat de Completul 2 de cinci judecători, format din judecătoarele Simona Daniela Encean, Tatiana Lucia Rog, Alexandra Iuliana Rus, Luciana Mera şi Rodica Aida Popa.

În ultimele luni, magistrații au dispus amânări la cinci termene de judecată în dosarul liderului PSD, în condițiile în care a fost contestată inclusiv la Curtea Constituțională formarea acestor completuri, care au fost trase la sorți de mai multe ori, iar procesele au fost blocate.

La începutul lunii octombrie, cu mai puțin de o săptămână înainte de începerea apelului în dosarul în care Liviu Dragnea a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare, premierul Viorica Dăncilă a sesizat Curtea Constituțională privind un conflict juridic între Parlament și Înalta Curte de Casație și Justiție în privința modului în care sunt aplicate noile prevederi cu privire la formarea completurilor de 5 judecători. Răspunsul CCR - noua lege trebuie pusă în aplicare de îndată, iar Înalta Curte de Casație și Justiție trebuie să organizeze altă tragere la sorți.

Instanța supremă s-a conformat, dar constituirea completului a fost contestată în instanță de către Liviu Dragnea (în dosarul angajărilor fictive de la Protecția Copilului Teleorman), pe motiv că tragerea la sorți a fost făcută înainte de motivarea deciziei CCR. Curtea de Apel București i-a dat câștig de cauză liderului PSD, hotărând că noile completuri sunt nelegal constituite. În aceste condiții, toate procesele din decembrie, de la completurile de 5, între care și dosarul lui Dragnea, au fost suspendate. Consiliul Superior al Magistraturii a stabilit ulterior o nouă procedură de constituire a completurilor de 5, iar în 13 decembrie a avut loc o nouă tragere la sorți.

În urma deciziei Curții Constituționale, mai mulți condamnați au depus contestații în anulare în cazul sentințelor pronunțate de completurile de 5 judecători. Astfel, în ultimele luni au obținut decizii de suspendare a executării pedepselor condamnați celebri precum fostul ministru al Dezvoltării Elena Udrea, fosta șefă a DIICOT Alina Bica, încarcerate în Costa Rica, foștii miniștri Dan Șova și Constantin Niță, fostul președinte al Federației Române de Box Rudel Obreja, fostul șef ANAF Șerban Pop și omul de afaceri Horia Simu. Toți au fost puși în libertate.

În 21 iunie, magistrații instanței supreme l-au condamnat pe Liviu Dragnea la 3 ani şi 6 luni închisoare cu executare pentru instigare la abuz în serviciu în dosarul DGASPC Teleorman, care viza angajarea fictivă a două angajate - Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica. Decizia nu este definitivă şi a fost atacată cu apel.

Potrivit procurorilor, cele două angajate nu s-au prezentat la serviciu şi nici nu au prestat vreuna dintre activităţile înscrise în contractul lor muncă semnat cu DGASPC Teleorman, desfăşurându-şi de fapt activitatea la sediul organizaţiei PSD Teleorman.

DNA susţine că, în calitate de preşedinte al CJ Teleorman, Liviu Dragnea coordona şi controla activitatea DGASPC Teleorman, instituţie în cadrul căreia au fost încadrate Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica.

Procurorii afirmă că Liviu Dragnea a determinat-o pe Anisa Niculina Stoica să se angajeze şi să fie remunerată în cadrul DGASPC Teleorman.

Dragnea mai este acuzat că a contribuit, prin influenţa pe care o avea în calitate de preşedinte al CJ Teleorman, ca Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica să fie menţinute în funcţie la DGASPC Teleorman.


"Îmi cer iertare miilor de români, care unii stau în pușcărie pe un articol neconstituțional, alții sunt târăți în tribunale pe baza aceluiași articol sovietic. Îmi cer iertare pentru că s-a lungit atât de mult modificarea Codului Penal”, spunea Dragnea, într-o declarație de presă pe holurile Parlamentului, în care a apărut înconjurat de liderii PSD.

De asemenea, el descria condamnarea sa drept "o execuție în masă” în care au fost condamnați 9 oameni pentru a se "justifica" și condamnarea sa.


















9459 vizualizari

  • +34 (38 voturi)    
    se amana, ascultati la mine! (Luni, 18 februarie 2019, 9:06)

    qwerasdf [utilizator]

    mai trage de timp liviu, justitia oricum e pusa pe butuci de unul ca slugarel toader si victor ciorbea, acel accident genetic...
    • -6 (6 voturi)    
      s-a amanat o luna... (Luni, 18 februarie 2019, 11:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      dar pana la urma tot il vor judeca..
  • +34 (34 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 18 februarie 2019, 9:12)

    Radu-Mihai [anonim]

  • +26 (28 voturi)    
    saracu, e nevinovat (Luni, 18 februarie 2019, 9:13)

    GeorgeT [utilizator]

    Omu munceste pe brinci, pt binele obstei si ce rasplata primeste??
    Amenintari cu puscaria ..
    Pai ce mama masii crestini mai suntem si noi, ce fel de moaste pupam?
    Paste fericit tutulor si somn usor in continuare
  • +30 (32 voturi)    
    Justitia română (Luni, 18 februarie 2019, 9:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    A fot și este apărătoarea hoților. Au fost deturnați bani alocați copiilor pentru ca ticălosul să-și plătească două boarfe de secretare din cloaca numita psd-Teleorman. In orice stat de drept, vinovatul ar fi fost de mult condamnat, nu si in Ro, stat mafiot aparat de o Justitie profund corupta.
  • +28 (28 voturi)    
    Gata, reincepe procesul? (Luni, 18 februarie 2019, 9:19)

    taro [utilizator]

    Au fost selectati judecatorii potriviti? Tudorel si Dragnea sunt multumiti de "alegere"?

    I-a "ienvestigat" gestapo-ul lui Toader judecatori si l-ea pregatit dosare asa in caz ca nu joaca dupa cum le canta Dragnea?
  • +27 (27 voturi)    
    infractori de elita (Luni, 18 februarie 2019, 9:24)

    floarealbastra [utilizator]

    cine spune ca romanii sunt dezbinati ar trebui sa vada si solidaritatea hotilor.
    aceasta famiglia romaneasca e mai tare decat mafia.
    cel mai tare mi-a fost frica dupa 89 de ascensiunea hotilor, prostilor,tupeistilor, impostorilor.
    si cum corect de afirma de ce ti-e mi tare frica de aia nu scapi.
  • +32 (32 voturi)    
    Instantele au jedcatori? (Luni, 18 februarie 2019, 9:27)

    Martinezu [utilizator]

    Nu e legal. Trebuie judecat de parlament pentru ca pe ei i-au votat cetatenii. Asta in cazul lui Dragnea. Ceilalti pot fi judecati in continuare la Antena 3.
  • +22 (22 voturi)    
    Ii doresc sa nu piarda nimic (Luni, 18 februarie 2019, 9:40)

    mos ion roata [utilizator]

    Cel putin tot 3,5 cat a avut initial.
  • +20 (22 voturi)    
    la inchisoare cu javra ... (Luni, 18 februarie 2019, 9:40)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    la inchisoare cu javra ...
  • +20 (20 voturi)    
    Se amână? (Luni, 18 februarie 2019, 9:43)

    nick24 [utilizator]

    până se prescrie?
    Sau se judecă pt că psd are 4-1 în acest nou tras la soți complex de judecată?
    De furat banii a furat de la copiii săraci, dar articolul e sovietic, deci? Cum o rezolvăm?
  • +20 (20 voturi)    
    DLN un cormoran penal in balta Belina. (Luni, 18 februarie 2019, 9:52)

    Plagarus [utilizator]

    Mai are balta penala psd,destui bibani.!!
  • +20 (20 voturi)    
    Curaj judecatorilor. (Luni, 18 februarie 2019, 9:52)

    Houthi [utilizator]

    Asta de tanar a furat,a inceput cu turnatul apei in bere,la cârciumile pe care le avea.Apoi,vazand ca merge,s- a extins furand pana si banii copiilor.Merita sa viziteze Jilava pentru cel putin 5 ani,Borcea te asteapta la dus.
  • +15 (17 voturi)    
    Speranta (Luni, 18 februarie 2019, 10:10)

    Mircea11 [utilizator]

    Sper sa va faceti treaba asa cum trebuie iar baronul de Teleorman sa ramana cu o pedeapsa cel putin la fel de mare ca si in prima instanta.
    O merita !
  • +17 (17 voturi)    
    nu mai trebuie pierdut timpul (Luni, 18 februarie 2019, 10:29)

    terex [utilizator]

    dati cu executare.
  • +9 (13 voturi)    
    Ar trebui desființate tribunalele. (Luni, 18 februarie 2019, 10:33)

    asavreau [utilizator]

    La ce mai cheltuim cu ele dacă nu judecă infractorii,să clarifice.Ori la pușcărie,ori în libertate.Scindarea societății este și din cauza judecătorilor care amână până la absurd termenele de judecată.Și ce bine sunt plătiți pentru asta!De fapt,în Decembrie 1989 sistemul judiciar a rămas neclintit.Procurorii ceaușiști și judecătorii,așa zișii călăi ai lui Ceaușescu,//împart//acum dreptatea.Cheltuim degeaba cu salarii și alte cheltuieli.Desființate tribunalele și Parlamentul,iar pentru unele cazuri//însuși//Dragnea,să stabilească cine merge la închisoare și cine în libertate.
    • +11 (11 voturi)    
      De Acord (Luni, 18 februarie 2019, 10:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Cu O Conditie:
      Legalizarea port arma, astfel incat “judecata” sa o facem public, transparent la sediul kiseleffzece prin Sentinta Definitiva Publica !
  • +14 (14 voturi)    
    Ce tot atatea amanari? De ce? (Luni, 18 februarie 2019, 10:56)

    V. Istina [utilizator]

    Care e justificarea logica? De ce amanare cu o luna? Oare judecatorii nu stiu ca daca o tin asa, ajung sa se prescrie faptele, ca majoritatea privatizarilor frauduloase, in rarele cazuri cand macar au existat procese deschise?

    Asta e justitie functionala? Din amanare on amanare pana la prescriere? Asa e si cu ceilalti inculpati?
    • +4 (4 voturi)    
      Timpul trece,leafa merge. (Luni, 18 februarie 2019, 12:28)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Și ce leafă?
  • +13 (13 voturi)    
    Hai Livache, se poate ! (Luni, 18 februarie 2019, 10:59)

    KTerinca [utilizator]

    Fa-ti bagajele si du-te la parnaie.
    Trei ani si juma' e o nimica toata.
    Mai joci o tabla, un zar, o carte.
    Mai meditezi la, ce caine ai fost si ce javra ai ajuns.
    Si inca ceva, mergi pe varianta scurta, ca daca-i superi pe aia 5, asa cum or fi ei, influentabili, si ti-or da vreo sapte jumate' ....
  • +10 (12 voturi)    
    se amana.... (Luni, 18 februarie 2019, 11:20)

    liviu_ [utilizator]

    pana cand se prescrie sau pana cand da vreun OUG ca sa scape.... nu cumva sa deranjam hotii sa fure in romanica

    incep sa le fie frica...si prefera sa scape niste infractori decat sa riste problemele care le are Kovesi, Lazar sau sefa ICCJ! popor de lasi!
  • +5 (5 voturi)    
    asta a eliberat 14.000 de parnaiasi (Luni, 18 februarie 2019, 12:03)

    ...!?! [utilizator]

    inainte de termen si voi il vedete pe acst infractor revdivist in parnaie, intr-att de naivi sunteti !?


    de teapa astora n-o sa scapati decat cu bata, coasa sau glontul, conasilor!
  • +1 (1 vot)    
    A inceput bine (Luni, 18 februarie 2019, 16:59)

    tarabost [utilizator]

    cu o amanare... Isi termina mandatul PSD-ul si nu-l vedem pe hotul cel mare condamnat.... O sa crape afara, ca Iliescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Rusine, magistrati ! (Luni, 18 februarie 2019, 19:42)

    John M. [utilizator]

    Copil de militian din gratia, un ticalos, invarte pe degete crema jurisprudentei romanesti !