VIDEO Liviu Dragnea, prima declarație după ce a fost condamnat la închisoare: Am asistat la o execuție în masă / Îmi cer iertare pentru că s-a lungit atât de mult elaborarea Codului Penal / Am decis să fim mult mai fermi și mai radicali

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 iunie 2018, 18:49 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Guvernul Romaniei
Președintele PSD, Liviu Dragnea, a anunțat vineri, la o zi după ce a fost condamnat în primă instanță la închisoare cu executare, o atitudine „mult mai fermă și mai radicală”, cerându-și totodată iertare „miilor de români” care „stau în pușcărie” sau sunt „târâți prin tribunale” pe baza unui „articol sovietic”, o referire la abuzul în serviciu.

„Decizia mea e foarte fermă: rămân la conducerea PSD pentru a duce toate aceste lucruri la capăt, rămân și la conducerea majorității parlamentare, nu va trece moțiunea de cenzură. Am decis să fim mult mai fermi și mai radicali cu ce trebuie să facem. Nu mă sperie nici Iohannis, nici Hellvig, nici Kovesi, nici Pahonțu, nici Ponta, nici alții, a spus el, la capătul unei ședințe de mai multe ore în care a obținut sprijinul „unanim” al conducerii social-democraților.

„Îmi cer iertare miilor de români, care unii stau în pușcărie pe un articol neconstituțional, alții sunt târăți în tribunale pe baza aceluiași articol sovietic. Îmi cer iertare pentru că s-a lungit atât de mult modificarea Codului Penal”, a continuat acesta, într-o declarație de presă pe holurile Parlamentului, în care a apărut înconjurat de liderii PSD.

Dragnea a descris condamnarea sa ca o „o execuție în masă” în care au fost condamnați 9 oameni pentru a se „justifica„ și condamnarea sa.




HotNews.ro transmis LIVE TEXT cele mai importante declarații ale liderului PSD.

  • Am avut o ședință a CEX
  • Despre proces și sentință: eu am fost târât în acest dosar pe baza a două declarații, din partea a două doamne, inculpate
  • Una a spus că eu i-am zis să se angajeze la Protecția copilului dar să nu meargă la serviciu și cealaltă că sunt două angajate care nu vin la serviciu și eu le-am spus să le mai țină. Asta au spus la DNA. În fața instanței a răspuns că nu i-am zis
  • La confruntarea dintre mine și cealaltă doamnă a fost întrebată dacă am făcut presiuni, a spus nu. După aceste declarații și eu și avocatul meu și alți experți au spus că nu poate fi decât achitare
  • Ieri am asistat la o execuție în masă
  • A trebuit să fie condamnați 9 oameni ca să se justifice și condamnarea mea. Un judecător care a rezistat a avut opinie separată prin care mă vede nevinovat
  • Am avut discuție în CEX cu mandatele pe masă, în mod simbolic
  • Fiecare coleg și-a exprimat liber părerea și mi-au cerut unanim să nu am o abordare personală a acestei situații
  • Mai importante decât mine sunt stabilitatea țării, a guvernării, îndeplinirea programului de guvernare și stabilitatea partidului, pentru că riscul e uriaș, au spus ei, ca PSD să se destructureze
  • Au spus că nu putem să ezităm să ducem la capăt lupta începută, de normalizare a legilor Justiției și a Codurilor Penale, și de destructurare a acestui sistem ocult
  • Le-am spus că nu am nicio ezitare, că am de gând să merg până la capăt
  • Am știu atunci când am organizat mitingul că acea manifestare va mări presiunea pe completul de judecată pentru că acel miting i-a speriat foarte tare
  • Mi-am dat seama că acel miting va contribui la condamnarea mea. Am văzut și o anumită televiziune cum a amenințat în direct chiar judecătorul care are opinie separată, spunându-i să-și bage mințile în cap și să meargă pe calea indicată pentru că altfel nu se știe ce se întâmplă
  • Obiectivele mele rămân aceleași: aplicarea programului de guvernare iar statul paralel să fie zdrobit. Și va fi zdrobit
  • Îmi cer iertare acum în fața dvs miilor de români, care unii stau în pușcărie pe un articol neconstituțional, alții sunt târăți în tribunale pe baza aceluiași articol sovietic iar alții sunt tâtâți pe la DNA și mai sunt și alte mii sau zeci de mii care nici măcar nu știu că au dosare
  • Îmi cer iertare pentru că s-a lungit atât de mult elaborarea Codului Penal
  • Maniera pe care noi am avut-o, pe care eu am avut-o, de a avea o abordare procedural corectă, în Parlament, s-a dovedit că a fost una greșită
  • În Parlament nu se mai poate vorbi de adoptarea cu procedură normală, dezbateri. Orice lege e atacată, retrimisă, doar doar să nu se mai pună în practică, doar doar până atunci reușesc să dea guvernul jos, reușesc să distrugă PSD și majoritatea parlamentară
  • Decizia mea e foarte fermă: rămân la conducerea PSD pentru a duce toate aceste lucruri la capăt, și le voi duce, rămân și la conducerea majorității parlamentare, împreună cu dl președinte Tăriceanu, nu va trece moțiunea de cenzură
  • Și eu și colegii mei am decis astăzi să fim mult mai fermi și mai radicali cu tot ceea ce trebuie să facem
  • Nu mă sperie nici Iohannis, nici Hellvig, nici Pahonțu, nici Kovesi, nici Băsescu, nici Ponta, nici Oprea nici alții
  • Obiectivele la care m-am angajat și pentru care mi-am asumat responsabilitatea rămân aceleași și împreună cu colegii mei le vom duce la capăt
După declarația de presă, Liviu Dragnea nu a dorit să răspundă la întrebările ziariștilor.

Liviu Dragnea a fost condamnat, joi, la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare în dosarul angajărilor fictive de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Teleorman. Decizia nu e definitivă. Instanța a anulat suspendarea din dosarul Referendumului și a decis condamnarea cu executare pentru infracțiunea de instigare la abuz în serviciu. Șeful PSD a fost achitat pentru instigare la fals intelectual. 

Fosta soție a șefului PSD, Bombonica Prodana, a primit doar o amendă aministrativă de 1.000 de lei.

Liviu Dragnea a fost judecat pentru instigare la abuz în serviciu și instigare la fals intelectual, privind angajarea fictivă a două secretare din PSD la DGASPC Teleorman. La ultimul termen, procurorii DNA ceruseră condamnarea până la 7 ani și 6 luni cu executare.

Decizia de condamnare a fost luată de doi dintre judecătorii completului, al treilea a votat pentru achitare.



















15664 vizualizari

  • +50 (56 voturi)    
    Accepta (Vineri, 22 iunie 2018, 19:00)

    Ozmo [utilizator]

    Decizia si merge la Rahova ? Asta ar fi dovada maxima de intelepciune politica a lui Dragnea !!! ������
    • +35 (37 voturi)    
      Statul paralel (Vineri, 22 iunie 2018, 19:56)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      Devine așa mic...și el o tine cu statul paralel. Acum e periculos șarpele, când e încolțit. O să fie o lună plină ochi.
      • +11 (13 voturi)    
        Să aștepte și execuția in familie (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 0:55)

        DuieMragnea [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Aia va fi interesantă.
      • +1 (1 vot)    
        Apropos (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 16:37)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        De pe G4media. Sindicalisti din penitenciare spun ca sunt numai 73 de persoane condamnate pentru abuz de serviciu.

        Dragnea vrea sa mearga pana la capat pentru 74 de puscariasi...
    • +34 (38 voturi)    
      romania libera!!! (Vineri, 22 iunie 2018, 21:17)

      middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      Nu ai înțeles, omul asta nu concepe sa meargă la pușcărie, pentru el scenariul asta nu exista si pentru asta e instare sa schimbe legile justiției din temelii.
      Văzând declarația de astăzi cu anunțarea de măsuri radicale ce vor fi luate, tare imi e ca singura varianta ce rămâne este ceea ce s-a făcut si acum 28 de ani si astfel vom vorbi de revoluția de la 2018.
      • +15 (19 voturi)    
        lol (Vineri, 22 iunie 2018, 23:42)

        lolosaurus [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

        Macar sa plece in Costa Rica si sa ne lase in pace
        • +11 (13 voturi)    
          Multi vor sa mearga rapid pana la capat (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 3:13)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

          Da, solutia e simpla: cursa charter directa Romania-Costa Rica, singur sens, plecare noaptea.
    • +35 (41 voturi)    
      Eu zic sa va pregatiti de REVOLUTIE (Vineri, 22 iunie 2018, 21:40)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      Dragnea va face orice pt a scapa de PUSCARIE...va modifica articolul prin care a fost condamnat prin Ordonanta de Urgenta doar ca sa scape!


      in acel moment STATUL DE DREPT va inceta sa mai existe in Romania si nu mai avem decat o solutie: sa iesim in strada si sa mergem peste ei la guvern si la parlament
      • -6 (6 voturi)    
        nu, serios ? (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 9:53)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        a existat vreodata stat de drept in Romania ?
        poate in epoca basescu ?
        cat de manipulati sunteti, ignoranti
        ferice de cei saraci cu duhul...
    • +19 (21 voturi)    
      daca sobolanul sef al (Vineri, 22 iunie 2018, 23:54)

      pepper89 [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      grupului infractional psd incepe cu ordonante pe justitie, nu mai avem alta solutie oameni buni. Drept consecinta o sa fie scoaterea Romaniei din Ue, ca punct final. Trebuie sa refacem momentul 89, stersi de pe fata pamantului toti comunistii astia jegosi ahtiati dupa bani, si pusi pe saracirea populatiei. Casa poporului sa redevina a poporului! Pusi in fruntea tarii doar cei imaculati, fara dosare!

      Sa fim uniti, sa iesim iar cu zecile de mii. Ori ei, ori noi!
      • +5 (5 voturi)    
        care (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 9:30)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui pepper89

        este diferenta daca o treci prin parlament daca nici un amendament nu trece!!!? singurul castig este ca se mai trage de timp . Asta este rezultatul la ”nu am cu cine sa votez” , i-a intrebati cati dintre corporatisti au votat ...................... sa vezi surpriza .....
    • +23 (29 voturi)    
      Solutia (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 1:04)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      Presedintele trebuie sa constate ca tara a fost acaparata de un grup infractional organizat, care si-a infiltrat oameni in toate structurile (CCR, ICCJ, CSM, IJ, CNA, CNCD, Avocatul Poporului, parlament, guvern, presa, televiziune, Societatea Civila, Asociatii ale judecatorilor, chiar si la casa regala), trebuie sa constate ca situatia este extrem de grava, ca siguranta nationala este in pericol si sa adopte masuri exceptionale, pentru salvarea tarii :
      Presedintele trebuie sa suspende constitutia, sa dizolve parlamentul, sa demita guvernul, sa revoce judecatorii corupti de la CCR, ICCJ, CSM, sa revoce oamenii mafiei din CNA si sa numeasca un premier tehnocrat care sa organizeze alegeri generale anticipate, la care penalii sa nu aiba dreptul sa participe.
    • +4 (6 voturi)    
      Livache (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 11:27)

      Melinte [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      Liv John Un zis si Livache de teleorman este posibil sa paraseasca Romania ,merge si el in Costa Rica la Nutzica sau la Mazariche.
  • +87 (93 voturi)    
    Rusine, tovarase Dragnea! (Vineri, 22 iunie 2018, 19:09)

    CVL [utilizator]

    Intelege de ce nervozitatea noastra, a celor pe care ne furi zilnic, creste. Trebuie sa intelegi: nu toleram hotia, iar la tine este dublata de un tupeu fara margini!!!!!!

    Din pacate, voi nu reprezentati decat propriul vostru interes si buzunar, si va comportati mai rau decat gainarii. Nu tine sa ne lamuriti ca albul e negru, ca nu tine. Iar PSD da inca odata dovada ca a ajuns mai rau decat PCR.

    Inca odata RUSINE tie si intregului PSD. In acest moment e clar ca nu exista nimeni cinstit in acest partid, ci sunteti o adunatura de hoti. RUSINE tuturor PSD-istilor.
    • +31 (37 voturi)    
      o suta (Vineri, 22 iunie 2018, 19:48)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      de plusuri !!!
    • -35 (45 voturi)    
      Dragnea- in galeria marilor "barbati" politici (Vineri, 22 iunie 2018, 20:12)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Continua linia bravilor inaintasi care nu s-au dat dusi de la macelarie, Ciolos- care se legase cu lanturi de scaun, Kovesi- prea importanta pentru a-si insusi decizia Curtii Constitutionale, Grindeanu-care se baricadase la Guvern, Ludovic Orban- condamnat in prima instanta, dar concomitent ocupa si functia de presedinte PNL. Toti de neinlocuit. Greseala este a noastra, ca ii cautionam pe "ai nostri".
      • +14 (22 voturi)    
        Minciuni nesimțite (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 0:08)

        slashroot [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

        Cioloș “care se legase cu lanțuri de scaun”??

        Să știi că nu toți suntem senili ca Tăriceanu, încât să nu ne amintim că guvernul Cioloș a fost un guvern minoritar, pe care PSD-ul a declarat în mai multe rânduri că îl tolerează la Victoria doar până la alegeri.

        Dacă ești doar un troll, te rog să încerci și tu cu mai multă finețe, că minciunile astea grosolane pică destul de greu după ziua de azi.
      • +3 (7 voturi)    
        Bati campii (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 10:17)

        Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

        Bati campii, amice!
    • +20 (26 voturi)    
      rusine, popor.. (Vineri, 22 iunie 2018, 21:20)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      de ra-at!!...sunteti mai in mocirla decit pina in 89...va meritati soarta!!..
  • -61 (75 voturi)    
    hehe (Vineri, 22 iunie 2018, 19:16)

    Mazeta [utilizator]

    Dragnea #rezista.
    • +43 (49 voturi)    
      Esti inconstient (Vineri, 22 iunie 2018, 19:50)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca acele legi trec, speranta ca tu si familia ta sa aveti un trai decent la pensie dispare. Indicatorii economici o vor lua razna iar tara o va lua pe drumul Greciei. La un moment dat Europa se va concentra pe nucleul tarilor vestice si vom ramane de izbeliste. Totul pentru ca un individ si acolitii sai care o duc bine sa o duc si mai bine.
      • +22 (26 voturi)    
        mazeta, trolul number one (Vineri, 22 iunie 2018, 21:10)

        Dragoda [utilizator] i-a raspuns lui banel

        cred ca e mircea badea deghizat.
      • +4 (6 voturi)    
        NU, (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 9:06)

        Mecelalalt [utilizator] i-a raspuns lui banel

        nu avem sansa Greciei, Europa nu ne va privi niciodata ca pe Grecia!!!!!! Mai degraba vom avea soarta Jugoslaviei!
      • +2 (4 voturi)    
        Nu, (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 14:12)

        NME [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Nu Grecia. Venezuela o să scrie pe noi...
    • +25 (27 voturi)    
      Precum Nero si lotrul de TR (Vineri, 22 iunie 2018, 19:52)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Gata de a da foc RO !!!
    • +22 (26 voturi)    
      Daca (Vineri, 22 iunie 2018, 19:55)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      eu angajam in firma menajera soacra-mi,deh,cheltuieli neeligibiele,eram de mult coscovit de ANAF.
      In schimb,Dragnea ia de la copii, da la partid si se lupta voiniceste cu statul paralel.
      Rusine,ma,rusine!
    • 0 (0 voturi)    
      Păi îi este ușor... (Duminică, 24 iunie 2018, 11:48)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... în celulă, la răcoare, pe căldura asta....
  • +55 (59 voturi)    
    nu (Vineri, 22 iunie 2018, 19:19)

    keiser_soze [utilizator]

    nu merge cu ''eu am zis, ea a spus'', merge doar cu fapte !
    Iar faptele arata ca ai fost capul rautatilor, implicit condamnat.
    Nu ne mai insulta inteligenta !
  • +34 (38 voturi)    
    deci ne impuscati fara judecata? (Vineri, 22 iunie 2018, 19:20)

    Francisc 1 [utilizator]

    jigodiilor
    !
  • +39 (43 voturi)    
    nu mai ranjeste, șăfu' la tiliorman (Vineri, 22 iunie 2018, 19:22)

    qwerasdf [utilizator]

    pesedistii vor fi si mai cranceni sa "zdrobeasca" opozitia (sa-l citez pe dracnea)

    asta vrea el, sa zdrobeasca pe aceea care indraznesc sa li se opuna

    bai, noi suntem motorul tarii - noi decidem daca va mai hranim sau nu! Nu va dati seama ca nu veti castiga niciodata?!
  • +23 (27 voturi)    
    poate PE masă (Vineri, 22 iunie 2018, 19:23)

    nick24 [utilizator]

    “Ieri am asistat la o execuție în masă”
  • +33 (39 voturi)    
    Ucraina ... (Vineri, 22 iunie 2018, 19:23)

    PepsiVonTwist [utilizator]

    Poate ar trebui sa pateasca ce au patit si diversi inalti oficiali ucrainieni (vezi tomberoane). Din pacate in romania totul e pasnic.
  • +42 (46 voturi)    
    Deci pazea ca vine OUG! (Vineri, 22 iunie 2018, 19:24)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Si evident multe incalcari de reguli, ca doar e vorba de PSD, dictatura sociopatilor.
  • +43 (51 voturi)    
    tovarasu dragnea (Vineri, 22 iunie 2018, 19:27)

    dualities [utilizator]

    Tovarase dragnea, facem pariu pe niste mici, ca pana la urma o sa-ti vina cineva de hac? Te crezi asa de grozav, dar cand o sa cazi, o sa cazi rau de tot.
    Te crezi un fel de Castro, Erdogan, Putin dar esti doar un amarat din teleorman, care se crede pe cai mari.
  • +53 (57 voturi)    
    FRICA (Vineri, 22 iunie 2018, 19:29)

    benicio [utilizator]

    Frica e cuvantul de ordine acum in PSD, le este frica. Dar si noua ar trebui sa ne fie frica, pentru ca o haita de golani speriati poate fi foarte periculoasa. Daca nu iesim acum in strada cat mai multi, astia distrug tot sistemul de justitie din Romania, cu efecte greu de calculat. Le e atat de frica, incat nu le mai pasa de nimic, decat sa scape ei, atat. Nimic altceva nu ii mai intereseaza la ora asta.
  • +10 (16 voturi)    
    doar piața te mai scoate (Vineri, 22 iunie 2018, 19:29)

    dan.c [utilizator]

    .
  • +45 (49 voturi)    
    în masă? (Vineri, 22 iunie 2018, 19:29)

    MG [utilizator]

    Liviu mondialu'
    Se crede patron peste bugetari și asistați. Nu nene, doar matale ai fost pedepsit pentru manevre cu banii copiilor, plus alte manevre braziliene. Rușine psd.
    • +18 (20 voturi)    
      tupeu adevarat.. (Vineri, 22 iunie 2018, 22:40)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui MG

      """Îmi cer iertare acum în fața dvs miilor de români, care unii stau în pușcărie"""..deci nenoro-itul le cere iertare hotilor si criminalilor din puscarii!!!!!!!!!!!!....mi e mai scir-ba decit cind vad un ca-at!
  • +15 (25 voturi)    
    Nu-i dracu' chiar atât de negru (Vineri, 22 iunie 2018, 19:33)

    ampersand [utilizator]

    OK, l-au condamnat, l-au condamnat, dar încă mai sunt șanse ca, în loc de pescărie, pe durata celor trei ani de pedeapsă să-l pună să presteze muncă în folosul comunității - de exemplu, ca prim-ministru. Sau, dacă nu-l lasă aia, atunci ca președinte al țării.
  • +28 (38 voturi)    
    Asta chiar ne crede pe toti prosti? (Vineri, 22 iunie 2018, 19:34)

    LiviuX [utilizator]

    1. Adica daca eu ma duc maine la Protectia Copilului, aia ma si angajeaza, doar ca asa vreau eu? Deci a fost vreu concurs (corect evident), ceva? De ce nu spune?
    2. Au fost respectivele doamne prezente la servici sau nu? Si daca nu, cum de au fost platite? Nu cumva el a cerut asta?
    3. Evident ca declaratiile se pot schimba, avand in vedere puterea PSD. Dar probele? Ca nu am auzit de nimeni inca care sa fie condamnat DOAR pe baza de declaratii... E un principiu clasic de drept...
    4. Sigur, hai sa dam legile cum vrem, de ce sa le mai discutam, analizam? Nu zau, tare ar fi bine asa pentru ei...
    • -20 (24 voturi)    
      unii suntem (Vineri, 22 iunie 2018, 19:56)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Partea proastă este că, din păcate, da, chiar sunt oameni condamnați fără de probe. Iar ăsta este unul dintre motivele pentru care PSD are susținere chiar și când face lucruri doar pentru Dragnea.
      • +13 (17 voturi)    
        Nu ca vreau sa te contrazic, nici eu nu am dovezi (Vineri, 22 iunie 2018, 21:42)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

        Dar nu mi se pare corect intr-un stat de drept si civilizat. Adica daca doi (sau chiar mai multi - in care caz cati trebuie?) vin si declara ca l-am omorat pe unul, ma condamna chiar fara nici o proba? E absurd! De acord ca probele nu trebuie sa fie neaparat materiale, dar de aici pana la doar declaratii... Stii vreun exemplu de asa condamnare, cu evident probe :-) ?
      • +1 (3 voturi)    
        bai puscarie, (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 14:11)

        nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

        sau ai ''luat-o'' cu suspendare?
    • +6 (8 voturi)    
      Chiar cei mai prosti de pe Continent ... (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 8:32)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Dar el chiar are dreptate ! Stie sigur ca are de-a face cu cei mai prosti (facutzi gramada) dintre populatiile europene .Au facut testul idioteniei ,le-au inchis fabricile i-au lasat pe drumuri si idiotii s-au imbulzit sa-i voteze ! Certitudine nu alta ,acum sunt siguri ca armata prostilor a crescut ,au analfabetii garantat cu inca cateva milioane (ca doar au distrus intentionat invatamantul)....Asa, dragul meu comentator,lepadatura are certitudinea ca suntem un popor de PROSTI !
    • -3 (7 voturi)    
      Tu vorbesti de probe, ai citit dosarul, daca (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 10:24)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      da spune-ne si noua care sunt acele probe, daca nu taci din gura nu vorbi prapastii?
      • 0 (0 voturi)    
        Dar tu ai acces la dosar? (Luni, 25 iunie 2018, 16:21)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Poti sa-l prezinti aici ca sa dovedest ca a fost condamnat fara probe? Mai mult, citeste tot ce am spus si apoi vezi daca se potriveste ce spui tu. Daca ai fi citit, ai fi vazut ca de fapt tu esti cel care vorbeste prapastii si comentezi doar ca sa te afli in treaba!
  • +31 (35 voturi)    
    Omul PCR (Vineri, 22 iunie 2018, 19:35)

    Caligula [utilizator]

    In mod normal, daca ar fi avut incredere in partid, s-ar fi auto-suspendat pe durata apelului. Dar asta nu poate, asa cum nu poate sa aiba incredere in statul de drept. E capabil sa distruga o tara pentru a-si mentine propria putere. Au mai fost altii ca el...
  • +43 (45 voturi)    
    Dacă PSD susține infractorii, (Vineri, 22 iunie 2018, 19:36)

    asavreau [utilizator]

    PSD trebuie desființat.Altfel România va dispare ca stat.
  • +49 (51 voturi)    
    zile de foc (Vineri, 22 iunie 2018, 19:36)

    Remarque [utilizator]

    Dragnea nu mai are ce pierde. Se va dezlantui fara ca macar sa se mai oboseasca sa salveze aparentele, numite pana acum program de guvernare.
    Mandatul lui este sa scape de inchisoare. Atat. Iar pentru asta va da foc la tara.
    Solutia este acum strada, protestul, iar participantii sa fie in numar cat mai mare.
  • -36 (44 voturi)    
    macar are curaj..... (Vineri, 22 iunie 2018, 19:40)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    altul si-ar fi dat demisia si ar fi plecat in Costa Rica, Madagascar etc.

    Mi-am dat si eu minus, nu va obositi...
    • +16 (16 voturi)    
      Mai da-ti unul.... (Vineri, 22 iunie 2018, 19:56)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      O sa plece inainte de a primi pedeapsa definitiva. Ce face el acum, nu este curaj, este zvacnirea unuia care nu mai are nimic de pierdut si va face orice ca sa scape. Poate asta pentru tine si la voi, la hoti, inseamna curaj.
    • +11 (11 voturi)    
      Sau (Vineri, 22 iunie 2018, 19:57)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      poate ca este cam prost ?
    • +13 (13 voturi)    
      Ai (Vineri, 22 iunie 2018, 19:58)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      putintica rabdare,stimabile!
    • +11 (11 voturi)    
      Si totusi ti-am dat unul, ca meriti. (Vineri, 22 iunie 2018, 20:17)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      …cu varf si indesat.

      Asta asa, ca mi-e jena sa iti spun in clar ce cred despre tine.
    • +14 (14 voturi)    
      Deci ti-ai dat seama ... (Vineri, 22 iunie 2018, 20:22)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      de penibilitatile pe care le emiti, dar nu te poti abtine, nu ? Asa esti programat , sa nu intelegi nimic...pai vorbesti de curaj in cazul banditului ala ? Sau de nesimtire ??? Ai vazut cum Tanaseasca -consiliera pe juridice a lui Iohannis -si-a dat demisia pt o chestie puerila ? E, acolo e onoarea , nu la dragnea, un Porc !...
    • +12 (12 voturi)    
      Nu e cazul ca va fie frica de ceea ce (Vineri, 22 iunie 2018, 21:30)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      va urma.! Se va termina repede, iar atunci cand se va termina, nici in gaura de sarpe nu o sa fie bine primit...!
    • +5 (5 voturi)    
      m'am obosit (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 3:34)

      CristiGex [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      nu e curaj, e disperare. cred ca brazilia arata apetisant pentru tatuc,dar nu are optiunea sa plece.. tovarasii care il comanda stiu!
    • 0 (2 voturi)    
      inainte (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 10:16)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Da-i inainte cu prostia. Macar schiba-ti numele. Regele David a ramas in istorie ptr. intelepciune...
    • 0 (0 voturi)    
      Confunzi tupeul și aroganța cu bravura (Duminică, 24 iunie 2018, 11:55)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Felicitări pentru autoacordarea minusului...
  • +33 (35 voturi)    
    lupta (Vineri, 22 iunie 2018, 19:40)

    Cocut [utilizator]

    OUG = razboi civil

    Este ok, dar speram altceva pentru Romania in anul centenarului...
    • +16 (18 voturi)    
      adevărul trist este că nu există România (Vineri, 22 iunie 2018, 20:02)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

      Există două Românii: Pesedia și România modernă. Nu ai cum să aduci cetățenii Pesediei în România noastră orice le-ai face, tot așa cum nu poți transforma un rus sau un chinez într-un român.
      Din păcate pentru mine proprii mei părinți sunt din cealaltă Românie. Sunt definitiv spălați pe creier de antena 3 și românia tv. Dacă o să fie război aceste două ministere ale propagandei trebuie să fie primele distruse
    • +15 (15 voturi)    
      Toti romanii cu scaun la cap .. (Vineri, 22 iunie 2018, 21:55)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

      vor ceva bun pentru Romania, in anul centenarului!!
      Aceasta lichea odioasa, care ameninta cu dictatura , a pierdut contactul cu realitatea si vrea sa ingroape Romania chiar in anul centenarului.. Este un nebun avid de putere.. si atat. S-a inconjurat de analfabete soiase, remarcate, din pacate doar prin prostie crasa si minciuna, avide la randul lor de putere.
      Trebuie sa le vina cineva de hac!! Or sa putrezeasca in temnita , dar nu inainte de a plati pentru tot raul pe care ni-l fac.
      Cred ca solutia armenilor este cea mai potrivita!! Si alegeri anticipate rapide!! Greva generala!!
  • +22 (24 voturi)    
    daca am inceput cu (Vineri, 22 iunie 2018, 19:42)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    cine pe cine sperie nu este bine deloc !
  • +32 (32 voturi)    
    Pregatiti-va! (Vineri, 22 iunie 2018, 19:42)

    Trantorul [utilizator]

    Vine ordonanta!
    • -5 (9 voturi)    
      chiar asa (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 4:05)

      ator2050 [utilizator] i-a raspuns lui Trantorul

      chiar credeti ca nea livache va face o zi de parnaie;
      statul subtirel n-are nici o sansa in fata coalitiei centenare
  • +33 (33 voturi)    
    Romania undeva in 2018 (Vineri, 22 iunie 2018, 19:42)

    Coco Whistle [utilizator]

    un condamnat si cateii lui au decis ca o camera a parlamentului Romaniei sa fie condusa de un condamnat si incalca grav statutul PSD care e o hritie de sters la fund.daca acest lucru e facut si sustinut cu usurinta, ma intreb, amendamentele schimbate pe super rapid (oare cite persoane sint implicate si ce calificare au?) fara a fi dezbatute democratic, sint constitutionale? daca un parlamentar spune hai frate sa ne salvam toti o data nu pe rind, sa le votam la gramada...oare e democratic si constitutional? pe cine 'salveaza' ei? eu credeam ca se administreaza o tara nu favorizam grupuri. tovarasi, cam asa s-a scris istoria Romaniei, de aia nu numai ca nu apartinem statelor civilizate, dar si-au batut joc de noi, ptr ca sintem pasivi si fara atitudine. Acest infractor, daca era atit de nevinovat facea un pas inapoi cum facem noi toti cind cedeaza banca, dar el recunoaste implicit vinovatia....si abuzeaza de pozitia de forta iar cateii lui nu sint mai putin vinovati, ei trebuie sa urmeze, complicitatea se plateste dragilor. ne vedem unde stim...ca sintem liberi si vom reusi..sa mincam coliva acestui partid, a durat cam mult....
  • +43 (43 voturi)    
    mda, e război (Vineri, 22 iunie 2018, 19:42)

    zet [utilizator]

    PSD a decis: merg până la capăt. Acuma trebuie să vedem care e capătul ăla. Pesediștii își imaginează că acel capăt înseamnă o justiție îngenuncheată, cu România exclusă din UE și din NATO cu o camarilă veșnic conducătoare, pe model putinist/erdoganist. Noi însă credem că acel capăt înseamnă desființarea prin lege a PSD, ALDE și UDMR pentru înaltă trădare + o lege a lustrației, cu niciun politician care a făcut vreodată parte din aceste partide să nu poată fi ales sau numit pe nicio funcție în stat. Chiar sunt curios cine va învinge. Nu aș paria nici măcar o ceapă degerată pe victoria unei mâini de borfași care vor să distrugă o țară
  • +43 (43 voturi)    
    Foarte bine asa! (Vineri, 22 iunie 2018, 19:44)

    2016 [utilizator]

    O sa dispari si tu si toata gasca de mafioti dn jurul tau! Nu aveti cum sa invingeti 20 de milioane de romani de buna credinta, inclusiv cei pe care i-ati adus la miting! Raul din voi nu are cum sa invinga! Veti sfarsi la puscarie toti!
    • +8 (16 voturi)    
      Care 20 milioane? (Vineri, 22 iunie 2018, 20:44)

      Soro [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      Suntem doar cateva mii in majoritatea cazurilor. Din cand in cand zeci de mii si o data la un deceniu sute de mii. Nu-ti fa iluzii. Suntem o natie de puturosi ordinari fara cultura si spirit civic.
      Am vorbit cu un coleg francez. la ultimele alegeri din Franta si 73% din populatie a fost la vot.... la noi au fost restul de 27%.
      • +4 (4 voturi)    
        Cu tot respectul (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 1:50)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Soro

        si la frantzuzi miroase rău , guverne comuniste , mizerie si corturi cu lighioane puturoase...Europa pot spune ca s-a corcit,
        Parisul care era citadela culturii s-a transformat intr-o mocirla mirositoare....
        Franța trebuie sa rămână cu francezi, Italia cu italieni lor și așa mai departe ....
        Socialismul distruge popoarele....ca sa nu zic comunismul, este o noua denumire mai “ modernă “
        Mi a plăcut Parisul de alta data, am revenit acum o luna și am crezut ca sint in Siria...
  • -14 (40 voturi)    
    de-acum a devenit care pe care... (Vineri, 22 iunie 2018, 19:46)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ori sistemul de extractie neo-coloniala, ori poporul roman.
    • +21 (21 voturi)    
      Care sistem ... (Vineri, 22 iunie 2018, 20:29)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      "de extractie neo-coloniala " ? Frecati-va bine la ochi, vedeti vreo colonie pe-aci ? Intoxicarea a3 si rtv isi spune cuvantul .Dom'le, dezbarati-va de prostiile astea crunte si priviti realitatea in fata : in Ro o clica de mafioti s-au folosit de democratie pt a accede la putere si acum dau foc democratiei , restrangand legile la ce le convine lor ! Asta e pericolul democratiei, toti nenorocitii pot ajunge pe cai mari, daca au audienta...la prosti .
    • +13 (15 voturi)    
      Care pe care :)) (Vineri, 22 iunie 2018, 23:25)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ori sistemul de extractie neo-coloniala care-ti da o viata de sclav ca a slovenilor de ex, cu 1000 de euro pe luna sau sistemul jegurilor securiste din ultimii 30 de ani din tara care-ti ofera 200 de lei pe luna mici si bere pentru a te jefui si mai acatari! Multumesc, prefer extractia neo-coloniala!
    • +8 (8 voturi)    
      Poti, te rog, ... (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 2:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ... sa fii mai clar si sa ne explici cine este "poporul roman" in viziunea ta? Nu de alta, dar din comentariul tau se intelege ca voi, hotii, sunteti poporul roman.

      Stiu, ai si tu dreptate in felul tau, ca nu degeaba ni se spune ca suntem o tara de hoti...

      Si inca ceva: poate recapitulezi marle privatizari facute de PSD, adica de hotii vostri (aia care tot tipau ca nu-si vand tara), care se dau acum (si s-au dat mereu) mari aparatori ai patriei impotriva "colonialismului" de care vorbesti.
  • +18 (18 voturi)    
    Esti un gainar prost! (Vineri, 22 iunie 2018, 19:49)

    kthor7 [utilizator]

    Hot, gainar, analfabet votat de analfabeti. Modifici legile sa scapi, asta e dovada ca esti vinovat!
  • +18 (18 voturi)    
    a deschis drumul spre dictatura cu (Vineri, 22 iunie 2018, 19:50)

    yellowdog [utilizator]

    aceasta declaratie.
  • +21 (21 voturi)    
    Ce sa te mai sperii, esti deja halit. (Vineri, 22 iunie 2018, 19:50)

    Habermas [utilizator]

    Am vazut cat este Dragnea de barbat. Intai s-a ascuns dupa fustele partidului (de fapt "partid", pentru ca este o adunatura care are o singura ratiune de a fi: furtul organizat si distrugerea Romaniei la comanda Moscovei), dupa care a iesit sa spuna ca nu se sperie.

    Romani, haita PSD-istilor vrea sa-i curatam pe toti deodata. Sunteti de acord?
  • +14 (14 voturi)    
    Nu m-am albit? (Vineri, 22 iunie 2018, 19:57)

    a-politic [utilizator]

    Nicio problema, si-asa stia toata tara ca sunt un borfas. Ce atata teatru? Raman si in partid si in parlament.

    Daca voi nu ma vreti, eu va vreu!
  • +19 (19 voturi)    
    e clar,in curand duamna Carmen (Vineri, 22 iunie 2018, 19:59)

    john06 [utilizator]

    Dan,poreclita si "sclava iubirii",va pregati elicopterul pt Dragnea
  • +1 (11 voturi)    
    eu am tot zis... (Vineri, 22 iunie 2018, 19:59)

    liviu_ [utilizator]

    razboiul doar a inceput... si din pacate e aproape castigat de ei!
  • +12 (12 voturi)    
    Interesant, dar... (Vineri, 22 iunie 2018, 20:03)

    Clop [utilizator]

    Orice expert in mimica, gestica + analizand si timpul pe care-l aloca de obicei Dragnea declaratiilor de presa, va spune ca individul arata clar o nesiguranta pe care a incercat sa o mascheze, dar ca nu a reusit.

    Omul este terminat.
  • +12 (12 voturi)    
    Te cunosc dupa vorba, (Vineri, 22 iunie 2018, 20:04)

    Sorin.Borodi [utilizator]

    Arză-te focul, penal mincinos.
  • +12 (14 voturi)    
    Mustaciosul (Vineri, 22 iunie 2018, 20:16)

    Kosmos [utilizator]

    Are tot suportul logistic si financiar extern pt a arunca tara in haos
  • +19 (19 voturi)    
    începe urgia (Vineri, 22 iunie 2018, 20:23)

    prepeleac [utilizator]

    Nici nu mă așteptam la alt răspuns. Am anticipat de aseară. Abia acum începe urgia...și va fi rău de tot. Nu sunt decât două posibile finaluri, fie câștigă ei, pun mâna pe justiție iar noi va trebui să părăsim țara dacă vrem un viitor pentru copiii noștri ...fie ieșim în stradă și provocăm alegeri anticipate....iar domnii, vor da cu subsemnatul pentru subminarea statului de drept. Niciuna din tabere nu mai are de pierdut.....ei își apără libertatea (mai țineți minte rânjetul lui Dragnea când spunea că cel mai drag îi este libertatea).....iar noi ne apărăm viitorul. Mare grijă...haita este gata să de foc țării.
    • +7 (7 voturi)    
      hoțul nedovedit nu te lasă (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 7:29)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui prepeleac

      Cu alte cuvinte, Dragnea zice ca este silit sa facă măgării, să adopte măsuri "distrugătoare" cum sunt, OUG dictatoriale, ilegale pentru popor și urgente numai pentru șleahta lui, date să-și salveze gașca. El zice că nu e vina lui, că e silit de "statul paralel", inventat special să justifice greșelile lor în statul real. Statul asta "paralel", dușmanul lor real, este echilibrul puterilor în stat, sunt președinția si justiția, cele care le arata prostiile reale. Atacul la statul de drept, la celelalte puteri din balanta puterii, atac pe care îl desfășoară șefii formației PSD-ALDE de când au câștigat majoritatea parlamentară, devine trădare de țară pentru fapte, nu pentru ce zic, și ei merită să sfârșească la pușcărie pentru asta, ca urmași ai trădătorilor de țară, comuniștii și securiștii.
  • +15 (15 voturi)    
    Rusine! (Vineri, 22 iunie 2018, 20:26)

    Nonidem [utilizator]

    Mi-e rusine de mine ca traiesc intr-o tara de care isi bate joc un individ ajuns stapan absolut.Nu a facut nimic pentru Tara,a jefuit cat a putut el si banda lui de borfasi,nu are carisma, nu are discurs,un individ mediocru,sters si anost,cu un tupeu colosal si o obraznicie nemaiintalnita.Se considera deasupra oricarei legi si oricarei bune cuviinte,se considera parintele natiunii,a mituit in dreapta si stanga,a facut din hoarda asta numita primul partid al Tarii un instrument docil,Parlamentul un umil for al aceluiasi individ,CCR e in buzunarul lui-mai ramasesera doar niste insule de Justitie!Gata, stapanul s-a enervat-cum, el sa fie intrebat de sanatate?Ameninta pe toata lumea,bate din picior si va face el o tara dupa chipul si asemanarea lui!Nu credeam ca poate cobori aceasta Tara atat de jos,umilita,violata si zdrentuita!Auzi, articol sovietic-sarmanii borfasi sa sufere?Doamne, fa ceva-ca noua ne-a luat mintile necuratul!
  • +26 (26 voturi)    
    ori, ori (Vineri, 22 iunie 2018, 20:27)

    DANTEU [utilizator]

    Oare numai ei pot merge pana la capat?
    Noi nu? Credeti ca-i mai putem opri ca anul trecut, cu actiuni cuminti la ceas de seara?
    Credeti ca le este frica de ceva?
    Ce-ati zice de proteste la 8 dimineata care sa paralizeze tara? Cati ar avea determinarea de a-si risca locul de munca pentru un ideal? Daca ar fi suficienti, atunci poate ar intelege cei ce acum ne dispretuiesc, ca au adversari pe masura.
    Determinarii celor ce nu au nimic de pierdut, trebuie opusa o determinare cel putin egala.
    Nimic pozitiv nu se va intampla de la sine.
    • +10 (10 voturi)    
      cum dam sfoara in tara? (Vineri, 22 iunie 2018, 21:17)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui DANTEU

      eu pot ajunge la servici si la 10, e o idee geniala! si in situatia asta sunt multi it-isti si corporatisti
  • +10 (12 voturi)    
    Ati vrut razboi.... (Vineri, 22 iunie 2018, 20:28)

    Costello [utilizator]

    ..... va fi!
  • +8 (8 voturi)    
    Daca vrea razboi (Vineri, 22 iunie 2018, 20:29)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    ma gandesc ca ii putem face pe plac, este destul de cald afara, putem sa ocupam piata victoriei cu lunile.

    Pe de alta parte nu stiu daca va fi necesar, daca chiar era sigur pe functia si puterea sa, nu era asa speriat.
  • +12 (12 voturi)    
    Acestui domn Dragnea... (Vineri, 22 iunie 2018, 20:36)

    Costello [utilizator]

    ... i-a intrat in cap noaptea mintii: sa ne cerem scuze de la infractorii de teapa lui!!!!. E culmea culmilor!. Nu, domnule Dragnea, si noi vom merge pana la capat!
  • +11 (11 voturi)    
    Nici o surpriza (Vineri, 22 iunie 2018, 20:41)

    Soro [utilizator]

    Dragnea a organizat CEx ca sa nu aiba timp cei din partid sa se regrupeze impotriva lui. Acum le-a spus clar ca daca se intoarce unul il taie. Nici o sansa de razvratire in PSD! Nu acum si niciodata! Sa nu ne asteptam la nici o alta fata de-a PSD in afara celei de coruptie, nepotism si golanie. Mesajul trebuie luat in sensul ca de acum vor incepe si actiunile fizice, batai, privari de libertate, interogatorii si asa mai departe. Nu mai scapam cu altceva decat cu o alta revolutie. Ne-am intors in anii 80. Sper sa avem un decembrie 1989 cat mai curand si data viitoare sa alegem cu mai mult cap.
  • +11 (11 voturi)    
    Văleu (Vineri, 22 iunie 2018, 20:45)

    Casargoz [utilizator]

    daca pleca dragnea tara se scufunda in instabilitate.
    Fara el nu putem trai... tara se duce draq...
    avem un om nou Nicolae...
    nu Nicolae Ceausescu ci Nicolae Dragnea.
    Botezat dupa ctitorul acestei tari, omul noii epoci de aur.
  • +12 (12 voturi)    
    Dar romanilor care (Vineri, 22 iunie 2018, 20:46)

    ACP [utilizator]

    mor pe capete ca nu sunt dotate spitalele si nu sunt medicamente, celor care mor pe drumuri din lipsa infrastructurii, celor care nu au locuri de munca din aceiasi cauza, celor care au fost abuzati de angajati ai statului si alesi spagari, celor care sunt blocati de inundatii, celor care nu au scoli decente, ca banii din taxe se fura de catre marii corupti sau se risipesc pe pensii speciale ne bazate pe contributivitate, lor nu le ceri scuze? Tu ceri scuze votantilor tai, infractorii. Pai du-te cat mai repede la ei. La multi ani cu executare sobolane!
  • +18 (18 voturi)    
    A turbat Hamstarul (Vineri, 22 iunie 2018, 20:49)

    Dalinar [utilizator]

    Ca tu ramai Tatucul Hotilor Tai e una, dar ca deputat e alta. Nu se poate ca un Parnau sa voteze legi si mai ales sa modifice Codul Penal dupa gustul sau, Penal.
  • +18 (18 voturi)    
    Auzi jmecherie !!!!!! (Vineri, 22 iunie 2018, 20:56)

    rubberduck [utilizator]

    „Îmi cer iertare pentru că s-a lungit atât de mult elaborarea Codului Penal” !!!!!! Cine prazul tau, bai, s-a agitat și te-a certat ca o lungești cu Codrul Penalilor, bai hoțomane?!?!?! Nimeni, bai, decat tu singur. Niciun om onest nu crede ca Codrul Penal este o prioritate națională, bai lotrule. Nu Codrul Penal este urgenta tarii, bai șmechere!!! Infrastructura, economia, educația, cercetarea, etc sunt prioritati imperative, nu problemele tale personale. Chiar cred ca ai fi in stare sa dai foc la tara doar ca sa scapi tu singur. Faci apel la o veche contorsionare de logică de dictator: problemele mele personale sunt probleme naționale. Altele nu mai exista. Sila maxima. Stalin de Diliorman.
  • +13 (13 voturi)    
    pare un om serios si hotarat (Vineri, 22 iunie 2018, 21:01)

    Francisc 1 [utilizator]

    votez cu oricine ne scapa de el si unii ca ei!
  • +8 (8 voturi)    
    zic si io (Vineri, 22 iunie 2018, 21:16)

    vidra [utilizator]

    dar stati, nu zicea pana acum ca e nevinovat? daca e nevinovat, de ce trebuie sa dezincrimineze fapta pe care nu a comis-o?
  • +13 (13 voturi)    
    Hoți (Vineri, 22 iunie 2018, 21:21)

    iulian73cta [utilizator]

    Pâna acum credeam că doar un grup mic din partid e hoț și borfaș,acum m-am convins.PSD nu este un partid,este un grup compact infracțional ce trebuie exterminat ca orice parazit.
    Eu sunt militar,ce trebuie să fac când primesc ordine de unul ca Dragnea,sau altul care îl slugărește fără un dram de demnitate?
  • +7 (7 voturi)    
    acum se explica disperarea lui Iohannis (Vineri, 22 iunie 2018, 21:21)

    revo [utilizator]

    din scrisorica catre Comisia de la Venetia. Probabil ca-i soptise ceva vreo pasarica...
    Da, saptamana viitoare va scrie konec film pe Romanika. Pe urma, fiecare va face ce il duce capul si isi va cumpara bilet de avion cat il tine punga.

    Traiasca si infloreasca mandrul sultanat Dragnea I-ul!
  • +16 (16 voturi)    
    Executie in masa.... (Vineri, 22 iunie 2018, 21:31)

    nlln [utilizator]

    Impostorii!

    Guverneaza mai mult sau mai putin de 20 de ani...

    Dupa acesti 20 de ani nu am ajuns nicaieri.

    Preocupati doar de hotii, mita, trafic de influenta.
    Firme abonate doar la contracte cu statul, banii bugetului... cei mai ravniti.

    Exista un Dragnea in fiecare judet( cel putin unul).

    Psd-ul a exterminat poporul asa ca o executie in masa... adica in masa nereprezentativa ( numeric) a PSD_ului ce mai conteaza?

    Sunt liberi destui hoti care sa duca mai departe numele partidului.

    Scuze celor care stau in puscarii.?...Dupa ce furi 20 de milioane de euro( direct sau prin interpusii) si te duci la puscarie 4 ani....nu este o problema.Este chiar o afacere.
    Banii inapoi nu se prea dau.Stau 4 ani in puscarie dar raman cu averea de milioane de euro.

    Adica pentru fiecare an de puscarie a primit in cont un milion de euro.
    Poti spune ca este o afacere proasta?

    Sa ceara scuze copiilor care nu au un acoperis deasupra capului, celor care se culca fara sa manance ( pentru ca nu au ce sa manance), scoli in paragina, drumuri pline de noroaie, mizerie si caini vagabonzi.
    Saracie lucie( isi aduce aminte de ei cand ii scoate la miting in Bucuresti)
    Promoveaza toate toapele, toti incompetentii si poftim..isi cere scuze celor din puscarii.

    Mizerabili.
  • +11 (11 voturi)    
    Mii de români abuzați (Vineri, 22 iunie 2018, 21:45)

    Captain Obvious [utilizator]

    Care sunt miile de nevinovați? Nu mai e de stat în tara asta daca lumea nu se trezește.
  • +9 (9 voturi)    
    Mafia (Vineri, 22 iunie 2018, 22:07)

    sudet [utilizator]

    Forta statului roman va surclasa mafia incolacita in jurul lui Dragnea, pe care-l consider doar o marioneta, sau mafia va calari statul roman, iar noi, cetatenii tarii, care nu avem nici in clin nici in maneca cu afacerile de natura politica, vom trage ponoasele?
    Sa nu uitam ca GRECO iar ne-o atentionat, sa nu uitam ca onor Comisia de la Venetia va emite un raport preliminar in zilele urmatoare, iar riscul este, paradoxal, sa fim prima tara care va fi exculsa din UE, daca nu de jure, conform art. 7 din tratatele organismului, atunci de facto...Milioane si milioane de romani lucreaza in spatiul comunitar UE. Cum credeti ca vor fi priviti acesti oameni, care numai de bunavoie n-or plecat din tara, de comunitatile locale unde-si duc existenta? Credeti ca le vor mai fi aparate drepturile? Consider ca acest moment il consider a fi cel de-al 11-lea ceas...inca un pas spre abrutizarea constiintei noastre critice.
    Daca se va instala semidictatura/dictatura aci, oare vom mai distribui, posta si asterne articole si micile noastre opinii pe FB cu aceeasi lejeritate, stiind ca, probabil, vom fi vanati? Analfabetismul functional se afla la o cota ridicata.
    Vom accepta cu usurinta sa ni se induca gandul sau ideea ca acest moment este unul flusturatic si, ca urmare, sa privim de la distanta, domnosi, turbulentele?
    Modificarile aduse CPP sunt de natura grava: victima cu violatorul in aceeasi camera, dosar clasat dupa un an, rejudecarea unui proces cu sentinta definitiva...
    Vorba lui Avram Iancu: No, hai !! Duminica dupa masa...
  • +9 (11 voturi)    
    go! (Vineri, 22 iunie 2018, 23:01)

    Sorin.Borodi [utilizator]

    Mergi mai banditule unde ti-e locul, la puscarie.
  • +16 (16 voturi)    
    Este clar... (Vineri, 22 iunie 2018, 23:12)

    paonipao [utilizator]

    Dragnea nu a mai rezistat!
    Si-a dat arama pe fata...el cu stapanirea aia de sine...acum i-a explodat caracterul!
    Nu ca nu l-am fi cunoscut dar a rabufnit si ne-a spus clar de ce a venit la putere...
    Ce stat de drept!?
    Ce separatia puterilor in stat!?
    Ce pluralitate politica!?
    Nu!
    Dragnea ne-a spus clar ca va zdrobi tot cei va sta in cale si va face orice sa distruga institutiile statului ce-i vor sta in cale!

    Este clar ca va trece codurile penale prin OUG si va distruge totul in tara asta in urma a ceeace se va intampla dupa...

    Trebuie sa iesim in strada masiv sa tinem orasul blocat de proteste si ziua si noaptea!

    Mr. Iohanis trebuie sa se mute la guvern...sa participe la toate sedintele Dancilei!
  • +8 (8 voturi)    
    Protestele ? (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 0:36)

    popic [utilizator]

    Daca protestele nu se vor face pe timpul zilei, ca oamenii din fabrici, oamenii din transportul in comun, oamenii din sistemul de invataman ..etc, nu vom rezolva nimic. Ne agitam ca prostii si urlam ca descreieratii prin piete in fiecare oras, iar ei stau in fololiu si se uita la noi, ca mai apoi a doua zi sa vina la "munca" si sa mai dea o ordonanta de urgenta sa mai scape pe x sau y.
    Cineva tre sa mobilizeze un asemenea protest, altfel nu ajungem nicaieri cu acesti penali.
  • +6 (6 voturi)    
    pentru ca se poate (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 1:41)

    Miruna77 [utilizator]

    Stie ca suntem vulnerabili. Ne miroase frica. Toti am fost educati in spiritul vinovatiei, sigur am gresit ceva, de aia orice repros e valabil.
    Nu avem taria sa condamnam ferm si frontal chestii. Preferam sa facem misto. Romanii au umor! bleah!!!
    Sunt totusi limite. Cand furi pe fatza, cand nenorocesti copii necajiti, cand iti pasa de tine exclusiv, cand calci pe omenie, trebuie sa fii pedepsit.
    Pe cine urmati voi? Ce sperati? Viata e scurta, dar lunga. Copiii vostri nu vor fi fericiti doar cu bunastarea, cu burta plina, ramane nevoia de implinire, respect, acceptare.
    Ne ratam vietile si destinul tarii pentru un comfort iluzoriu si anonim? Al unui pseudolider obosit si interesat?
  • +4 (4 voturi)    
    Acest nenorocit,Dictatorul Liv Jong Unu (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 8:26)

    Rescator [utilizator]

    vorbeste de regula stalinista!? El care a acaparat,
    umilit si distrus toate instituțile Statului!?
    Zice ca este ingrijorat de soarta infractorilor din
    pușcarii.Aiurea, este ingrijorat numai si numai de soarta lui si a Garzii Rosii Pretoriene,care,a facut scut in jurul lui.Suntem chiar acum intr-o DICTATURA,chiar mai jegoasa si primitiva decat cea a lui Ceausescu.Uitati-va numai la declarațiile tembele ale lui Gargamel de la Justiție si la cele ale
    vivandierelor isterice si aveți raspunsul la ce hal de
    degradare statala am ajuns.Speranța este,din pacate
    doar una singura.Alungarea ,in regim de urgența
    naționala,a Mafiei Rosii de la guvernare.Daca
    jandarmii si polițistii s-au indragostit atat de mult de
    mafie sa plece si ei in Brazilia.Este greu de ințeles
    cum opt jandarmi cat un dulap cu trei usi fiecare,
    au inghesuit si bruscat un om de 101 ani.
    Cei care isi leaga soarta de acest tip de DICTATOR
    JEGOS nu au cum sa nu raspunda pentru faptele lor!
  • -2 (8 voturi)    
    curajul asta e sustinut de americani (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 8:54)

    revo [utilizator]

    Nebunia de care da dovada PSD in zilele astea este cu acceptul americanilor.
    PSD-ALDE-UDMR i-au mituit, le-au pus la picioare Romania, au semnat asa-zisul protocol pentru Secolul XXI, acum au cale libera sa instaureze orice regim, de orice fel, atat timp cat americanii au posibilitatea sa jefuiasca tara asta de toate resursele si s-o foloseasca la nevoie ca teatru de operatiuni militare. Sunt mult mai josnici decat rusii. Nu stiu sa provoace decat dezastre, sa arunce lumea in haos pe unde trec, pentru interesele lor marunte.

    Nu cred ca se mai poate face ceva - este inceputul sfarsitului. O dictatura, fie si a hotilor si borfasilor, nu poate rezista decat cu incalcarea tuturor drepturilor, cu teroare si saracie.
  • +4 (4 voturi)    
    Tara hotilor si a analfabetilor (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 9:34)

    Pac-pac [utilizator]

    In concluzie, borfasul asta de provincie care ne-a adus doar datorii de zeci de miliarde de euro si in urma caruia NU RAMANE NIMIC!, poate doar memoria colectiva despre un premier marioneta de speta comica, SE CREDE INDISPENSABIL.

    Spuneti-mi ca visez!
  • +2 (2 voturi)    
    56 (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 10:24)

    Ilidia [utilizator]

    Cei in varsta isi mai aduc aminte ce s-a intamplat in 1956 in Ungaria? Ungurii ajunsi la capatul rabdarii i-au spanzurat de felinare pe "conducatorii" lor comunisti..Doamne fereste sa nu ajungem pana acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu scapi ! (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 10:28)

    KTerinca [utilizator]

    Ba s-ar putea sa iei mai mult de 3 ani juma'.
    Un noua ani ar fi numa' buni.
  • +3 (3 voturi)    
    Pana iesi tu din parnaie .... (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 10:30)

    KTerinca [utilizator]

    ... ajunge Irinuca fata batrana.
  • +1 (1 vot)    
    executie in masa? (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 12:34)

    revo [utilizator]

    inca nu...
  • +1 (1 vot)    
    Dragnea si ai lui..niste mizerii de oameni... (Sâmbătă, 23 iunie 2018, 15:34)

    Decadere [utilizator]

    Dispari..in sfarsit....si ia si papitoaiele cu tine!!!!
    Mediocritatea voastra este antologica, dovedita si vomitata de o Europa intreaga unde ne-ati facut de ras, cu impiedicata de Dancila, fufa respingatoare de la Capitala, roscata- cu rujul intins, de la Muncii ..ah spanul de Stefanescu si bineinteles, libidinosul veninos de Tariceanu. O sa faceti echipa buna la Giurgiu. Sindicatele de la puscarie, tocmai ne-au anuntat ca-i curat- curat, ca voi, bineinteles. La multi ani si la mai mare!!!