Tăriceanu: Contest vehement oportunitatea organizării unui referendum simultan cu orice fel de alegeri

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:32 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, lider al ALDE, a declarat sâmbătă, la Constanţa, că el contestă vehement organizarea unui eventual referendum pe Justiţie pe data de 26 mai, în aceeaşi zi cu alegerile europarlamentare, transmite Agerpres.

"Curtea Constituţională a decretat că nu este neconstituţional, dar să ştiţi că sunt două aspecte. Unul este aspectul de constituţionalitate şi altul este aspectul politic de oportunitate. Deci, eu contest vehement oportunitatea organizării oricărui tip de referendum simultan cu alegeri locale, parlamentare, prezidenţiale, de orice fel, pentru că sensul alegerilor riscă să fie deturnat, distorsionat. Şi, din acest motiv, eu consider că nu este oportun. Din punct de vedere constituţional, da, e OK", a spus Tăriceanu, într-o conferinţă de presă, întrebat dacă este de acord cu organizarea unui posibil referendum pe Justiţie odată cu alegerile europarlamentare.

La rândul său, Daniel Barbu, candidat ALDE la alegerile pentru Parlamentul European, a afirmat că există o recomandare a Comisiei Europene de a nu se organiza şi un referendum pe 26 mai.

"Există o recomandare a Comisiei Europene, potrivit căreia pe 26 mai a.c. să nu se organizeze niciun alt tip de eveniment politic care să paraziteze alegerile europene, care sunt considerate ameninţate de diferite riscuri digitale şi aşa mai departe. Şi atunci, pentru a asigura securitatea modului în care toţi cetăţenii europeni din cele 27 de state care vor participa la scrutin, pentru a asigura securitatea votului, ca el să fie îndreptat înspre Parlamentul European şi nu către alte teme, recomandarea Comisiei este ca să nu se organizeze niciun fel de alte tipuri de evenimente", a susţinut Barbu.


Citește și:


















14529 vizualizari

  • +66 (72 voturi)    
    Hahaha (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:39)

    Akylas [utilizator]

    Contesta maica, dar din cand in cand mai sterge-ti spumele de la bot....
    Cineva trebuie sa va opreasca, vrem REFERENDUM !!!
    • +24 (30 voturi)    
      Da contesta maica !!!! (Sâmbătă, 16 martie 2019, 20:20)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      Numai sa nu-ti pierzi proteza.....:))))
  • +62 (66 voturi)    
    ba eu cred ca e oprtun, ca referendumul (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:40)

    ostrogotul [utilizator]

    o sa-i scoata la vot pe anti PSD-isti.
    • +6 (10 voturi)    
      o intrebare desteapta (Duminică, 17 martie 2019, 2:21)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

      poate schimba si pesedisti sa voteze pentru justitie.
  • +58 (62 voturi)    
    Aaa... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:40)

    ElDiablo [utilizator]

    ...acum exista o recomandare a Comisiei Europene...Pe asta, pentru ca va convine, ati dori s-o respectati. Pe celelalte referitoare la justitie, ati mictionat in grup, impreuna cu tovarasii vostrii pesedei. Mizerabili indivizi mai sunteti, talharilor!
    • +13 (17 voturi)    
      „ati mictionat in grup”... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 20:38)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      ...ca să nu spun „v-ați [cenzurat] pe ea”, corect! :)))
  • +47 (53 voturi)    
    Am ras (Sâmbătă, 16 martie 2019, 17:48)

    florinos [utilizator]

    S-a apucat Tariceanu sa asculte de recomandările Comisiei Europene, cele de la Comisia de la Venetia sau cele legate de Legile Justitiei nu erau importante.
  • +44 (48 voturi)    
    Daniel Barbu? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:03)

    ipolitic [utilizator]

    E vorba de acelasi Daniel Barbu care in calitatea sa de presedinte AEP paraziteaza alegerile europarlamentare?
    Ce se mai aude cu "recomandarile" OLAF privind niste fonduri Phare? Daca respectam recomandarile de la Bruxelles, sa le respectam pe toate.
  • +36 (40 voturi)    
    da de ce? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:17)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu crezi ca poporul roman e suveran si discerne convingator? citi ati ati sta la putere si cu ce rezultate ptr romania?
  • +38 (44 voturi)    
    Singura oportunitate (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Singura oportunitate pe care nu o contesta Seful hotilor din Senat e FURTUL & CORUPTIA. Astea fac parte din fuibra gloatei de gunoaie numite psd+alde cu judmr la remorca. REFERNEDUMUL PE JUSTITIE TREBUIE FACUT - FARA GUNOAIE PENALE CA Dragneev & Vâlkov in functii publice!!!!!!
  • +42 (46 voturi)    
    si-a amintit tariceanu de Comisia Europeana (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:24)

    rov [utilizator]

    fantastic !!!:)))
    Adevarul ca asa face orice infractor, ia din legile care-i convin, ba de la rusi, ba de la turci, ba de la UE, doar sa-si salveze pielea.
    Acest individ e seful senatului Romaniei...
    Rusine celor care nu ati votat!
  • +39 (43 voturi)    
    tovarase (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:26)

    liviu_ [utilizator]

    ESTE constitutional asa ca CIOCU MIC!!!

    also... si eu contest vehement schibarea legilor justitiei de catre infractori!
  • +37 (41 voturi)    
    *Dragul* nostru fanariot rusofil Trădiceanu- (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:30)

    Rescator [utilizator]

    Narâșkin,
    Nu tot ce îți trece ție prin cutia ucrainiană trebuie să
    se intâmple.Ai o frică devastatoare că rămâi pe afară
    așa cum meriți.Deja ne amărăști viața de vreo 30 de
    ani,cred că se impune o *Haripă Tânără*.Ia-ți un concediu mai lung la Habarovsk și să nu mai auzim de tine.Deja te-ai infoiat cam mult!
  • +31 (35 voturi)    
    l-a intrebat cineva pe Tradiceanu? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:41)

    AliKimiku [utilizator]

    Cum e cu oportunitatea?
  • +34 (38 voturi)    
    Pai, Comisia Europeana a recomandat multe (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:41)

    CezarN [utilizator]

    Si de niciuna dintre recomandarile Comisiei Europene nu ati tinut cont: stiti, chestiile alea cu statul de drept, cu independenta justititiei, etc.

    Iar acum, hop-top, va place ce recomanda Comisia, numa i sa nu iasa oaenii la vot, caci este clar ca, la o prezenta mare la vot, procentele voastre(PSD-ALDE) scad simtitor,
  • +36 (40 voturi)    
    Asa e Taricene, sa n-avem justitie in veci. (Sâmbătă, 16 martie 2019, 18:53)

    emil bobu [utilizator]

    Sa poti sa iei tu spagi de 800000 de dolari in continuare.
  • +30 (34 voturi)    
    Ce rebuturi umane (Sâmbătă, 16 martie 2019, 19:35)

    DiDiRo [utilizator]

    tik3loshanu si barbu fripturistul.
  • +26 (30 voturi)    
    ''Tradicene .... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 20:06)

    astronaut [utilizator]

    ai grija cu ''vehementa ''in contestatii , ca nu cumva sa-ti dea sangele pe nas ! Oare de ce nu esti tot atat de vehement in ''ridicarea imunitatii''parlamentare detinute , ca sa ararti cetatenilor ca esti un om ''curat''si nu ti-e frica de lege ??
  • +16 (20 voturi)    
    Ce vorbesti Gogule? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 20:11)

    Pac-pac [utilizator]

    Ti-e frica de referendumuri Gogule? Daca nu cand sunt alegeri, atunci cand?
    Sau ti-e frica de lipsa reprezentativitatii electoratului PSD-ALDE care sa boicoteze referendumul?
  • +10 (14 voturi)    
    Asta toata viata a contestat (Sâmbătă, 16 martie 2019, 20:30)

    Bazil [utilizator]

    incepand de la PNL (cel din 1990) pana la a patra nevasta (acum e la a cincea).
  • +14 (18 voturi)    
    Tariceanu a spus (Sâmbătă, 16 martie 2019, 20:43)

    cucurveauamov [utilizator]

    Singura oportunitate sunt eu.
  • +14 (18 voturi)    
    Și unii dintre români contestă (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:21)

    hic sunt leones [utilizator]

    oportunitatea prezenței tale în viața politică.
    Însă uneori nu primim ceea ce considerăm oportun...
    • +3 (7 voturi)    
      statul paralel (Duminică, 17 martie 2019, 3:22)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      acum e oficial. psd, alde, udmr scoase in afara legii.
    • -1 (3 voturi)    
      Iar unii... (Duminică, 17 martie 2019, 10:06)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Iar unii considera ca e oportuna prezenta lui si ii dau votul ca sa dovedeasca asta. Asa e in democratie ...
      • +2 (4 voturi)    
        Mă bucur că speranța e viață a crescut în România (Duminică, 17 martie 2019, 15:15)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        mă întristează însă că acest lucru afectează negativ rezultatele votului.
        Pentru că trebuie să-ți fie ramolit rău creierul ca să votezi specimenele cu care se prezintă alde în fața electoratului.
        Norica Nicolai - cea care a pus-o pe nepoată-sa să voteze legi în parlamentul României, cea care a lucrat în același timp ca procuror cât și ca avocat;
        Daniel Barcu - același care milita pentru cianurarea României pentru câteve kile de aur pe care să le valorifice o companie străină.
        Renate Weber - (trebuie să râd câteva minute înainte de a scrie despre ea) - m-am liniștit, e suficient să o ascușți ca să te bufnească râsul.
        Ovidiu Silaghi - un nimeni (am să ignor suspiciunile care au planat asupra sa).
        Varujan Vosganian - altă caricatură: cel care acuza găinile de evaziune fiscală din cauză că dau ouăle țăranileo fără a plăti taxe la stat.
        Andrei Gerea - alt nimeni.
        Radu Silaghi Dumitrescu (un chimist care s-a plictisit în Cluj), Horia Victor Toma, Tudor Tim Ionescu - alți nimeni.
  • +10 (16 voturi)    
    Gica contra ? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:24)

    nedumeritul [utilizator]

    Gica contra ?Tariceanu asta face tot timpul gauri in asfalt si din cand in cand gropi pentru ca cine se scoala devreme sa cada in elel.
  • +9 (13 voturi)    
    Devine interesant.... (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:34)

    baimarean [utilizator]

    Dar sa vedem cum va fi "formulata" intrebarea pentru Referendum.
  • +11 (17 voturi)    
    Poate ne doare-n c..r de contestatia ta vehementa (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:54)

    KTerinca [utilizator]

    Hai la alegeri, sa le dam peste bot nenorocitilor !
  • +12 (18 voturi)    
    Adica ? (Sâmbătă, 16 martie 2019, 21:57)

    democtrates [utilizator]

    Dl. Motocicleanule, adica nu avem dreptul sa ne spunem parerea ? adica doar voi parlamentarii aveti dreptul sa faceti ce vreti? oare doar acum sunt viabile reglementarile UE,. In orice tara democratica este un fapt normal sa se faca refendumuri, la noi nu, sau crezi ca daca se face referendum , o sa iasa prea multa lume la vot si picati? Eu in locul presedintelui as cere daca oamenii vor sau nu alegeri anticipate. Si poate acum se pune in aplicarea referendumul trecut, 300 de parlamentari.Sa dormi bine cu supozitia ca veti pica de la guvernare.
  • +15 (19 voturi)    
    Morcovul (Sâmbătă, 16 martie 2019, 22:46)

    Jolly Roger [utilizator]

    Aia 9% din sondajele cu participare de 30% la vot se transforma in 3% la 60% participare și implicit out de pe scena politica, no more imunitate, doar un om normal care va trebui sa stea la coada pana si la paine?
    • +5 (9 voturi)    
      Vă îngrijorați degeaba (Duminică, 17 martie 2019, 5:42)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Unde o să ajungă el mâncarea se dă direct printr-un orificiu din ușă....
  • +1 (7 voturi)    
    Game Over tov Tariceanu (Duminică, 17 martie 2019, 0:54)

    John_english [utilizator]

    fii bărbat, mergi la închisoare și gata.

    cu banii de referendum se pot face lucruri mai bune.
  • +5 (9 voturi)    
    De data asta . . . . (Duminică, 17 martie 2019, 8:40)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu mai depinde de voi flacai si nici veti avea ce mai face daca Presedintele hotaraste acest lucru!
    • 0 (0 voturi)    
      ... daca... (Duminică, 17 martie 2019, 19:34)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Iohannis va face ce i se va comanda de catre aripa securitatii care il gestioneaza (adica a lui Voiculescu) - adica va sta momaie, cu bratele incrucisate.
  • +2 (6 voturi)    
    Cum (Duminică, 17 martie 2019, 10:41)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    pana mea sa fie neconstitutional cel mai democratic element al unui regim, referendumul?
  • +2 (4 voturi)    
    Contestă vehement (Duminică, 17 martie 2019, 12:21)

    Lu48 [utilizator]

    din două motive: la o participare mai mare ALDE riscă să nu atingă pragul; trecerea referendumului nu le convine infractorilor,
    Ȋntr-adevăr “sensul alegerilor riscă să fie deturnat”. Doar că nu pentru ce îşi doreşte Barbă Albastră Răzgândeanu (este şi afemeiat, şi mincinos; din respect pentru miile de motociclişti adevăraţi şi corecţi nu îmi place să-I numesc motocicleanu).
  • +1 (3 voturi)    
    Riscul digital (Duminică, 17 martie 2019, 12:33)

    n.dumiritu [utilizator]

    Barbu: "alegerile europene sunt considerate ameninţate de diferite riscuri digitale". Pina sa vina descrierea riscurilor (multe), ma intreb la ce ne expunem:
    O fi vorba de posibilitatea sa-ti ramina degetul blocat in urna de la votul diferit de cel la europ..?
    O fi vorba de nesansa ca sa-ti amorteasca degetul sau sa te ia un circel dind la pagini de buletine de vot?
    O fi vorba ca cei care numara voturile sa nu aiba destule degete de care sa se foloseasca la numarare?
    O fi vorba ca se atenteaza la integritatea degetelor celor care trebuie sa transporte balotii cu buletine de vot?
    O fi vorba ca cei de la BEC trebuie sa completeze mai multe centralizatoare si pun degetul din reflex unde nu trebuie?
    O fi vorba ca AEP-ului, avind de restituit cheltuieli de campanie (se face din buget), i se ia toata mina cind ei dau un deget?
    O fi vorba ca Tariceanu este tinut cu degetele in usa lui Dragnea ca s-o faca pe veghetorul intransigent de libertati in timp ce Dragnea o silueste pe Justitica?
    Atitea degete si atitea riscuri! Norocul nostru e ca cineva priveste serios la lucrurile astea.
  • +2 (2 voturi)    
    iti tataie curul, basinosule, (Duminică, 17 martie 2019, 19:32)

    revo [utilizator]

    ca asta ar scoate oamenii la votare, altfel nu s-ar misca din casa; iar pe voi, MAFIA PSD-ALDE-UDMR va dezavantajeaza o prezenta ridicata. Tu, kkt cu cravata de matase, si kkatii tai in mod normal nu ati mai pupa vreun loc, pe nicaieri.
  • 0 (0 voturi)    
    Ticalosul (Luni, 18 martie 2019, 8:15)

    Mircea11 [utilizator]

    Din nou ticalosul contesta ceea ce majoritatea romanilor vor.
    Sper ca in urmatorul parlament al Romaniei sa fii ...in afara..