Olguța Vasilescu îl contrazice pe Dragnea: Viorica Dăncilă și-a dorit să rămân în echipa guvernamentală / Liderul PSD spunea că Vasilescu i-a cerut premierului postul de consilier

de S.A.     HotNews.ro
Duminică, 3 martie 2019, 23:36 Actualitate | Politic


Vasilescu
Foto: Facebook
Lia Olguța Vasilescu îl contrazice pe Liviu Dragnea și spune că premierul Viorica Dăncilă este cea și-a dorit ca ea să rămână în echipa guvernamentală și astfel a optat să fie consilier onorific al prim-ministrului pe probleme de infrastructură, "pentru a realiza obiectivele promise în campania electorală". Anunțul că fostul ministru al Muncii va reveni în guvern a fost făcut duminică de liderul PSD, care spunea că Olguța Vasilescu i-a cerut premierului să fie consilier onorific.

"Astăzi (duminică -n.r.), am participat la Conferința de alegeri a PSD Gorj. Felicitări noii echipe de conducere alese și președintelui Mihai Weber! Oltenia intră in campanie electorală! Oltenii vor realizarea drumurilor expres Pitești- Craiova și Craiova- Targu Jiu, în a căror realizare voi avea prilejul să mă implic personal! Chiar dacă nu am putut să o fac din calitatea de ministru, voi putea să supraveghez lucrările la aceste obiective din funcția de consilier onorific al premierului pe probleme de infrastructură, singura poziție care îmi permite să îmi păstrez și mandatul de deputat de Dolj ales în Parlamentul României. Premierul Viorica Dancilă și-a dorit sa rămân in echipa guvernamentală și am optat pentru aceasta funcție, din dorința de a participa activ la realizarea unor obiective pe care le-am promis în campania electorală!”, a scris Olguța Vasilescu, duminică, pe Facebook.

Reacția ei vine după ce Liviu Dragnea a anunțat, duminică la Târgu-Jiu, că Lia Olguța Vasilescu, fost ministru al Muncii și propusă pentru Ministerul Transporturilor, dar refuzată de președintele Iohannis, a solicitat să fie consilierul onorific al premierului pe probleme de infrastructură.

"Din câte știu, s-au semnat deja contracte pentru două tronsoane. Există deja la Ministerul Transporturilor o echipă formată, dedicată doar pentru acest drum expres. Olguța Vasilescu i-a cerut doamnei prim-ministru să accepte să fie consilier onorific al prim ministrului pe infrastructură pentru a se implica și ea direct în a urmări realizarea acestei lucrări care este importantă pentru această zonă a țării”, a spus Liviu Dragnea, la Conferința de alegeri a PSD Gorj.

Lia Olguța Vasilescu a fost ministru al Muncii în guvernarea PSD și ulterior a fost propusă la ministerul Dezvoltării. După ce a fost respinsă de președintele Klaus Iohannis, Vasilescu a devenit propunerea pentru portofoliul de la Transporturi. A fost însă refuzată în mod repetat de șeful statului.











Citeste pe MedLife.ro
Mituri despre colesterol










9531 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Pt ca bou la bou rage (Duminică, 3 martie 2019, 23:43)

    Dalinar [utilizator]

    si Prost ;la Prost trrage.
  • +10 (14 voturi)    
    Daca Doriti Sa Revedeti (Duminică, 3 martie 2019, 23:49)

    un domn [utilizator]

    LOV in calitate de Drona Oficiala a Stadiului milimetric al autostrazilor
  • +8 (14 voturi)    
    Drumul expres Craiova Târgu Jiu = prostie (Duminică, 3 martie 2019, 23:54)

    simplex1 [utilizator]

    Este prima oara când aud de un drum expres Craiova Târgu-Jiu. Asta este o aiureala. Șoseaua ar sta goala.

    " "Astăzi (duminică -n.r.), am participat la Conferința de alegeri a PSD Gorj. Felicitări noii echipe de conducere alese și președintelui Mihai Weber! Oltenia intra in campanie electorală! Oltenii vor realizarea drumurilor expres Pitești- Craiova și Craiova- Targu Jiu, in a căror realizare voi avea prilejul sa ma implic personal!" a scris Olguța Vasilescu, duminică, pe Facebook. "
    • +11 (17 voturi)    
      aici te contrazic (Luni, 4 martie 2019, 0:16)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      orice drum, ulita, trotuar din tara este ocupat de masini, deci nu vad de ce soseaua asta ar sta goala..

      Evident doamna a aruncat doar o pastila pentru prostimea din oltenia care-o voteaza
      • -15 (17 voturi)    
        adicacum (Luni, 4 martie 2019, 1:08)

        nu conteaza cine zice [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

        ce-ar fi sa-i pupi drept in c...r pe toti oltenii pe care-i numesti prosti, impreuna cu tot neamu ...????
        • +7 (13 voturi)    
          de ce (Luni, 4 martie 2019, 7:56)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

          te oftici?
          Dacă ești, ești, asta e.
          • -2 (4 voturi)    
            adicacum (Luni, 4 martie 2019, 8:52)

            nu conteaza cine zice [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            nu ma oftic ca n-am de ce. ma intreb cum de-ti mai incape dumitale capu' pe usa la cat de destept arati ca esti ...
        • 0 (4 voturi)    
          De unde stii ca s-a referit la tine? (Luni, 4 martie 2019, 8:56)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza cine zice

          Cum ai dedus ca te-a jignit fie personal fie pe tot neamul?
          Omul a zis clar "prostimea din oltenia" dar tu ai reactionat ca si cum te-ai simtit vizat. Este ca si cum ai sustine ca in Oltenia nu exista prosti... ar fi o reginue de exceptie mondiala.
          Si poate ca astfel confirmi, desi pentru prima afirmatie cu drumuri si trotaoare etc, iti dau dreptate 100%
      • +7 (9 voturi)    
        Trotuarul e bun de parcare dar autostrada nu! (Luni, 4 martie 2019, 1:39)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

        Faptul ca ulițele și trotuarele sunt ocupate de mașini se datorează calității lor de spatii pentru parcare ceea ce nu este cazul la drumurile expres sau autostrăzi.
    • +5 (7 voturi)    
      când se vor duce la T Severin (Luni, 4 martie 2019, 9:39)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      vor zice că vor face Craiova-T Severin!
      ce îi doare gura?
      Aceste segmente care nu sunt în niciun plan în viitorul apropiat, vor începe cât de curând cu niște licitații pt studii de fezabilitate care vor dura 5(cinci) ani, după care vor expira și se vor face altele în următorii 5 ani.
      cam ăsta e mersul specialiștilor din guvernare, la orice autostradă...
  • +3 (5 voturi)    
    Onorific si pro bono? (Luni, 4 martie 2019, 8:45)

    lasa [utilizator]

    Pai, daca e onorific sa fie si neremunerat, ca dansa e patrioata!
  • +3 (5 voturi)    
    Vaaaca, Saraaaaca! (Luni, 4 martie 2019, 9:00)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Adica veorica si-a dorit, dar nu stia sa spuna si atunci i-a zis volguta cum sa spuna.

    Saraca veorica vacasilica are o teama imensa sa nu fie lasata singura, (orice om ii este teama) caci atunci trebuie sa semneze in locul tuturor ... ori pentru asta, e constienta nu-i chiar atat de desteapta, a recunoscut public cand ne-a explicat cum este cu avizele pentru OUG7.
  • +5 (7 voturi)    
    Consilier (Luni, 4 martie 2019, 9:14)

    sim18 [utilizator]

    Cum dracului poti fi un consilier pe probleme de infrastructra cand tu nu ai pregatirea necesara????
    • 0 (2 voturi)    
      adicacum (Luni, 4 martie 2019, 10:04)

      nu conteaza cine zice [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      reiese ca doamnele in cauza nu concep nicidecum legatura si deci nici nu se-mpiedica de asa ceva ...
  • +4 (6 voturi)    
    hotarire rapida (Luni, 4 martie 2019, 9:20)

    Dizidentul [utilizator]

    si acum cind Romania are doi ministri la dezvoltare v-a merge treaba de doua ori mai repede la constructii si dezvoltare (spitale,sosele,infrastructura sociala) asta spunea la Radio Erivan.
  • +3 (5 voturi)    
    Prostul rămâne prost. (Luni, 4 martie 2019, 9:28)

    asavreau [utilizator]

    Vorbesc de șefii de la PSD,pentru-că,din păcate sunt și câțiva oameni deștepți creduli care încep să se dumirească.Nu pricep ăștia de la PSD că dacă ar face parcări încât să nu mai fie mașini parcate pe stradă și trotuare,circulația ar fi fluentă și lumea nu i-ar ,mai înjura.De atâția ani de când guvernează România PSD dă dovadă de prostie,punând în guvern numai proști.Cei câțiva deștepți îi pun în geam la alegeri să dea bine și pe urmă îi retrag,ieșind în față oameni care nu știu să vorbească,care în loc de argumente la reproșurile noastre vin cu injurii și amenințări,transformând politica într-o țigănie penibilă.Faceți bă ce cere lumea!Dacă nu puteți,nu insultați,explicați.La ministere puneți specialiști și scutiți-ne cu de alde Olguța ,pricepută la toate.Știți cum se spune?Nu se pricepe la nimic și dă din clanță în loc să asculte și să învețe.Așa-i analfabetismul funcțional.
  • +4 (6 voturi)    
    S-a dus in ... naibii si sensul de "onorific"!! (Luni, 4 martie 2019, 9:41)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Cum dracu' sa mai aiba valoare cuvantul "onorific" daca o functie onorifica poate fi ocupata de indivizi de cea mai joasa speta, care altfel, prin merite personale, nu ar fi putut ocupa postul respectiv?
    E la fel cu un doctorat luat la Baile Herculane sau la Balti.
  • +1 (1 vot)    
    Planul secret al Dl.Dragnea (Luni, 4 martie 2019, 21:23)

    Isobar [utilizator]

    Incalzirea unei jucatoare de rezerva pentru postul
    de Prim Ministru si transferul actualului Prim Ministru
    la echipa de unde a provenit ,dupa alegerile pentru
    UE.
    Dupa convingerea Sefului se va inlocui incompetenta
    cu smecheria in speranta ramanerii la putere.