Nicolicea ar vrea amendă sau închisoare pentru procurorii care protestează: „Suspendarea activității reprezintă infracțiune și se pedepsește ca atare”

de C.D.     HotNews.ro
Marţi, 26 februarie 2019, 13:23 Actualitate | Politic


Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Eugen Nicolicea, unul dintre vârfurile de lance ale PSD la modificarea legilor justiției, susține că procurorii care au suspendat activitatea au comis o infracțiune și ar trebui pedepsiți. Mai exact el spune că aceștia au intrat, de fapt în grevă, fapt interzis de lege și care se pedepsește cu închisoare de la 1 lună la 1 an sau amendă.

„Legea română nu lasă loc de interpretări în ceea ce privește prevederile potrivit cărora suspendarea activității unităților de parchet reprezintă infracțiune și se pedepsește ca atare, astfel:
-potrivit articolului 181 al Legii 62/2011 a dialogului social, “prin grevă se înţelege orice formă de încetare colectivă şi voluntară a lucrului într-o unitate”. Având în vedere că suspendarea temporară a activității înseamnă încetarea acesteia pe o terioadă de limp limitată, suspendarea colectivă și voluntară, chiar temporară, se încadrează în definiția grevei;
-articolul 202 specifică foarte clar că procurorii și judecătorii nu pot declara grevă;
-la articolul 218 se precizează că declararea grevei cu încălcarea art.202 constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 1 lună la 1 an sau amendă”, se arată într-un comunicat de presă al lui Nicolicea.

Într-un interviu pentru HotNews.ro, procurora Antonia Diaconu, co-președinte al Asociației „Mișcarea pentru Apărarea Statutului Procurorilor”, a susținut că protestele magistraților nu pot fi asimilate grevei deoarece nu este vorba de revendicări salariale. „

Libertatea de exprimare prevăzută de art. 10 al Convenției este una din libertățile fundamentale ce are un loc special în orice societate democratică, fiind o garanție a acesteia. Protestul nostru vizează o problemă de interes general pentru sistemul de justiție, astfel că nu pot fi admise restrângeri în privința libertății de exprimare. O astfel de abordare este constantă în jurisprudența CEDO. Nu avem de ce să ne fie teamă de consecințe, întrucât acum nu este vorba de o grevă, nu avem revendicări salariale, nu ne dorim decât respectarea independenței justiției și a statului de drept”, a spus Diaconu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














23018 vizualizari

  • +61 (69 voturi)    
    Infractiune (Marţi, 26 februarie 2019, 13:31)

    Arkantas [utilizator]

    Sa mori tu ? Pe cuvantul tau de absolvent la 50 de ani la distanta ? De drept ?
    • +34 (36 voturi)    
      din pacate (Marţi, 26 februarie 2019, 13:49)

      AdrianAdr [utilizator] i-a raspuns lui Arkantas

      ai dreptate asta se întâmpla când faci o facultate prin corespondenta...apar unii ca domul de la PSD si spun prostii. Sa-mi fie cu iertare dar una e o facultate de drept particulara la noi și alta e de exemplu Harvard (ca tot particulara este). Cine ai prefera sa te reprezinte la un proces? sau ca sa extind subiectul: sa te opereze de ceva un doctor?
      • -8 (12 voturi)    
        pai, in principiu (Marţi, 26 februarie 2019, 14:55)

        CVL [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

        ai dreptate, dar parca Ioana Petrescu, fostul Ministru de Finante (celebra dupa vizita la Cotroceni cu Victor Ponta) a absolvit Harvard. Asa ca nu stiu ce sa zic.
        • +3 (3 voturi)    
          Da, asa este. (Marţi, 26 februarie 2019, 18:51)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui CVL

          Partea proasta e ca Harvard-ul te invata economie adevarata, nu "originala" ca cea din Romania. Si mai ales nu te invata ce sa faci cand de fapt altii dicteaza ce sa faci tu ca economist. Dar ce e si mai trist (dar poate la ei nu e nevoie), nu te invata si sa ai coloana vertebrala si sa iti dai demisia cand trebuie.
    • +39 (41 voturi)    
      lol (Marţi, 26 februarie 2019, 13:56)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Arkantas

      Si eu as vrea inchisoare sau executie pentru penalii din functii publice care fura sau care submineaza viitorul Romaniei si al oamenilor din Romania.

      Ce zici, tov. securist Nicolicea, nu ar fi corect?
      • +18 (18 voturi)    
        Din fericire... (Marţi, 26 februarie 2019, 14:42)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        ...avem posibilitatea sa iesim la vot,sa-i dam jos definitiv si sa-i inculpam pentru tradare de tara,pentru ca asta e ce fac ei acum, subminand economia nationala si statul de drept.
      • +5 (5 voturi)    
        NU. (Marţi, 26 februarie 2019, 16:27)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Suspendare .
        La propiu .
    • +19 (19 voturi)    
      tractoristului îi e (Marţi, 26 februarie 2019, 14:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Arkantas

      dor de epoca ceaușistă.
      • +12 (12 voturi)    
        Tractoristul (Marţi, 26 februarie 2019, 15:23)

        Gandila [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Cu siguranta gasea si tractorului un articol de lege care sa-l faca nefunctional .. . cei de la PSD sunt totalmente toxici pentru intreaga societate romaneasca .
    • +18 (18 voturi)    
      Arestarea grupului infractiunal organizat psd (Marţi, 26 februarie 2019, 15:17)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Arkantas

      Dar aderarea la un grup infractional organizat nu este infractiune ?
      Dar abuzul in serviciu nu este infractiune ?
      Dar obstructionarea justitiei nu este infractiune ?
      Dar favorizarea infractorilor nu este infractiune ?
      Voi cind veti fi arestati pentru aceste infractiuni ?
    • +1 (1 vot)    
      De vreme ce suspendarea este cauzată de OUG (Miercuri, 27 februarie 2019, 12:55)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Arkantas

      cei care au dat-o să fie arestați ca autori morali ai infracțiunii... Parlamentul+Guvernul la răcoare!
  • +53 (61 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 26 februarie 2019, 13:32)

    DiDiRo [anonim]

  • +43 (49 voturi)    
    . (Marţi, 26 februarie 2019, 13:33)

    theo667 [utilizator]

    Nataraul asta o sa dea o lege ca parlamentarii nu mor si daca totusi Doamna cu coasa apare va fi amendata si inchisa la balamuc
    • +10 (10 voturi)    
      Sau (Marţi, 26 februarie 2019, 15:08)

      Aphex [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      ievaluata
  • +53 (61 voturi)    
    Si uitasem de rahatul asta..... (Marţi, 26 februarie 2019, 13:38)

    Cuca [utilizator]

    ... cu dreptul la Spiru, la FF....

    Va dati seama, e toba de carte, o adevarata somitate !
    • +19 (19 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 26 februarie 2019, 14:44)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Cuca

      • 0 (0 voturi)    
        Nu Constitutia! (Miercuri, 27 februarie 2019, 10:58)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Este perfect adevarat ca are mai multe hibe, Constitutia noastra.
        Dar nu Constitutia este de vina pentru Nicolicea, radulescu-mitraliera, si multi, multi altii: NOI i-am votat, noi suntem cei care i-am ales si re-re-reales!
  • -6 (18 voturi)    
    aici s-ar putea sa aiba dreptate (Marţi, 26 februarie 2019, 13:39)

    opinius [utilizator]

    motiv pentru care eu cred ca procurorii si judecatorii care mai au un pic de demnitate, ar trebui sa demisioneze in semn de protest, cu preavizul de rigoare.

    s-a mai vazut in Romania in cazul altor categorii care nu aveau dreptul la greva.

    Ce atatea adunari, suspendari de activitate pe o ora doua, lunea si joia - nu ajuta la nimic, tot ei trebuie sa solutioneze dosarele pe care le intarzie.


    Sa spuna clar: asa nu mai lucram, demisionam si plecam in 15 zile, daca nu cumva vrea guvernul sau macar TT sa demisioneze. E clar ca lupta e care pe care, si nu inteleg de ce se bat cu manusi...
    • +10 (12 voturi)    
      E o prostie sa demisioneze. (Marţi, 26 februarie 2019, 15:12)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui opinius

      Atunci Nicolicea o sa aduca procurori rusi din Transnistria care sa-i inlocuiasca pe procurorii romani.
      De fapt procurorii care protesteaza sunt in deplina legalitate.
      Oficial nu sunt in greva si protestul, tot oficial, nu este colectiv.

      ,, articolul 181 al Legii 62/2011 a dialogului social: “prin grevă se înţelege orice formă de încetare colectivă şi voluntară a lucrului într-o unitate”. "

      Aici nu e cazul de ,,incetare colectiva" a lucrului, ci de incetare individuala a lucrului multiplicata cu numarul procurorilor.
      Fiecare procuror protesteaza pentru el insusi.
      Oricum daca se pune problema arestarii procurorilor romani o sa iasa romanii in atrada si ii aresteaza pe rusii Nicolicea si Dragnea.
    • +13 (13 voturi)    
      Arestarea judecatorilor corupti de la CCR, CSM (Marţi, 26 februarie 2019, 15:24)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui opinius

      Greva lor trebuie sa fie altfel : sa nu mai dea aminari, sa nu mai acorde termene mai mari de citeva zile, sa nu mai accepte eliberari anticipate, pentru ca analfabetii, chipurile, scriu lucrari stiintifice.
      Magistratii trebuie sa ceara eliminarea din sistem a judecatorilor corupti, care ii achita pe infractori, in ciuda probelor beton, administrate de procurori.
      Magistratii trebuie sa ceara revocarea si arestarea judecatorilor corupti de la CCR, de la CSM, de la Inspectia Judiciara, de la ICCJ, de la Curtile de Apel si de la Judecatorii.
  • +28 (28 voturi)    
    e clar... (Marţi, 26 februarie 2019, 13:42)

    liviu_ [utilizator]

    astia vor dictatura pe fata!

    concluzia e simpla: protestezi impotriva lor in viata: pun jandarmii pe tine, protestezi prin greva: suspenzi activitatea deci amenda sau puscarie!

    bravos natiune!
    nu mai bine ne declaram dictatura?! macar sa nu ne mai ascundem aiurea!

    apropos... nu urlati ca veti colabora cu UE ipocritilor?
    ce parere au postacii psd despre ipocrizia stapanilor lor?!
    daca e asa bine ce face psd d c mint UE, aud?!
  • +31 (31 voturi)    
    Nicolicea arestat (Marţi, 26 februarie 2019, 13:43)

    loveparade [utilizator]

    pentru port ilegal de creier
    • +16 (16 voturi)    
      el, cred, (Marţi, 26 februarie 2019, 14:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      e singurul care își închipuie că are creier. În capul ăla, 1/2 de neuron pe care ar avea-o, stă destul de stingher și abia dacă face față funcțiilor fiziologice, papa, pipi, kk.
    • +6 (6 voturi)    
      ...un neuron .. (Marţi, 26 februarie 2019, 16:28)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      ...nu se chiama creier .
  • +23 (23 voturi)    
    Cacalicea, (Marţi, 26 februarie 2019, 13:43)

    2016 [utilizator]

    esti prost facut gramada! Magistratii nu au declarat greva, doar au protestat! La cat esti de prost, nici intelesul cuvantului "greva" nu-l intelegi, in schimb arunci interpretari personale!
    Duhnesti a putoare din lipsa de masa neuronala!
  • +20 (20 voturi)    
    Pe cand (Marţi, 26 februarie 2019, 13:43)

    ABBV [utilizator]

    o lege sa puteti fi sanctinati penal cand prezentati date inexacte ? Votati asa ceva daca aveti onoare!
  • +20 (20 voturi)    
    expertul PSD in justitie (Marţi, 26 februarie 2019, 13:44)

    programatoru [utilizator]

    doamne ce hilar, dar cand te gandesti ca el face legi, doamne ce trist

    si faptul ca faci legi pentru interese personale / ale unui grup infractional ca psd din care face parte ar trebui puscarie

    eu propun sa ii ancheteze cei de la DNA Constanta si sa ii judece judecatorii de la Cluj
  • +23 (23 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 26 februarie 2019, 13:46)

    qwerasdf [anonim]

  • +22 (22 voturi)    
    NU mai e nimeni in tara asta (Marţi, 26 februarie 2019, 13:46)

    Martinezu [utilizator]

    sa pedepseasca astfel de iesiri dictatoriale?
    Omul tanjeste dupa puscarie si nimeni nu il ajuta?
  • +25 (25 voturi)    
    Auzi, bah, niciolichea! (Marţi, 26 februarie 2019, 13:58)

    Andy500 [utilizator]

    Da' voi cand lipsiti cu lunile, NEMOTIVAT ce ar trebui sa va facem? Sa va batem cu pietre in piata publica?
    • +1 (1 vot)    
      Cu biciul. (Marţi, 26 februarie 2019, 21:06)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Dezbracati la pielea goala si biciuiti.
  • +21 (21 voturi)    
    nicu lichea (Marţi, 26 februarie 2019, 14:00)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ce sa spuna si acest securist notoriu altceva decat a facut in vechiul regim.
  • +23 (23 voturi)    
    Eu as propune ca boii sa nu mai aiba voie in Parlament (Marţi, 26 februarie 2019, 14:07)

    V. Istina [utilizator]

    Sa vezi atunci frustrare pe pajistea de la Izvor!
  • +21 (21 voturi)    
    Infracțiune (Marţi, 26 februarie 2019, 14:09)

    mr_mojo [utilizator]

    E apariția ta pe orice lista de vot și prezența în orice funcție publică.
  • +23 (23 voturi)    
    Corect, si inchisoare (Marţi, 26 februarie 2019, 14:22)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    pt cei care nu aplica raportul comisiei de la Venetia, raportul MCV si cel al GRECO. How about this perversa mica :) ?
  • -9 (13 voturi)    
    Roata se invarte (Marţi, 26 februarie 2019, 14:31)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Cand se intampla asta pe vremea PDL-ului, va convenea de minune.
    • 0 (2 voturi)    
      pentru cine intelege mai greu (Marţi, 26 februarie 2019, 17:17)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

      Am facut referire la miscarea din 2009 (in frunte cu Mona Pivniceru), cand s-a umblat la veniturile magistratilor iar in pesedisti crestea inima de placere.
  • +15 (15 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 26 februarie 2019, 14:34)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    creatura asta e rupta pe dinauntru de rautate si aviditate de putere sa stapaneasca el si ai lui toata suflarea ...
  • +15 (15 voturi)    
    amenintari publice - un nou nivel de penibil (Marţi, 26 februarie 2019, 14:47)

    Razvan_M [utilizator]

    Asta este o tentativa jalnica de intimidare si incalca separatia puterilor in stat. Treaba Parlamentului este sa faca legi cum trebuie si sa verifice activitatea unui Guvern scapat de sub orice control.

    Nu m-ar mira ca acest individ jalnic sa fie actionat in judecata pentru santaj si intimidare.
  • +14 (14 voturi)    
    Reprezintă infracțiune? (Marţi, 26 februarie 2019, 14:54)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Deci procurorii se pregătesc pentru cariere în politică?
  • +12 (12 voturi)    
    Sa-i explice cineva sculer-matriterului (Marţi, 26 februarie 2019, 15:06)

    benicio [utilizator]

    Sa-i explice cineva ca dreptul de greva si protest este un drept fundamental intr-o democratie. Ca daca nu e democratie si domnul asta vrea cleptocratie, atunci propun sa instauram anarhie. Adica sa mergem frumos la sculer-matriterul asta acasa, spart geamuri, etc etc
  • +7 (7 voturi)    
    impostura PSD merita medalii (Marţi, 26 februarie 2019, 15:36)

    levierul [utilizator]

    Impostorii din PSD merita lingouri si tablouri
    Jos DNA! Sus PSD. Singurii care apara adevaratele traditii ale poporului roman! Hotia, impostura, smecheria si prostia!
  • +7 (7 voturi)    
    tara arde pentru ca sint probleme cu OUG7 (Marţi, 26 februarie 2019, 15:40)

    Dizidentul [utilizator]

    si cap de bou vrea inchisoare pentru demonstranti, carnetul de PCR este pus in rama de aur si la loc de cinste in sufrageria dinsului, nu este de mirare in ultimul an numai prostii a debitat(boala Alzheimer face ravagii dupa pesta porcina)
  • +1 (1 vot)    
    Din pacate are dreptate (Marţi, 26 februarie 2019, 19:29)

    LiviuX [utilizator]

    Problema e, ca, asa cum sunt majoritatea legilor in Romania, si asta e proasta si lasa loc la interpretari. Articolul citat intr-adevar asa spune (si nu stiu sa fie abrogat cum spunea cineva - poate se prezinta legea si rticolul care abroga). Dar in cazul asta, si daca doua (sau mai multe) persoane se duc simultan la toaleta inseamna ca fac greva!!! Pentru ca au incetat lucrul colectiv si voluntar! Nu ar fi de ras???
    Apoi, de ce nu pomeneste nimic de art 183. Daca nu este acea hotarare de greva aprobata, mai e greva? Cred ca nu!
  • +1 (1 vot)    
    Cand va veni vremea (Marţi, 26 februarie 2019, 20:58)

    adrian88000 [utilizator]

    decontarii , Nicolicea va face temnita grea pentru tradare nationala.
  • +2 (2 voturi)    
    te-ai inmuiat si tu, Pricolicea, (Marţi, 26 februarie 2019, 21:01)

    revo [utilizator]

    imbatranesti si-ti iesi din mana, jegule. "Decat" amenda sau inchisoare, nu mai bine intra in actiune colegul tau, Radulescu-mitraliera, cu arma din dotare? Ce mai tura-vura: cum pune unul piciorul in fata institutiei, prrrr si gata! Nici macar nu trebuie sa-i carati de acolo, trebuie lasati morman, sa ia aminte tot pacatosul de procuror si de judecator ce poate pati, daca nu face ciocul mic si joc de glezne.
  • +4 (4 voturi)    
    pai nu au eliberat infractorii ??!! (Marţi, 26 februarie 2019, 23:02)

    natbl73 [utilizator]

    e loc pentru procurori !!!

    OMFG, astia nu vor sa moara acasa....