Iohannis a numit noii miniștri propuși de PSD la Transporturi și Dezvoltare

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 21 februarie 2019, 20:07 Actualitate | Politic


Iohannis
Foto: Presidency.ro
La o zi după ce premierul Viorica Dăncilă i-a trimis propunerile, președintele Klaus Iohannis i-a numit în funcție pe noii ministri ai Transporturilor și Dezvoltării, Răzvan Cuc și Daniel Suciu.

Potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale, șeful statului a semnat în această seară decretele de numire ale lui Daniel Suciu, în funcția de viceprim-ministru, ministrul dezvoltării regionale și administrației publice, și Răzvan Cuc, în funcția de ministru al Transporturilor.

Decizia vine la trei luni în care PSD a încercat să-și impună remanierea, președintele Klaus Iohannis, refuzând să-i numească de patru ori pe cei propuși de Viorica Dăncilă, cu aprobarea lui Liviu Dragnea. PSD l-a acuzat pe Klaus Iohannis că blochează activitatea guvernului.

Decretele au fost semnate exact în ziua în care a expirat interimatul la ambele ministere.

Premierul Viorica Dăncilă i-a trimis miercuri președintelui Klaus Iohannis propunerile de numire a miniștrilor pentru portofoliile Dezvoltării Regionale și Transporturilor.

”Am făcut aceste nominalizări pentru a pune capăt situației de blocaj a activității Guvernului, mai ales că perioada de interimat la cele două ministere expiră. Dezvoltarea regională și transporturile sunt două domenii cheie, pentru care am prevăzut prin legea bugetului de stat sumele necesare pentru realizarea investițiilor de care România are nevoie. Pentru buna implementare a proiectelor de investiții este necesară coordonarea de către miniștri cu atribuții depline în exercitarea funcțiilor. Îmi exprim speranța că interesele României vor prima și, în scurt timp, Guvernul va putea să-și desfășoare activitatea în echipă completă”, a spus Viorica Dăncilă.

Deputatul PSD Răzvan Cuc (37 ani), propus de PSD ministru la transporturi, a mai deținut această funcție în guvernele Grindeanu și Tudose. A fost dur criticat, chiar în propriul partid, pentru faptul că în mandatul său nu a avansat niciun proiect important de infrastructură. De altfel, în ianuarie 2017, întrebat de jurnaliști câți kilometri de autostradă vor fi construiți în acel an, Cuc a răspuns: Nu promit niciun kilometru de autostradă. Și chiar s-a ținut de cuvânt: nu a fost făcut niciun kilometru de autostradă în mandatul său.

CITEȘTE ȘI: Ministru și în 2017, anul în care nu s-a deschis niciun kilometru de autostradă, Răzvan Cuc promite soluționarea proiectelor de infrastructură în așteptare

Liderul deputaților PSD, Daniel Suciu, propus de partid ca vicepremier și ministru al Dezvoltării, a acordat PSD un împrumut în valoarea de 37.000 lei, potrivit declarației sale de avere. Social-democratul de 39 de ani a profesat câțiva ani ca jurnalist, până să se îndrepte spre o carieră politică






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8466 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    Doi noi membri (Joi, 21 februarie 2019, 20:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    in GUVERNUL HOTIEI NATIONALE.
    • +1 (9 voturi)    
      daca sunt competenti si cu expertiza!! (Joi, 21 februarie 2019, 20:23)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ce sa faca presedintele! E cam trist fara zapada...
    • 0 (6 voturi)    
      e mai bun Cuc decat Draghici? (Joi, 21 februarie 2019, 21:26)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      De ce l-a numit pe Cuc? E mai bun decat Draghici? A mai fost minsitru si n-a facut nimic?
  • -6 (40 voturi)    
    ...adio al doilea mandat de presedinte.... (Joi, 21 februarie 2019, 20:12)

    mitocanu [utilizator]

    ...eu nu te mai votez...
    • -1 (9 voturi)    
      mda (Joi, 21 februarie 2019, 20:21)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      ca tare il si votai :))
    • -1 (9 voturi)    
      Stai treaz, mitocanule (Joi, 21 februarie 2019, 21:04)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      nu l-ai votat nici pentru primul mandat.
    • +5 (11 voturi)    
      NICI EU... (Joi, 21 februarie 2019, 21:12)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      Premierul Grivco isi arata masura!
  • +3 (7 voturi)    
    Deja vu? (Joi, 21 februarie 2019, 20:22)

    Airwaves [utilizator]

    Al 4, al-5 lea deja-vu? Cine le mai tine socoteala? "Am făcut aceste nominalizări pentru a pune capăt situației de blocaj a activității Guvernului". Mda. Sigur.

    "Îmi exprim speranța că..." Succes cu "sperantele"!
  • +5 (7 voturi)    
    O decptie. (Joi, 21 februarie 2019, 20:24)

    Houthi [utilizator]

    Si eu m-am nascut si am copilarit niste ani in Sibiu.Mai tarziu m-am format in spiritul ardeleanului.Dar nu o mi lungesc,sunteti o deceptie,o greseal in istoria tarii!
  • -1 (7 voturi)    
    Ingrata situatia Presedintelui (Joi, 21 februarie 2019, 20:25)

    Habermas [utilizator]

    Trebuie sa blocheze PSD-ul care distruge Romania, dar in asa fel incat blocarea asta sa nu contribuie ea insasi la distrugerea Romaniei. In fiecare situatie in parte, este obligat sa aleaga raul cel mai mic.
  • -4 (28 voturi)    
    hmm (Joi, 21 februarie 2019, 20:26)

    dum_i [utilizator]

    cred ca e clar pentru toti acum de ce Ciolanis a fost numit la Grivco, de Voiculescu, candidatul USL ...
  • -6 (18 voturi)    
    hmm (Joi, 21 februarie 2019, 20:27)

    dum_i [utilizator]

    ...pentru premier, am scris repede
    • +1 (5 voturi)    
      ehh (Joi, 21 februarie 2019, 20:44)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Sezi bland, stim ca la voi -postacii rusi- se cere viteza. Ca altfel nu va plateste kuzmin si nici draghici.

      Tu esti fostul postac rus "dumitrica", pe nimeni nu mai pacaliti pizdetz.
    • +7 (19 voturi)    
      ehh (Joi, 21 februarie 2019, 20:44)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Sezi bland, stim ca la voi -postacii rusi- se cere viteza. Ca altfel nu va plateste kuzmin si nici draghici.

      Tu esti fostul postac rus "dumitrica", pe nimeni nu mai pacaliti.
  • -1 (5 voturi)    
    pentru restul cetățenilor lucrezi ceva? (Joi, 21 februarie 2019, 20:39)

    ouyang [utilizator]

    sau tot pentru infractorii psd ca ciorbea?
  • +1 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 21 februarie 2019, 20:42)

    DiDiRo [anonim]

  • -2 (8 voturi)    
    Friț a pecit-o aici. (Joi, 21 februarie 2019, 20:43)

    prec [utilizator]

    Mare greșeală.
  • +8 (18 voturi)    
    De Maine (Joi, 21 februarie 2019, 20:44)

    florinos [utilizator]

    Foarte bine, acum ca avem Ministru la Transporturi ma astept ca de maine sa inceapa lucrul la Autostrada Iasi - Tg. Mures si cât mai repede sa avem primii km de Autostrada in Moldova dupa 30 de ani de la revolutie.
    • +1 (3 voturi)    
      Se va face (Joi, 21 februarie 2019, 21:25)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      O va face Dodon când ajunge președinte in Moldova Mare. Va lega Chișinău de Tinutul Secuiesc Autonom, apoi de Transilvania co-administrată de Ungaria si ce a mai rămas din RO. Chiar nu vedem că Palatul Victoria misuna de „omuleti verzi”?
    • +4 (8 voturi)    
      pai de 30 de ani (Joi, 21 februarie 2019, 21:37)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      In est si sud se voteaza rosul
    • +5 (5 voturi)    
      30 de ani de la... (Joi, 21 februarie 2019, 21:37)

      Iorgovan [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      ..."Sfanta Revolutie", cum spun securistii.
    • +5 (5 voturi)    
      Cand ,,o canta Cucu' toamna", (Joi, 21 februarie 2019, 22:32)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      ca in nuvela cu Pacala, o sa inceapa lucrarile la autostrada Iasi- Tg Mures.
  • 0 (2 voturi)    
    interesele romaniei 1 sau 2? (Joi, 21 februarie 2019, 23:59)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca avem mai multe romanii...in orice caz miscari f proaste, decizii si mai proaste, turcul plateste. rusine tuturor celor implicati, sa va tot luati pensia intr-o zi.
  • +2 (4 voturi)    
    concluzie (Vineri, 22 februarie 2019, 3:32)

    traiang [utilizator]

    Ei,ce stiti voi dragii mosului ?Cucul de Neamt este mai bun decat cel de Giurgiu !!!