Florin Iordache, despre Ordonanța de Urgență prin care PSD vrea să îi dea termene lui Iohannis de revocare și numire a unor miniștri: Va avea fi 3-5 zile pentru a semna revocarea și 5-6 zile pentru numire

de MH     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2019, 21:38 Actualitate | Politic


Iordache
Foto: Digi 24
Ordonanța de Urgență care îl va obliga pe președinte să îi revoce sau să îi numească pe miniștri într-un anumit interval de timp va prevedea un termen de 3-5 zile pentru revocare și un termen de 5-6 zile pe care șeful statului îl va avea la dispoziție pentru a accepta propunerile premierului pentru numirea unor miniștri, a declarat luni seară deputatul PSD Florin Iordache. El a precizat că Ordonanța va fi adoptată cel târziu săptămâna viitoare.

Fostul ministru al Justiției Florin Iordache a declarat, la Antena 3, că prin acestă Ordonanță de Urgență PSD vrea "să oprească bătaia de joc din partea președintelui Klaus Iohannis".

El a precizat că acestă Ordonanță de Urgență va completa Legea 90 privind organizarea și funcționarea Guvernului, iar la acest act normativ lucrează "colegi din parlament și din guvern".

Florin Iordache a vorbit și despre termenele pe care președintele le va avea pentru a accepta propunerile premierului: 3-5 pentru revocare și 5-6 zile pentru numirea unur miniștri.

"Bătaia de joc trebuie să înceteze. Iohannis își bate joc de guvern și dorim să oprim această bătaie de joc. Vrem ca președintele să aibă un termen în ceea ce privește revocarea, demisia și numirea miniștrilor. Vrem ca în acestă ordonanță să precizăm un termen de 3-5 zile în care președintele să fie obligat să semneze decretul de revocare și cererea de demisie. Și, după ce consulta mapa profesională, să aibă un termen rezonabil de 5-6 zile în care să accepte propunerea de numire a ministrului", a declarat Florin Iordache.

Întrebat când va fi adoptată această ordonanță, Iordache a răspuns: "Dacă în această săptămână nu se poate da, să fie săptămana viitoare".

Anunțul privind intenția de adoptare a unei astfel de ordonanțe a fost făcut duminică seară de Lia Olguța Vasilescu.

Președintele PSD Liviu Dragnea declara anterior, duminică, după ședința CEx-ului PSD, că partidul mai așteaptă "puțin" în ceea ce privește amânarea numirii de către președintele Iohannis a miniștrilor Transporturilor și Dezvoltării, afirmând că șeful statului ar trebui să spună totodată și de ce refuză numirile de ambasadori.

Premierul Viorica Dăncilă i-a trimis, pe 21 ianuarie, o nouă scrisoare lui Klaus Iohannis în care îi cere să-i numească la Dezvoltare şi Transporturi pe Olguţa Vasilescu şi Mircea Drăghici, afirmând că ea beneficiază de dreptul exclusiv de apreciere şi de alegere a persoanelor propuse a face parte din guvern.

Preşedintele Iohannis îi transmisese anterior premierului o scrisoare în care explica de ce a refuzat numirile, precizând că documentaţia care însoţeşte propunerile de numire a Olguţei Vasilescu şi Mircea Drăghici la Dezvoltare şi Transporturi este incompletă. Şeful statului susţine că documentaţia e incompletă, certificatul de cazier judiciar fiind singurul document care atestă situaţia judiciară a unei persoane.

În acest context, secretarul general al PSD Codrin Ştefănescu a anunţat că va sesiza la CCR această situaţie.


















4124 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    ce NESIMTIT (Luni, 4 februarie 2019, 21:51)

    DiDiRo [utilizator]

    O coada de topor putinista.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu sunt deloc deștepți.PSD. (Marţi, 5 februarie 2019, 11:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Dacă vrei repede și poți să stabilești prin ordonanță,du-te bă la notar.Dă Viorica o declarație pe proprie răspundere că Olguța este bună,cuminte,fată mare,că Dumitrache este băiat bun,nu fură numai pentru el,dă și la alții și sa rezolvat.CE președinte?Până înregistrezi,până se uită toți de la administrația prezidențială,că le dai câte 3-5 zile la fiecare,trece mandatul ,vin alegerile și nu mai pupă Olguța funcția.Și se strică tenul dacă nu-i ministru și nu o mai place Mandea.
  • +14 (18 voturi)    
    Horoscopul lui Iordache (Luni, 4 februarie 2019, 21:59)

    un domn [utilizator]

    Incepand cu 05.02.2019 - Anul Porcului

    Ce spune ?
    • +7 (11 voturi)    
      Spune ca'i da Vitamina D (Luni, 4 februarie 2019, 23:52)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Calciu , miere sau TERMENE :)
      off topic faza cu "vitaminili si nutriiientii" e mega tare
  • +15 (17 voturi)    
    Dar cum ramane (Luni, 4 februarie 2019, 22:00)

    cucurveauamov [utilizator]

    Cu numirea aceleiasi persoane de mai multe ori?

    PS: si daca nu respecta termenul, ce vor face? Il suspenda? Daci daca nu este un "daca nu..." atunci va fi o lege impotenta. Dar virila.
    • +11 (15 voturi)    
      Si nu numai (Marţi, 5 februarie 2019, 0:07)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cucurveauamov

      Dar ce se mai aude cu #FaraPenali? Aia ce termen are? Dar referendumul de 300? Si nu sunt isngurele termene depasite de Senat sau Parlament dupa chef. Oricine altcienva tre' sa stea drepti in fata lor, dar ei nu trebuie sa dea socoteala nimanui.

      O banda de mafioti.
  • +10 (14 voturi)    
    si termenul (Luni, 4 februarie 2019, 22:10)

    liviu_ [utilizator]

    pentru ca parlamentul sa implementeze un referendum cat o sa fie?! 30 de ani?!
  • +14 (18 voturi)    
    bine ma (Luni, 4 februarie 2019, 22:14)

    2304 [utilizator]

    bine ma Ciordache, eu zic mai bine sa dati o ordonanta care sa stipuleze ca nu mai trebuie sa dati nici o ordonanta. Ce visati noaptea, aia sa fie ziua. Ce zici? Ar fi ok?.... Ai ca nu va vine voua odata randul...
  • +12 (16 voturi)    
    Asa mult, ba Ciordache. Sa fie intre 3 si 5 ore (Luni, 4 februarie 2019, 22:19)

    cartofil [utilizator]

    Sau, mai bine, intre 3 si 5 minute. Nu-i mai bine asa, ba? Ce ne mai trebuie presedinte. Ia da tu, ba, o ordonanta ca Presedintele Iohannis este obligat sa semneze tot ce vrea GIO Dragnea. Iar dinti tociti de la samanta nu poate fi vinovat de nici o infractiune, orice ar face. Hai, ba, da-o, ce mai astepti ????
  • +15 (21 voturi)    
    Vitamina D pt. infantilul " jurist" ex inginer F.I (Luni, 4 februarie 2019, 22:22)

    Plagarus [utilizator]

    Hai fa-te tzutzar si pt.Tel Drum,ca vin vremuri grele pt sefu matale Florinele !!!
    • +3 (5 voturi)    
      inginer (Marţi, 5 februarie 2019, 11:48)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Nici ca inginer n-a facut nici-o branza, iar ca jurist vai de capul lui, un slugoi nenorocit...
    • +1 (3 voturi)    
      O fi luat prea multă. (Marţi, 5 februarie 2019, 13:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Că Dragnea (al dracului)nu a spus câtă se ia.Vroia mită Dragnea,vitamina gratis,prescripția pe bani.
  • +14 (18 voturi)    
    Ăsta-i bătut în cap, pur și simplu. (Luni, 4 februarie 2019, 22:38)

    prec [utilizator]

    El nu se uită în oglindă să vadă cum arată unul de care și-a bătut joc Mama Natură?
  • +15 (19 voturi)    
    da´ cine pasca mamii voastre va credeti? (Luni, 4 februarie 2019, 22:43)

    V. Istina [utilizator]

    de dati voi Presedintelui ultimatumuri, peste capul Constitutiei?

    Borfasi ordinari si babuini cu papillon ce sunteti!

    Daca n-ar fi pe pielea noastra, ar fi de ras, cu asa initiative pe care si un scolar le-ar recunoaste ca neconstitutionale!
    • +12 (16 voturi)    
      Obligatoriu pe zece februarie douamiinouasprezece (Luni, 4 februarie 2019, 22:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Sa le Uram cu Patos: Placutza Suedeza

      Alegeri Anticipate!

      Dizolvarea P$D !

      Protestul sa inceapa de la in Arcul de Triumf ( in proximitatea locului este ald£) - kiseleffzece- Piata Victoriei-CNA- Parlament

      UN LANT UMAN PE ACEASTA RUTA DE ZECE FEBRUARIE DOUAMIINOUASPREZECE
  • +11 (15 voturi)    
    ehhh (Luni, 4 februarie 2019, 23:16)

    transpenibilus [utilizator]

    Iar PSD sa fie scos in afara legii si desfiintat. QED in 5 sec.
  • +5 (9 voturi)    
    se elimina treptat pirghiile democratice (Marţi, 5 februarie 2019, 0:27)

    Coco Whistle [utilizator]

    dar si balansul intre puterile statului. astia trebuiesc sa foloseasca intens tepele lui vlad. unde esti tu tepes.
  • +5 (9 voturi)    
    ne place (Marţi, 5 februarie 2019, 6:52)

    daldepsd [utilizator]

    ... cu cat va luati mai tare de Iohanis cu atat il vom sustine mai tare. Daca vreti eliminarea ROBOR grabiti-va sa eliminati si sondajele de opinie. Da n-ajunge Kovesi sefa lui rudotel?
  • +5 (9 voturi)    
    *Dragul* nostru caracalean,căzut zilnic din (Marţi, 5 februarie 2019, 9:22)

    Rescator [utilizator]

    celebra căruță,
    Ce faceți voi Mafia Roșie,Cupola Ciumei Roșii este
    că adăugați la Constituție și instaurați o dictatură
    jegoasă pentru Liv Jong UNU și gașca voastră de
    interlopi.Pentru aceste ticăloșii veți plăti!
  • +3 (7 voturi)    
    iordache (Marţi, 5 februarie 2019, 9:36)

    ------ [utilizator]

    Esti cel mai hazliu jurist de care am auzit ,dar si simpatic prin nazbatiile pe care le faci.
  • -9 (11 voturi)    
    Asa mare este deranjul, pai daca numai asa (Marţi, 5 februarie 2019, 10:05)

    xrogo [utilizator]

    se poate urni Marele Plavan, daca el nu stie de treaba buna trebuie obligat, daca nu denuntat pentru abuz in serviciu, apoi sa vedem isi mai permite extravagantele si nazurile facute pana acum?
    • +4 (8 voturi)    
      Mircica, breh, Tedy (Marţi, 5 februarie 2019, 10:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      A Contribuit la Incoerenta Ta ? Acum sunt reduceri pentru adult la Calimanesti Caciulata, cand te Invoieste Varanuu pentru Recuperare ?
      • +1 (5 voturi)    
        degeaba (Marţi, 5 februarie 2019, 11:50)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Degeaba, e irecuperabil. Vorba aia cu prostia din nascare leac n-are...
    • +1 (5 voturi)    
      auzi... (Marţi, 5 februarie 2019, 12:14)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      dar stapanii tai care amana implementarea unui referendum de aproape 10 ani? de ei ce zici?!
      esti un sclav care nu gandeste! atat!
      • -4 (6 voturi)    
        Poate stapanii tai mai nea, oare de cand (Marţi, 5 februarie 2019, 14:33)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        a fost facut respectivul referendum cati ani a mai domnit organizatorul sau, ma refer la Basescu, de ce n-a incercat macar sa-l puna in aplicare?
        Iti spun eu de ce, a fost facut la plezneala, daca intrebai romanii despre desfiintarea totala a parlamentului cati crezi ca mergeau sa zica da?
        • +1 (5 voturi)    
          Mircica, breh la Baile Felix ? (Marţi, 5 februarie 2019, 14:57)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          nici acolo nu ai gasit bilet de Recuperare ?

          Tedy a spus ca vrea sa uite coshmarul in care te a bagat !
          • -3 (3 voturi)    
            Daca iti place asa mult de Tedy ia (Marţi, 5 februarie 2019, 16:39)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            uita-te cum si-a gasit nasul:https://www.youtube.com/watch?v=3g108uGpoQk&feature=player_embedded
            • 0 (0 voturi)    
              Mircica, chiar esti fara MASCA (Marţi, 5 februarie 2019, 16:51)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

              @lupulalbastru este contul de youtube al tau Mircica !

              q.e.d

              @xrogo este Mircea badea chiar el !