Codrin Ștefănescu, după demisia lui Tudose din PSD: "A plecat la un partiduleț foarte mic. Așa ne răsplătește pentru că l-am sprijinit să devină parlamentar, ministru și premier"

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 29 ianuarie 2019, 17:48 Actualitate | Politic


Codrin Stefanescu
Foto: Agerpres
Secretarul general al PSD, Codrin Ștefănescu, spune că liderii partidului se așteptau la demisia lui Mihai Tudose, care a plecat la ”un partiduleț foarte mic, al cărui conducător, la rândul lui, a trădat partidul”.

Codrin Ștefănescu susține că PSD nu a înțeles motivele plecării lui Mihai Tudose, pe care partidul l-a sprijinit de trei ori să ajungă în Parlament, de două ori să fie ministru în guvernele PSD și o dată prim-ministru.

"Am înțeles că așa ne răsplătește pe noi, colegii lui, trecând la un partiduleț foarte mic, al cărui conducător, la rândul lui, ne-a trădat și el”, a declarat pentru Mediafax Codrin Ștefănescu.

El a ținut să le transmită social-democraților din Brăila că partidul merge mai departe și va "recupera foarte repede această pierdere", iar scorul PSD la alegeri în județul Brăila nu va fi afectat.

Mihai Tudose și-a anunțat marți demisia din PSD și înscrierea în partidul înființat de Victor Ponta, afirmând că și-a pierdut orice speranță că "lucrurile se vor îndrepta". Odată cu plecarea lui Tudose, Coaliția PSD-ALDE va avea probleme cu majoritatea parlamentară din Camera Deputaților și se va depinde de voturile UDMR și cele ale Minorităților. De asemenea, în următoarea perioada se așteaptă noi plecări din PSD, în special din rândurile apropiaților fostului premier.

















10817 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 29 ianuarie 2019, 17:55)

    DiDiRo [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    haide mah (Marţi, 29 ianuarie 2019, 17:57)

    zicsieu [utilizator]

    te oftici. clar te oftici. partidul asta micutz detine deja 2 fosti prim ministri. daca baga si grindeanu or sa aiba 3 fosti prim ministri frumosi. (alta cloaca dar asta e mizeria politica)
  • +10 (10 voturi)    
    Pai bai prostovoi cu capu' plin de gunoi, (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:02)

    Habermas [utilizator]

    Daca Tudose a preferat sa se duca la un partidulet mic decat sa ramana in mare partid care este plin de avantaje, nu ti-ai pus problema DE CE? Pentru ca a preferat un avantaj mai mic unuia mai mare, asa-i?
  • +9 (9 voturi)    
    vai de capul lui de prost (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:08)

    Dizidentul [utilizator]

    daca nici acum nu trage concluzii si vine numai cu parole comuniste(vom face,vom recupera) este de plins PSD-ul cu un astfel de Secretar General( de altfelDragnea nu avea interes sa numeasca un Secretar General mai inteligent), curios cum se v-a deplasa prin Judet sa contacteze oamenii
  • +16 (16 voturi)    
    il capo di tutti capi (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:13)

    bili_coiosu [utilizator]

    Orice articol care contine o poza cu codrin stefanescu trebuie sa contina abrevierea " NSFW "
  • +9 (9 voturi)    
    Cam gatuita vocea (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:27)

    Frank777 [utilizator]

    Codrin miroase a puscaie.
  • +10 (10 voturi)    
    Suparacios don Stefanescu.. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 18:49)

    tarabost [utilizator]

    Ar fi vrut probabil sa astepte Crocodilul de Braila pana il excludeau ei, ca sa isi arate muschii in urmatorul CEX, spre intimidarea celorlalti... dar crocodilul a fost vigilent, e obisnuit cu apele tulburi :).
  • +9 (9 voturi)    
    Nu știam,dar aflu acum. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 19:02)

    asavreau [utilizator]

    PSD este partidul lui Codrin Ștefănescu moștenire de familie,ca tablourile,cărțile rare,manuscrise,terenuri pe unde se vor face lucrări publice.Are multe Codrin.Deci Tudose era proprietatea lui Codrin și Tudose a părăsit stăpânul!
  • +10 (10 voturi)    
    băi (Marţi, 29 ianuarie 2019, 19:17)

    nahir [utilizator]

    cap de cauciuc reșapat, așa-i că te oftici? Tu și cu volguța ați așteptat întâi să crape vadimul și pe urmă l-ați trădat cu psd-ul. 2doze nu a avut atâta răbdare, măcar să-l bage la bulău pe hamster, nu neapărat să crape.
  • +10 (10 voturi)    
    Sigur,mai Sinistrule,l-ati sprijinit.... (Marţi, 29 ianuarie 2019, 19:22)

    gigiN [utilizator]

    ...pana l-ati dat jos ! Abjecta creatura esti !!!
  • +6 (6 voturi)    
    pai eu credeam (Marţi, 29 ianuarie 2019, 20:07)

    trandafil [utilizator]

    ca l-ati facut parlamentar, prim ministru etc, datorita competentelor lui, nu pentru vesnica pomenire. Sau chestia asta cu competenta nu e pe ordinea de zi la psd?
    • +4 (4 voturi)    
      Concluzii. (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 8:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      Viorica este pusă de Codrin prim ministru pentru-că este blondă.Așa spune Codrin,că totul este datorită lui,ceilalți sunt piese de decor.
  • +7 (7 voturi)    
    Bine ca ai ramas tu intr-un (Marţi, 29 ianuarie 2019, 23:16)

    kokos [utilizator]

    partidulet foarte mare!