Dăncilă îi cere, public, lui Iohannis să-i numească pe noii miniștri ai Dezvoltării și Transporturilor. „Acest blocaj este nejustificat”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 25 ianuarie 2019, 11:18 Actualitate | Politic


Iohannis si Dancila
Foto: Hotnews
Fără un răspuns încă de la Cotroceni, premierul Viorica Dăncilă i-a cerut, vineri, public, președintelui Klaus Iohannis să-i numească pe noii ministri ai Dezvoltării și Transporturilor, Olguța Vasilescu și Mircea Drăghici.

„Constatăm mentinerea situației incerte la ministerele Dezvoltării și Transporturilor. Guvernul a respectat toate procedurile, iar acest blocaj este nejustificat. Îi solicit presedintelui ca, în virtutea prerogativelor constituționale să respecte decizia CCR și să semneze decretele de numire a celor doi miniști pentru ca activitatea celor două ministere să se desfășoare eficient”, a spus Dăncilă.


Premierul Viorica Dăncilă i-a transmis, luni, o nouă scrisoare președintelui Klaus Iohannis în care îi cere să-i numească la Transporturi și Dezvoltare pe Mircea Drăghici, respectiv Lia Olguța Vasilescu. Premierul a atașat între documentele transmise la Cotroceni și cazierele judiciare ale celor doi.

Premierul i-a scris președintelui că, în virtutea votului de încredere obținut în Parlament, beneficiază „de dreptul exclusiv de apreciere și de alegere a persoanelor propuse a face parte din echipa guvernamentală”. Dăncilă a susținut că a avut toată deschiderea în relația cu șeful statului, însă s-a confruntat cu „refuzul expres” de a-i numi pe noii miniștri de la Transporturi și Dezvoltare, „inițial fără un motiv clar exprimat sau pe baza unor aprecieri generale, nefundamentate și apoi pe motivul neîndeplinirii condițiilor de legalitate în legătură cu aceste propuneri”.

Marți, președintele Klaus Iohannis a spus că va da un răspuns noii solicitări a premierului privind numirea celor doi miniștri de la Transporturi și Dezvoltare Regională într-un ”termen rezonabil”.

”Aceste documente sunt în analiza departamentului de specialitate la Administrația Prezidențială și imediat ce voi reveni în țară voi discuta și vom vedea ce ne-a trimis acolo doamna prim-ministru. Într-un timp rezonabil voi formula un răspuns la aceste propuneri”, a spus Iohannis, întrebat de jurnaliști.

















6061 vizualizari

  • -12 (20 voturi)    
    mi da-le o sansa, D! (Vineri, 25 ianuarie 2019, 11:27)

    ...!?! [utilizator]

    Herr Polenta voda.
      #showComment
  • +17 (21 voturi)    
    Coana Vasilica (Vineri, 25 ianuarie 2019, 11:29)

    Frank777 [utilizator]

    este tare de ureche.Nu aude.Dupa ce ca este vai de capul ei mai este si surda.Nu se aproba. Da-ti demisia coano Vasilico ca la urma Dragnea zice ca nu a stiut ,Bibi e departe si o sa cazi urma scapa turma si mergi la puscarie.Nu este de gluma cu inalta tradare.
  • +17 (19 voturi)    
    competenta in PSD... (Vineri, 25 ianuarie 2019, 11:30)

    taro [utilizator]

    nu exista, efectiv nu au oameni calificati si nu este nici o surpriza, ce om cat de cat calificat ar intra in PSD?

    Numai asa ca idee, ia uitati ce ministru au la agricultura, Petre Daea ala cu Oaia brand de tara!
      #showComment
  • +11 (15 voturi)    
    Să-l reclame la CCR (Vineri, 25 ianuarie 2019, 11:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Eu așa zic. CCR, ca instrument aservit Ciumei Roșii, va pune lucrurile la punct. Vegheaza acolo bolșevicul Dorneanu, ativistul ceausist și traseist Enache, uslașa Pivnicieru, hunul Varga, si toti politrucii trimisi acolo de grupările infracționale impropriu numite partide ca sa-i apere pe hoții lor.
  • +7 (9 voturi)    
    Mai e loc de analiza (Vineri, 25 ianuarie 2019, 11:59)

    ipolitic [utilizator]

    Constitutia Romaniei
    Art.85
    ...
    (2) In caz de remaniere guvernamentală sau de vacantă a postului, Presedintele revocă si numeste, la
    propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.
    Aici scrie clar: "..unii membri ai guvernului"
    Trebuie vazut daca Olguta nu intra in categoria "altii"
      #showComment
  • +9 (11 voturi)    
    Dancila sa fie atenta (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:11)

    Dizidentul [utilizator]

    cind Olguta este Ministrul Dezvoltarii este Automat Viceprimministru,dupa discursurile inteligente ale lui Dancila partidul cindva se satura vor fi multi care au sa spuna (sa plece), rezultat Olguta Primministru si Docila v-a demisiona pe caz de boala si v-a creste gainele pentru nunta lui Dragnea.
  • +8 (10 voturi)    
    Eu zic să-l suspendați (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:15)

    SKBjull [utilizator]

    Abia vă aștept la urne, ar fi frumos să fie în aceiași zi cu europarlamentarele, să obțineți exact 5 locuri. Amin!
  • +10 (12 voturi)    
    Doamna cu toți PSDstii de ce pun intrebări puerile (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:26)

    Entiu [utilizator]

    Presedintele asteapltă noi propuneri.
    Ce nu este clar?!
    Nu se poate, toți am auzit de la presedinte că așteaptă să trimită noi propuneri viabile.
    Doamna Dămncilă, cu toți PSD-istii de ce toooooot pun intrebări puerile?!
      #showComment
  • +12 (14 voturi)    
    Blocaj (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:29)

    tarabost [utilizator]

    bine, dar ce proiecte sunt blocate ? Au avut 2 ani in care au lucrat nestingheriti - unde sunt sutele de km de autostrazi promise in programul de guvernare stiut "din scoarta in scoarta" numai de "Prea-iubitul conducator" ?
      #showComment
  • +8 (8 voturi)    
    Propunerile nu aduc nimic nou (Vineri, 25 ianuarie 2019, 12:35)

    Habermas [utilizator]

    si au fost deja refuzate. Persoanele propuse nu se califica, iar re-re-propunerea unor persoane deja respinse este dubioasa, ceea ce necesita explicatii amanuntite pentru a concinge ca aceste propuneri sunt in interesul serviciului public al Romaniei. Presedintele are nevoie de aceste explicatii pentru ca este prin constitutie responsabil de securitatea Romaniei.

    Si cand spun Presedintele Romaniei spun si Institutia in sine si mai spun si toti cei care l-au votat pe Presedintele Romaniei Klaus Iohannis, plus cei care n-au mai apucat sa voteze din cauza incalcarii dreptului la vot de catre Ministru de Externe Melescanu.
  • -7 (9 voturi)    
    La un asemenea specimen (Vineri, 25 ianuarie 2019, 13:40)

    CalinMircea [utilizator]

    Trebuie să îi repeți de multe ori să priceapă. Și apoi îi mai trebuie un timp "rezonabil" să înțeleagă, ș. a. m. d. Dar ne merităm soarta dacă așa ceva a putut fi ales să depindem de fițele și frustrările penibile pe care le consideră, probabil, mari mișcări politice. Jalnic!
      #showComment#showComment
  • -3 (5 voturi)    
    Herr Polenta, (Vineri, 25 ianuarie 2019, 14:54)

    ...!?! [utilizator]

    ti-ai naimit si tu postaci!?
    Ba' Johannis, te-am votat, dar nu mai pupi, ai soielit 4 ani , ai acordat sanse politrucilor mafioti pentru: a-si atinge scopurile infractionale, a-si insusi fraudulos sume importante din bugetul statului, a-si bate joc de cp, cpp, si egile justitiei, nu mai pui alt vot din partea mea.


    gasesc eu un usr-ist, indifferent cat de anonym ar fi, pe ala il vtez, ai inteles ba', mamaliga voda !?
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e nici un blocaj. (Vineri, 25 ianuarie 2019, 18:53)

    Rahan5 [utilizator]

    Dragnea poate convoca Parlamentul pentru votarea unei Rezolutii de Sustinere la Conducerea Ministerelor a lui Draghici si Olguta cu macar jumatate din parlamentarii existenti.
    Fara sa treaca de votul Parlamentului este absurda acceptarea hotomanului de Draghici si a plagiatoarei de Olguta.
    Dragnea sa dovedeasca ca mai are Majoritate Parlamentara
    pentru instalarea lui Draghici si Olguta.
  • +1 (1 vot)    
    Olguta v-a fi Prim Ministru (Vineri, 25 ianuarie 2019, 22:56)

    Dizidentul [utilizator]

    Ministru la Dezvoltare este automat Viceprim Ministru ,Dragnea nu mai poate schimba un Prim Ministru a treia oara, rezolvarea este demisia din propie initiativa a Docilei si interimar Olguta are scaunul daca taticul intra la zdup PSD-ul slabeste insa prin Olguta care este mai hotarita decit Docila tatucul spera mai mult