Dăncilă îi cere din nou lui Iohannis să-i numească pe Vasilescu și Drăghici, la Dezvoltare și Transporturi. Între documentele trimise la Cotroceni, și cazierele judiciare

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 21 ianuarie 2019, 12:02 Actualitate | Politic


Iohannis si Dancila
Foto: Captura Privesc.eu
 documente
(21 Ian 2019) PDF, 436KB
​Premierul Viorica Dăncilă i-a transmis o nouă scrisoare președintelui Klaus Iohannis în care îi cere să-i numească la Transporturi și Dezvoltare pe Mircea Drăghici, respectiv Lia Olguța Vasilescu. Premierul a atașat între documentele transmise la Cotroceni și cazierele judiciare ale celor doi.

Premierul îi scrie președintelui că, în virtutea votului de încredere obținut în Parlament, beneficiază „de dreptul exclusiv de apreciere și de alegere a persoanelor propuse a face parte din echipa guvernamentală”. Dăncilă susține că a avut toată deschiderea în relația cu șeful statului, însă s-a confruntat cu „refuzul expres” de a-i numi pe noii miniștri de la Transporturi și Dezvoltare, „inițial fără un motiv clar exprimat sau pe baza unor aprecieri generale, nefundamentate și apoi pe motivul neîndeplinirii condițiilor de legalitate în legătură cu aceste propuneri”.

„Propunerile pe care le reiterez de două luni se referă la persoane cu o experiență și o probitate netăgăduite, capabile să exercite înaltele demnități pentru care sunt nominalizate, cu atât mai mult cu cât una dintre nominalizări se referă la o persoană care a mai îndeplinit funcția de membru al Guvernului. Insistența dumneavoastră în a se atașa unui înscris între primul-ministru al României și Președintele țării acte care să probeze respectarea cerințelor de legalitate este fără precedent în practica raporturilor constituționale între autoritățile puterii executive și creează premisele pentru ducerea în derizoriu a unor prerogative și raporturi constituționale”, scrie Dăncilă, în scrisoarea pe care i-a transmis-o lui Iohannis.

În final, premierul precizează că a transmis copii legalizate ale cărților de identitate ale Olguței Vasilescu și Mircea Drăghici, declarații pe proprie răspundere ale celor doi privind exercițiul deplin al drepturilor electorale și inexistența cazurilor de incompatibilitate, certificate de cazier judiciar, declarații pe proprie răspundere, autentificate, privind neapartenența la structurile fostei Securități și CV-uri actualizate.

Preşedintele Klaus Iohannis i-a transmis joi o scrisoare premierului Viorica Dăncilă în care o informează că „în continuare, propunerile de numire în funcția de membru al Guvernului” a Liei Olguța Vasilescu și Mircea Drăghici „nu fac dovada îndeplinirii tuturor condițiilor de legalitate, astfel încât să li se poată da curs”.

În această scrisoare, președintele arată că „documentația care însoțește propunerea (respectiv copia cărții de identitate și curriculum vitae actualizat) este incompletă, astfel încât nu se poate verifica îndeplinirea tuturor condițiilor prevăzute de art. 105 din Constituție și de art. 2 din Legea nr. 90/2001 pentru numirea în funcția de membru al Guvernului”.

Concret, președintele invocă lipsa cazierului judiciar, având în vedere că „nici Constituția și nici legea nu stabilesc un regim derogatoriu pentru accederea în funcția de membru al Guvernului cu privire la dovada îndeplinirii condiției prevăzute de Legea nr. 90/2001, respectiv aceea de a nu fi suferit condamnări penale”. Potrivit scrisorii citate, certificatul de cazier judiciar este „singurul document care atestă situația judiciară a unei persoane”

















8707 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Dancila (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:05)

    Kosmos [utilizator]

    E un fel de Elena Ceausescu
    • +19 (23 voturi)    
      poate doar la prostie (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:38)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Elena avea vointa proprie
    • +10 (14 voturi)    
      Ca in banc... (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:48)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      -Buna, as dori pantofii aceia
      -Spuneti-mi numarul
      -0755 123 4...
      -Numarul pantofilor!
      -Doi
      -Sa vina un coleg sa se ocupe de doamna Premier !
  • +17 (23 voturi)    
    Obrăznicia pavianului nu are limite! (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:06)

    prec [utilizator]

    Ăștia vor, pur și simplu, să dea foc țării, nu alta...
    Asta este, asta se întâmplă când asistații de bugetari și asistații merg la vot și hotărăsc soarta țării. Restul au stat acasă deoarece ei sunt prea „deștepți”, ei „nu au cu cine vota” sau, din prea multă sărăcie mintală, au vrut doar să râgâie bere la pet în ziua de alegeri.
    • +7 (9 voturi)    
      Le convine (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:01)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui prec

      PSD-ului ii convine acest bambilici, cand Moldova va intreba la alegeri de ce nu are nici 5 metri de autostrada, Viorica Dancila si Antena 3 vor da vina pe Iohannis ca nu a semnat investirea ministrului transportului.
  • -18 (30 voturi)    
    sper ca le-a pus in dosar cu sina (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:09)

    cucuveaua mov [utilizator]

    deja dureaza de prera mult timp circul
    • +13 (15 voturi)    
      Circul... (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:26)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      facut de psd-alde de cand dureaza , ai ?
    • +4 (4 voturi)    
      Daca a trimis originalele (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:31)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      Dosarul cu sina e useless, prea multe golanii, trebuie cutii.
    • +2 (4 voturi)    
      Sina (Luni, 21 ianuarie 2019, 14:22)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      De cale ferata.
  • +16 (18 voturi)    
    Veorica insistă în prostie. (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:31)

    asavreau [utilizator]

    Îi spui că nu și ea insistă că vrea.Măi Viorică,chestia asta-i de ambiție prostească.Uite,noi îți trimitem o listă în care îl propunem pe//prostul satului// secretar de stat(ceva cui competențe la tine).Ce faci?Semnezi și-l faci secretar de stat?C-am așa și cu Iohannis.Vezi că nu vrea,dar tu nimic,insiști și te faci de kkt.Nu vrea să semneze!Preferi o situație penibilă în locul unei situații civilizate?Seamănă a țigănie cer faci și spun asta fără trimitere la comunitatea romă,care,crede-mă este mai cu bun simț în această privință.
  • +14 (18 voturi)    
    Pe bune ?? (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:37)

    sfarleaza [utilizator]

    "acte care să probeze respectarea cerințelor de legalitate este fără precedent"
    Adica, cu ce drept cere presedintele sa se respecte procedura legala, ca noi nu suntem obisnuiti asa :))
    Bah, asta si consilierii ei sunt de pomina!
    • -8 (14 voturi)    
      spune doar ca nu s-a mai cerut (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:07)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      poti daca exemplul altui ministru pentru care s-a cerut cazierul judiciar?
  • +18 (20 voturi)    
    Penibil cu Olguta (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:48)

    voxpopulix [utilizator]

    Iti dai seama cat de corupt este acest guvern cand vezi ca insitsa cu Olguta.

    Nu exista nimeni mai competent decat traseista(a schimbat partide) asta?

    O recomanda studiile sau performantele in mediul privat?

    Daca era atat de competenta de ce nu a ramas la ministerul pe care l-a facut praf?
  • +17 (19 voturi)    
    Idei putine,.... (Luni, 21 ianuarie 2019, 12:53)

    gigiN [utilizator]

    ….dar fixe.....!
  • -15 (21 voturi)    
    cred (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:00)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca nenea Klaus mai are un motiv de respingere. Dosarele trebuie insotie de un timbru. Se cumpara doar de la Polul Sud, pe dreapta. Vor trebui sa revina cu toate documentele, caci Werner vrea sa respecte Legea.
  • +8 (12 voturi)    
    Dacă „reiterezi”, (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:01)

    hic sunt leones [utilizator]

    înseamnă că este exact aceeași propunere, or președintele ți-a refuzat-o deja.
    Vino și matale cu altă propunere -alta, însemnând alte persoane - și abia atunci vedem ce se mai întâmplă.
  • +4 (6 voturi)    
    viorica (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:30)

    ------ [utilizator]

    Parca imi aduc aminte! odata au fost.respinsi ce milogari puteti fi psdistilor.
  • +11 (13 voturi)    
    Nu ajunge Olpuța ministru inca odata (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:32)

    Klaus_ [utilizator]

    Eu ma bucur ca Iohannis le-o trage hotilor PSD. E ca si cand le-ar da periodic un mare “MUlE PSD” :) Sper sa ii intoarca iar, ca n-au dosar sina, sau dosar plic, sau timbru fiscal, sau extras de carte funciara, sau acordul asociatiei de proprietari... sau ca pur si simplu iar n-au sapca. Sa se enerveze Dragnea si Olpuța. Si cand in sfarsit o sa aiba dosarul complet, o sa vina DNA si o sa inceapa urmarirea penala a hoatei.
  • +6 (6 voturi)    
    cine va pierde schimbul asta de mingi (Luni, 21 ianuarie 2019, 13:55)

    AndJorj [utilizator]

    e terminat politic. De aia nu-si permite niciunul sa dea inapoi.
    • +9 (11 voturi)    
      Nu-i ambiție.Ester prostie. (Luni, 21 ianuarie 2019, 14:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      Adică o dai afară pe Olguța de proastă,de la Muncă și constați că-i bună la transporturi.Nu mai este proastă,încăpățânată,incapabilă de dialog că c-am astea au fost//realizările//la muncă.
    • 0 (0 voturi)    
      Veorica nu-i nici macar inceputa politic (Marţi, 22 ianuarie 2019, 8:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

      Tu crezi ca de ambitii politice ii arde proastei? Pur si simplu executa ce zice penalul din umbra.
  • -5 (7 voturi)    
    Omul nu pricepe si gata (Luni, 21 ianuarie 2019, 16:19)

    Marcasul [utilizator]

    Poate sa i trimita si cazierele de soferi. Pana nu iese din campanie cu capul cazut nu se va invata minte Plavanul. Il doare fix la banana de ce se intampla in tara asta. Concediile lui pe urmatorii 5 ani l, pe banii statului, astea sunt importante.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai vazut ce a facut Volgutza la Munca? (Luni, 21 ianuarie 2019, 23:10)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Marcasul

      Prapad. Tu nu intelegi ca pana si psdeu a treuit sa o scoata de acolo? Dar nah, asa e in Mafie, Volgutza e boss de Craiova, trebuie sa ii dea ceva. Si are ambitia aia de Whore, scapi greu de ea, ar trebui sa-i pupate mainile lui Klaus!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Ministri (Luni, 21 ianuarie 2019, 16:20)

    GICOMANU [utilizator]

    Ati vazut doamna Andronescu de cite ori se da bacul ,de cel putin 4 ori .
    • +3 (3 voturi)    
      Se dă până se ia. (Luni, 21 ianuarie 2019, 16:58)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui GICOMANU

      Nu or fi cei de la PSD-ALDE deștepți,dar au diplome.Se vede.
  • +2 (2 voturi)    
    Alegeri anticipate ! (Luni, 21 ianuarie 2019, 17:42)

    utug [utilizator]

    Punct.