USR, despre Ordonanța anunțată de ministrul Justiției: Dragnea scapă de condamnarea în dosarul Referendumul

de MH     HotNews.ro
Duminică, 20 ianuarie 2019, 21:09 Actualitate | Politic


USR
Foto: Facebook
Prin Ordonanța de Urgență anunțată duminică seară de ministrul Justiției și vizându-i pe cei care au fost condamnaţi definitiv de către completuri de judecată nelegal constituite, liderul PSD, Liviu Dragnea, scapă de condamnarea în dosarul Referendumul, spun reprezentanții USR. "La fix doi ani de la OUG 13, care a fost adoptată pe 31 ianuarie 2017, trebuie să ne pregătim să ieșim din nou în stradă", afirmă USR.

Într-un mesaj transmis duminică seară pe Facebook și intitulat "Istoria se repetă", reprezentanții USR spun că Ordonanţa de urgenţă care, practic, va anula toate sentinţele date de completurile de 5 judecători de la instanța supremă începând cu anul 2014 îl scapă pe Liviu Dragnea de condamnarea în dosarul Referendumul. "Alături de el, toți corupții condamnați de ÎCCJ în ultimii cinci ani".

Reprezentanții USR mai spun că "este nevoie de mobilizare, pentru a demonstra că România nu mai vrea penali la conducere": "La fix doi ani de la OUG 13, care a fost adoptată pe 31 Ianuarie 2017, trebuie să ne pregătim să ieșim din nou în stradă".

Guvernul va da "în cel mai scurt timp posibil" o Ordonanță de Urgență în baza căreia cei care au fost condamnați definitiv de către completuri de judecată nelegal constituite să poată face recurs în anulare, a anunțat, duminică seară, la România TV, ministrul Tudorel Toader. El a mai spus că așteaptă motivarea deciziei Curții Constituționale privind protocoalele între Ministerul Public și SRI și că, cel mai probabail, se va proceda la fel - va fi dată o Ordonanță de Urgență.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1829 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 20 ianuarie 2019, 21:19)

    [anonim]

  • -2 (10 voturi)    
    daca nu s-a respectat legea.... (Duminică, 20 ianuarie 2019, 21:38)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    la alcatuirea completului.

    Cine o fi vinovat de asta?
    • -1 (7 voturi)    
      Cum, nu stii? (Duminică, 20 ianuarie 2019, 22:23)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Dragnea !!!
    • +2 (4 voturi)    
      . (Duminică, 20 ianuarie 2019, 22:36)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Pai l-a condamnat un judecator din Burkina Faso?! tot judecatori de la ICCJ, nu erau judecatorii x,y,z erau x,y si w dar de la aceeasi instanta? ce este ilegal neconstitutinal?
      • 0 (2 voturi)    
        si judcatorii aceia raspund? (Duminică, 20 ianuarie 2019, 22:54)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        ca nu au respectat legea?
    • -1 (1 vot)    
      Cat au fost judecati nu s-a suparat nimeni... (Luni, 21 ianuarie 2019, 5:26)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ..de cum au fost facute completele de judecata. Si-au adus "aminte" dupa ce au fost condamnati ...
  • -1 (11 voturi)    
    hmm (Duminică, 20 ianuarie 2019, 21:42)

    cucuveauamov [utilizator]

    s-au cam terminat finantarile, asa ca nu cred sa mai iasa cineva. ma rog, poate doar Dide, Bot si Angi, ca ei au alte probleme, care tin de Obregia. Pana si aia care ieseau pana acum in naivitatea (sau ticalosia, dupa caz) lor se cam codesc sa mai iasa in numele lui Portocala, Coldea, Onea & Cucuvea. Sa iesi in numele unui "grup infractional organizat", dupa ii acuza procurorii, e cam greu chiar si pentru #rezistenti.
    • +1 (1 vot)    
      protestez prin emigrare (Luni, 21 ianuarie 2019, 10:52)

      f31 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Adevarat. Eu de exemplu nu mai ies la protest, pentru ca am un copil mic si imi fac bagajele, peste 2 luni plecarea definitiva in Vest. Sa dea salarii nesimtite si pensii speciale precum si despagubiri pentru infractori din contributiile bugetarilor :D
  • -3 (11 voturi)    
    Blue Monday (Duminică, 20 ianuarie 2019, 21:52)

    Aerolaur [utilizator]

    pentru USR si nu numai! Hi, hi, hi, ha, ha, ha!
  • -4 (12 voturi)    
    Justiție și politică (Duminică, 20 ianuarie 2019, 21:56)

    Un cititor [utilizator]

    Așadar USR consideră că știe mai bine decât justiția cine e vinovat și cine nu.
    Adversarii politici sunt întotdeauna cei vinovați.
    Cu ce-i mai bun dl. Barna decât dl. Dragnea, de exemplu?
    • +1 (1 vot)    
      Hm (Duminică, 20 ianuarie 2019, 22:50)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Poate ca nu este dublu condamnat penal si nu pune labele pe institutiile tarii ca sa se albeasca sau sa intimideze opozitia, procurorii sau alte organe de investigatii, inclusiv presa.

      Dar aici vorbesc la modul general, pentru ca stim amandoi ca Dragnea nu ar face asta niciodata. Corect?
    • +1 (1 vot)    
      Care-i "justitia" aia .. (Luni, 21 ianuarie 2019, 5:30)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ... despre care vorbesti ca Barna "ar sti mai bine"? "Justitia" facuta de si pentru borfasi, aceea este?
  • +1 (1 vot)    
    România nu mai vrea penali la conducere (Duminică, 20 ianuarie 2019, 22:52)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Discutabil. Am semnat initiativa "Fara Penali" ca multi alti Romani, tocmai in aceasta idee. PSD tergiverseaza si nu vrea sa o adopte desi a indeplinit absolut toate conditiile (are sens sa zic de incalcarea legii cu zonele controlate de PSD unde nu au transmis semnaturile mai departe pentru validare?)

    PSD-ului nu ii pasa ce vor cetatenii. Daca nu le convine ceva, nu fac, daca vor sa faca ceva, fac. De ce? Pentru ca pot! De ce pot? Pentru ca Romania i-a lasat. Dupa 30 de ani de furtisaguri si promisiuni s-au trezit Romanii ca nu e bine, ca este coruptie. Dar pana acum unde ati trait fratilor? Buna dimineata! Voi ce credeati, ca toate cazurile de coruptie au aparut peste noapte?!

    La vot nu, la protest nu, la semnat petitii si initiative nu, dar de plans, romanul e as la plans si vaitat. Vaaai, dar ce campion, este sport national. Puneti mana si treziti-va. Somnul natiunii naste monstri!
    • 0 (0 voturi)    
      initiativa fara penali (Luni, 21 ianuarie 2019, 14:19)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Initiativa poti sa o printezi, sa o tai si arunci la gunoi.

      Dupa omorarea initiativei si puterii unui referendum de catre USR, orice initiativa electorala gen referendum e moarta in urmatorii 5-10 ani

      Treziti-va !!!