UPDATE Ministerul Apărării a trimis Președinției o plângere prelabilă în care se cere anularea decretului pentru șeful Statului Major

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 9 ianuarie 2019, 11:06 Actualitate | Politic


Preşedintele Klaus Iohannis
Foto: Hotnews
Ministerul Apărării Naţionale (MApN) a anunțat, printr-un comunicat de presă, că a depus o plângere prealabilă la Administraţia Prezidenţială, prin care solicită revocarea decretului privind prelungirea mandatului şefului Statului Major al Apărării. Instituția susține că pentru prelungirea mandatului şefului Statului Major ar fi trebuit să fie parcursă aceeaşi procedură ca şi în cazul numirii, mai exact la propunerea ministrului Apărării şi cu avizul prim-ministrului. În acest caz, nu există nici propunerea ministerului, nici avizul premierului.

MApN susţine în document că decretul încalcă dispoziţiile prevăzute în Legea nr.346/2006 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Apărării, articolul 32, alineatul 5, conform căruia "Șeful Statului Major al Apărării este militarul cu rangul de conducere cel mai înalt din armată, numit de Președintele României, la propunerea ministrului apărării, cu avizul primului-ministru, pentru o perioadă de 4 ani, cu posibilitatea de prelungire cu până la un an”.

Concret, în document se arată că pentru prelungirea mandatului şefului Statului Major al Apărării ar fi trebuit să fie parcursă aceeaşi procedură ca şi în cazul numirii, mai exact la propunerea ministrului Apărării Naționale şi cu avizul prim-ministrului. În acest caz, nu există nici propunerea ministerului, nici avizul premierului.

În document, este invocat și precedentul juridic, prin faptul că preşedintele României a prelungit mandatul Şefului Statului Major General în anul 2010, prin Decretul nr. 882, având în vedere propunerea ministrului apărării naţionale şi avizul prim-ministrului, a mai transmis Ministerul Apărării.

Inițial, informația a fost furnizată citând surse din Ministerul Apărării Naționale. "Este vorba despre o plângere prealabilă, pașii legali pentru a ataca un act care, să zicem noi, este ilegal este pentru prima dată la unitatea emitentă și apoi la contencios-administrativ. (Am cerut -n.r.) să anuleze acel document și motivele pentru care noi spunem că este ilegal, pentru că nu are semnăturile conform legii", au explicat pentru Mediafax sursele citate.

Termenul legal pentru ca Administrația Prezidențială să dea un răspuns este de 30 de zile.

Plângerea prealabilă a fost depusă și înregistrată marți seară.

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat pe 28 decembrie 2018 decretul de prelungire, cu un an, a mandatului generalului Nicolae Ciucă ca şef al Statului Major al Apărării, după ce a respins în şedinţa CSAT propunerea făcută de MApN pentru această funcţie.

Ulterior, premierul Viorica Dăncilă şi ministrul Apărării, Gabriel Leş, au acuzat că şeful statului nu a avut bază legală, deoarece propunerea de prelungire a mandatului nu a venit din partea MApN.

Citește și:

















2752 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    nu era in consitutie (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 11:16)

    liviu_ [utilizator]

    ca presedintele este "comandantul suprem al armatei"?

    da da... stium noul pcr... ccr (tot le incurc) o sa dea dreptate psd... ca da-o dracu de constitutie!
    • -9 (11 voturi)    
      Era in trecut si primul miner si primul otelar (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 11:33)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Chiar crezi ca ala petrecuse o zi in mina sau otelarie? Imi vei spune ca sistemul de atunci era bazat pe minciuna. Te intreb: ce dovada aduci ca cel de acum e bazat pe adevar?!?!?
    • +8 (8 voturi)    
      CCR (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 11:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Condusa de comunistul inrait Dorneanu si altii de teapa lui (Varga, Pivinicieru, utecistul Enance) , CCR a devenit principalul instrument de distrugere a statului de drept. Orice emana de la aceasta „instituie” pute a slugarnicie politica si servilism mafiot.
    • 0 (0 voturi)    
      rectificare politica (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 21:44)

      aresul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Vechiul pleonasm tampit de ,,comandant suprem al armatei" a fost inlocuit cu descrierea politica de ,,comandantul fortelor armate", evitand ,,Comandantul Armatei".
  • +10 (10 voturi)    
    Să nu confundăm Ministerul Apărării Naționale (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 11:39)

    Rescator [utilizator]

    cu sluga umilă a Dictatorului Liv Jong Unu,numitul
    merceolog de Satu Mare Leș.Mafia Roșie,in corpore,
    este in slujba Moscovei,iar generalii din Minister și
    din Statul Major al Apărării fac pe ei in fața acestor
    politruci distrugători și trădători.Cel care l-a convins pe Hamster să-l numească pe Leș ministru și pe
    Scarlat Șef al SMG ,este politrucul extrem de roșu
    și obraznic,numitul Puiu Pașcu.
    Lăsați Armata in pace derbedeilor trădători!
  • +7 (7 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:33)

    polonyca [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    O definitie a armatei era (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:48)

    John M. [utilizator]

    "armata e ceva care cand merge, canta si cand sta, pute.
    Deci trebuie facut ceva ca armata sa mai faca si altceva: sa-si tina gura!
  • +6 (6 voturi)    
    Hmm (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:06)

    Tony_K [utilizator]

    Mai fratilor, eu nu inteleg de ce atata graba si disperare sa schimbe seful de stat major?! Chiar nu va mai opreste nimeni din distrus totul? Si un PS : multumim din inima serviciilor secrete ca ne-au aparat de hoti si tradatori. Fara “ajutorul” serviciilor eram departe ca tara!
    • +2 (2 voturi)    
      Servicile astea sunt penetrate până (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 13:33)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

      la prăsele de băieții Moscovei și de slugile trădătoare din coteria bolșevică PSD/PCR+ALDE.
  • +5 (5 voturi)    
    Lesul neinstruit are probleme cu logica. (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 16:10)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Prelungirea mandatului se face neconditionat pentru ca nu exista in momentul expirarii mandatului o alta propunere valabila si deci a fost necesara ca sa nu ramana MSTM fara comanda pana se scarpina politicienii intre urechi.
    Ca au vrut ei sa faca o gainarie, o manevra ca in contabilitate si sa treaca un ofiter prin functia respectiva, doar ca sa miste grade pe hartie asta e de-a dreptul tembel...
    Legea se refera la cineva aflat in comanda ceea ce nu era, de fapt. Putea sa-l numeasca la fel de formal si pe Radulescu mitraliera (chiar ma mir ca nu este el ministrul apararii ca stim ca ii place cu pusca)