Prelungirea mandatului șefului Statului Major, atacată în contencios administrativ de Guvern

de DG     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:07 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: gov.ro
Guvernul ar urma să atace în contencios administrativ decretul președintelui Klaus Iohannis privind prelungirea mandatului lui Nicolae Ciucă la șefia statului Major, informează Digi24.

Acţiunea în contencios administrativ are ca prim efect suspendarea aplicării acestui document.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat vineri, 28 decembrie, la finalul ședinței CSAT, că a luat decizia de a prelungi mandatul generalului Nicolae Ciucă la șefia Statului Major, argumentând că „România nu poate să rămână fără șef al Armatei”.

Klaus Iohannis a precizat că „CSAT nu a aprobat solicitarea ministrului Apărării” privind propunerile pentru șefia Statului Major, și a acuzat „o situație foarte neplăcută care arată o dată în plus că PSD nu e capabil să gestioneze problemele mari ale țării”.

În replică, premierul Viorica Dăncilă a susținut că președintele nu ar fi avut atribuții privind prelungirea mandatului generalului Nicolae Ciucă la șefia Statului Major și că, în acest fel, s-ar crea premisele unui nou conflict juridic de natură constituțională.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3816 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    Docila Tuteva și cei care o țin prizonieră (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:22)

    Rescator [utilizator]

    și o manevrează nu realizează idioțenia pe care o fac
    umilind public toată Armata și pe Generalul Ciucă,
    care și-a făcut și iși face foarte bine treaba.
    Mafia Roșie ,Cupola Ciumei Roșii vrea să impună
    la șefia Statului Major al Apărării un general de carton,cu carnet de membru PSD/PCR(pe o listă
    secretă).Nu vă mai satură Dumnezeu de politizat și
    incălecat instituții.Cu asta s-ar putea să vă rupeți
    dinții.
    • +12 (14 voturi)    
      Viorica Dăncilă (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:15)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Viorica Dăncilă la sfârșit de 2018: eu cred în consens, în echilibru și cooperare, nu mai este loc de orgolii sau resentimente politice, de interese personale sau de confruntări sterile, reiau apelul la pace politică și la consens pe care l-am făcut la ședința solemnă organizată în Parlament cu ocazia Anului Centenar ...

      Viorica Dăncilă la început de 2019: atacăm decretul președintelui Klaus Iohannis privind prelungirea mandatului lui Nicolae Ciucă la șefia statului Major ..

      Păi cum vine asta ? Este consens si echilibru doar când convine PSD si Liviu Dragnea ?
      • +9 (9 voturi)    
        o abureala cuvantul lui dancila (Marţi, 8 ianuarie 2019, 12:45)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        "Cât timp voi fi prim-ministru nu voi introduce nicio taxă nouă în România", a declarat Viorica Dăncilă pe 29 ianuarie 2018, la investirea în funcţie.
        Taxa pe lacomia guvernului a fost aprobata de guvernul dancila.
        Urmeaza o prestatie de succes a echipei dancila la consiliul UE . . .
  • -21 (23 voturi)    
    asta ar fi o prostie din partea guvernului (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:37)

    cucuveaua mov [utilizator]

    chiar este o lupta inutila si ar trebui sa-l lase in pace pe Iohannis.
    ca imagine, acest "conflict" este generat inutil de presedinte, daca se amplifica din cauza psd este o bila neagra si pentru psd.
    • +10 (12 voturi)    
      deci (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      și tu recunoști că pesedacii tăi sunt cam prostani. Vezi unde au ajuns dacă nu te-au ascultat? Că tu le-ai spus să nu mai fure, dar ei nimic. Batman, batman.
    • +7 (9 voturi)    
      aham... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      faptul ca presedintele vrea sa-si exercite drepturile CONSTITUTIONALE!!!
      drepturi taiate ILEGAL SI NECONSTITUTIONAL SI NEDEMOCRATIC de CCR si PSD.... este naspa...

      notat... inca odata dovedesti ca iubesti comunismul!

      intr-o republica semi-rezidentiala (ceea ce suntem noi... teoretic) presedintele nu are rol de secretara!
    • -7 (9 voturi)    
      chiar deloc (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:44)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      daca a semnat un decret in mod nelegal, statul trebuie sa intre in legalitate.
      daca legea spune ca se prelungeste mandatul sefului statului major la propunerea ministrului iar propunerea ministrului nu a fost facuta.... aia e
      eu cred ca trebuie sa arate oamenilor ca iohanis face ce-l taie capul, nu ce e corect si legal
    • +6 (8 voturi)    
      Daca (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:49)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      urmareai postul tv al carui fan esti,intelegeai de la Radu Tudor ca prostia guvernului e si ilegala.In felul acesta,Iohannis a fost obligat sa dea acel decret...
  • +16 (20 voturi)    
    atata face psd... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 9:41)

    liviu_ [utilizator]

    orice nui ii convine ataca la institutii pe care le detine...

    also... in romanica... o persoana aleasa nominal de 6 mil de oameni are MULT MULT MULT mai putine drepturi decat o gloata de oameni alesi de mai putin 4 mil de oameni... democratie nene....
  • +21 (27 voturi)    
    Doar o întrebare (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:14)

    titirica [utilizator]

    De ce ne mai chinuim cu alegeri prezidențiale când președintele chiar nu mai are nicio putere și niciun drept?

    Observ ca trebuie sa semneze tot ce i se pune in fata de către guvern
    • -13 (19 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:27)

      [anonim] i-a raspuns lui titirica

      • +9 (13 voturi)    
        Iar Parlamentul și Guvernul (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:45)

        titirica [utilizator] i-a raspuns lui

        Parlamentul voteaza cum ridica degetul câte un lider de grup...

        Iar Guvernul legiferează prin Ordonanțe de Urgenta

        Chiar am ajuns rău de tot ca țara
      • +4 (6 voturi)    
        o, daaa (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:56)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui

        ce v-ar mai place sa fie iar un "tatuc care taie, drege si spanzura".
      • +4 (8 voturi)    
        of of mai mai... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:07)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui

        mai invata ceva despre cum functioneaza democratia si apoi mai vb. pt ca aberezi!

        tu vorbesti despre o republica parlamentara!
        mai exista republica prezidentiala si republica semi-rezidentiala. ultima suntem noi... in teorie... in practica suntem republica parlamentara (ceea ce dovedete inca odataca ccr face pipi pe constitutie si democratie!)
      • +3 (5 voturi)    
        Atunci (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:38)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui

        Intr-o tara la fel de normala, puterile ar trebui sa fie independente. Recte, guvernul sa nu fie dat de parlament. Punct.
        Presedintele nu e dat de parlament. De ce-ar fi guvernul (ca si presedintele si guvernul fac parte din puterea executiva) dat de parlament?

        Guvernul sa fie tehnocrat. In fond, avem nevoie de administratori buni - si guvernul ASTA este, un set de administratori.

        Ori alegem si guvernul,
        ori il desemneaza presedintele,
        ori il desemneaza presedintele si parlamentul,
        ori sunt independeti.

        Una din astea. Guvernul dat de parlament este AUTOMAT expus riscului de-a fi o serie de marionete -> cum avem acum.
    • +10 (12 voturi)    
      Asta ma gandeam si eu (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:52)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      Parca Romania era republica semi-prezidentiala. ce naiba, presedintele a ajuns secretara penalilor?
      Ultima data cand am verificat, functia de presedinte al statului presupunea si pe cea de sef al armatei.
      • +6 (6 voturi)    
        schimba CCR tot (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:07)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        ce conteaza?!
    • +6 (6 voturi)    
      pentru ca psd (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      trebuie sa aiba un tap ispasitor!
      asta e siguru motiv!
  • +8 (12 voturi)    
    Ultima redută (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:34)

    Mirobo [utilizator]

    Armata.
    • +8 (8 voturi)    
      Sunt nevoit să revin cu unele comentarii (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:32)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      bazate pe informații credibile.Conspirația privind
      inlocuirea Generalului Ciucă cu micul general de la
      Bruxelles s-a pus la cale acolo,de către politrucul de Ștefan Gheorgiu,numitul Puiu Pașcu,cel care
      l-a propulsat de două ori in postul de ministru al
      Apărării pe incompetentul merceolog de Satu Mare,
      numitul LEȘ.Nu a contat pentru Mafia Roșie că
      acel Scarlat nu indeplinea condițiile prevăzute intr-o
      Lege Organică.Miza este politizarea masivă a
      structurilor de comandă de la toate nivelurile din
      Armată și sifonarea totală a banilor pentru inzestrare.De ce credeți că in 2018 au fost blocate,
      fără argumente,TOATE programele de inzestrare!?
      Armata Romană este astăzi,la categoriile principale
      de armamente,la nivelul anului 1970.Credeți că îi
      pasă cumva Mafiei Roșii!?
      • +6 (6 voturi)    
        Un geniu spunea că... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 12:47)

        Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        ...
        „Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei.” — Mihai Eminescu
        • 0 (0 voturi)    
          Stii cum e... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:54)

          MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

          Eu sunt programator:
          - lucrez cu texte scrise de mine sau de altii
          - ceea ce proiectez si transpun in text are efecte asupra celor din jur (oameni, bunuri, servicii)

          Ei sunt parlamentari:
          - lucreaza cu text scrise de ei sau de altii
          - ceea ce proiecteaza si transpun in texte are efecte asupra celor din jur (oameni, bunuri, servicii)

          Impactul muncii mele: 1-N companii (unde N nu depaseste 2 cifre)
          Impactul muncii lor: "decat" o tara intreaga.

          Si:
          - textele scrise de mine sunt riguros verificate, de mine si de alti colegi
          - textele scrise de ei sunt verificate de niste babuini dizenterici
          - daca fac 1 greseala, sunt tras la raspundere
          - daca ei fac o greseala, eventual sunt premiati

          So... plm...
          1. Parlamentul sa fie format din programatori care au promovat un curs de legislatie. Sau chiar nici un curs, ar avea destule skill-uri si-asa.
          2. Organizat o agentie nationala de consultanta, care sa ofere "parlamentarilor" context si specificatii relativ la diferite domenii - cele de care ar fi nevoie sa exercite puterea legislativa in mod corespunzator.


          Ce naiba e circul asta de la noi? Intra orice lepra care a abandonat scoala, de-ajunge senator, deputat, prim ministru, intra-n Parlament, face legi ala, mah? Face pe m'a-sa, aia face. Macar programatorii stiu si sa lucreze in echipa (in cel mai rau caz, vor fi 3 partide: cei cu Scrum, cei cu Agile si cei care cred ca sunt genii si n-au nevoie de metodologie, recte cam ca aia de-acum din Parlament) si sa evite riscuri si sa dea o arhitectura utila pentru 5+ ani.

          Am dormit cam mult pe noi. Nu mai sunt monstri, sunt demoni, aproape Satan insusi. Si parca si ala ar avea mai multa demnitate si coloana vertebrala, nu ca nevertebratele din parlamentul si guvernul actual.
      • +3 (3 voturi)    
        este un atac direct (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:06)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        la securitatea si integritatea tarii.

        mafia rosie trebuie raschetata pentru ca interesele ei sunt contrare RO.
  • +9 (13 voturi)    
    Din pacate aveti dreptate. (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:35)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Romania este transformata cu ajutorul CCR (controlat de PSD-itul Valer Dorneanu) dintr-o republica semiprezidentiala asa cu reiese din constitutie intr-o repuplica controlata exclusiv de mafia PSD.
  • +11 (13 voturi)    
    achizitiile pe filiera israeliana (Marţi, 8 ianuarie 2019, 10:39)

    Kosmos [utilizator]

    Nu mai pot astepta..
  • +5 (5 voturi)    
    ...tara piere... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 11:58)

    ALTAN [utilizator]

    ...si voi va tineti,in continuare,de timpenii...
  • +3 (3 voturi)    
    se dovedeste inca o data (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:02)

    ..13 [utilizator]

    Ca prostul daca nu este si fudul nu este prost destul.

    Asta se aplica tovarasei Dancila dar si lui slujarel - maestrul de la Justitie.

    sa auzim de mai bine!
    (sic! - asta este o urare adaptata la realitatilw din RO - evident ca se poate si mai rau, dar sa gandesc pozitiv macar la inceput de an...)
  • +2 (2 voturi)    
    Presedintele are un rol important de jucat (Marţi, 8 ianuarie 2019, 13:08)

    ..13 [utilizator]

    RO incepe sau incearca sa devina o putere in regiunea asta mica si agitata si asta cam sperie pe unii cam cu rosu in gat si in gand dar mai ales in simtire.
  • 0 (0 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 15:24)

    Metec [anonim]