Paul Stănescu a demisionat. Anunțul, la scurt timp după ce Dăncilă spunea că Stănescu nu vrea să demisioneze

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 26 noiembrie 2018, 16:02 Actualitate | Politic


Paul Stanescu
Foto: Agerpres
Paul Stănescu a demisionat luni din funcția de ministru al Dezvoltării și din cea de vicepremier. Demisia sa a fost înregistrată la secretariatul General al Guvernului. "Cred, în continuare, că ţara are nevoie de unitate și de guvernare responsabilă", spune Stănescu într-un comunicat de presă.

Comunicatul integral:

"În contextul evenimentelor din ultima vreme de pe scena politică, vă aduc la cunoştinţă că astăzi, 26 noiembrie, mi-am depus cererea de demisie din funcţia de viceprim-ministru, ministrul dezvoltării regionale şi administraţiei publice. Aceasta a fost înregistrată la Secretariatul General al Guvernului cu nr. 16495/26.11.2018.

Am spus-o şi o repet: sunt un om de onoare, responsabil și implicat, nu am urmărit niciun interes personal şi nu m-am agăţat niciodată de vreun scaun! Referitor la mandatul meu de ministru, vreau să spun că l-am acceptat cu greu, la insistențele conducerii partidului, dar, atât timp cât am ocupat această funcție, am făcut tot ce mi-a stat în putinţă pentru a-mi exercita atribuţiile la minister cu responsabilitate şi implicare, în așa fel încât nimeni să nu aibă ce să-mi reproșeze!

Am fost în permanenţă orientat către obiective cu impact la nivelul populației, iar prioritatea mea, ca viceprim-ministru şi ministru al dezvoltării, a fost reprezentată de investiţiile în infrastructura de sănătate, educație, locuire, apă şi canalizare!

Cred, în continuare, că ţara are nevoie de unitate și de guvernare responsabilă, le mulţumesc tuturor celor care au avut încredere în mine şi m-au sprijinit, precum şi colegilor din Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, alături de care am făcut o echipă extraordinară!”.

Anunțul demisiei lui Stănescu vine la scurt timp după ce premierul spunea că a avut o discuție cu Paul Stănescu, căruia PSD i-a retras sprijinul politic, iar acesta i-a spus că nu vrea să-și dea demisia.

Dăncilă spunea, la finalul ședinței Biroului Permanent al PSD, că nu a discutat cu președintele Klaus Iohannis pe acest subiect.

La rândul său, Liviu Dragnea afirma, după ședința PSD, că demisia lui Paul Stănescu e problema acestuia și nu îl interesează. "Nu mai vreau să comentez acest subiect, îl faceti mult prea important față de cât este”, a precizat el.

















3667 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Inainte! Spre falimentul national! (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:18)

    2087 [utilizator]

    Noua ne place sa fim jefuiti si nu ne duce capul sa votam cu oameni cinstiti.

    Vrem hoti si mafioti! Vrem PSD!
    • -10 (30 voturi)    
      nu tin cu P$D (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:34)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      dar zi-mi si mie cine e cinstit in tara asta? sunt curios cu cine as putea vota data viitoare.
      • +17 (27 voturi)    
        NU ti- ai format nici o parere? (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:44)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui strategy

        Recomanad sa stai acasa. Sa nu faci iar vreo prostie.!
      • -16 (34 voturi)    
        mai intrebi? Klaus Johannis, neamtul bugetar! (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:48)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui strategy

        dar cu 6 case "din meditatii"!
      • +3 (5 voturi)    
        daca (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:53)

        alex34 [utilizator] i-a raspuns lui strategy

        pt tine toti sunt la fel, chiar nu are importanta, voteaza cu cine te taie capul in ziua aia, iar cand iti va veni sa zici "ce tara de rahat" sa te uiti in oglinda..
  • +19 (27 voturi)    
    ups... (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:21)

    GigelStrainu [utilizator]

    tia dat si tie dragnea vreo acadea...
  • +16 (24 voturi)    
    ...oare... (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:49)

    mitocanu [utilizator]

    ...cate batalii vor mai castiga cei din coalitia psd-alde, inainte ca noi, oropsitii, sa ne desteptam si sa dam cu ei de pamant, odata pentru totdeauna????
  • +6 (18 voturi)    
    Stanescu a primit un os mai mare (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:50)

    AliKimiku [utilizator]

    Sau a aflat ca un minister al dezvoltarii fara bani e egal cu zero dpvd electoral.
  • +3 (3 voturi)    
    onoare, responsabilitate, implicare, bla, bla (Luni, 26 noiembrie 2018, 16:53)

    clencix [utilizator]

    Lasă-i pe alții să te aprecieze, onoarea ți-o acordă alții nu afirmi tu că ai impresia că o ai, responsabilitatea și implicarea se vad după ce faci ceva, asa că mai bine spui ce ai făcut concret. Astfel ele rămân vorbe goale despre care ai impresia că iți sună bine. Explică exact de ce ai intrat și de ce ai amânat decizia de demisie dintr-un guvern penibil oricum, indiferent de unde privești, din interior sau din afară.
    • 0 (0 voturi)    
      ce-a facut? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 13:26)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui clencix

      Pai stai sa-ti spun eu ce: cand a semnat scrisorica impotriva lui Dragnea, reprosul lui a fost ca de ce nu s-au dat ordonantele pana atunci? Asta era durerea lui!

      Asta da onoare! Onoare de borfas si oltean hot pana in maduva oaselor!

      Probabil ca este extrem de suparat ca Dragnea si Dancila au zis ca nu se dau ordonantele pana la 1 Decembrie! Demisia este o forma de protest impotriva lentorii cu care conducerea superioara de partid mafiot si de stat mafiot actioneaza in favoarea ticalosilor mafioti.
  • -2 (4 voturi)    
    I-a stricat (Luni, 26 noiembrie 2018, 17:00)

    tony-s [utilizator]

    vacanta lui iohanis care ca deobicei e defazat - cand conta sa joace politic i-a dat fara sa clipeasca guvernarea ;ui dragnea si dancila.
  • +5 (5 voturi)    
    dracu ii mai intelege pe astia... (Luni, 26 noiembrie 2018, 17:17)

    liviu_ [utilizator]

    cred ca nici ei nu se inteleg....
    dar curve(la figurat), mincinosi si hoti ca-n pesed , nu gasesti nicaieri!
  • +4 (4 voturi)    
    cam brusca demisia (Luni, 26 noiembrie 2018, 17:39)

    carmen_i [utilizator]

    Probabil ca au cu ce sa-l santajeze, ca asa lucreza PSDul. Ma mir ca nu a spus ca-si da demisia din motive de sanatate, asa cum se obisnuieste la o demisie "onorabila".
  • +5 (5 voturi)    
    L-au inmuiat cu posmegiii promisi (Luni, 26 noiembrie 2018, 20:27)

    Plagarus [utilizator]

    Fibra de sinecurist psdist.
  • +3 (3 voturi)    
    pfui, (Luni, 26 noiembrie 2018, 21:18)

    nahir [utilizator]

    din nou pârdalnica aia de comunicare pesedacă.
    vasilicăi îi ziseși că nu-ți dai demisia ca de fapt să declari că tocmai ți-ai dat-o.