​Remaniere guvernamentală

Iohannis refuză orice schimbare de miniștri până la „sărbătorile de Centenar”: „După 1 Decembrie discutăm”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 22 noiembrie 2018, 13:24 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Președintele Klaus Iohannis a anunțat, joi, că nu va numi miniștrii propusi la Dezvoltare și Transporturi, până cel puțin după „sărbătorile de Centenar. „După 1 decembrie discutăm, până atunci nu schimbăm miniștri”, a declarat Iohannis.

„Deci în acestă săptămână nu va mai exista nicio schimbare de miniști. Această propunere de remaniere în remaniere va fi analizată cel mai devreme de 1 decembrie. După 1 decembrie putem să discutăm dacă va fi cazul, până atunci nu vom schimba nimic, punct”, a spus Iohannis.
Șeful statului a spus că PSD a rotit 70 de persoane în guvernele din ultimii doi ani. „Așa nu se poate guverna. Cum să ne imaginăm că poate funcționa un guvern cu două remanieri într-o săptămână. Nu sunt de acord să contribui cu o astfel de guvernare care seamănă mai degrabă cu un carusel”, a spus Iohannis.

CITEȘTE ȘI: Iohannis: Nu mi-a fost și nu îmi este teamă de suspendare și nici de Curtea Constituțională

Întrebat despre demisia ministrului Transporturilor și refuzul său de a numi un înlocuitor, șeful statului a spus că nimic din ce face „nu pune în dificultate Guvernul”.

„Guvernul este complet, nu are decât să lucreze. Nu cred că românii au nevoie de acest circ cu remanierea acum, de sărbători”, a spus Iohannis.

Premierul Viorica Dăncilă a anunțat, la finalul ședinței CEx al PSD de miercuri, că o va propune pe Lia Olguța Vasilescu la Ministerul Dezvoltării și pe Mircea Drăghici la Ministerul Transporturilor.

"Acestea sunt cele două nominalizări pe care le vom face imediat în perioada următoare către președintele României", a afirmat Viorica Dăncilă. Întrebată cum își explică faptul că Olguța Vasilescu are competențe pentru trei ministere, al Muncii, al Transporturilor și acum al Dezvoltării, premierul a răspuns: "Am observat faptul că nu contează ce cred eu și ce competențe cred eu că are o anumită persoană pentru a fi ministru. Da, consider că Olguța Vasilescu e calificată să ocupe mai multe portofolii, bineînțeles nu în același timp".

Aceasta a adăugat că a trimis deja la Cotroceni deciziile de revocare ale ministrului Transporturilor Lucian Șova și a ministrului Dezvoltării Paul Stănescu.

"Am trimis deja deciziile de revocare pentru cei doi miniștri. Bineînțeles că acum trimit numirea. Nu mai trimit o dată ceea ce am trimis. Eu sper ca ceea ce a decis premierul României să fie luat în calcul. În cazul în care refuză o să acționăm constituțional. Eu sper ca domnul președinte să facă aceste numiri. Să nu uităm că am intrat în linie dreaptă pentru preluarea Președinției Consiliului UE. Astăzi am avut o primă întâlnire cu Consiliului Președintilor. Eu cred că în acest moment nu ne putem juca cu deciziile pe care le luăm. Eu sper să luăm în calcu toți aceste lucruri și președintele să facă aceste nominalizări, având în vedere faptul că toți de la Guvern de la cu Colegiul Comisarilor", a spus Dăncilă.

















9166 vizualizari

  • +21 (35 voturi)    
    CCR (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:44)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Vine CCR si ia o hotarare "impartiala" prin care te obliga sa numesti pe cine vrea Dragnea, si inca urgent. Am mai vazut filmul.

    Ciudat partid si PSD-ul, are majoritate absoluta dar schimba ministrii si guverne precum ciorapii. Nu au oameni capabili sa duca o guvernare pe termen lung? Deh, partid cu baza larga de sustiniere, sunt multi de multumit, sa nu mia vina cu prostii gen protest anti-presedinte de partid. Mai mult, pe unii ministri ii mai si recicleaza, sa arate ca timpiul petrecut pe banca de rezerve (de cadre) a fost folosit cum trebuie si au invatat ceva.
  • -38 (54 voturi)    
    Nu mai poate el de tara si constitutie. (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:01)

    gv [utilizator]

    Ce porc antiroman poate sa fie penalul asta hot de case !
    Ce tara, ce constitutie, retardatul se sterge la cur cu amandoua, doar ca sa se realaga el ca marioneta a securistilor si colonistilor straini !
    • +21 (27 voturi)    
      @gv (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:26)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Mazeta, tu esti ?
      • 0 (0 voturi)    
        Mazeta.. (Vineri, 23 noiembrie 2018, 9:18)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        ... nu-i vulgar .
    • -10 (16 voturi)    
      hehe (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:28)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui gv

      meic foto ?
    • +4 (4 voturi)    
      Vorbesti, desigur, de Draknea si Veorica (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:26)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui gv

      altfel, n-are niciun sens.
      Mai incet cu porcii lu' nentu' Draknea, ca i-a vandut repede, inainte de pesta porcina.
      Da' de casoaia aia imensa din Teleorman a lu' nentu' draknea, din cel mai sarac judet romanesc, ce zici ?
    • +6 (6 voturi)    
      haoleu bre!! Ai gresit destinatarul (Joi, 22 noiembrie 2018, 18:38)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Sa inteleg ca tocmai ce-ai primit ajutorul social , si acum din recunostinta pentru jupan, propavaduiesti propaganda mafiotilor ...
    • +6 (6 voturi)    
      Da, bine ca voi antenistii sunteti grozavi! (Joi, 22 noiembrie 2018, 19:43)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Dovada e in chiar ceea ce spui: atata stiti, sa injurati, sa insultati. Dar sa spuneti de ce nu e bine ce face, ce ar fi trebuit sa faca si de ce, ce articole din lege si/sau Constitutie a incalcat nu sunteti in stare. Desi asta mi se pare normal, avand in vedere lipsa de inteligenta pe care o aveti...
    • +8 (8 voturi)    
      Zau ...? (Joi, 22 noiembrie 2018, 20:37)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Cu ce incalca el Constitutia , ai ? E "porc" , hot de case " ?! Nu are nici o acoperire ce spui ,debitezi tampenii ! Iohannis nu e acuzat, urmarit sau condamnat penal, de cate ori trebuie sa mai citesti asta ca sa-ti intre bine in cap ?! Mai lasa A3 , RTV ca te duci de tot , vezi ca dragnea si psd iti fura si scaunul de sub fund si tot nu-ti dai seama !Tare inapoiat mai esti in gandire taica , n-ai invatat nimic, nu intelegi realitatea , esti atat de indoctrinat ca nu deosebesti o musca de un elefant ....
    • +2 (4 voturi)    
      Se sterge la cur cu voi, bagabontii psd (Vineri, 23 noiembrie 2018, 0:14)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui gv

      Ca tot spuneati ca nu face nimic, uite ca face.
  • +26 (38 voturi)    
    deci oligutza sta pe bara de 1 decembrie? (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu tu un ciolan nu tu o fasole , si cel mai important nu tu o tuica oficiala? ce tragedie!
    • +4 (16 voturi)    
      las (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      că le-a dat tovarășa vasilica o agapă tovărășească în sala tronului Palatului Regal. Să-i împace.
      Păcat că a lipsit dragnea (el, fizic, că turnători are destui).
  • -26 (38 voturi)    
    Iarasi (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:40)

    tony-s [utilizator]

    pleaca in vacanta iohanis ?
    • +20 (32 voturi)    
      hai să (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      nu zici că dădeați gata în două săptămâni, autostrada Pitești-Sibiu și Iași-Tg. Mureș, că chiar mă supăr pe Iohannis că nu vă lasă să munciți. Bieții de voi.
  • +24 (30 voturi)    
    Ba io zic sa o lasam si dupa sarbatorile (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:58)

    Susufler0 [utilizator]

    de Craciun si de Anul Nou iar daca PSDragnea nu vrea, atunci sa faca bine si sa introduca o motiune de cenzura, ca pana o fac mocaitii de penelisti !

    Deci isi darama propriul guvern, ca sunt priceputi la asta si dupa aia propun un guvern cum vrea muschiul lor !

    PS. A , bine inteles, mai inainte trebuie sa-l suspende pe Iohannis ca sa poata sa-si treaca Guvernul prin Parlament.

    PPS. Simplu ca buna ziua, nu ? :))))
    • +2 (2 voturi)    
      Suspendare partiala . . . (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:12)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ideea lui Nicolicea. Voteza in Parlament dar nu fac referendumul ca-i cu ghinion. Dupa o luna presedintele revine in functie. Ii mai tin curelele?
  • +17 (25 voturi)    
    Observatie (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:05)

    micul_licurici [utilizator]

    "Am observat faptul că nu contează ce cred eu și ce competențe cred eu că are o anumită persoană pentru a fi ministru. "

    E un inceput, trebuie sa mai observi si faptul ca nu da nimeni doi bani pe tine, esti doar o marioneta care executa ordinele lui Dragnea.

    Poate observi in cele din urma cat de penibila esti!
    • +12 (20 voturi)    
      corect, (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      numai că vasilica s-a vrut șmecheră vrând să-l persifleze pe Iohannis. Ca și când ea a hotărât ceva vreodată în guvern și în partid.
      • +8 (8 voturi)    
        Dar sunteți convinși (Joi, 22 noiembrie 2018, 20:52)

        comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        că măcar replica asta e produsul propriei ei minți?
  • -17 (25 voturi)    
    Si uite asa (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:38)

    CPM1 [utilizator]

    pas cu pas se instaureaza dictatura lui Johannis! Ca sa nu ziceti ca nu v-am spus!
    • +2 (4 voturi)    
      Ce prostie ne-ai spus ! (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:28)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui CPM1

      Acu' spune si ceva cu sens.

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +4 (8 voturi)    
      Ha! Ha! Cate clase ai? (Joi, 22 noiembrie 2018, 19:45)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui CPM1

      Pot paria ca nu mai multe ca trenul. Stii ce e aia dictatura?
    • +2 (2 voturi)    
      da, dictatura, dar a P$D de fapt (Vineri, 23 noiembrie 2018, 1:21)

      jijibau [utilizator] i-a raspuns lui CPM1

      PSD are guvernul care da ordonante si ar trebui sa conduca tara si a numit aproape doar oameni incompetenti acolo, are majoritatea in parlament, are marea majoritate a Consiliilor Judetene, majoritatea primariilor, ba mai are de partea lui si curtea constitutionala care in loc sa tina cu tara, le fac pe plac.
      Dar Iohannis este cel care face dictatura, sigur.
  • -13 (21 voturi)    
    il intreaba cineva pe acest presedinte (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:42)

    Coco Whistle [utilizator]

    daca ii place unde este romania azi si daca are ceva sa-si reproseze?
    • +2 (4 voturi)    
      El vorbeste rar dar voi suntei surzi rau (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:16)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      PSD,ALDE,UDMAR sunt vinovati pentru unde este azi Romania. Aceste partide sunt la putere. Nu ai aflat inca?
    • +3 (3 voturi)    
      Pai intreaba-i pe draknea si pe Veorica (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:30)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Ei sa ne spuna.
      Ca ei sunt guvernul.
      Ai uitat ?

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +4 (4 voturi)    
      Cred ca nu (Joi, 22 noiembrie 2018, 19:47)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Dar de reprosat, din pacate cred ca putine lucruri... Nu de alta, dar au avut grija sa schimbe Constitutia si legile ca sa nu mai aibe puteri sa mai faca multe.
    • +5 (7 voturi)    
      Babaiatule... (Joi, 22 noiembrie 2018, 20:39)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      ia spune cu ce a gresit IOhannis, ca eu iti pot spune toate mega-greselile lui psdragnea , sau chiar nu mai ai simtul realitatii ?!
  • +5 (19 voturi)    
    in sfarsit... (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:05)

    liviu_ [utilizator]

    s-a trezit si Iohannis!
  • +13 (13 voturi)    
    ca la noi (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:07)

    noi2013 [utilizator]

    Dincolo de orice nume, partid si presedinte, cred ca nu mai exista pe lumea asta tara in care un ministru care nu mai are sprijinul partidului care l-a numit sa se lipeasca de scaun....

    E ca si cand angajatorul te da afara, tu nu si nu, aici stau....
  • 0 (2 voturi)    
    cine o sa lipseasca din POZA? (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:59)

    dany-ingineru [utilizator]

    In poza de familie 100 de ani de la UNIRE
    cine nu o sa fie?
    Poza asta o sa ramana sute de ani, si in ea o sa lipseasca OLGUTA.
    De alde POP, cheliosul, Misa o sa s e uite in niste ani, dar peste 100 de ani o sa intrebe lumea cine este in poza de la CENTENAR.
  • -6 (10 voturi)    
    Si din nou un alt tembelism a la Johann, (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:19)

    xrogo [utilizator]

    cica ce guvern isi permite doua remanieri intr-o saptamana, pai bine mai individ ajuns vremelnic in aceasta pozitie inalta, de ce a recurs guvernul la a doua remaniere, oare cine este de vina pentru asta?
    • +3 (9 voturi)    
      Doare? (Vineri, 23 noiembrie 2018, 0:16)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ca va da Johan la durlige? S-a trezit ficusul si v-o da in bot prin surprindere???
  • -5 (11 voturi)    
    Politicienii sa se respecte intre ei. (Joi, 22 noiembrie 2018, 18:09)

    hotnewsfil [utilizator]

    Presedintele greseste nelasand guvernul sa existe si sa guverneze tara, pe toate planurile.
    Guvernul este format de partidul care a castigat alegerile.
    Daca cei care detin puterea vor gresi, populatia nu-i va mai alege.
    Daca cei din opozitie vor sa ajunga la putere inainte de prevederile unui program normal al derularii mandatelor mandatelor, trebue, respectand regulile democratice, sa obtina susces la o motiune de incredere, prin care sa inlature actualul guvern, si sa alcatuiasca un guvern al opozitiei, care sa treaca imediat la guvernarea tarii, pe baza unui program amplu, pe care sa il prezinte populatiei, in cel mai scurt timp).
    Pana una, alta, opozitia ar trebui sa se asigure ca sustinatorii sai vor veni in numar zdrobitor de mare la alegerile viitoare.
    Opozitia trebue sa prezinte, in cel mai scurt timp, scheme unui buget pe baza caruia va conduce tara, prin care sa se asigure nu numai plata pensiilpr si a salariilor, ci si realizarea unui amplu program de investitii, indicand, ca sprijin si modalitatile, procedurile prin care va obtine rapid fonduri de la UE (pentru investitiile masive, care se vor lansa pe scara foarte larga, in intreaga tara).
    • +1 (1 vot)    
      Cap ai, minte ce-ti mai trebuie! (Vineri, 23 noiembrie 2018, 20:27)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Care guvern nu a fost lasat sa lucreze? Ca au fost vreo trei doar pana acum... Si doar nu el le-a schimbat... Dar mai ales, cum nu le-a lasat sa lucreze? Ce puteri are Presedintele asupra guvernului, ca sa-i influenteze activitatea si sa nu-l lasa sa lucreze? Dar te rog explica cu articile de lege sau Constitutie
  • +1 (9 voturi)    
    Toti (Joi, 22 noiembrie 2018, 20:27)

    savatuf [utilizator]

    niste cretini care joac sarba pe tara asta si fraieri se bucura ca le-a luat foc casa, crezand ca ard numai unii.
  • +2 (8 voturi)    
    Probabil se grabeste sa ajunga pe partie. (Vineri, 23 noiembrie 2018, 3:46)

    adrianhn [utilizator]

    Si nu are timp de fleacuri, ca de exemplu sa fie presedinte ....