Guy Verhofstadt, un nou avertisment: Am stabilit cu Tăriceanu că singurul mod de a garanta statul de drept este implementarea totală a recomandărilor Comisiei de la Veneția

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 noiembrie 2018, 13:03 Actualitate | Politic


Guy Verhofstadt
Foto: Parlamentul European
Guy Verhofstadt, președintele ALDE european, spune că a „stabilit” cu Călin Popescu-Tăriceanu că „singurul mod de a garanta statul de drept din România este implementarea totală și necondiționată a tuturor recomandărilor Comisiei de la Veneția”.

„Aceasta înseamnă că toate cele trei elemente aflate în dispută – reforma justiției, a Codului Penal și a Codului de Procedură Penală - trebuie să fie aliniate cu recomandările Comisiei, urmând ca după adaptarea și aprobarea lor de către guvern și parlament, ele să fie din nou evaluate de către acest înalt for”, a afirmat Verhofstadt, într-un mesaj în limba română postat joi pe contul lui de Facebook.

Guy Verhofstadt avertizează că „pentru ALDE este indispensabil ca toate aceste modificări să primească undă verde din partea Comisiei de la Veneția”.

Postarea vine la o zi după ce Călin Popescu-Tăriceanu a comentat miercuri scrisoarea liderului grupului ALDE din Parlamentul European, Guy Verhofstadt, care l-a avertizat să nu urmeze calea iliberală, susținând că, de fapt, nu este un răspuns personal, deși scrisoarea începea cu formula "Dragă Călin", ci, probabil, un mesaj politic care să se audă mai larg.

Liderul grupului ALDE Guy Verhofstadt a răspuns într-o scrisoare criticilor formulate de Călin Popescu Tăriceanu, după votul din PE asupra rezoluţiei privind statul de drept din România.

Călin Popescu Tăriceanu a susținut, însă, că răspunsul nu îi era adresat, deși scrisoarea începea cu formula "Dragă Călin".

"Cu toate că începea cu formula <<dragă Călin>>, nu era un răspuns personal. Este o declarație (...) probabil un mesaj politic care să se audă mai larg", a declarat Tăriceanu, la Parlament, după întâlnirea cu liderii grupurilor europarlamentare din Parlamentul European.

Tot ieri, Verhofstadt a postat un mesaj pe Facebook în timp ce se afla într-o întâlnire cu guvernul Viorica Dăncilă, la București, mesaj în care avertizează că „România se află la răscruce” și are de ales între respectarea principiilor democratice și iliberalism, dar acest lucru nu poate fi făcut „în numele nostru”, respectiv al liberalilor europeni.

















4278 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Nu Tariceanu conduce Romania. (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:11)

    bancher [utilizator]

    E ca si cum as stabili eu si seful de serviciu dobanda ROBOR la 3 luni.
    Tariceanu e pusul lui Dragnea, cu el trebuie sa vorbeasca.
    • +13 (17 voturi)    
      Nu e chiar asa! (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:49)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Pe asta se baza si tariceanu cand a promis ce a promis si anume ca nu el decide chipurile.
      Daca el tariceanu ar decide sa-l lase in ofsaid pe dragnea toata sandramaua lor s-ar darama imediat.
      Are putere la fel de mare ca si dragnea caci numai impreuna pot exista.
      • +7 (9 voturi)    
        nu il lasa Tariceanu pe Dragnea; (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:40)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        este ca si cum si-ar taia singur craca de sub picioare....nu uita ca ALDE e un partid care abia a strans 5,5% la alegeri. Un astfel de partid sta in opozitie de obicei. Insa uite ce putere mare au Tariceanu si Alde, uite cum a ajuns Tariceanu presedintele Senatului si cum ALDE are tot felul de ministri in functii. Totul se datoreaza aliantei cu PSD, sau mai bine zis aliantei Tariceanu -Dragnea. Fara acesta alianta, Tariceanu ar fi 0.
        Tariceanu va renunta la orice, dar la PSD nu va renunta.
        • 0 (4 voturi)    
          Tariceanu cu ALDE au (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:32)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          acum vreo 10-12% , desigur cu parte din noii votanti veniti de la zona PSD care se prabuseste la 25 %
          Tariceanu stie ca fara Dragnea ar ajunge din nou la 5-7 %, asa ca prefera sa fie aliat cu Dragnea decat sa se inteleaga cu PNL sau USR.
    • +8 (10 voturi)    
      Gresit. Tariceanu este (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:04)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      co- paratas indispensabil a lui Dragnea.
      Toni Grebla, desi are un nume italian, este de neam grec, la fel cu Tariceanu. Iar acum, Guvernul lui Dragnea nu poate supravietuii fara Toni Grebla in Guvern si Tariceanu in Senat si Camera Deputatilor. Influenta greaca in Sudul Romaniei este prea mare pentru ca Dragnea sa nu depinda de ea.
  • +16 (18 voturi)    
    Tariceanu a spus ca nu a vorbit cu el (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:12)

    Frank777 [utilizator]

    despre asa ceva.Cine minte?
    • +11 (13 voturi)    
      E o intrebare retorica , nu? (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:57)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Doar stim toti ca motocicleanu e ala care minte!
    • +7 (9 voturi)    
      nu tie clar? (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:40)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Nu tie clar?
  • -25 (33 voturi)    
    Sigur nu! (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:17)

    Gigi Kent [utilizator]

    Asa Comisia de la Venetia ne spune ca nu e buna Constitutia Romaniei, ceea ce sigur nu se poate rezolva (de fapt nici nu trebuie) prin niste legi.

    In principiu chiar daca nu sunt respectate consideratiile Comisiei de la Venetia daca exista state din Vest-ul Europei care au aceleasi institutii / mecanisme etc. precum cele propuse prin aceste legi eu personal ma declar multumit.

    Cand voi auzi Comisia de la Venetia ca ii spune si lui Merkel ca nu e in regula sa demita Procurorul General ca prea are Ministrul de Justitie / Guvernul influenta asupra Justitiei atunci o sa consider si ca revocarea procurorilor de catre Ministrul Justitiei din Ro este nelalocul ei.

    Pana atunci foaie lata si un parz verde...
    • +13 (21 voturi)    
      only you ? (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:42)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Singurel ? Au intrat in somaj Mazeta, Demagogu, A320 si ceilalti ?
      • +4 (4 voturi)    
        sunt undercover... (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:04)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Jude

        doar dau plusuri si minusuri...

        cred ca se organizeaza pe siteuri si pe articole astia!
    • +11 (15 voturi)    
      Si cine esti tu? (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:51)

      alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ?
      • -8 (12 voturi)    
        Un cetatean (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:13)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui alibaba: >>10/8 Centenar<<

        Un cetatean cu un vot.
        • +4 (6 voturi)    
          Tu ... (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:32)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          ...ai fost tot timpul un cetatean cu un vot pentru borfasi. Indiferent de adevar, ratiune, logica si bun simt, tu tot cu borfasii o sa votezi. Indiferent de ce ar face borfasii, indiferent de ce spun cei din UE, votul tau a fost, este si va fi pentru borfasi.
        • +4 (4 voturi)    
          cu alte cuvinte... (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:56)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          your a drop in the rain just a number not a name... (scorpions pt cine se intreaba :P)

          tovarasee "cetatean cu un vot" ala se ia dupa ce spun niste juristi... tariceanu se ia dupa ce spune dracnea... hai sa nu mancam rahat cand nu e cazu, da?!
        • +3 (3 voturi)    
          Si .. (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:08)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          ...in afra de "rationamentul" dublului standard pe care-l tot invocati, nu aveti nici o motivare logica (de ce nu ar fi benefice aceste recomandari pentru societatea romaneasca?) la neimplementarea recomandarilor Comisiei de la Venetia. Fireste, stim cu totii, adica si noi si voi, ca aceste recomandari ar duce la intrarea in puscarie a multor borfasi de prin parlament.

          Sa nu iei comentariile mele ca pe ceva negativ la adresa ta. Nu, tu esti o persoana care aduce multe benefici societatii noastre. De exemplu, esti ca un compas moral: stim ca cei cu care votezi tu sunt borfasi cu siguranta, asa ca noi trebuie sa votam in consecinta. Multumim mult!
          • +1 (1 vot)    
            Dublu standard = (Sâmbătă, 24 noiembrie 2018, 0:28)

            alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            rt.com.
        • +1 (1 vot)    
          cetateanul cu un vot... (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:32)

          Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          poti sa nu iti mai exerciti dreptul de vot. culca-te linistit caci tara asta nu pierde nimic daca nu mai votezi, ba dimpotriva! sau vrei sa faci in sic cetatenilor platitori de taxe!?
    • +7 (17 voturi)    
      Germania (Joi, 22 noiembrie 2018, 13:54)

      D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Germania nu este un stat condus de un condamnat definitiv, si cu o a doua condamnare. Acolo statul de drept nu este amenintat de diversi politicieni uniti sub stindardul propriei salvarii de la raspunderea in fata legii. Parlamentele respective nefacand modificari legislative cu dedicatie iar justitia fiind independenta si protejata de lege, nu blocata, Comisia de la Venetia nu prea are ce face pe acolo. Cand penalii din Romania isi vor gasi locul bine-meritat in puscarie si nu prin parlament facand legi, se va renunta la MCV pentru Romania si nici Comisia de la Venetia nu va mai avea multa treaba de facut pe aici.
      • -8 (14 voturi)    
        Logica... (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:24)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

        Daca "penalii" ar fi in puscarie sau cu drepturile si libertatile interzise (cum ar fi dreptul de a fi ales) prin decizii judecatoresti atunci nu ar mai face legi prin Parlament.

        Fiind prin Parlament si facand legi inseamna ca sunt doar adversari politici ai celor pe care ii simpatizezi tu, respectiv niste politicieni pe care nu i-ai votat.

        Greu cu logica, asa-i?

        Ah da ... condamnarea / condamnarile lui Dragnea pentru Referendum si angajatele din Teleorman sunt de rasul curcilor ... nici dracu nu crede ca au fost pe bune.
        • +4 (6 voturi)    
          Da mai. (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:40)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          La voi nici o condamnare nu e pe bune. Daca penalii nu s-ar proteja prin diferite chichite (vezi imunitatea) si legi (dezincriminearea unor infractiuni si tot felul de alte legi date cu dedicatie), ar fi in puscarie. Si daca nu ar fi penali, nu si-ar mai da legi cu dedicatie. Greu cu logica, asa-i? Ah, stai, ei nu-si dau legi cu dedicatie, ei doar vor bine poporului. Am inteles acum. Ei, eu inteleg mai greu, nu sunt asa istet ca tine sa vad cum toti care au furat si au averi pe care nu si le pot justifica voteaza legi sa aiba averi si mai mari si sa nu pot fi trasi la raspundere pentru ceea ce fac. Sa nu mai amintesc si de doctoratele lor, ca atr ajungem la tonta al tau al destept. Si ca tot vorbeai de ermania si UE, un gumoi ca tonta nu ar fi ajuns PM acolo.
        • +4 (4 voturi)    
          Mda (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:57)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          1) De rizibile și neintemeiate ce sunt condamnările lui draknea schimbă ăla legislația astfel încât practic mai nimic nu va mai constitui probă în instanță... Da, sigur nu sunt pe bune...
          2) Cum să ajungă (și să rămână) penalii prin pușcărie dacă colegii lor votează pe bandă legi care îi dezincriminează sau scot de prin pușcării?
          Da, e evident că îți e greu cu logica...
        • +2 (2 voturi)    
          ba (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:02)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          zici greu cu logica da ai o exprimare de nu intelege nimeni nimic...

          in primu rand ia zi oamenii care voteaza cu un parlament care e in opozitie nu exista?! "politicieni pe care nu i-ai votat"?! asa respecta tovarase democratia?! ignorand minoritatea?! halal!

          "Greu cu logica, asa-i?" pai e greu mai... ca tu nu o ai!

          ia zi tovarase... e bine sa nu se mai ia in considerare filmarile ca proba (criminala de la metrou, talharu din alba iulia)?! e bine ca justitia sa fie suubordonata CLAR politic (procurorii pusi si demisi de MJ (politician) cu CSM fara nici un drept?!

          also e normal sa NU se respecte constitutia si vointa poporului?! s-a votat ca MCV este OBLIGAROIU la referendumul dinaintea aderarii! asta ca sa nu zic de ce zic comisia de la venetia, grecom ce etc....

          NOI am spus ca MCV e obligatoriu!

          de rasu curcilor e cum sunt oameni care "Gandesc" ca tine! ia zi... ce te face sa crezi ca nu a fost pe bune! DOVEZI tovarase! ca si eu pot sa spun ca te-am vazut violand 10 femei! asta nu inseamna ca te baga la puscarie cineva fara dovezi! dci dovezi sau STFU!
        • +4 (4 voturi)    
          rationamente (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:41)

          D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Faptul ca respectivii penali, condamnati definitiv, se mai invart prin parlament avand drept scop major schimbarea legii in favoarea lor e cea mai buna dovada a faptului ca, din pacate, MCV si Comisia de la Venetia mai au mult de lucru cu Romania.

          Parlamentarii si-au votat diverse scuturi si imunitati ca sa nu poata fi atinsi cumva in drumul lor spre misiunea suprema, propria salvare. In acest context, faptul ca inca se invart prin parlament si nu prin puscarii nu ii fac imaculati. Penalul tot penal, doar ca il apara ai lui. Nu stiu care sunt divezile, nu am fost implicat in proces, insa nu ma pot abtine sa remarc faptul ca, de cate ori, unul din trupa vesela a lui Dragnea e investigat, cei care indraznesc sa se atinga de el devin automat parte a statului paralel care exista in mintea lui Dragnea si ai lui
        • +1 (1 vot)    
          in oglinda... (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:48)

          Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          doar dobitocii cred ca nu au fost pe bune!
    • +5 (11 voturi)    
      nu compara ... (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:50)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      nu compara Germania cu Romania, e infinit mai putin corupta, iar Merkel e la ani lumina de tot ce a fost in ultimii 30 ani la putere in Romania
    • +4 (4 voturi)    
      Vai (Joi, 22 noiembrie 2018, 15:54)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ia mai verifică măria ta și cum ajunge acel procuror general în funcție în germania. Ia verifică de câte ori a atacat cineva procurorul general al germaniei doar pentru că un nemernic de prin politică are dosar penal. Mai verifică puțin și cum e cu imunitatea parlamentară de facto în germania.
      Nu mai compara mere cu pere.
    • +4 (4 voturi)    
      Chiar Constituția României (Joi, 22 noiembrie 2018, 16:22)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      spune că reglementările comunitare cu caracter obligatoriu se respectă de România fără alte comentarii decât cele de presă.
    • 0 (0 voturi)    
      pai iti spune tie... (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:29)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ca esti prost si nu pricepi! din acelasi motiv te si declari multumit doar ca tot rupt in cur ramai desi te compari cu Occidentul. in loc sa facem atata parada de independenta si suveranitatea noastra , mai bine am face curat in aceasta societate bolnava caci pericolul nu vine de la UE ci de la Dragnea si Eurasia (concept care ar trebui sa ne dea fiori). de dobitoci ce suntem , nu intelegem ca o uniune inseamna automat cedarea a unei parti din suveranitatea nationala fiindca altfelnu putem trai in comun. mai mult, ca vad ca imbecilii nu pricep, Franta, Germania, Olanda si celelalte state dezvoltate contribuie in suma neta si in procente cu mult mai mult la bugetul Uniunii. ce ati vrea!? sa se uite la noi cum furam banii!?
  • +8 (10 voturi)    
    explicat ca la prosti (Joi, 22 noiembrie 2018, 14:35)

    g01an [utilizator]

    pentru ca asa merita astia din coalitia psd-alde.

    chiar si celui mai indarjit nationalist ii este clar deja ca statul de drept nu inseamna sa faca ce vrea cate un politician corupt pana in maduva oaselor. chit ca le place sau nu, doar aceasta institutie independenta ne poate asigura ca schimbarile constitutionale si legale de la noi sunt cat de cat echidistante si corecte.
    • +1 (1 vot)    
      nu-i e clar... (Joi, 22 noiembrie 2018, 17:33)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      nu poti sa-i dovedesti prostului cat e de obtuz. niciodata!