Guy Verhofstadt, în plină ședință cu Guvernul Dăncilă: România se află la răscruce: fie alege să respecte principiile democratice, fie alege calea iliberală

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 noiembrie 2018, 14:53 Actualitate | Politic


Guy Verhofstadt si Viorica Dancila
Foto: Facebook
Liderul ALDE, Guy Verhofstadt, a postat un mesaj pe Facebook în timp ce se afla într-o ședință cu guvernul Viorica Dăncilă, la București, mesaj în care avertizează că „România se află la răscruce” și are de ales între respectarea principiilor democratice și iliberalism, dar acest lucru nu poate fi făcut „în numele nostru”, respectiv al liberalilor europeni.

„La această oră sunt într-o ședință cu guvernul român. Mesajul meu pentru ei este că România se află la răscruce: fie alege să respecte și să apere principiile democratice în acord cu normele statului de drept, fie alege calea iliberală. Îi voi încuraja să facă prima alegere, dar dacă vor opta pentru cea de-a doua mesajul meu e clar: nu în numele nostru și mai ales nu cu numele nostru!”, a scris Verhofstadt, pe contul lui de Facebook.

Partidul condus de Călin Popescu-Tăriceanu, membru în coaliția de guvernare alături de PSD, face parte la nivel european din ALDE.

















5565 vizualizari

  • -33 (45 voturi)    
    vai (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 15:06)

    cucuveauamov [utilizator]

    suntem la rascruce! cu Lazarica sau fara Lazarica? Cu taica Lazarica (+ Cucuveaua, Portocala & co) e „respectarea principiilor democratice”, fara Lazarica e „calea iliberală”. pai atunci, „iliberali” sa fim!
    • +23 (25 voturi)    
      pot sa te intreb d c?! (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 15:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      inafara ca zicea gadea si tu nu poti gandi singur...
      care e motiful pentru care consideri ca e bine cum zice psd, si NU e bine cum zic organizatiile pt drepturile omului straine, CE, GRECO, UE, comisia de la venetia etc?!
      ce te face sa crezi ca are dreptate PSD+ALDE si NU restul europei sau romaniei?!

      hai... dovedeste ca nu esti decat un postac psdist care nu gandeste singur! dovedeste-mi ca ai argumente SOLIDE si VALIDE la afirmatiaa ta (de-a dreptul cretina si partinitoare_ de mai devreme.

      si sunt tare curios daca/ce zici... pentru ca am MARI indoieli ca o sa scoti ceva macar partial satisfacator...
      • +5 (5 voturi)    
        Logic (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 20:49)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        N-are cum sa aiba vreun argument care sa stea in picioare, totul e o ceata in mintea lui, alimentata de propaganda A3 si RTV. Omul e frant , nici nu realizeaza macar cat de distrus e..
        ''Cucuveauamov" face cam mult praf pe-aci cu elucubratiile-i arhicunoscute ...
    • +3 (3 voturi)    
      Care-i problema cu... (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 20:45)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      "Lazarica" ?! un profesionist desavarsit notat 36 de ani numai cu FB ? Cu ce te-a deranjat, sau mai exact cu ce a clatinat statul de drept , ai ? Sunt mai democrati dragnea si tudorel, nu ? Daca spun ca esti prost, te-as supraestima ...
  • +19 (25 voturi)    
    E clar ! (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 15:07)

    Susufler0 [utilizator]

    Guy a postat textul in timpul discursului de lemn gaunos plin de lozinci al Veoricai !

    PS. Din punctul asta de vedere o sa aiba timp sa scrie pana la loc comanda !

    PPS. Ba o sa-l ia si somnul ! :)))
  • -22 (26 voturi)    
    alde: au avut loc o vizita de lucru (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 15:20)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    si s-au discutat probleme bilaterale.
    Iohannis nu mai manipula.
  • -22 (28 voturi)    
    Individul e cel putin curios, in loc sa spuna (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 15:27)

    xrogo [utilizator]

    asta in plina sedinta, daca avea argumente, a scris asta pe net!
    • +7 (9 voturi)    
      era insedinta cu vasilica, (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 16:33)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      la guvern, nu in sedinta cu tariceanu, la alde de romania.
    • +6 (10 voturi)    
      cred ca era observator... (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 16:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      dar chiar si asa, o spunea degeaba. S-a prins si el ca acest guvern nu are treaba nici cu UE, nici cu prosperitatea Romaniei, nici cu principiile statului de drept....singurul scop al guvernarii este sa il scape de Dragnea de dosarele penale.
    • +1 (3 voturi)    
      Pai si nu a spus ?! (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 20:51)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Doar e mentionat si in mesaj asta ! Asta era problema ?!
  • +10 (16 voturi)    
    Doamne-ajuta! (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 16:01)

    alex562 [utilizator]

    .. cat mai multi verhofstatzi sa ne ajute!!
  • +5 (7 voturi)    
    neica Guy, sa urmaresti cu atentie (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 16:32)

    revo [utilizator]

    cum li se falfaie, in timp ce se indreapta catre dictatura de tip mafiot.
  • -5 (13 voturi)    
    Atitudinea potrivita e cea de dialog, nu de diktat (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 16:32)

    animatron [utilizator]

    Sa fii invitat la discutii cu guvernul unei tari suverane, membra UE si NATO, e o dovada de apreciere si respect, aratata dlui presedinte al liberalilor europeni, Guy Verhofstadt.

    Un minim bun simt si o regula tacita de diplomatie iti cere sa te abtii de la comentarii publice inainte de a sfarsi dialogul.

    Dl Verhofstadt nu tine cont nici de bun simt comun, nici de politete diplomatica, atunci cand posteaza pe reteaua dlui Zuckerberg declaratii cu iz de "ultimatum".

    Ideea de "fie tu faci cum zic io, fie esti un iliberal" e una de un simplism jenant, pt ca presupune un complex de superioritate la dl Verhofstadt (e absolut sigur ca a priceput mai bine decat toti ce din jur ce se intampla in Romania si in UE) si o solutie primitiva la o problema complexa.

    Europa e facuta din tari numeroase, fiecare cu specificitatile ei culturale, istorice si politice.
    Ceea ce se potriveste poate foarte bine in tara de origine a dlui Verhofstadt s-ar putea sa nu fie deloc nimerit pe la Atena, Lisabona, Roma sau Bucuresti.

    Inteligenta si dorinta reala de a construi o Europa unita ar presupune gasirea unor minime interese comune de colaborare concreta si eficienta si apoi se poate continua cu gestiunea unor chestiuni din ce in ce mai complicate.

    Se pune caruta ideologiei inaintea "boilor" din intreaga UE si pe urma ne miram ca de ce nu merge treaba.

    E foarte trist ca s-a ajuns ca unii sa faca vizite "diplomatice" doar pentru a-si face campanie electorala in tarile lor si nu pentru a rezolva probleme europene reale.

    Dl Verhofstadt e angajat in crearea unei "tabere progresiste" europene, alaturi de presedintele Frantei, dl Macron, in vederea alegerilor europarlamentare din 2019.

    Toate declaratiile domniei sale au ca substrat campania electorala in favoarea "progresismului" (curent ideologic ce promoveaza multiculturalismul, imigratia de masa, abolirea frontierelor, etc).
    • +2 (4 voturi)    
      Lasa vrajeala (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 17:46)

      tordz [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Esti complice cu mafia PSD sub acoperirea luptei impotriva progresismului, o alta marota a nationalistilor primitivi.
    • +2 (4 voturi)    
      Atata timp cat nu vezi barna din propriul ochi si (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 18:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      vezi aschia din ochiul altuia inseamna ca ai probleme de vedere . . .
    • +1 (5 voturi)    
      E derizoriu si speculativ. (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 20:57)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ce sustii , ideea de baza e ca suntem parte-cu obligatii si drepturi -a UE si avem angajamente semnate, care NU SE RESPECTA ! Mai vrei ceva ? Aici nu e vorba de bla-bla, e vorba de chestiuni punctuale pe care guvernul psd-alde nu le respecta , practic derapeaza atat de puternic incat e evident , de-aia s-a si facut rezolutia aia pentru Ro, de-aia... etc, etc.
    • -1 (1 vot)    
      Pai ... (Joi, 22 noiembrie 2018, 12:38)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ... asa facea si unul visinschi prin anii "40, "50 ai secolului trecut!
  • +15 (19 voturi)    
    ...guy... (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 16:45)

    mitocanu [utilizator]

    ...l-am urmarit pe guy verhofstadt in multe dezbateri din parlamentul european...este un tip inteligent, locvace si spontan...fiind in sedinta cu ai nostri analfabeti, prosti, incompetenti, ce formeaza guvernul romaniei si coalitia psd-alde, isi da seama ca limbajul dublu (una spun veorica/tariceanu la bruxelles si alta la bucuresti) este caracteristica de baza a acestor impostori...sigur nu vor pune in practica recomandarile din mcv si ne vom face de ras inca odata...vina ne apartine in intregime pentru ca noi i-am ales...IESITI LA VOTAT SI VOTATI CU CINE TREBUIE DATA VIITOARE!!!!