UPDATE Ilan Laufer: Refuzul președintelui de a mă numi în funcția de ministru, act de antisemitism. În istoria României, Ceauşescu a vândut evrei. Astăzi am certitudinea că şi preşedintele Iohannis a vândut un evreu român/ Alexandru Florian, „Elie Wiesel”: „O declarație cu mult iz politic și atâta tot”

de M.H.     HotNews.ro
Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:18 Actualitate | Politic


Ilan Laufer
Foto: StartupCafe.ro
Ilan Laufer, propus de PSD pentru portofoliul de la Dezvoltare, susține că refuzul președintelui Klaus Iohannis de a-l numi în funcție este "un nou act de antisemitism", acuzându-l pe șeful statului că a avut "mai multe ieșiri de sabotare a evreilor", încercând să oprească relațiile cu Ierusalimul. El a mai spus că va face o plângere la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării. "În istoria României, Ceauşescu a vândut evrei. Astăzi am certitudinea că şi preşedintele Iohannis a vândut un evreu român. Nu ştiu cui şi nu ştiu pentru câţi bani", a mai acuzat Laufer.

Ilan Laufer a susținut, marți seară, o declarație de presă la sediul PSD, spunând că este îngrijorat de motivele reale care au stat la baza respingerii numirii sale în funcția de ministru al Dezvoltării de către Klaus Iohannis.

El a spus că președintele a refuzat numirea sa fără să motiveze decizia, ceea ce este neconstituțional.

De asemenea, Laufer l-a acuzat pe Iohannis de antisemitism.

"Refuzul în ceea ce mă privește este un nou act de antisemitism. Așa cum se știe, domnul Iohannis a avut mai multe ieșiri împotriva evreilor și declarații antisemite, a refuzat numirea unui ambasador, dorind să saboteze relația româno-israeliană. Prin interpuși, a acționat printr-o plângere penală împotriva premierului Viorica Dăncilă (...) Domnul Iohannis i-a promis Angelei Merkel că va face tot posibilul să blocheze mutarea ambasadei României din Israel", a afirmat Ilan Laufer.

El a mai susținut că are informații certe că, la comanda președintelui, i se pregătește un dosar penal.

Illan Laufer a spus că va face o plângere la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării și va cere comunității evreiești din SUA să retragă decorația acordată președintelui.

"Aceste atacuri sunt cu atât mai dureroase, cu cât în familia mea au decedat 52 de persoane în perioada Holocaustului (...). Îl rog pe Klaus Iohannis să aibă curajul și să spună motivul real pentru care a respins numirea mea. Voi face o plângere la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, întrucât consider că refuzul președintelui Iohannis este o atitudine clară de discriminare", a mai afirmat Laufer.

Ilan Laufer a mai susținut că preşedintele se foloseşte de orice prilej pentru a submina buna funcţionare a României și l-a rugat "să aibă curajul să recunoască" motivul revocării sale, şi anume cel religios - că este evreu.

"Este etnic german şi are o legătură dubioasă cu Forumul Democrat German. În istoria României, Ceauşescu a vândut evrei. Astăzi am certitudinea că şi preşedintele Iohannis a vândut un evreu român. Nu ştiu cui şi nu ştiu pentru câţi bani. Voi face o sesizare la CNCD", a mai acuzat Laufer.

În debutul declarației, Laufer a făcut o scurtă prezentare a realizărilor sale: "Mă numesc Ilan Laufer, din părinţi români, născut în Bucureşti, la Maternitatea Polizu, nu departe de Guvernul României. Am studii superioare făcute la timp, am demonstrat în mediul privat, am reuşit să atrag peste 400 de milioane de euro în România şi să contribui la crearea a foarte multe locuri de muncă, peste o mie. Am demonstrat şi în mandatul meu de ministru la Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat, inclusiv prin programul Start-up Nation, prin contribuţia mea la legea prevenirii şi a parteneriatului public-privat".

Alexandru Florian, „Elie Wiesel”: „O declarație cu mult iz politic și atâta tot”

„Am citit declarația de presă a domnului Laufer. Eu cred că este o reacție emoțională a domnului Laufer, care nu se aștepta ca drumul său spre o poziție de demnitate publică să fie frânat brusc. Atitudinea președintelui României în ceea ce privește memoria victimelor Holocaustului din România a fost recunoscută de o importantă organizație evreiască internațională, American Jewish Committee, care i-a conferit anul trecut și o distincție. Eu consider că este o declarație cu mult iz politic și atâta tot, nu trebuie să ne îngrijoreze”, a declarat Alexandru Florian, directorul institutului „Elie Wiesel”, potrivit Digi24.


















9169 vizualizari

  • +100 (106 voturi)    
    LOL (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:23)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Doamne, ce dobitoc!
    • +20 (22 voturi)    
      si inca mai creste.... (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:42)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

      ..
    • +27 (29 voturi)    
      Putzin Spus (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

      Face societatea evreiasca de ras acest antrenor de fitness...care se visa ministru..vai de Dezvoltarea Romaniei !
      • +15 (17 voturi)    
        Nu doar ca o face de ras (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 8:49)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Un astfel de comportament de victimizare atunci cand chiar nu este cazul, poate naste sentimente antisemite la cei mai slabi de inger...
    • +23 (25 voturi)    
      Dobitoc si el , dobitoci si aia care (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:21)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

      i-au scris discursul , ca doar nu l-a scris el , e prea mult!
    • -54 (60 voturi)    
      Da, ai dreptate, Klaus e un mare dobitoc (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:54)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

      Da, ai dreptate, Klaus e un mare dobitoc.
      • +32 (34 voturi)    
        Nu atat de mare .. (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 0:51)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ...ca tine...
      • +18 (20 voturi)    
        Spuse marcurtul psd (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 5:20)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Care nici constiinta nu are, buhahaha!!!
      • +2 (2 voturi)    
        pai... (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 17:27)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        stimabile, incearca un exercitiu de imaginatie...esti evreu, esti intr-un autobuz si nu ti-ai luat bilet...vine controlorul si-ti da amenda plus apostrofari...te consideri victima unei manifestari de antisemitism?
    • +38 (42 voturi)    
      Acum stim de ce l-a respins (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:10)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Calin_file_de_dosar

      Ne-a demonstrat ca Iohannis avea dreptate...
  • +84 (90 voturi)    
    Deci mai nou (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:24)

    banel [utilizator]

    Daca nu vrei slugi in guvern esti antisemit? Trece-ma si pe mine pe lista, nici eu nu te vreau.
    • +6 (8 voturi)    
      Hmm (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:20)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Dar referirile constante la nazism, fie legat de protestatari, fie comparatii cu Auschwitz si toate cele?

      Stiti voi, cand UE condamna declaratiile penalilor nostri... aia ce era? Ca CNCD nu s-a autosesizat atunci...
  • -67 (79 voturi)    
    mai Klaus (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:30)

    cucuveauamov [utilizator]

    ai pus-o.
    • +17 (19 voturi)    
      ... (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:57)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      A spus-o! Clar si raspicat sa inteleaga si unul ca tine.
    • +14 (16 voturi)    
      sau (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:52)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      O bila alba pt Klaus care stie ca daca te amesteci cu kosher te mananca evreii
    • +6 (8 voturi)    
      cucu (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 11:01)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Bre cucuvea care porti doliu dupa minte, ca de aia esti mov, nu te mai faci bine...
  • +28 (30 voturi)    
    Din pacate sunt si evrei prosti gramada. (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:31)

    Plagarus [utilizator]

    Bun de un refugiu in " capitala " Tel Aviv,nu de primit in Ierusalim, capitala din 1950.
    Absolvent de Educatie Fizica si Sport (ANEFS,) habarnistul asta se crede competent ???
  • +77 (81 voturi)    
    mda (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:34)

    DioDreamer [utilizator]

    alt distrus care se crede zmeu
  • +55 (65 voturi)    
    :)) (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:36)

    Mistrelutz [utilizator]

    destept ,destept..da' totusi prost.
    • -31 (37 voturi)    
      Prost, prost, chiar foarte prost (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:55)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Prost, prost, chiar foarte prost. Ia ghici despre cine vorbesc !
      • +16 (20 voturi)    
        acum stim (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:59)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Etnia lui newlook.
      • +17 (19 voturi)    
        Pai nu e greu de ghicit. (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 0:49)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Despre tine vorbesti.
      • +21 (23 voturi)    
        Cat priveste Klaus .. (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 1:09)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ....se vede ca le-a tras-o de data asta (este , din pacate, doar a doua oara cand le-a tras-o), ca borfasii au ramas fara replica si l-au trimis pe papagalul ala sa debiteze tampenii, poate-poate se mai castiga ceva timp pana gasesc o solutie la aceasta "mutare".

        O alta dovada ca aceasta mutare a fost una buna se gaseste in comentariile sustinatorilor borfasilor: nimic concret, nimic logic, nici un argument (nu ca niste gunoaie ar fi capabile de asa ceva), nici ei nu stiu ce sa mai zica si vin cu chestii de gradinita "Prost, prost, chiar foarte prost", "Klaus e un mare dobitoc.", "mai Klaus ai pus-o". Nici ei nu stiu ce sa zica, ce reactie sa aiba si stau pe gard acolo si se intreaba si ei ce se poate face.
      • +2 (6 voturi)    
        oglinda (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 11:03)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Sigur te-ai uitat in oglinda, nu-i greu de ghicit..
  • +19 (21 voturi)    
    Si Volguta, (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:39)

    TheFreeOne [utilizator]

    e si ea tot evreica? Ca si ea a fost refuzata de catre Iohannis...
    Dar Sevil Shhaideh ???
  • +21 (23 voturi)    
    Este "dus cu sorcova" (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:41)

    quietguy58 [utilizator]

    Imi plac oameni care au umor dar acest individ este "dus cu sorcova".
    Nu stiu care este echivalentul in ebraica la expresia "om prost" dar acest nenea este un exemplu elocvent.
  • +16 (18 voturi)    
    Doua mici probleme: (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:43)

    LiviuX [utilizator]

    1. Cum poate dovedi ca nu a fost numit pe motive de antisemitism?
    2. Unde in Constitutie spune ca trebuiesc justificate deciziile de numire/respingere?
  • +15 (17 voturi)    
    Lol (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:47)

    mitg [utilizator]

    Sa faca o sesizare la London Stock Exchange, am auzit ca s-a mutat in drumul taberei.
  • +22 (24 voturi)    
    Nu faptul ca e evreu e problema.. (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:48)

    Muncitoru [utilizator]

    ci ca e ciumat rosu pesedist!Habar n-aveam ca e evreu-chiar nu conteaza -insa mi-a facut greata instantaneu cand am auzit ca e din PSD.

    Urmeaza sa aflam ca si olguta e tiganca si il reclama si ea pe neamt la cncd ca sa fie circul complet :))
  • +14 (16 voturi)    
    javra pesedista (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cum o fi facut el milioanele de euro altfel decât furând ca orice mafiot din psd=fsn=pcr. Nu degeaba a fost propus de insusi multiplul penal - odiosul dracNea - cu care e inhaitat.
  • +17 (19 voturi)    
    LOL (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:50)

    titirica [utilizator]

    Nu se poate comenta serios o asa prostie... nu imi bine sa cred :)))

    Asta chiar asa prost e???
  • +13 (15 voturi)    
    asta ar trebui.. (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:56)

    exilatul [utilizator]

    sa si multumeasca lui , insusi , pt munca depusa si realizarile obtinute ...la fel ca si Snoop Dogg...pe de alta parte juifii astia cred ca ro este palestina....
  • +23 (25 voturi)    
    dobitoc care se da dupa gard (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:56)

    AliKimiku [utilizator]

    Sa-i spuna cineva cretinului ca a fi tampit nu e o treaba de etnie, neam sau religie. E o chestie de educatie in primul rand si oarecum de gene.
    A te ascunde dupa chestia cu originea evreiasca este o porcarie totala. E ca si cum m-as da lovit ca stramosii mei au fost cumani.
  • +19 (21 voturi)    
    DOMNULE (Marţi, 20 noiembrie 2018, 21:59)

    dincannes [utilizator]

    … Ilan Laufer, chiar nu va dati seama ca o astfel de reactie, transforma un om normal intr-un ANTISEMIT ?
  • +13 (15 voturi)    
    hai, frate.... (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:00)

    minus [utilizator]

    ca sunteti chiar in adancul absurdului.
    Exact de antisemitism era vorba: un membru al poporului ales este refuzat de un neamt impur- ca doar e sas, nu?

    Dar daca tot ai deschis discutia, faptul ca tu vorbesti tampenii are vreo legatura cu tribul din care te tragi? Adica, vorba aia: mai ai frati pe acasa?
  • +18 (20 voturi)    
    Laufer (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:02)

    europeanul2 [utilizator]

    Cine mai e si asta?
    Ia un somnifer si culca-te baiatule! Pari mai inteligent cand nu vorbesti!
  • +15 (17 voturi)    
    Ilar Laufer (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:05)

    ipolitic [utilizator]

    Tipul asta nu poate fi evreu, nu are de loc simtul ridicolului. Evreii sunt oameni destepti, si ca orice om destept, au o autoironie pronuntata, chiar cultivata.
    • -5 (7 voturi)    
      exceptii (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 11:06)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Mai sunt si exceptii...Se spune ca daca unul e prost, atunci e prost ptr. tot neamul...
  • +20 (22 voturi)    
    Vitel tampit! (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:11)

    V. Istina [utilizator]

    bine ma discriminatule, fa plangere la bunul Dumnezeu, ca te-a facut oleaca mai bou decat ceilalti mujici PSD-isti, chiar daca tupeu ai primit din belsug!

    Habar n-ai ce-i aia discriminare, magarule!
  • +17 (19 voturi)    
    ha? (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:12)

    codyrocco [utilizator]

    stai ashea, bre nea' ilane, esti evreu? crezi ca asta ar avea de-a face cu ne-numirea in guvern?
    nu, bre, io cred ca iohannis a considerat pur si simplu ca esti prea prost.
  • +14 (16 voturi)    
    ... (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:14)

    tirolez [utilizator]

    Eu daca eram in locul lui imi dadeam demisia doar sa nu mai fiu coleg cu toti PSD_istii care au facut zeci de declaratii antisemite. L-a uitat pe Daea?
  • +14 (16 voturi)    
    Ba chiar si antiromanism (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:18)

    Un cititor [utilizator]

    Dna. Olguța Vasilescu ar trebui să facă și ea reclamație, invocând anti-românismul, care este un lucru mult mai grav decât anti-semitismul.
    • +13 (15 voturi)    
      Nu .. (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 5:03)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ...Ea poate invoca anti-oltenismul.
  • +12 (16 voturi)    
    Vadim este fericit!! (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:22)

    Houthi [utilizator]

    Am apucat sa ascult cate ceva din mizeria de discurs a a lui YL si am recunoscut stilul de necontestat al Vadimului,promovat in continuare de Cordin Stefanescu,(PRM).Rau a ajuns PSD-ul!
  • +15 (17 voturi)    
    Marmote care învelesc ciocolata (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:22)

    Casargoz [utilizator]

    Si la onu trebuie reclamat ...
    Dar cel mai eficient ar fi sa fie reclamat cartelului de la Medelin. Dar mult mai eficient ar fi sa reclame către Primeiro Comando da Capital. Sunt niște indivizi sensibili mai ales la chestiunile banesti,
    Si ar mai trebui reclamat la federația vampirilor pentru ca periclitează schimburile comerciale din cimitire.
    Dimpotrivă mișcarea președintelui este una sionista, si care i-a redat domnului ilan libertatea politica si l-a eliberat de sub jugul PSD.
  • +11 (13 voturi)    
    PSD la scos de pe functie. (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:25)

    CIP03 [utilizator]

    Minoritatile astea sunt de belea, daca nu esti cu ei atunci esti impotriva.

    PSD l-a dat din functie jos si atunci nu a comentat nimic, este logic ca daca nu ai fost bun odata de ce crezi ca vei fi a doua oara? Ce puteai sa inveti in 6 luni?
  • +23 (25 voturi)    
    Filfizonul asta (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:29)

    fat.cat [utilizator]

    tocmai le-a tras o palma peste fata cu afirmatia sa rocambolesca tuturor evreilor care chiar au fost persecutati vreodata din cauza originii lor. Este absolut ridicol. Incredibil. Cand crezi ca le-ai auzit pe toate, fix atunci mai apare un idiot care duce absurdul pe noi culmi, nebanuite.
  • +18 (20 voturi)    
    .... ne-am lamurit .... (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:34)

    cbogdan [utilizator]

    A invatat si micul Laufer smecheria cu antisemitismul: daca nu-ti place un evreu musai este antisemitism. Era un banc pe vremea comunistilor - doi copii se certau, unul il ameninta pe celalalt ca-i da un sut iar celalalt iii spune: dai in mine atunci inseamna ca dai in Tata, si atunci insemna ca dai in Partid. Asa si cu micul Laufer: nu-l vrei pe el atunci musai esti antisemit. Asa apar antisemitii - din sila pentru astfel de evrei nevrednici ca Laufer.
  • +16 (18 voturi)    
    previzibil (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:36)

    sadestwank [utilizator]

    mai nou orice evreu incoltit joaca cartea holocaustului. Orare cat o mai merge?
  • +31 (35 voturi)    
    Pai daca Iohannis e antisemit (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:36)

    kokos [utilizator]

    ca nu te-a numit pe tine in functie , de ce nu l-ai acuzat si pe dracnea ca e antisemit atunci cand te-a dat afara din guvern , binenteles de bun ce erai?
  • +20 (24 voturi)    
    Dubios (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:41)

    Cartisoara [utilizator]

    Omul asta are mereu ochii-n ceata sau mi se pare mie ca omul e putin dubios
  • +10 (16 voturi)    
    Daca Ilan Laufer zice (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:53)

    Rahan5 [utilizator]

    ca are parinti romani, cum poate sa zica ca e evreu ?.
    In realitate Laufer foarte porbabil minte. El are un parinte evreu si celalalt german. Deci n-are nici un parinte roman.
    Deci, ca atare e bine sa mearga in Israel sau in Deutschland si sa ceara acolo un loc de ministru. Romanii nu au destule locuri de ministru nici pentru ei, daramite pentru straini.
  • +28 (32 voturi)    
    haha (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:55)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Am ras de m-am prapadit :)) pai nu tot el te-a numit acum un an sau cand a fost?
  • +28 (32 voturi)    
    atata prostie mai rar (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:59)

    danco [utilizator]

    Pai daca e asa, atunci cand te-a pus ministru data trecuta, ce era? Semit?
  • +32 (36 voturi)    
    Cum!? (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:00)

    robert.b [utilizator]

    Ilan este evreu!? Habar nu aveam, credeam ca este doar prost facut gramada. Motiv de respingere si de la coada de la WC...
  • +28 (32 voturi)    
    HAHAHAHA! (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:00)

    mimiloi [utilizator]

    hahahahaha!
    te lasa fara cuvinte! prostia merge mina in mina cu hotia. hahaha!
  • +19 (21 voturi)    
    ai un motiv (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:02)

    torna_fratre [utilizator]

    sa te intorci pe pamantul strabunilor de la Mediterana.
    se pare ca in Europa nu-ti prieste.
    Drum bun si cale batuta!
  • +23 (27 voturi)    
    Iohannis l-a numit odata in Guvern, PSD l-a (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:07)

    ilex2013 [utilizator]

    remaniat ...acum ca Iohannis refuza o ciorba reincalzita nu inseamna ca este antisemit...inseamna ca nu-i plac rebuturile ...dar Dragnea ne-a zis ca si Ciordache ne-a aratat degetul din cauza lui Iohannis - n-am prea inteles explicatia...
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuie să ințelegem că numirile (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 13:45)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      in posturile de miniștrii le fac consilierii Mossad
      trimiși de Bibi să-l ajute pe Dictatorul malefic,toxic
      ,repetent și multiplu penal Liv Jong Unu.Trebuie
      jumulit urgent Fondul Suveran de *Investiții* creat de Dictator la Ordinul lui Bibi.Romania trebuie
      readusă ,in timpul cel mai scurt,la sapă de lemn,
      spre bucuria Mafiei Roșii,Cupola Ciumei Roșii și
      a comanditarilor străini.Romanii,ca de obicei,tac
      și inghit gălușca otrăvită.
  • +16 (18 voturi)    
    Ridicol (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:10)

    n.dumiritu [utilizator]

    E atit de ridicol cit il implora Dragnea pe Iohannis sa iasa la declaratii contondente. Si Iohannis ii raspunde cu raceala sa naturala. Dragnea nu se arata descurajat, vointa si tenacitatea trebuie sa-l rasplateasca vreodata, crede el. Iar PSD-ul sta sub calciul acestei țațe care cauta prilej de sfada pentru a-si impune dominarea si propria versiune asupra faptelor si lucrurilor.
  • +20 (22 voturi)    
    PSD-ul asa cum este (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:16)

    Isobar [utilizator]

    Este una din cele mai nesabuite decizii marca PSD
    sa folosesti un personj limitat in a intelege gravitatea
    faptelor pe care le provoaca, in scopuri ce deservesc
    caderea prestigiului acestei tari in preajma evenimentelor care urmeaza sa le "sarbatorim " in urmatoarele zile.
    Cum si cine mai poate oprii acesti " Rinocierii dezlantuiti" in marsul lor furibund de a distruge totul in
    aceasta sarmana tara ?
  • +24 (28 voturi)    
    Prostul nu stie sa taca (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:16)

    Dalinar [utilizator]

    De aia nu te-a pus bah, ca esti prost....
    • +5 (5 voturi)    
      vorba (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 11:12)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Romanii au o vorba "prostul, daca nu e si fudul, parca nu e prost destul".
  • +21 (23 voturi)    
    ma intreb (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:18)

    Mateiul [utilizator]

    oare institutul Elie Wiesel se va sesiza cu privire la afirmatiile acestui individ sau functioneaza doar invers? astept cu mare interes deznodamantul acestui episod.
  • +13 (15 voturi)    
    Am avut un coleg (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:21)

    Observatory [utilizator]

    cu numele asta, dar ăla era destept....uite ca mai sunt și J ...prosti
  • +19 (23 voturi)    
    :-) (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:21)

    brs [utilizator]

    Muschi ai, minte ce-ti mai trebuie...
  • +23 (25 voturi)    
    Draga Ilan (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:28)

    Milka Man [utilizator]

    Nu veni cu prostii din astea din desenele animate pentru ca:
    1) ce te recomanda pentru postul asta pentru ca eu nu vad nici un fel de experienta in domeniu
    2) stai linistit, ca in PSD, oricine poate fi ministru in orice domeniu (vezi noile numiri).
    3) trebuie sa recunosti ca Dragnea e foarte bun amic cu anumite "institutii" din Israel care l-au ajutat in campanie, dar nu uita ca si Romania are niste servicii secrete...Nu e Mossad-ul chiar cel mai tare de pe lume...

    Hai, nu te mai da cu fundul de pamant. Mai bine, stai frumos la Dragnea, ca daca ii place, te numeste la alt minister. De exemplu, la Aparare...=))
  • +12 (14 voturi)    
    Ce zice magarul de Laufer? (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:30)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,astazi Preşedintele Iohannis a vândut un evreu român"
    De cand Laufer are un parinte roman si nu german ?
    Laufer nu poate dovedii ca nu are si un parinte german.
    Deci, despre ce romani vorbim ?
  • +29 (33 voturi)    
    Un idiot (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:39)

    mr_mojo [utilizator]

    Evreu, arab, creștin, prostul tot prost e.
    Dar ăsta e și rău intenționat.

    Aștept reacția ambasadei Israelului care ar trebui sa spună că ăsta aberează.
  • +20 (22 voturi)    
    Democratizarea absolută! (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:40)

    S.P.Q.R. [utilizator]

    În România oricine poate fi ministru ori prim-ministru, e demonstrat! Nu contează ce ştii, ce profil moral ai, dacă ai 2 sau 2 neuroni funcţionali. Poţi fi ministru.

    În România e mult mai dificil, din punct de vedere al condiţiilor obligatorii, să fii frizer decât ministru.

    Aşadar, serios vorbind, dacă dna Dăncilă poate fi prim-ministru (e drept, cel mai nătâng din lume), insul ăsta care zice că e evreu şi torturat de nemţii-preşedinţi-români, de ce nu?

    Şi tot serios vorbind, nu ar fi decent dacă atunci când respinge o propunere de ministru, cum are dreptul, al nostru preşedinte ar zice şi ceva despre motive? Pentru că dă prost să zici că nu vrei şi atât.

    Desigur, cu toţii ştim, România nu e o ţară normală. Într-o ţară normală nu poţi avea intenţie de vot de aproape 40% pentru un partid care are la conducere un condamnat penal, îmbogăţit din afaceri dubioase, din bani publici, unde ai principalul consilier economic un şpăgar, unde cei mai importanţi oameni ai partidului sunt agramaţi, egocentrici, impulsivi şi vulgari.

    România e o ţară capturată de prostie şi interese private. Dar România e o ţară cu o bună parte a populaţiei săracă, cu o educaţie rudimentară, care votează contra cadouri simbolice.

    Că suntem în NATO şi UE este o minute a istorie, aşa cum a fost o minute a istoriei că la 1918 am făcut România Mare, după ce am fost ridicoli în război. Iar că suntem în NATO şi UE înseamnă practic supravieţuire pentru această ţară năpăstuită.
  • +23 (25 voturi)    
    Laufer (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:42)

    Kosmos [utilizator]

    Omul de legatura dintre Dragnea si o retea de infractori israelieni din care face parte Elan si Steinmetz .
  • +20 (22 voturi)    
    Motive? (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:45)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Eu as numi cel putin doua: (lipsa de) caracter si de inteligenta. Daca vrei dovezi, citeste-ti declaratiile.

    Ne intoarcem la perioada "dai in mine, dai in fabrici si uzine".
  • +13 (13 voturi)    
    Mdeah... (Marţi, 20 noiembrie 2018, 23:50)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Sa-l ia careva de mana, sa-l treaca strada pe partea cu scoala, recte intr-o tranzactie exista 2 parti: vanzator si cumparator. Daca nea Nicu a vandut evrei atunci statu evreu i-a cumparat. Asta ca sa fie tablou complet...
  • +16 (16 voturi)    
    Ilan Comunistul din PSD (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 0:19)

    matali [utilizator]

    Nu pot sa iau declaratia lui decat ca pe o copilarie o reactie de mahala de genul psd-ist. Copilul asta nu isi da seama cat de aberant este si cat se face de rusine cu afirmatiile astea. In locul lui Johannis l-as da in judecat pe mucosul asta.
  • +1 (9 voturi)    
    Ala a vindut ca a avut cui (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 1:49)

    Coco Whistle [utilizator]

    Se cheama win win situation. Sa fim comedianti nu poti fi victima si cistigator in acelasu timp, daca intelegi ce vreau sa spun.
  • +16 (16 voturi)    
    Itic, cand te-a confirmat Werner in primul guvern (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 4:09)

    Susufler0 [utilizator]

    Dancila, a fost bun, asa-i ? Nu a fost antisemit !

    PS. Dar cand te-a dat Dragnea afara din guvern, ala n-a fost antisemit ?
  • +10 (10 voturi)    
    gunoiul (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 5:29)

    gopo2016 [utilizator]

    nu ii place in Romania sa plece in israel, in tara lui, ce mai sta aici milog , ca asta e milog si sluga la dragnea, nu am auzit inca un evreu sa milogeasca si sa fie sluga :)
  • +15 (15 voturi)    
    e atat de prost incat (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 7:02)

    AdrianAdr [utilizator]

    sigur va fi următorul prim-ministru propus de PSD.
  • +13 (13 voturi)    
    ilan evreul si olgutza PRM-ista? (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 7:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    pai cum vine asta ? care si cum sunt antisemiti ?
  • +14 (14 voturi)    
    încă o dovadă că PSD-ul a luat-o ... (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 8:22)

    periscop [utilizator]

    ... pe arătură
  • +11 (11 voturi)    
    Ce-ti e si cu roscatzii astia ! (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 9:14)

    KTerinca [utilizator]

    Holocaust ! Antisemitism ! Sariti ! Suntem oropsitii lumii !
  • +11 (11 voturi)    
    Cu oistea -n gard (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 10:18)

    mistydo [utilizator]

    Oare ce a fost in capul ..patrat al lui Dragnea? De la prostie trece la imbecilitate.... Din ianuarie 2017 nu s-a lasat de sportul propunerilor hidoase, cu oameni ce nu au ce cauta pe o asemenea functie... dar sunt produsul negocierilor cu baronii judeteni , prieteni de vanatoare... Când reculul de la Cotroceni i-a provocat însângerarea nasului de vulpoi rural...nervos, l-a pus pe noua sluga directa ,Stefanescu, sa-l invete pe neica nimeni sa profileze acuze abjecte, tip PSDragnea... De ceva timp psd-istii sunt cu picior in sant...si santul se umple de rahat!
  • +13 (13 voturi)    
    Ilan a intrat in competitie, direct castigator ! (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 10:21)

    deval [utilizator]

    Titlul de Cel mai prost din Romania se disputa acerb intre Codrin, Mitraliera, Ciordache, Dancila , Plesoianu, etc.de multa vreme....
    Competitia e dura, unii nadusesc de ani de zile pentru asta si vine nea Ilan, si cu o singura declaratie trece direct pe primul loc .
    Pe scurt Prostul Anului , printr-o singura declaratie
    -a castigat cel putin adversiunea a minim sapte milioane de cetateni;
    -a dus in derizoriu antisemitismul in RO;
    -a spulberat mitul ca evreii sunt inteligenti;
    -s-a autoconfirmat ca puscariabil , ca majoritatea mercenarilor de la varful haitei psdalge.
    Daca Administratia Prezidentiala nu-l da in judecata imediat, trece ea pe primul loc, in locul Ilanului...........
  • +5 (5 voturi)    
    Votantii analfabeti pesedisti dixit (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 11:38)

    JustinCase [utilizator]

    Cum au spus-o de atatea ori votantii analfabeti pesedisti: nu vrem sa ne conduca el, ca nu e roman de-al nostru.
    Pesedeaua a ajuns sa nu mai asculte de propriul electorat peremist.
  • +5 (5 voturi)    
    provocare (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 11:53)

    Razvan_M [utilizator]

    Dracnea a stiut ce face cand l-a scos la inaintare. Pun pariu ca acest individ avea deja discursul de dupa respingere pregatit.
  • +6 (6 voturi)    
    Prost poti fi (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 12:02)

    Jan2016 [utilizator]

    Poti fi prost indiferent de nationalitate,origini, educatie.
    Tacerea chiar ar fi fost de aur in cazul acestui necunoscut, si nepregatit si needucat.
  • +2 (2 voturi)    
    Laufer - muschi mari, creier mic (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 12:48)

    arap [utilizator]

    Declaratia asta confirma.
  • 0 (2 voturi)    
    asta inseamna sa fii mafiot (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 13:12)

    Mateiul [utilizator]

    „O declarație cu mult iz politic și atâta tot” :))) ... nu s'a intamplat nimic. ce vi se pare asa grav? noi putem sa spunem ce vrem. voi sa aveti grija ce spuneti! institutul elie wiesel ii trage la raspundere pe ceilalti, nu proprii oameni. clar?!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 14:15)

    sictireanu [utilizator]

    Sub-specia se numeste cretinoidus pitziponcus. A fost descoperita acum 2 ani iar aparitia ei a fost stimulata de apatia romanilor pentru vot.
  • +1 (1 vot)    
    Ceausescu a vandut si sasi ... (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 15:04)

    LoBa [utilizator]

    Numa' spun.