Ilan Laufer, declarație de presă : ”Sunt născut la maternitatea Polizu din părinți români” / Presa israeliană: Ilan Laufer s-a născut în Israel la Rishon Lezion și a emigrat în România

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 21 noiembrie 2018, 0:58 Actualitate | Politic


Alina Si Ilan Laufer
Foto: Facebook/Alina Laufer
"Dragi români, mă numesc Ilan Laufer, din părinți români, născut la maternitatea Polizu, nu departe de Guvernul României”, a declarat Ilan Laufer în conferința de presă de marți seară. Potrivit The Jerusalem Post și Ynetnews.com însă, Laufer s-a născut în Israel la Rishon Lezion.

”Laufer a emigrat în România la începutul noului mileniu, după ce tatălui său i-a fost oferit un loc de muncă acolo. Este proprietarul unui grup mare de retail, care include un lanț de produse cosmetice, un lanț de magazine de îmbrăcăminte și proprietăți imobiliare de închiriat. După ce s-a mutat în România, Laufer s-a căsătorit cu Alina, o celebritate locală care a devenit faimoasă după ce a fost prezentatoare la televizor și a participat la spectacole de divertisment și realitate. Alina s-a convertit la iudaism înainte de a se căsători cu Laufer și a învățat ebraica. Ilan are o familie mare în Israel pe care o vizitează adesea împreună cu Alina”, scrie Ynetnews.com în ianuarie 2017.

”Daca în cursul unei viitoare vizite oficiale la București, președintele Rivlin sau premierul Benjamin Netanyahu este invitat să se adreseze Parlamentului și alege să facă acest lucru în ebraică, cel puțin doi oameni prezenți nu vor avea nevoie de traducere. Unul este secretarul de stat recent numit, Ilan Laufer, un expatriat israelian in varsta de 33 de ani care s-a născut în Rishon Lezion și a devenit om de afaceri de succes în București. Celălalt este fostul ambasador al României în Israel, Andreea Pastarnac, care este acum ministru al românilor din străinătate - sau așa cum ea s-a autonumit săptămâna aceasta, ministrul românilor din diasporă.”, scria și Jerusalem Post la începutul anului 2017.

În debutul declarației de marți, Laufer a făcut o scurtă prezentare a realizărilor sale: "Mă numesc Ilan Laufer, din părinţi români, născut în Bucureşti, la Maternitatea Polizu, nu departe de Guvernul României. Am studii superioare făcute la timp, am demonstrat în mediul privat, am reuşit să atrag peste 400 de milioane de euro în România şi să contribui la crearea a foarte multe locuri de muncă, peste o mie. Am demonstrat şi în mandatul meu de ministru la Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat, inclusiv prin programul Start-up Nation, prin contribuţia mea la legea prevenirii şi a parteneriatului public-privat".

Ilan Laufer, propus de PSD pentru portofoliul de la Dezvoltare, susține că refuzul președintelui Klaus Iohannis de a-l numi în funcție este "un nou act de antisemitism", acuzându-l pe șeful statului că a avut "mai multe ieșiri de sabotare a evreilor", încercând să oprească relațiile cu Ierusalimul.

El a mai spus că va face o plângere la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării. "În istoria României, Ceauşescu a vândut evrei. Astăzi am certitudinea că şi preşedintele Iohannis a vândut un evreu român. Nu ştiu cui şi nu ştiu pentru câţi bani", a mai acuzat Laufer.
  • O declarație cu mult iz politic și atâta tot. Atitudinea președintelui României în ceea ce privește memoria victimelor Holocaustului din România a fost recunoscută de o importantă organizație evreiască internațională, American Jewish Committee, care i-a conferit anul trecut și o distincție”,a fost reacția directorului Institutului „Elie Wiesel” după declarațiile lui Ilan Laufer.




















42965 vizualizari

  • +29 (31 voturi)    
    misto patratele (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 1:18)

    gigiduru_ [utilizator]

    Cam asta e tot ce-a produs PSD mai bun
  • +35 (37 voturi)    
    Lol (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 2:25)

    mitg [utilizator]

    Panarama rau baiatul.
    Ar trebui ca testarea anti-drog sa fie obligatorie pentru functiile politice ...
  • +20 (22 voturi)    
    Ce studii? (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 9:34)

    lasa [utilizator]

    E foarte iluzorie intrebarea, declaratie hilara. Asa da, ministru pentru divele autohtone, pline de silicoane.
    Bine ce recunoaste ca e evreu.
    Nu asta e motivul refuzului presedintelui, ci lipsa de competentele, dar in cabinetul Dancila, despre ce competente vorbim?
  • +20 (22 voturi)    
    baiatul este un analfabet ! (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 9:37)

    ionelcoroiu2010 [utilizator]

    Creierul pe care-l are este in chiloti !! Vai de capul lui !
  • +20 (22 voturi)    
    deh (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 9:38)

    Ana Armanca [utilizator]

    Cum ne alegem noi numai cu mincinoși?
  • +23 (25 voturi)    
    conteaza? (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 9:58)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Conteaza unde s-a nascut? Daca-i dobitoc e dobitoc, indiferenta de locul unde a venit pe lume.
    • +23 (25 voturi)    
      conteaza (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 11:21)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      In concluzie minte si in privinta locului de nastere...
      • +20 (22 voturi)    
        Laufer, un produs al PSD (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 11:50)

        MisuG [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Nu inteleg de ca va mirati atat! In PSD s-au adunat toti mincinosii, hotii si borfasii! Asta nici nu stie unde s-a nascut :)
      • +17 (19 voturi)    
        Nu minte,nu știe. (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 12:28)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Este prea dobitoc să țină minte ceva.Dacă este născut în Israel trebuie să fii dobitoc să emigrezi în România.Dacă-i născut în România,la Polizu trebuie să fii dobitoc să te dai evreu,și să mai fii și pesedist,adică mândru că-i ...ce este!Bă Liviu,ăștia te umplu de rahat mai rău decât ești tu de obicei.
  • +14 (14 voturi)    
    Adevaratul motiv (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 13:20)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Ilan saracul se amageste singur. Adevaratul motiv pentru care Klaus i-a refuzat candudatura este pentru ca a observat o usoara asimetrie intre pectoralul sting si drept , si asa ceva nu este de acceptat la Ministrul Dezvoltarii.

    Dar sa nu ii spuneti lui Ilan, cred ca nu se va opri din plins 2 saptamini. Mai bine lasati-l sa creada ca antisemitismul e de vina.
    • +4 (4 voturi)    
      bravo!!!! (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 18:04)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

      una dintre cele mai bune postari de pe hotnews...
  • +8 (12 voturi)    
    Nu conteaza unde este nascut (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 13:24)

    Ochiana [utilizator]

    si nici faptul ca are patratele...de fapt e mai bine ca le are. Avem si noi un ministru care da bine pe sticla :)

    Asta cu antisemitismul e presiune pe Johannis sa accepte mutarea ambasadei la Ierusalim.
    • +8 (8 voturi)    
      daca nu te-ai prins (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 14:08)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      conteaza faptul ca minte...
  • +5 (5 voturi)    
    daca toate respingerile... (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 14:01)

    tusnami [utilizator]

    erau pe criterii de incompetenta psd avea 1-2 ministri acceptati, nu este asta.
    • +8 (8 voturi)    
      m-am nascut la Elias langa Guvern (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 14:43)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui tusnami

      mama era internata acolo-vreau sa fiu ministrul transportulrior fiindca mi se cuvine functia.La care organiizatie psd trebuie sa ma adresez?
  • +7 (7 voturi)    
    Ce cauta acest individ (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 14:26)

    aniod [utilizator]

    intre propunerile de ministru?
    Mincinos si incompetent? Cat de jos se poate cobori in politica Romaniei?
  • +7 (9 voturi)    
    Declaratia lui face (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 14:42)

    hmc [utilizator]

    un rau imens imaginii comunitatii evreiesti. Ma astept ca aceasta s-o sanctioneze curand si cu voce tare, altfel voi socoti ca minciuna este sustinuta, chiar si tacit, ceea ce va face un rau imens comunitatii evreiesti, cum spuneam. Sunt tare curios ce vor alege. Cu toate ca, sper sa ma insel, dar mutenia strategica curvita va avea, din nou, castig de cauza.
    • -5 (5 voturi)    
      ca sa vezi!!!! (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 18:07)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui hmc

      un rau imens "imaginea comunitatii evreiesti"....de parca era buna....ca peste tot...
  • +1 (1 vot)    
    Il cred, (Joi, 22 noiembrie 2018, 2:20)

    FlorinG [utilizator]

    are si un nume cu rezonantaneaosa, romaneasca. De fapt il cheama Ille Laufaroiu, dar si l-a "modernizat" mai reccenta, pentru orice eventualitate...
  • +1 (1 vot)    
    Lasati studiile! (Joi, 22 noiembrie 2018, 9:39)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Lasati studiile sau calificarile, poate imi explica cineva elemntul de baza: DACA Dl. Laufer zice ”Sunt născut la maternitatea Polizu din părinți români”, atunci cum se justifica acuzatia adusa lui Johannis, de antisemitism pentu ca nu a acceptat numirea?!
    ATISEMITISM FATA DE UN ROMAN????