UPDATE Iohannis aprobă parțial remanierea guvernamentală. Președintele a lăsat-o pe Olguța Vasilescu fără minister și a respins revocarea lui Paul Stănescu. Ce prevede procedura

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 20 noiembrie 2018, 12:03 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: HotNews / DP
Președintele Klaus Iohannis a anunțat că a aprobat mare parte din propunerile de noi miniștri, deși a susținut că întreaga remaniere guvernamentală este o soluție proastă. Șeful statului a respins revocarea din funcție a vicepremierului Paul Stănescu, care ocupa și funcția de ministru al Dezvoltării, post pentru care era propus Ilan Laufer. De asemenea, Iohannis a acceptat revocarea din funcția de ministru al Muncii a Olguței Vasilescu, dar a respins numirea ei în funcția de ministru al Transporturilor. Prin urmare, Lia Olguța Vasilescu nu mai face parte din Guvernul Dăncilă, în timp ce Lucian Șova își păstrează portofoliul Transporturilor. Și Paul Stănescu rămâne în Executiv. Mai Președintele poate refuza o singură dată propunerea de numire a unei persoane în funcția de ministru, iar Guvernul trebuie să nominalizeze o altă persoană, a decis în urmă cu zece ani CCR, după ce fostul șef al statului, Traian Băsescu, a refuzat să o numească la conducerea Ministerului Justiției pe Norica Nicolai.

Miniștrii acceptați de președintele Klaus Iohannis au depus jurământul între timp în cadrul unei ceremonii care a avut loc la Palatul Cotroceni.

Declarația integrală a președintelui Klaus Iohannis în care anunță decizia privind remanierea guvernamentală:

”Am primit o propunere de remaniere a Guvernului. Această remaniere, după părerea mea, este o soluție slabă. Sunt în continuare de părere că soluția corectă pentru România ar fi fost, și este în continuare, soluția înlocuirii acestui Guvern, care a creat foarte multe probleme României.

Dar, până atunci, avem această remaniere. Sunt de acord să se facă o remaniere, însă trebuie să țin cont de câteva lucruri aici.

În primul rând, este nevoie să ne amintim că ne aflăm în fața unei provocări grele. Președinția Consiliului Uniunii Europene pe care o vom prelua de la 1 ianuarie 2019 poate să ducă la un succes al României doar în măsura în care ministerele își fac treaba, fiecare expert își face treaba și abordarea României este una coerentă. În concluzie, este nevoie de miniștri care performează foarte bine.

Al doilea lucru de care trebuie să ținem cont este că mai avem foarte, foarte puțin timp. Deja au început și sunt în plină desfășurare vizitele pe care le primim din partea instituțiilor europene pentru a ne ajuta să ne pregătim, pentru a discuta și, da, de ce să nu o spunem, pentru a verifica dacă suntem pregătiți pentru a prelua această Președinție. Deci, trebuie să acționăm repede.

Având în vedere aceste lucruri, am emis decretul de remaniere, ținând cont de propunerile formulate.

Așadar, se revocă din funcția de membru al Guvernului miniștrii Vasilescu, Andrușcă, Ivașcu, Cojocaru și Bran, se ia act de demisia ministrului Fifor și se numesc în funcția de membru al Guvernului următorii: domnul Leș, ministrul Apărării, domnul Budăi, ministrul Muncii și Justiției Sociale, domnul Bădălău, ministrul Economiei, domnul Breaz, ministrul Culturii și Identității Naționale, domnul Petrescu, ministrul Comunicațiilor și Societății Informaționale, domnul Matei, ministrul Tineretului și Sportului.

Celelalte două propuneri le consider nepotrivite și vor fi refuzate.

Depunerea jurământului va avea loc astăzi, la ora 15:30, în această sală. Vă mulțumesc!”

Președintele are dreptul să refuze o singură dată propunerile de miniștri.

CITEȘTE ȘI: Președintele poate refuza o singură dată propunerea de numire a unei persoane în funcția de ministru / Guvernul trebuie să nominalizeze o altă persoană

Schimbările din Cabinetul Dăncilă propuse în urma ședinței de luni a Comitetului Executiv al PSD:

Lia Olguța Vasilescu la Ministerul Transporturilor, în locul lui Lucian Șova.

Marius Budăi la Ministerul Muncii, în locul Liei Olguța Vasilescu

Gabriel Leș la Ministerul Apărării, în locul lui Mihai Fifor, care a demisionat

Niculae Bădălău la Ministerul Economiei, în locul lui Dănuț Andrușcă

Alexandru Petrescu la Ministerul Comunicațiilor, în locul lui Bogdan Cojocaru

Daniel Breaz la Ministerul Culturii, în locul lui George Ivașcu

Bogdan Matei la Ministerul Tineretului și Sportului, în locul Ioanei Bran

Ilan Laufer la Ministerul Dezvoltării, în locul lui Paul Stănescu.



















23843 vizualizari

  • +34 (42 voturi)    
    se ruleaza (Marţi, 20 noiembrie 2018, 12:24)

    Kosmos [utilizator]

    cadrele prin functii se face doar pt o pensie babana..ca ministri cei rulati nu iau decizii
    • -24 (50 voturi)    
      Se alinta (Marţi, 20 noiembrie 2018, 13:33)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Se alinta Klaus. Oricum, el nu conteaza.
      • +10 (14 voturi)    
        Doar voi sunteti importanti pe lumea asta (Marţi, 20 noiembrie 2018, 16:32)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Mentalitate psd-ista.
        Am auzit azi un psd-ist vorbind despre cooperare instituțională loială. Parca era Nicolicea.
      • 0 (6 voturi)    
        Bravo Klaus! (Marţi, 20 noiembrie 2018, 17:45)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Acum Olguta va fi ministrul dezvoltarii si VICE-PREMIER!
        excelenta miscare :))))
  • -27 (51 voturi)    
    Mi-as dori sa nu fie prezenta presa (Marţi, 20 noiembrie 2018, 12:32)

    Aspus [utilizator]

    timp de 4 ani nu a vorbit si facut nimic acum se trezeste ca are nevoie de vizibilitate ca se apropie iar alegererile. Sper sa fie candidati mai ok din partea partidelor ca pentru asta nu-mi misc fundul decat sa anulez buletinul.
    • +6 (10 voturi)    
      ok, poate ca asa e, DAR (Marţi, 20 noiembrie 2018, 15:09)

      tusnami [utilizator] i-a raspuns lui Aspus

      Cum ti-e mai bine, cu presedinte PSD sau nu?
    • +4 (12 voturi)    
      recomandare !!!! (Marţi, 20 noiembrie 2018, 15:27)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Aspus

      Pentru "pretiosul "tau fund hartia votului nu este potrivita !!!! Solicita lui Dragnea (care va organiza alegerile ) sa utilizeze o hartie pe care sa o poti folosi ,iar dupa utilizare pune stampila(ca si in 2016) pe PSDragnea !!!!!!
    • +1 (11 voturi)    
      Șah mat se dă mai greu (Marţi, 20 noiembrie 2018, 16:00)

      Ililie [utilizator] i-a raspuns lui Aspus

      Președintele trebuie sa lase psd sa se compromită iremediabil. De ce sa le dea motive sa se victimizeze sau sa le oprească prăbușirea?
      Dacă îi oprește acum, vor câștiga din nou următoarele alegeri, invocând tot felul de motive, inclusiv ca presedintele le-a băgat bețe în roate si i-a împiedicat sa-si duca programul la îndeplinire. Cu riscul unor pierderi enorme pentru tara, psd trebuie lăsat să arate ce poate, astfel ca nimeni sa nu-i mai aleagă vreodată.
      • +5 (9 voturi)    
        PSD nu mai are (Marţi, 20 noiembrie 2018, 17:07)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Ililie

        cum sa castige alegerile. Lumea e satula de ei, si mai ales de Dragnea, si va iesii masiv la vot. Daca ies macar 50% la vot s-a terminat cu PSD-ul.
    • +6 (8 voturi)    
      Intre Dragnea si Iohannis ghici pe cine (Marţi, 20 noiembrie 2018, 16:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Aspus

      votez?
      • +1 (3 voturi)    
        nu conteaza.. (Marţi, 20 noiembrie 2018, 16:58)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ty

        rezultatul va fi acelasi...adica nu va schimba cu nimic mocirla umana din ro...
        • +2 (2 voturi)    
          Cum te gandesti doar la prezidentiale cred ca nu (Marţi, 20 noiembrie 2018, 20:20)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          te inseli. Vor urma si alte alegeri. Pentru a iesi din mocirla in care psd ne tarie de zeci de ani vom avea nevoie cam de tot atatia ani pentru a scapa de aceasta mocirla psd-ista.
  • -12 (48 voturi)    
    Va constata cu ingrijorare (Marţi, 20 noiembrie 2018, 12:45)

    banel [utilizator]

    Si va da curs tuturor solicitarilor PSD.
    • +8 (16 voturi)    
      Bingo !!! :))))) (Marţi, 20 noiembrie 2018, 13:49)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      PS. Tine-o tot asa ! ;)
  • -18 (48 voturi)    
    pe cine ? (Marţi, 20 noiembrie 2018, 12:51)

    CRMS [utilizator]

    Pe cine mai intereseaza ce spune Johannis ?
    Vorbe goale, fapte putine... peste vreo 2 ani o sa-si planga de mila precum Emil Constantinescu.
    Dragnea deja cand il aude stie ca "Cainii latra, caravana trece!"
    • +18 (30 voturi)    
      pe mine si pe multe milioane (Marţi, 20 noiembrie 2018, 13:30)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      care refuzam sa votam PSD!
  • -12 (30 voturi)    
    ce poza! (Marţi, 20 noiembrie 2018, 13:11)

    danete [utilizator]

    un presedinte pt viitorul Romaniei
    • +7 (9 voturi)    
      era (Marţi, 20 noiembrie 2018, 15:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui danete

      mai bună aia cu flaușatul, ”un hoț pentru România, acum și în Europa”?
    • +6 (8 voturi)    
      Decat un condamnat pt viitorul Romaniei prefer (Marţi, 20 noiembrie 2018, 16:45)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui danete

      un presedinte pt viitorul Romaniei
  • -41 (57 voturi)    
    ha, ha (Marţi, 20 noiembrie 2018, 13:18)

    cucuveauamov [utilizator]

    ii respinge pe cei mai buni. Tipic #rezist.
    • +17 (29 voturi)    
      Ha-ha-ha !! :))))))))) (Marţi, 20 noiembrie 2018, 13:51)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ilan Laufer , the best ! ;)
      • +7 (19 voturi)    
        doar la tras "fiare" (Marţi, 20 noiembrie 2018, 14:22)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        atat din el cat si din nevasta sa ))))
        • +2 (2 voturi)    
          @un domn, imi pare bine sa te reintalnesc (Marţi, 20 noiembrie 2018, 22:59)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          aici, pt ca dincolo, nu stiu pt ce motiv nu mai pot sa intru : nici cu identitatea asta, nici cu alta. Asa ca daca scara sau Ana Maria vor sa comunice cu mine nu o pot face deocamdata decat aici !

          PS. Revenind la subiect : omul nostru are o nevasta tot cu patratele ca si el ? Daca-i asa, nu-i pe gustul meu ! :)))
    • -6 (18 voturi)    
      cand vine Olguta la Dezvoltare cum semneaza (Marţi, 20 noiembrie 2018, 14:24)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ca primarul :))
    • +5 (11 voturi)    
      așa e măi cucuveao, (Marţi, 20 noiembrie 2018, 15:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ghinionul lor că nu i-a lăsat Soros, Iohannis și statul paralel să performeze. Pe niciunul din cei 70 de miniștri psd, de doi ani încoace. Ca să nu mai spunem de eminența guvernărilor pesedace, vasilca herself.
      Vouă nici alcool nu vă mai trebuie. Vă îmbătați cu apă rece.
      • -7 (13 voturi)    
        cine a scazut TVA-ul? (Marţi, 20 noiembrie 2018, 16:43)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        guvernul de dreapta al lui Ciolos? Parca nu!
        • +4 (4 voturi)    
          cine (Marţi, 20 noiembrie 2018, 18:22)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          a ridicat inflația la cote nebănuite?
          Cine a crescut prețul la gaze?
          Cine a crescut prețul la curent electric?
          Cine a reintrodus acciza suplimentară la carburanți?
          Cine a readus litrul de combustibil la peste 6 lei, în doi ani, de la 4,5 lei?
          Cine a ... ?
  • +24 (38 voturi)    
    Olguța ar fi bună, (Marţi, 20 noiembrie 2018, 13:21)

    asavreau [utilizator]

    Dacă în loc de Ministerul transporturilor s-ar numi Ministerul centurilor.Nu centură neagră cu..m vrea un fan al Olguței.Centura României!
  • +28 (42 voturi)    
    vai vai (Marţi, 20 noiembrie 2018, 13:24)

    mmmircea [utilizator]

    cum sa o refuze chiar pe volguta ori pe chilotarul laufar.
  • +9 (15 voturi)    
    Paulica era ultima reduta a "pucistilor", (Marţi, 20 noiembrie 2018, 13:54)

    Susufler0 [utilizator]

    cum sa fie de acord cu demantelarea ei !

    PS. Si sa-i dai lui Itic 4 miliarde de euro pe mana ? ;)
    • -6 (20 voturi)    
      o propune pe Olguta la dezvoltare (Marţi, 20 noiembrie 2018, 14:25)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      sa vezi ce frumos e, ca nu mai poate refuza :))))
  • +3 (5 voturi)    
    Halal guvernamint! (Marţi, 20 noiembrie 2018, 14:25)

    n.dumiritu [utilizator]

    Nu este nici cea mai modesta si ocolita comunicare intre Iohannis si ceilalti (Dancila, Dragnea, Tariceanu, oricine din coalitie, din guvern etc)? Daca a fost, atunci numitii aleg sa-l sfideze pe fata pe Iohannis?
  • -9 (15 voturi)    
    joc de glezne... (Marţi, 20 noiembrie 2018, 14:34)

    periscop [utilizator]

    ... se nunește, pre românește, ceea ce face Herr President...
  • +3 (5 voturi)    
    Pe iohanis (Marţi, 20 noiembrie 2018, 15:09)

    tony-s [utilizator]

    nu l-a dus capul s-o refuze doar pe olguta si atunci chiar il punea in incurcatura pe dragnea. Asa olguta si laufer doar vor schimba intre ei ministerele si devin ministrii pt ca iohanis nu poate refuza a 2-a propunere.
  • +5 (9 voturi)    
    Dl.Presedinte..... (Marţi, 20 noiembrie 2018, 15:37)

    asada [utilizator]

    ......santeti rautacios !!!! Tocmai acum cand dna. Vasilescu spera ca i se indeplineste visul din totdeauna de a ajunge sefa"centurilor ",va gasit sa nu acceptati aceasta !!!! Nu veti fi iertat toata viata de "stimata " doamna !!!!
  • +4 (8 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 20 noiembrie 2018, 16:02)

    ABCd...etc [utilizator]

    adica a ramas doamna cu ochii-n soare ....???
  • -1 (11 voturi)    
    Olguta (Marţi, 20 noiembrie 2018, 16:10)

    eugen6215 [utilizator]

    Cred ca de fapt este o intelegere Dragnea-Iohannis sa o plezneasca pe Olguta, care a fost de partea lui Stanescu.Sa dea in ea direct era prea mult chiar si pt Dragnea, asa loveste prin Iohannis.
  • +7 (9 voturi)    
    Cand era (Marţi, 20 noiembrie 2018, 16:43)

    ber [utilizator]

    la Ministerul muncii Olguta a marit fondul de salarii la postacii psd, ca prea au fost multi ai activi cu postariile si minusurile. Acuma se va apuca Olguta sa studieze mai
    temeinic limbile straine!
  • 0 (2 voturi)    
    Eu nu inteleg de ce mai avem presedinte! (Marţi, 20 noiembrie 2018, 17:02)

    LiviuX [utilizator]

    Ca si asa nu poate face mai nimic... S-ar putea renunta si in felul asta s-ar mai economisi niste bani, parlamentul si guvernul ar scapa de nise griji (nu ca ar fi mari aceste griji). Daca tot nu poate refuza a doua numire, asa cum nu poate refuza nici numirea unui prim-ministru, ce importanta mai are el? Apropo, nu poate refuza decat o singura data o numire. Dar revocarea, de cate ori o poate refuza?
  • +1 (3 voturi)    
    Ce curaj nebun! (Marţi, 20 noiembrie 2018, 17:27)

    I-liberal [utilizator]

    Asta e culmea incorectitudinii politice sa respingi un absolvent de Educatie Fizica si Sport sub pretextul ca nu e potrivit ca ministru al Dezvoltării!!!

    Sa vezi ce acuzatii de sportofobie si antisportivism se dor deversa peste Cotroceni din partea Stadionului Wembley, a terenului central de la Roland Garros, a federatiei federatiilor internationale de popice si bambilici etc.

    Gluma-i gluma, da' parerea mea e ca asta a fost o minge pe care Dragnea i-a pus-o la fileu prezidentului, ca biata lui popularitate, tot mai anemica si mai zgribulita, trebuia revigorata cumva. Ca doar realegerea a fost stabilita de la bun inceput si toata lumea trebuie sa faca totul.

    Ca sa nu se prinda alegatorii, Dragnea o sa faca pe cocosul suparat fo 2-3 zile, dupe care o sa zica ceva de stabilitate, relatii institutionale, responsabilitate, presedintia UE, iar teviziunile si ziarele tocmai o sa se uite in alta parte, ca breakingnewsuri apar zilnic si nu poti pentru ca sa le ignori daca vrei sa faci jurnalism adevarat.
  • +2 (2 voturi)    
    Se supără PSDul (Marţi, 20 noiembrie 2018, 18:31)

    Nyk1 [utilizator]

    Pentru fiecare zi în care Olguța nu este numită, PSDul va executa 10 km de autostradă în minus.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce Abramburica?! (Miercuri, 21 noiembrie 2018, 10:32)

    periscop [utilizator]

    Cum de-a acceptat Herr Profesor Iohannis ca demolatoarea școlilor profesionale să revină în funcție?!