Gerea, ALDE, după protestele din Franța: ”Ce au de zis acum cei din opoziție, marii deontologi care acuzau jandarmii români? Vor face sesizări la ONU?”

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:01 Actualitate | Politic


Andrei Gerea
Foto: Facebook
Vicepreședintele ALDE Andrei Gerea s-a întrebat, duminică, în legătură cu protestele de sâmbătă din Franța, unde sunt marii lideri ai UE care să condamne violențele manifestațiilor de acolo, așa cum au făcut în cazul României, în luna august, transmite Mediafax.

"Sâmbătă a avut loc, după cum titrează presa internațională, un protest masiv împotriva guvernului francez și a președintelui Macron la care au participat, conform Le Figaro, 282.000 de manifestanți. Un protest împotriva guvernului nu reprezintă o noutate, însă în urma manifestațiilor de sâmbătă forţele de ordine au recurs la gaze lacrimogene pentru a-i dispersa pe manifestaţii mişcării, dar și la forță. Rezultatul? Potrivit ministrului de Interne, peste 100 de persoane au fost rănite, dintre care cinci grav, la diferite puncte de blocaj. Tot potrivit ministrului de Interne, 52 de persoane au fost reţinute, dintre care 38 se află în arest preventiv, iar acesta este un bilanț provizoriu. Din păcate s-a produs și o tragedie, o persoană pierzându-și viața", a declarat Andrei Gerea, printr-un comunicat de presă.
Deputatul ALDE a adăugat că felul în care au acționat jandarmii francezi la protestul de sâmbătă nu a fost discutat la fel ca intervenția forțelor de ordine la manifestația din Piața Victoria din 10 august.

"Nu am sesizat să se discute cu interes în România despre aceste violențe, despre modul în care acționează jandarmii francezi împotriva unor manifestanți. 'Ne gazează, dar noi suntem paşnici, nicio vitrină nu a fost spartă. Nu vrem decât să ne exprimăm ideile', a declarat una dintre protestatare, o declarație care este trecută cu vederea de propaganda antiguvernamentală din România. În luna august, deontologii și analiștii propagandei acuzau intervenția jandarmilor din București, spunând că nicăieri în lume nu se intervine cu gaze lacrimogene și forță împotriva unor manifestanți care spuneau că sunt pașnici. Politicienii opoziției, în frunte cu USR și PNL, acuzau instituția Jandarmeriei pentru modul în care și-a făcut treaba. Populismul acestora a făcut ca o acțiune a jandarmilor să fie prezentată în Europa ca fiind un atac nemotivat împotriva cetățenilor", a completat Gerea.

Acesta se întreabă dacă partidele de Opoziție din România vor proceda la fel, în sensul de a face sesizări la ONU sau a cere rezoluție împotriva Franței.

"Iată că azi vedem cum acționează jandarmii francezi în cazul unei manifestații mult mai mari decât cea de la București. Ce au de zis acum cei din opoziție, marii deontologi care acuzau jandarmii români? Vor face sesizări la ONU, vor merge să ceară o rezoluție împotriva Franței? Aștept cu interes să văd cum vor cere europarlamentarii PNL, care au votat împotriva României, precum și Dacian Cioloș și reprezentanții USR, demisia lui Emmanuel Macron și a guvernului francez după violențele de sâmbătă. Aștept ca Monica Macovei, Siegfried Mureșan și ceilalți trădători ai intereselor României, care au votat rezoluția împotriva țării noastre, să acționeze la fel și în cazul altor state. Sau ei sunt mânați doar de interesele politice interne?", a spus Andre Gerea

















3961 vizualizari

  • +48 (54 voturi)    
    uita-te (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:14)

    Fapte [utilizator]

    In Franta au blocat intersectiile, strazile si autostrazile. Intr-unul din reportaje se spune ca vreo citeva sute au pendulat pe strazile din Paris timp de o zi si o noapte. Au facut baricade din masini, s-au pus pe jos si au facut focuri din cauciucuri. Unii au aprins fumigene ei insisi, nu le-au asteptat pe cele ale jandarmilor.
    Cei mai multi au fost raniti din cauza soferilor nervosi, ca de altfel si femeia care a murit.
    Deci nu, Gerea, situatiile nu sint comparabile.
    • +19 (25 voturi)    
      Gerea,te crezi mare lider al Europei? (Duminică, 18 noiembrie 2018, 15:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      Tu vezi ce faci în România și pricepe că a fi parlamentar nu înseamnă privilegii,ci responsabilități.Te-ai dus de bună voie,dacă nu mai poți,pleci și pe urmă discuți despre ce fac alții.Nu-i o scuză că ești brută,pentru-că și alții sunt așa.
    • +18 (24 voturi)    
      alde-nimeni, esti in coalitie cu penalii (Duminică, 18 noiembrie 2018, 16:06)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      Credibilitate: ZERO
      Nu intereseaza pe nimeni parerea ta
    • +6 (6 voturi)    
      Nu trebuie un raspuns acestui... (Duminică, 18 noiembrie 2018, 18:13)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      ...ipochimen !
      PSD+ALDE = grup infractional organizat
    • +5 (5 voturi)    
      GREVA GENERALA (Duminică, 18 noiembrie 2018, 22:51)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Fapte

      GREVA GENERALA e singura solutie sa scapam de hotii si deranjatii mintal tip gerea,,,,, GREVA GENERALA ,,,,,,,,ar pleca astia rapid ,,,,,,,
  • +30 (36 voturi)    
    Doamnee (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:15)

    Gojifruit [utilizator]

    Ce canalii sunt in politica romaneasca.
    Da, stimate domn, sunteti absolviti de orice vina, sunteti nepatati acum, ca au intervenit scutierii in Franta.
    Pe aceeasi logica, daca se face orice modificare la legile justitiei in Franta acum veti cere si un raport MCV pentru Franta, nu? Detaliile nu conteaza..
  • +24 (32 voturi)    
    Mdea (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:21)

    Maspp [utilizator]

    Doar ca e o mica diferenta. In Franta se protesteaza impotriva unei taxa, in Romania se protesteaza impotriva demolarii unui sistem juridic. O mica , mare diferenta.
  • -26 (42 voturi)    
    sigur ca nu (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:23)

    srpc [utilizator]

    cand protestul e anti-Soros (in esenta) orice reprimare e OK; la atata se reduce mintea #rezist
  • +37 (45 voturi)    
    bai scursura!!! (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:26)

    levierul [utilizator]

    Jandarmii francezi nu gazau copii si femei care protestau pasnic. Fireste ca daca apar violente, jandarmii au tot dreptul sa utilizeze orice mijloace pentru a restabili ordinea, insa idiotii nostri, care au actionat deliberat impotriva populatiei pasnice, nu au nicio scuza si nici nu au vreo acoperire legala pentru ce au facut.
    Si sunt sigur ca stii asta, de asta esti o scursura mizerabila
  • -16 (28 voturi)    
    TACERE si invatatura (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:27)

    vigni [utilizator]

    toti au tacut!
    de vazut ce spune si alt articol de mai sus
    VIDEO-INTERVIU Irina Bossy-Ghica: La Reuters și BBC dacă nu erai englez nu erai promovat. Ca femeie era și mai rău / Presa românească e pe undeva mai liberă decât cea franceză/ În redacția BBC erau securiști infiltrați: Am avut un cod secret cu mama mea: o rețetă de prăjituri anunța venirea securiștilor (PARTEA II)
    de Daniela Mihai HotNews.ro
    • +5 (5 voturi)    
      n-au tacut toti.. (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:37)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui vigni

      doar ca nu vorbesc la A3 si Rtv..unde te uiti tu.
  • -30 (46 voturi)    
    marii deontologi (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:28)

    Mazeta [utilizator]

    se adresează „generației gazate”, care oricum nu pricepe prea multe.
    • +5 (5 voturi)    
      Bai /// (Duminică, 18 noiembrie 2018, 20:39)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pricepe destul încât sa nu sărute cururile hoților așa cum faci tu cu newlook, sprc și alții. Sunteti plini de rahat pe bot pentru niste firimituri pe care vi le arunca ca niste câini. Trist, trist de tot
    • +5 (5 voturi)    
      tot..... (Duminică, 18 noiembrie 2018, 22:31)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .....scursura !!?? Indiferent care este subiectul nu iti poti depasi conditia !!!!!
  • +28 (38 voturi)    
    Numai prostii care v-au votat (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:29)

    DiDiRo [utilizator]

    pot confunda merele cu perele. JAVRA!!!!
  • +35 (39 voturi)    
    Gerea (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:40)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    nu prea este in tema de ce se intampla in Franta, dar isi da cu parerea (ma rog, ii este ceruta parerea). Personajul asta, parte din GIO psd-alde, nu stie de fenomenul 'casseur-ilor', adica spargatorii de proteste sau de miscarea Black Bloc. Pentru ca daca ar stii, ar lasa-o mai moale cu trivialitatile. Casseurii aia sunt un fel de anarhisti si sunt oamenii sindicatelor care de obicei fac atmosfera. Prin 2013, un tanar anarhist a fost ucis de glonatele jandarmeriei, fapt care a cantarit foarte mult in prabusirea cotei de popularitate a lui Hollande. Mai mult, in Franta miscarea sociala poate determina reinnoirea parlamentului in proportie de 70% la un singur set de alegerei, cum a fost acum 2 ani., ceea ce inseamna ca miscarile astea anarhiste sunt cam, pe de-o parte evitate cu orice pret de politicieni (la noi, pe 10 august a fost invers) si pe de-alta parte, agreate de popor pentru ca sunt ultima solutie sa-i trezeasca pe politruci la realitate. Gerea este doar un neinformat si un neica nimeni care profita pe fondul analfabetismului functional de la conducerea Romaniei.
  • +20 (28 voturi)    
    Proteste (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:44)

    Arkantas [utilizator]

    Daca taceai , filozof ramaneai ..... Sa vorbeasca si Nea Ion ca si el e om....de parca l-ar fi intrebat cineva cat este ceasul....
  • +19 (21 voturi)    
    atat percepi (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:46)

    zigot [utilizator]

    atat emiti;
    tupeu mare, mare, cat alde + tariceanu
  • +26 (28 voturi)    
    Nesimtenia pamantului (Duminică, 18 noiembrie 2018, 14:53)

    voinicu [utilizator]

    Acest individ chiar se bucura cind jandarmii gazeaza si bat protestatari.
    Nu stiu cit creier poseda individul, dar rautate in suflet are cit casa poporului.
    Pe el il interseaza ce vor zice opozantii lui, dar nicio secunda nu se gindeste de ce or fi iesit oamenii aia in strada. Asta are impresia ca statul s-a inventat pentru el si alte citeva javre la fel ca el, iar jandarmii au menirea sa ii apere pe ei .
    • +6 (6 voturi)    
      Just (Duminică, 18 noiembrie 2018, 16:49)

      n.dumiritu [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      Nu face nici un efort sa cintareasca revendicari, maturitatea organizarii civice, calitatea celor care se manifesta etc. Tot ceea ce il intereseaza este:
      a) sa justifice represiunea statului asupra oricaror manifestari de protest. O conceptie care ar trebui trecuta in statutul acelui partid care se revendica pt. "libertati si democratie";

      b) sa exonereze guvernul, inducind perceptia ca jandarmeria si-a indeplinit indatoririle (eventual cu zelul care nici acela nu i se poate imputa). Nu. Jandarmeria este o unealta a guvernului. Jandarmeria trebuie sa actioneze strict la comanda guvernului. Nu jandarmeria trebuie sa justifice ceva, ci guvernul. In Franta, spre deosebire de Ro, guvernul nu fuge de responsabilitate, bagind uneltele supuse la mijloc;

      c) sa diabolizeze pe cei care indraznesc sa vorbesca in apararea cetatenilor batuti. Cetatenilor batuti de paznicii guvernului li se refuza inclusiv dreptul la reprezentare si aparare? Nu cumva e mult prea mult? Si taxat, si uitat de guvern, si dispretuit, si batut, si nereprezentat, si somat sa critici guvernele altor tari inaintea celui al tau care te masoara cu bastonul jandarmului. Sa spuna clar: "oricit va vom umili, ne sinteti datori cu supunere fara cricnire". Macar sa stim in ce fel de contract ne-am bagat.

      d) sa capaciteze pe "patrioti" impotriva "trădătorilor", dupa ce o fraza mai devreme abhora "populismul". Aici deja avem un teritoriu al balariilor viguroase, mustind de miasme grele. Unul ca Gerea, cu aerul lui de filfizon, pariaza gresit in cariera daca se afiseaza dezinvolt in ismenele traditionale incepind sa racneasca cit il tin bojocii.
  • +23 (27 voturi)    
    Dom’ Gerea, (Duminică, 18 noiembrie 2018, 15:09)

    fat.cat [utilizator]

    nu te mai lansa ca fata la maritat, mai tata, ca jandarmeria franceza nu e urmasa securitatii lui nea Nicu si nici nu e condusa de politruci mizerabili. Pot sa pariez ca acolo au fost ciocaniti si arestati fix aia care erau violenti pe bune, nu ca la Bucale, amarastenii cu bratele ridicate si in scaune cu rotile, iar gruparile violente neidentificate nici pana in ziua de azi. Asa ca las-o mai moale cu manipularea pe scari, ca esti de o jena incomensurabila. Nu suntem chiar toti cu creierele spalate la partid, ca matale. Hai, la loc comanda. Si invata sa nu mai ratezi ocaziile bune de a tacea, altfel s-ar putea ca la viitoarele alegeri sa mai marchezi pragul doar pe listele de spalat pe jos la buda, stimate domnule, ceea ce ar fi o pierdere iremediabila pentru politica high level din Ro.
  • -27 (35 voturi)    
    oricine a vazut cum bate politia in Occident... (Duminică, 18 noiembrie 2018, 15:28)

    demaGOGU [utilizator]

    ...intelege ca jandarmeria romana se poarta cu protestatarii ca la pension.

    at its own peril.
    • +14 (20 voturi)    
      Si oricine (Duminică, 18 noiembrie 2018, 16:03)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      A vazut cum se protesteaza in occident intelege ca protestul din Romania nu cerea nicio interventie.
    • +2 (10 voturi)    
      E ok.. (Duminică, 18 noiembrie 2018, 16:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      .atata timp cat demostratiile nu sunt impotriva dictatorului Basescu. Atunci nu a fost ok cand "demonstrantii" au fost batuti de jandarmi.
    • +4 (4 voturi)    
      nu intelegi nimic... (Duminică, 18 noiembrie 2018, 23:02)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      nici nu ai calcat pe acolo, prin Occident. nici nu ai avea ce sa faci pe acolo! in ce limba sa te intelegi tu acolo? si ce sa faci acolo? nici la tomberoane nu te-ar angaja ca esti sub limita legala de prostie.
  • +13 (15 voturi)    
    mai bine taci si pari prost (Duminică, 18 noiembrie 2018, 16:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    decat sa deschizi gura si sa confirmi!
  • +9 (11 voturi)    
    Eroare ! (Duminică, 18 noiembrie 2018, 16:23)

    democtrates [utilizator]

    Nimeni nu accepta prezenta unor persoane violente, si da sunt de acord cu interventia in forta asupra celor care sunt violenti. Daca ati citit stirea cu exactitate este vorba despre oameni violenti care au fost loviti de soferi si de jandarmi. Ori ei acolo au manifestat pentru cresterea preturilor carburantilor(la noi tace toata lumea) pe cand la noi s-a demonstrat impotriva unui guvern si parlament corupt. Acolo s-a folosit forta impotriva unor manifestatnti violenti, la noi s-au gazat tineri, batrani , copiii care nu au avut de a face cu violenta.Si jandarmeria romana(pe care o respect) din pacate asculta ordinele unor "animale care nu cunosc demnitatea umana" din pacate.
  • +14 (18 voturi)    
    Tovule (Duminică, 18 noiembrie 2018, 16:38)

    paulbutoi [utilizator]

    Inainte de a vorbi / scrie , uita-te nene in oglinda !
    Daca mata esti greu de cap si nu poti sa intelegi nuantele / diferentele , nu inseamna ca ceilalti - toti - sunt la fel .
    Oricum , se vede de la o posta ca ai fatza de ... destept , nu mai era nevoie sa o demonstrezi .
    Sarmane , nu stii vorba aia veche " daca taceai , filosof ramaneai " ?
    • -5 (5 voturi)    
      ce nuante bei (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:44)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui paulbutoi

      propagandist de doi bani ?
      voi stiti doar sa jigniti si sa amenintati pe cei care nu sunt ca voi spalati pe creier cu cele peste 14 milioane sorosiste !
      abia astept rezultatul anchetei DIICOT sa vedem si noi ce si cine v-a manat pe voi in lupta !
      mai sunt si oameni care gandesc cu creierul lor si nu se lasa manipulati de d-alde badica-canepica si angi serban !
      vai mama voastra de #rezistenti platiti sa destabilizati tara !
      • +4 (4 voturi)    
        Comentariul asta e pe bune? (Luni, 19 noiembrie 2018, 8:03)

        Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        “Platiti cu bani sorosisti sa destabilizati tara” :)
        Oricata Antena 3 ai consuma nu este posibil sa crezi ca sute de mii de oameni au trecut pe la o adresa conspirativa si au primit bani ca sa protesteze. Pana la un punct pot sa inteleg ca fiecare are adevarul lui si, daca tie ti-au marit pensia, esti dispus sa inchizi ochii la multe mizerii, dar chiar sa crezi orice fantasmagorie este trist. Maine o sa iti spuna a toti suntem extraterestrii veniti sa destabilizeze planeta... Daca zice la Antene, asa este! Suntem pierduti.
  • +5 (5 voturi)    
    Gelea face pe boul gelat sau e chiar bou ? (Duminică, 18 noiembrie 2018, 17:10)

    Susufler0 [utilizator]

    A vazut doua filme diferite (unul frantuzesc si unul romanesc) si ni le povesteste de parca ar fi unul si acelasi !

    PS. De data asta filmele nu sunt cu prosti dar ni le povesteste un prost ! :))
  • +2 (2 voturi)    
    Lovitura de stat unde este? (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:20)

    Houthi [utilizator]

    Bai nea,la Franta protestatarii care este,au demonstrat pentru cu totul si cu totul alt ceva,nu te-ai prins?Partea cu lovitura ti-a scapat.
    Vai de capul lui matale.
  • +5 (5 voturi)    
    Patrihotul ! (Duminică, 18 noiembrie 2018, 19:46)

    milache [utilizator]

    "unde sunt marii lideri ai UE care să condamne violențele manifestațiilor de acolo, așa cum au făcut în cazul României" ?

    In popou la curiceanu !
  • +4 (4 voturi)    
    Un mesage din Franta de la un "gilet jaune" (Duminică, 18 noiembrie 2018, 20:16)

    val111 [utilizator]

    Tocmai am intrat in casa de la un blocaj de "gilet jaune". A fost simplu frumos si respectuos.

    Sunt socat sa vad cum poate televizorul romanesc sa prosteasca lumea. Mai fratilor nu a fost aici in Franta nici un fel de derapaj al gendarmilor.

    Nu stiu la ce televiziuni va uitati voi dar exista pe toate "cablurile" cel putin un canal frantuzesc !

    Dati si voi citeva minute pe un canal francez daca vreti sa stiti ce se intimpla in Franta. Nu va mai lasati prostiti de niste cana le de propaganda si de niste politicieni mizerabili
  • +4 (4 voturi)    
    Așteptăm să ne puneți la dispoziție (Duminică, 18 noiembrie 2018, 21:59)

    hic sunt leones [utilizator]

    filmulețe cu jandarmi francezi care abuzează jurnaliști, lovesc - pe unele în față - persoane care nu au avut legătură cu protestele, persoane care nu au participat la manifestații.
    Așteptăm să spuneși cum trebuie tratați răniții și morții de la revoluție: merită considerați eroi sau au meritat ce li s-a întâmplat, pentru că au fost violenți?
  • +5 (5 voturi)    
    Fellicitari (Duminică, 18 noiembrie 2018, 22:07)

    Cetateanu [utilizator]

    Felicitari Tradiceanule! Ai reusit sa aduni cu ALDE-voi toti dobitocii arogantii, hotii si nenorocitii din dreapta RO. Cat de ticalos si prost poate fi individul asta ?
  • +5 (7 voturi)    
    Un individ care (Duminică, 18 noiembrie 2018, 23:06)

    Isobar [utilizator]

    Compara merele cu perele pentru a apara ""nevinovatia "" brutelor dezlantuite de ordinele
    PSD-ALDE.
  • +4 (6 voturi)    
    Liviu Voda cel Turcit (Duminică, 18 noiembrie 2018, 23:53)

    krampus [utilizator]

    Pesedistii au mari probleme de acomodare la EU, ei inca sunt in evul mediu cu vedere spre epoca fanariota, asa ca nu trebuie sa avem asteptari mari.