Război deschis în PSD. „Greii” partidului vor să-i forțeze mâna lui Dragnea să convoace ședința Comitetului Executiv

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 13 septembrie 2018, 13:30 Actualitate | Politic


Paul Stanescu si Liviu Dragnea (arhiva)
Foto: Hotnews
Surse social-democrate au declarat pentru Hotnews.ro că situația în interiorul PSD se precipită. Peste 20 de lideri de organizații intenționează să-i ceară președintelui PSD Liviu Dragnea, printr-o scrisoare, să convoace ședința Comitetului Executiv Național. Paul Stănescu, Niculae Bădălău și Mihai Tudose sunt cei care au inițiat demersul și au reușit să-i mobilizeze pe șefii de organizații.

Potrivit surselor citate, este vorba de 28 de lideri de organizații care au semnat o scrisoare prin care îi solicită lui Liviu Dragnea convocarea ședinței Comitetului Executiv. Semnatarii vor să dezbată în ședință modul în care este condus partidul și viitorul acestuia.

De altfel, în momentul de față, 16 organizații județene și-au exprimat susținerea față de tabăra Stănescu-Bădălău-Tudose și vor să-i ceară lui Dragnea să facă un pas în spate din funcțiile pe care le deține, în special cea de lider PSD dar și cea de președinte al Camerei Deputaților. Aceștia vor să-i retragă sprijinul politic lui Liviu Dragnea iar deciziile în partid să fie luate printr-o decizie colectivă. 

De precizat este că în tabăra celor care vor să-i ceară lui Dragnea să facă un pas în spate au fost cooptați trei lideri județeni importanți: Dumitru Buzatu liderul PSD Vaslui, Adrian Țuțuianu liderul PSD Dâmbovița și  Horia Nasra liderul PSD Cluj.

Organizațiile județene care vor retragerea lui Dragnea sunt: Olt, Argeș, Giurgiu, Brăila, Ilfov, Dâmbovița, Bistrița, Prahova, Vrancea, Vaslui, Buzău, Constanţa, Cluj, Caraş Severin, Timiș, București și trei organizații de sector, iar cea mai recent cooptată este organizația Cluj.

Demersul are loc în contextul în care, la începutul săptămânii, s-a discutat la grupul PSD din Camera Deputaților posibilitatea convocării ședinței Comitetului Executiv. Mai exact, parlamentarii PSD au cerut marți explicații privind tensiunile din partid și au solicitat tranșarea discuțiilor în Comitetului Executiv. În replică, secretarul general al PSD, Marian Neacșu, mâna dreaptă a liderului PSD le-ar fi răspuns acestora că nu se impune deocamdată o ședință CEX.

Totodată, în cursul zilei de joi au loc alegeri în organizația PSD Giurgiu, unde interimar este Niculae Bădălău, iar alegerile se anunțe unele cu scântei. La alegerile interne vor participa vicepremierul Paul Stănescu care se pare că s-a erijat în liderul pesediștilor din teritoriu și Mihai Tudose și Adrian Țuțuianu. Sursele Hotnews.ro susțin că cei trei lideri județeni vor fi prezenți la alegeri în semn de susținere pentru Niculae Bădălău. De precizat este că, de obicei, la alegerile interne, Dragnea participa în calitate de invitat de onoare.  

De partea celalată, Liviu Dragnea i-a convocat la sediul partidului, în Kiseleff, pe șefii de organizații sub pretextul oficial de a vorbi despre organizarea referendumului pentru familia tradițională. Neoficial, sursele Hotnews.ro susțin că Dragnea încearcă să-și consolideze poziția de lider prin discuții și negocieri cu liderii de organizații.

În prezent Dragnea are sprijinul organizațiilor județene Dolj, Gorj, Teleorman, Vâlcea, Ialomița, Neamţ, Bacău, Maramureş, Satu Mare, Sibiu, Braşov, Covasna, Harghita, Alba, Arad şi două organizaţii de Sector din Bucureşti (sector 5 - Daniel Florea și sector 6 - Gabriel Mutu).  

Reamintim că la întâlnirea informală a pesediștiilor de la Neptun, care s-a desfășurat în urma cu două săptămâni, Paul Stănescu, Niculae Bădălu și Mihai Tudose i-au reproșat lui Dragnea că partidul a scăzut drastic în sondaje și că există nemulțumiri ale oamenilor din teritoriu pentru modul cum acesta ia deciziile.

Tensiunile au escaladat în ședința CEX unde Gabriela Firea a cerut retragerea sprijinului politic pentru  ministrul de Interne, Carmen Dan, pentru modul în care a gestionat activitatea Jandarmeriei la mitingul din 10 august. Propunerea lui Firea nu a avut ecou în ședința CEX, liderii județeni evitând atunci un conflict deschis cu Dragnea. Firea a iesit public cu acuzații la adresa liderului PSD și a încercat să se erijeze în liderul nemulțumiților din PSD însă social-democrații nu doresc să o susțină pe aceasta în războiul cu președintele partidului.

Citește și:



















16071 vizualizari

  • +31 (35 voturi)    
    PSD - partidul infractorilor (Joi, 13 septembrie 2018, 13:48)

    Martinezu [utilizator]

    Acum ar fi momentul ca Dragnea sa fie legat fedeles cu un calus in gura si predat autoritatilor competente ( nu ministerului de interne care tot al lui e). Pana nu fuge in Belgrad sau direct in Antananarivo.
    PSDs-ar mai spala un pic de putoarea in care se scalda.
    • +24 (26 voturi)    
      Trebuie Pus Sechestru (Joi, 13 septembrie 2018, 13:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      De la Fortalezza la Teldrum ( inclusiv conturilii elvetiene)
      Dat in consemn la frontiera!
      • +5 (5 voturi)    
        s-a prabusit si piata imobiliara (Joi, 13 septembrie 2018, 18:30)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        din cauza ca 200.000 de tineri... potential clienti au parasit tara numai anul acesta.
        SI Rechinii imobiliari ii vor sfasia pe acest drac_nea
    • +2 (10 voturi)    
      dau ordonanta (Joi, 13 septembrie 2018, 15:53)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      si apoi mimeaza cex-ul
  • +26 (30 voturi)    
    Capul lu Draqnea Vrem! (Joi, 13 septembrie 2018, 13:49)

    un domn [utilizator]

    Uantanameraaaaa
    Uantanamerrraaaaaaaa
    Draqneaaaaaa...nu uita!
    Brutaria e A Ta!
    • +18 (20 voturi)    
      La o adica va pot face acest hatâr, dar (Joi, 13 septembrie 2018, 14:36)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      restul va merge la sectia legumicultura, ai nostri in mare parte sunt vegetarieni...
  • +9 (11 voturi)    
    O mica eroare (Joi, 13 septembrie 2018, 14:11)

    tddrg [utilizator]

    Pai Clujul il si sustine il si contesta pe Dragnea? Corectati va rog.
  • +17 (19 voturi)    
    scapi de drac(nea)u si dai de ta'su (Joi, 13 septembrie 2018, 14:21)

    qwerasdf [utilizator]

    psd-ul a demonstrat-o in ultimii 28 de ani
    • +1 (13 voturi)    
      pai (Joi, 13 septembrie 2018, 15:42)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      se bat doua gasti.smecherii de voluntari cu aia de teleorman.cine crede in mai bine,sa bea apa rece
      • +5 (5 voturi)    
        Corectă observația (Joi, 13 septembrie 2018, 20:56)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui Point

        De ce nu au fost așa de „verticali” până acum? Ce le-a trebuit? Ce-a durat atât?
  • -10 (20 voturi)    
    săptămâna și „execuția” lui Dragnea... (Joi, 13 septembrie 2018, 14:25)

    Lovercraft [utilizator]

    În fiecare săptămână apare o nouă grupare „pe surse” care îl „execută” pe Dragnea.
    Bine, mă, continuați să îl executați. Succesuri! (O să aveți nevoie)
    • +13 (17 voturi)    
      Păi (Joi, 13 septembrie 2018, 15:51)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Păi e destul dacă au dreptate o singură dată. Mie îmi e suficient.
      Iar ție ți-e ciudă pentru că probabil ai rămâne fără finanțare.
    • -7 (11 voturi)    
      Ion Creanga (Joi, 13 septembrie 2018, 17:40)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Sssst, sa vorbim incet, ca trezim poporul! Acesta tocmai viseaza frumos, adormit de povestile unui mare formator de opinie. In visele lui, se facea nu numai ca zmeul cel rau de la Teleorman e doborat in fiecare zi de rasculatii din partid (si asta de vreo doi ani), dar si ca tarisoara noastra e atacata saptamanal de chelul malefic de la rasarit. Tot in visele induse poporului de Ion Creanga, acesta se vede aparat de un neamt voinic, asemanator cu Fat-Frumos, Budha, Robocop si Rambo laolalta. Iar unde nu reuseste neamtu' impotriva feluritilor balaori ce-i ataca supusii, poporul insusi ia parte la lupta (de regula in weekenduri, si inarmat cu vuvuzele), imbarbatat de descantece gen "puterea misterioasa a strazii". Pacat ca lunea, trezindu-se sa mearga pe plantatia multinationalelor, poporul constata ca realitatea e neschimbata si mult mai putin frumoasa decat o viseaza el. Ba pare tot mai sinistra, de zici ca a pasit pe Taramul Celalalt si nu mai stie ce e aievea si ce e vis.

      Apoi ne suparam pe capcaunul cel rau, cand paseste si el in lumea viselor si ne vorbeste de asasini misteriosi veniti din alta dimensiune.
      • +4 (4 voturi)    
        Ce adanc!!! (Vineri, 14 septembrie 2018, 8:11)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui ww

        Nici nu-i vezi fundul de adanc ce este. Doar ecoul fundului.. adica unii ca voi.

        Si parca "poporul" erati voi, aia care-i tot votati pe borfasi, caci doar de aceea spune borfasul sef ca poporul le-a dat mana libera, i-a ales etc...
        • 0 (0 voturi)    
          Si nu ales oricum, ci (Vineri, 14 septembrie 2018, 10:57)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          democratic, cu 16-18%.
          Pe vecie.
          Sau veceu.
  • +16 (20 voturi)    
    Draga Daddy, (Joi, 13 septembrie 2018, 14:31)

    scaraotchi [utilizator]

    Te rog frumos sa nu intri in panica, o descarcare brusca de adrenalina in sange o sa-ti nasoleasca fibra, iar treaba asta poate duce la un consum sporit de gaz la…fierbere…!
    Semnat: Dracul responsabil cu consumul de gaz…

    PS. Apropo, ce au spus sefii OMV si EXXON, or sa lase pretul mai jos?
    • +3 (3 voturi)    
      ăhăă, (Vineri, 14 septembrie 2018, 9:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      de când așteaptă Irinuca o descărcare de adrenalină, că de când cu soroșiștii aștia infiltrați până și în psd, nu se mai întâlnește cu ceea ce presupune dragnea că-l face mascul, de o grămadă de vreme. A zis că dacă mai durează mult, se duce la mânăstire, că au ăia niște lumânări, și mai groase și mai lungi și mai ales, și mai țepene.
  • +15 (17 voturi)    
    Adevarata lovitura de stat (Joi, 13 septembrie 2018, 14:48)

    buncrestin [utilizator]

    De dimineata pana seara vedea numai lovituri de stat, numai pe aia din partid n-a vazut-o...
  • +17 (19 voturi)    
    puscaria il mananca (Joi, 13 septembrie 2018, 14:53)

    Zentrix [utilizator]

    pe Dragnea. Problema este ca acest infractor, pana sa fie legat si aruncat la Rahova cred ca o sa fuga din tara. Ar trebuie sa i se puna restrictii severe, sa nu aiba voie sa paraseasca o anumita zona delimitata pana nu se judeca recursul in procesul in care el a furat banii orfanilor din Teleorman.
    Pe prietena lui, propun sa o traga la sorti in CeX. Cred ca s-ar potrivi ori cu deputatul mitraliera ori cu serban nicolae. dar nici ala cu capul chel - imi scapa numele, nu e de aruncat.
    Firea sa devina presedinte PSD, sa lase Bucurestiul ca ne-am saturat de cate chestii muinunate a facut acest cadru de nadejde pana acum.
    In puscarie, tovarase Dragnea, o sa invatati arta manipularii la cote maxime. Colegii dvs de celula abia asteapta sa ii manipulati din gura. Sa o faceti bine ca altfel, ca la fotbal, va fac astia fundas.
  • +19 (21 voturi)    
    se pare ca (Joi, 13 septembrie 2018, 15:01)

    Zentrix [utilizator]

    pana la urma doamna pandele a reusit sa il descapataneze pe liviu. si-a bagat piciorul in fundul lui daddy pana la genunchi. Cumva, ea l-a pregatit pentru ce urmeaza.
  • +15 (17 voturi)    
    psd = mafia (Joi, 13 septembrie 2018, 15:31)

    lp [utilizator]

    si totusi, caderea unui cap al mafiei este un lucru bun. Pana la tov draqnea, cat de rai au fost, n-au intins coarda asa tare, tipul asta merge cu nesimtirea si tupeul pana la capat, cum spunea chiar el. deocamdata sa dispara asta, mai vedem apoi
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, n-au intins coarda (Vineri, 14 septembrie 2018, 14:11)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui lp

      au lasat-o moale, de aceea au plecat milioane.
  • +11 (15 voturi)    
    treaba este ca.. (Joi, 13 septembrie 2018, 15:49)

    CRMS [utilizator]

    Dupe ca ascapat tzara de Ponta si a dat de Dragnea mi-e frica de cine o sa apara dupa Dragnea.
    Vorba aia: scapi de dracu si dai de tac'su !
    • +13 (13 voturi)    
      Tac'su lu' Daddy .... (Joi, 13 septembrie 2018, 15:57)

      KTerinca [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      Militianu' ala cu pulanu'.
      A avut de unde invata meserie.
  • +9 (9 voturi)    
    ...ghici ghicitoarea mea.... (Joi, 13 septembrie 2018, 16:38)

    mitocanu [utilizator]

    ...cine vrea sa plece ca prostul din această viață și din această funcție???.....
    • -1 (1 vot)    
      Neica nimeni... (Vineri, 14 septembrie 2018, 14:11)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      … ?
  • +7 (7 voturi)    
    .... (Joi, 13 septembrie 2018, 16:39)

    Andpr [utilizator]

    Este condamnat, a facut o gramada de combinatii, in RO, in Brazilia, apoi macelul de pe 10..cat dracu sa mai suportam. Da' chiar romanii tac si accepta? De ce nu se iese masiv in strada? De ce nu-i dam jos? De ce ne-am pierdut speranta? De ce acceptam toate rahaturile din jur? De ce o analfabeta ne face de ras peste tot? Chiar nu suntem in stare sa scapam de toti infractorii astia?
  • +7 (7 voturi)    
    mare atentie (Joi, 13 septembrie 2018, 16:52)

    Zentrix [utilizator]

    1. Dragnea incepe sa piarda puterea. Rechinii din PSD au simtit gustul de sange proaspat si se agite la gandul ca vor lua halci cat mai mari din cadavru si din partid
    Ei simt ca cine ataca la momentul potrivit ia puterea si momentan se pozitioneaza cat mai aproape de nenorocitul de livache, cu falcile clampanind de pofta
    2. Dragnea este disperat, probabil ca este in pragul dementei. Omul asta are pupilele dilatate si un discurs din ce in mai incoerent. Odata indepartat de la butoane, nu mai poate sa controleze mare lucru si o sa ajunga la puscarie.
    3. Ca urmare, in aceste ultime zile, se va zbate innebunit sa promulge ordonantele salvatoare. Simte deja cum juvatul ii strange beregata si abia reuseste sa mai traga guri firave de aer printre dintii lui cariati

    Daca nu promulga ordonanta, sobolanul asta pervers o sa fuga din tara !
  • +8 (10 voturi)    
    partid democratic..... (Joi, 13 septembrie 2018, 17:32)

    asada [utilizator]

    .....vax albina !!!! De ce trebuie sa convoace Dragnea sedinta si de ce nu se convoaca automat cand o cere un anumit numar de membrii !!!!Am inpresia ca este o facatura si o intoxicare ca deobicei !!! Hai sa fim seriosi ....corb la corb nu isi scoate ochii !!!!
    • +1 (1 vot)    
      prea cratic (Vineri, 14 septembrie 2018, 8:21)

      KMiraj [utilizator] i-a raspuns lui asada

      ... ca nu este statutar .... parol!
  • +1 (1 vot)    
    Astia nici macar strungari sau frezori (Vineri, 14 septembrie 2018, 10:55)

    ruskimushki [utilizator]

    nu mai sunt, au trecut de mult la nivelul superior: plimbatul de mertzane, mecle si costume prin diferite cladiri.