Mihai Tudose intervine în conflictul din PSD: Eu cred că Firea are dreptate, că spune adevărul 

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 7 septembrie 2018, 13:43 Actualitate | Politic


Mihai Tudose
Foto: Facebook
Fostul premier Mihai Tudose a declarat vineri, într-un interviu pentru Obiectiv Vocea Brăilei, că lucrurile nu se vor așeza de la sine în PSD "atâta timp cât unii nu spun, alţii nu ascultă pe cei care totuşi spun ceva". Declarațiile lui Tudose sunt făcute în contextul în care Gabriela Firea l-a atacat dur pe președintele PSD Liviu Dragnea și i-a cerut acestuia să facă un pas în spate din conducerea partidului.

Întrebat de jurnaliști despre conflictul din ședința CEX dintre Gabriela Firea și Carmen și de ce nu a susținut-o în ședința de la Neptun, Tudose a răspuns: "Răspunsul este foarte simplu din punct de vedere statutar : eu nu sunt mebru CEx . Din CEx fac parte preşedinţii de organizaţii şi membrii Biroului Permanent (vicepreşedinţii PSD). Astfel eu nu aveam cum să-mi exprim punctul de vedere în interiorul CEx. Am făcut acest lucru prin declaraţii publice, la presa prezentă la CEx-ul de la Neptun. Şi nu este vorba de poziţionarea de partea cuiva ci de poziţionarea în favoarea aflării adevărului. În acest caz, eu cred că dna Firea are dreptate, că spune adevărul", a spus Tudose.

În opinia deputatului PSD, lipsa dialogului şi lipsa acceptării faptului că pot exista şi alte opinii sau abordări ale unor probleme interne de partid sau asupra unor evenimente a creat sistuația tensionată din PSD.
 
"În ianuarie, dl Bădălău, preşedinte executiv la acea dată, a supus atenţiei CEx-ului o serie de probleme. Un demers elegant, făcut cu bună credinţă. Nu a fost nicio reacţie a conducerii. Dna Andronescu a dorit să pună în dezbatere internă un set de probleme şi soluţii în cadrul Congresului. Nu a avut ocazia, nereuşind să ia cuvântul ... Aceste situaţii lasă urme ... Şi, aşa cum am mai declarat, nu putem susţine că totul e perfect şi nu există nici o problemă....Iar atâta timp cât unii nu spun, alţii nu ascultă pe cei care totuşi spun ceva ... lucrurile nu se vor aşeza de la sine", a subliniat Tudose.

Vicepreședintele PSD, Gabriela Firea l-a atacat dur pe președintele PSD, Liviu Dragnea în ultimele zile și i-a cerut acestuia să se retragă de la șefia partidului. Conflictul a izbucnit în ședința CEX de la Neptun unde Gabriela Firea a cerut retargerea sprijinului politic ministrului de Interne Carmen Dan pentru modul în care a gestionat intervenția Jandarmeriei la protestele din 10 august.

De altfel, în interiorul  PSD tensiunile mocnesc. În cursul săptămânii un deputat PSD a demisionat din partid iar un alt parlamentar social democrat a declarat că preşedintele PSD, Liviu Dragnea, ar trebui să facă un pas în spate.

















6374 vizualizari

  • +19 (25 voturi)    
    Diktatorul (Vineri, 7 septembrie 2018, 13:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ciocoiul de Teleorman are zile numarate ca sef al gruparii de hoti numita pesede. O cloaca infecta si urât mirositoare.
  • +15 (17 voturi)    
    Auch! (Vineri, 7 septembrie 2018, 14:19)

    HChifteluta [utilizator]

    Doare! Livache, cam asta a fost.
  • -11 (13 voturi)    
    atunci (Vineri, 7 septembrie 2018, 14:29)

    CVL [utilizator]

    de ce nu ai spus nimic in CEX? Deageaba incerci acum, caci comportamentul si actiunile au fost de protejare a infractorilor (infractorului). Sa ne amintim de faptul ca ai refuzat sa te intalnesti cu prim ministrul Japoniei si te-ai comportat ca o sluga. Rusine.
    • +2 (12 voturi)    
      hei, atentie! (Vineri, 7 septembrie 2018, 14:43)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Gresesti, Tudose este un model de politician democrat care se bate cu hidra dragnista.
      L-am reevaluat noi, postacii HN.
    • +6 (10 voturi)    
      măi, (Vineri, 7 septembrie 2018, 15:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      ești nărod?
      2doze tocmai a explicat de ce nu a putut să zică nimic in CEX. Nu e membrache, amețeală.
  • +4 (10 voturi)    
    Consigliere di don Tudose (Vineri, 7 septembrie 2018, 14:40)

    Examiner [utilizator]

    Prin vocea lui Tudose ca si a lui Firea se exprima dorintele unei grupari din interiorul PSD si cu ramnificatii la antene. Mizele sunt economice, gen RADET, ELCEN, companiile infiintate de primarie si mize politice, adica preluarea puterii de catre aceasta grupare. Sa nu uitam si de eminenta cenusie care a distrus PNL-ul la alegerile din 2016. E aceeasi care prin interpusi acum incearca sa distruga si PSD ul. Intotdeauna in umbra, dar in lumina reflectoarelor (la antene, mai des).
  • +3 (11 voturi)    
    tudosika (Vineri, 7 septembrie 2018, 14:46)

    alex562 [utilizator]

    resentimentistul
  • +9 (9 voturi)    
    se (Vineri, 7 septembrie 2018, 14:59)

    nahir [utilizator]

    apropie funia de par pt. pablito?
  • -1 (7 voturi)    
    Dragnea , pa, bye, adio (Vineri, 7 septembrie 2018, 17:22)

    bal71 [utilizator]

    1)Firea, femeie curajoasa, luptatoare,lupta impotriva tiraniei, eu te sustin.
    Inlaturarea lui dragnea din politica este o necesara.
    2)Cum mai spuneam de mult timp, traseistul dragnea a acaparat conducerea psd, unde el tiranul a format un nucleu de ticalosi ce conduce tiranic, cu scopul scaparii de puscarie a marilor jefuitori baroni, conduce teleormanizarea tarii, etc,etc,etc.
    Pentru toti este necesara sa se produca debarasarea lui dragnea (cu atat mai bine sa fie deferit urgent justitiei pt ticalosiile facute de el), deoarece psd va iesi cu rufele spalate ca sa fie din nou un partid democrat, nu un partid captiv in tiranie, celelalte partide au sansa sa se modernizeze si ele, si , in acest fel se poate face un pas hotarat spre o conducere meritocratica, competenta, coruptie mai mica, dialog social, etc.
    3)DRAGI CITITORI, EU AM AVUT OCAZIA SA FIU SUB CONDUCEREA UNUI SEF TIRANIC!!!!!!!!(la locul si domeniul meu de munca), MAI BINE DE 10ANI.
    Va spun, si asta ca unul patit, ca in decurs de 10 ani tot colectivul de angajati a avut de suferit si supus la cele mai inimaginabile presiuni viclenii si ticalosii, el tiranul cu 1 sau 2 persoane acoliti obedienti, ne-au spionat, badjocorit, amenintat, numai ca sa lucram pt ideile inguste, inutile in care credea el tiranul(activitatea stiintifica, dezvoltarea, a batut pasul peloc, nu accepta idei si solutii, sau o alta viziune, numai si numai pe a lui,ceea ce a provocat o pierdere mare oprind 10 ani dezvoltarea necesara in domeniul meu de lucru), pana la urma am scapt se el pt ca a trebuit sa iasa la pensie.Azi la cativa ani, institutia la care lucrez se dezvolta si face progrese si activitati noi spre folosul societatii, fiind condusa DEMOCRATIC, in care fiecare de are o initiativa, o idee, o propunere, si daca este operationalizabila este folosita, o deosebire de la cer la pamant intre TIRANIE SI DEMOCRATIE
    Exact cum a descris doamna FIREA, ce a patit ea la psd asa am patit si eu la serviciul la care lucrez.
  • +1 (1 vot)    
    Domnule fost PM Tudose, (Vineri, 7 septembrie 2018, 20:02)

    Rescator [utilizator]

    Credeam că in calitatea matale de brăilean cu
    șișul la purtător nu te vei lăsa umilit și aruncat la
    gunoi de Dictatorul repetent și multiplu penal Liv Jong
    Unu .Credeam că ai oarece cojones.Iată că are
    Gabriela Firea(bravo ei).Acum te rog să intri in arenă și să repari greșeala de non-combat.Dictatorul trebuie
    inlăturat pentru binele Romaniei.După el va pleca și
    gașca de interlopi.