UPDATE Liviu Dragnea, discuție cu premierul Viorica Dăncilă la Guvern

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 4 septembrie 2018, 17:24 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea si Viorica Dancila
Foto: Agerpres
Președintele PSD Liviu Dragnea, însoțit de fostul ministru al Justiției Florin Iordache, se află la Guvern. Cei doi au ajuns în jurul orei 18:00 pentru a discuta despre situația blocării rectificării bugetare. De altfel, Dragnea a discutat telefonic marti, după ședința CSAT cu premierul Viorica Dăncilă și cu partenerul de Coaliție, Călin Popescu Tăriceanu, și a cerut soluții pentru deblocarea rectificării bugetare, au declarat pentru Hotnews.ro surse politice. Potrivit surselor citate, până în prezent nu există o soluție identificată de Guvern în vederea rezolvării situației. Guvernul urmează să se reunească miercuri într-o nouă ședință.

UPDATE: În urma discuțiilor s-a decis convocarea unei ședințe de guvern miercuri, la ora 13.00

Anterior, Dragnea a discutat telefonic cu Viorica Dăncilă și cu partenerul de Coaliție, Călin Popescu Tăriceanu. "În momentul de față nu s-a identificat nicio soluție pentru deblocarea rectificării bugetare. Este o situație fără precedent", au spus sursele citate.

Președintele Klaus Iohannis a suspendat marți ședința CSAT în care se discuta despre rectificarea bugetară, ca urmare a lipsei unui consens în privința banilor pentru instituțiile din zona de securitate. Șeful statului a cerut Guvernului un nou proiect, calificând drept inexplicabilă insistența tăierii banilor pentru aceste instituții în condițiile în care  Guvernul a propus „o rectificare puternic pozitivă”.

Șeful statului a precizat, la finalul ședinței CSAT, că Guvernul nu a venit cu o explicație pentru faptul că a diminuat bugetele instituțiilor din domeniul securității naționale, iar șefii acestora au atras atenția că activitatea le va fi afectată de tăierile operate.

Ministrul Finanțelor Eugen Teodorovici a solicitat apoi desecretizarea stenogramei ședinței CSAT, precizând că opinia celor prezenți diferă total față de concluzia exprimată public de președintele Klaus Iohannis.





















4847 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    ! (Marţi, 4 septembrie 2018, 17:38)

    HChifteluta [utilizator]

    O sa iasa iar cu placa suspendarii.
    • +28 (28 voturi)    
      P$D se scufunda in Propria Latrina (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Cu Sprijinul Evident Latrina trei
    • +29 (29 voturi)    
      Absolut (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:31)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Parca vad: Nazistul de Johannis vrea sa fure banii de la gura copiilor ! Sa-l suspendam ! :-)
    • +12 (12 voturi)    
      suspendare (Marţi, 4 septembrie 2018, 19:07)

      Keiiil [utilizator] i-a raspuns lui HChifteluta

      Ar fi prost momentul. Deocamdata se cearta in interiorul partidului iar Dragnea da semne de slabiciuni. Daca ar incerca suspendarea si nu i-ar reusi din cauza propriului partid, o sa fie pa de la conducere si guvernare.
  • +6 (6 voturi)    
    ha... ha... haaa... (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:43)

    g01an [utilizator]

    baietii s-au dus cu iordache sa negocieze acceptarea bugetului pe unele concesii la legile justitiei si codul penal sau ce alte tampenii vor sa mai faca.

    problema este ca nu pe iohannis trebuie sa-l convinga, trebuie sa ne convinga pe noi de corectitudinea acelor legi si trebuie sa se asigure ca modul cum vor actiona nu vor crea probleme Romaniei si romanilor de rand la nivel international.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu's parale (Marţi, 4 septembrie 2018, 19:02)

    CzCa [utilizator]

    Traducerea mea:
    - rectificare puternic pozitiva = veniturile realizate sunt mai mari decât cele bugetate la începutul anului (inflație, poate și colectare mai buna)
    - și totuși dintr-o plăcintă mai mare banii tot nu ajung, trebuie tăiat și de la instituții subordonate CSAT.
    - sumele nete tăiate sunt ceva, mai ales la SRI, dar față de cât se arunca, de exemplu în PNL, mărunțiș.
    Mi se pare și mie ca e genul de capcana politica făcută cu intenție, ori cedează și mai pierde niște capital politic /relevanță KWJ ori avem ocazia sa dam vina pe el pentru lipsa de bani a guvernului și pesta porcină.
    Ideea e ca pe fond singura scăpare pentru "excesele" din adm. pub. cen/loc este sa dea naibii paralelul de Isărescu drum la paraleu pe tobogan. Ca de trăiești pe porc, pe credit sau pe salariu de la buget, ia d'aici pesta lui Dragnea.
  • +17 (17 voturi)    
    propun (Marţi, 4 septembrie 2018, 19:05)

    trandafil [utilizator]

    ca sedintele CSAT sa se tina la antena 3. Ce rost are sa mearga la Cotroceni trupa muzicantilor din Bremen, in frunte cu Tuta Absoluta?
  • +9 (9 voturi)    
    Așa, și? (Marţi, 4 septembrie 2018, 19:55)

    omezu [utilizator]

    Tractoristul cariat îi face upgrade de soft Analfabetei? Sau s-a dus cu robotul penal Iordache să o convingă pe Veorica să dea un OUG pentru borfași?
  • +9 (9 voturi)    
    dancila (Marţi, 4 septembrie 2018, 19:58)

    ------ [utilizator]

    Nu inteleg ce poti discuta cu Dancila! cea mai simpatica si nevinovata tovarase a guvernului actual.Ea poate citii si cam atat.De tov. Dragnea ce poti zice,smecherii viclenii si sa nu uitam prietenia cu Valcov.D-zeule ce s-au gasit.
  • +10 (10 voturi)    
    separatie (Marţi, 4 septembrie 2018, 20:14)

    TrueBlue [utilizator]

    Un caz clar de incalcare a principiului separatiei puterilor in stat. Dl. Dragnea face bugetul in locul d-nei Dancila.
  • +9 (9 voturi)    
    Discuția dintre dragnea și dăncilă (Marţi, 4 septembrie 2018, 20:43)

    Geirge [utilizator]

    Aloo! Fa!
    Î-î-î-î...
    Shi fashi?
    Hî-hî-hî...
    Ce-i cu bugetul?
    O-ho-ho!
  • +3 (3 voturi)    
    Alba -neagra in rol de premier fantosa (Marţi, 4 septembrie 2018, 21:49)

    Plagarus [utilizator]

    Hotzul si inconstienta.
  • +2 (2 voturi)    
    Solutia PSD-ALDE (Marţi, 4 septembrie 2018, 21:57)

    Isobar [utilizator]

    Dragnea a discutat telefonic marti, după ședința CSAT cu premierul Viorica Dăncilă și cu partenerul de Coaliție, Călin Popescu Tăriceanu, și a cerut soluții pentru deblocarea rectificării bugetare.

    Solutia e prefigurata de:
    Ministrul Finanțelor Eugen Teodorovici a solicitat marți desecretizarea stenogramei ședinței CSAT, precizând că opinia celor prezenți diferă total față de concluzia exprimată public de președintele Klaus Iohannis.

    Urmata de:
    Inceputul procesului de destituire a Presedintelui
    Klaus Iohannis considerat dusman al poporului.
    (Nu mai vrea sa plateasca pensiile si salariile,blocheaza bunul mers al economiei,nu are mila de bolnavi...….)
  • +1 (1 vot)    
    o tara nu poate fi condusa (Miercuri, 5 septembrie 2018, 3:56)

    Coco Whistle [utilizator]

    de analfabeti si criminali. punct.
  • +1 (1 vot)    
    ce face (Miercuri, 5 septembrie 2018, 7:22)

    anion [utilizator]

    Ce inseamna ca acest om, Dragnea, este in tot si in toate la PSD? El viziteaza baronii inainte de CEX-uri, el raspunde acuzatiilor presedintelui intai si apoi cateii, el intra mereu prin Palatul Victoria, el dirijeaza reprimarea demonstrantilor, el se ocupa cu ciuma tuta absoluta de politica externa, el taie si spanzura rectificarile bugetare, el aplauda extirparea pestei porcine in Romania in 2017 ca apoi sa o vedem cu 300000 mii porci sacrificati pana acum, etc. Cat timp o sa mai vedem un om prefacut ca el pe ecrane?