Dispută în CSAT pe tema banilor pentru serviciile de informații. Iohannis: Nu am avut consens, nu am dat aviz / Am suspendat ședința și am creat posibilitatea Guvernului să revină cu un nou proiect de rectificare 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 4 septembrie 2018, 13:50 Actualitate | Politic


Sedinta CSAT
Foto: Administratia Prezidentiala
Președintele Klaus Iohannis a suspendat ședința CSAT în care se discuta despre rectificarea bugetară, ca urmare a lipsei unui consens în privința banilor pentru instituțiile din zona de securitate. Șeful statului a cerut Guvernului un nou proiect, calificând drept inexplicabilă insistența tăierii banilor pentru aceste instituții în condițiile în care  Guvernul a propus „o rectificare puternic pozitivă”. 

Șeful statului a precizat, la finalul ședinței CSAT, că Guvernul nu a venit cu o explicație pentru faptul că a diminuat bugetele instituțiilor din domeniul securității naționale, iar șefii acestora au atras atenția că activitatea le va fi afectată de tăierile operate. 

Potrivit noului proiect de rectificare, publicat luni de Ministerul de Finanțe, bugetul Serviciului Român de Informații se diminuează cu 113 milioane lei. De asemenea, Serviciul de Informații Externe pierde 2,8 milioane lei, Serviciul de Protecție și Pază – 15 milioane lei și Serviciul de Telecomunicații Speciale – 14,2 milioane lei. Totodată, Administrația prezidențială va avea, în continuare, bugetul redus cu 11,1 milioane lei. 

Șeful statului a amintt că, în luna august, Guvernul a publicat în august un proiect care reprezenta „o rectificare bugetară puternic pozitivă”, însă spre surprinderea multora, nu doar a celor din domeniul securității naționale, pe o rectificare puternic pozitivă, Guvernul a propus tăieri semnificative la foarte multe instituții importante din zona securității naționale”. 

Iohannis a spus că acest lucru nu a fost explicat nici atunci, nici acum când Guvernul a venit cu un alt proiect, în care însă diminuările sunt menținute. 

„Directorii serviciilor și instituțiilor ne-au prezentat situația din punctul lor de vedere, arătând foarte clar că, în aceste condiții de tăiere, nu se pot atinge obiectivele stabilite tot în CSAT, tot cu acest Guvern, în prima parte a anului 2018. Având în vedere toate acestea, nu s-a putut obține consens, adică unanimitate în CSAT, și nu s-a putut emite avizul necesar pentru rectificarea bugetară. Având în vedere această situație, am luat decizia să suspend ședința CSAT deoarece, după părerea mea, rectificarea bugetară este necesară, ea trebuie făcută. Pe de altă parte, nu putem să facem abstracție și nu dorim să facem abstracție de la principiul colaborării loiale între instituțiile statului. Și atunci, prin suspendarea ședinței CSAT, am creat posibilitatea Guvernului să revină cu un nou proiect de rectificare, să renunțe la aceste tăieri bugetare în zona securității naționale, care în niciun caz nu pot fi explicate decât eventual printr-o sintagmă de tip „șicană politică””, a spus Iohannis. 

„Nu este admisibil să punem în dificultate securitatea României, în condițiile în care rectificarea, repet, este una puternic pozitivă și nu există niciun fel de motivație pentru tăieri bugetare într-o zonă atât de sensibilă cum este cea a securității naționale. România este o țară sigură, românii sunt bine apărați, dar aceste lucruri nu vin de la sine. Aceste lucruri le avem fiindcă avem instituții, avem servicii performante, care garantează românilor această securitate. Ea nu trebuie și nu poate să fie diminuată pentru niște considerente de politică măruntă”, a mai spus Președintele.



















7285 vizualizari

  • -44 (50 voturi)    
    Si daca nu adoarme (Marţi, 4 septembrie 2018, 13:54)

    asistat [utilizator]

    ne anunta ca pleaca la anaf sa plateaaca datoriile!
    • +28 (36 voturi)    
      Eram sigur ca apari si tu, mai postac comunist (Marţi, 4 septembrie 2018, 14:36)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Poate ne anunti tu cand ai nevoie de o proteza pentru lipsa coloanei vertebrale, vierme.

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
      • +3 (3 voturi)    
        este vorba de BANI! (Miercuri, 5 septembrie 2018, 9:22)

        complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        NU este vorba de "lipsa coloanei vertebrale", ci de interese financiare: la fel ca mazeta, newlook si alti trolli kaghebisti, asistatul o face PENTU BANI!
    • +25 (29 voturi)    
      Stii tu... (Marţi, 4 septembrie 2018, 14:39)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Audi Suedia, din belsug!
      Vad ca nu te saturi!
      • -15 (23 voturi)    
        normal (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:56)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        cand cineva se dovedeste ghiolban #rezist, e o placere sa-l vezi cum isi arunca singur rahat in cap; in privinta bugetului SRI si SIE, jumatate e super indeajunjs; daca nemtii si francezii pot, o sa poata si SRI+SIE, mai ales ca-si completeaza veniturile prin firme sub acoperire
        • +4 (8 voturi)    
          s-a trezit (Marţi, 4 septembrie 2018, 17:59)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          esteticianul din tine.
          Cumva dupa modelul șerban niciolae, bacalbașa. viceprimar psd de București bădulescu?
        • +3 (5 voturi)    
          Gargara, puiule! (Marţi, 4 septembrie 2018, 22:04)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Nu sunt rezist, sunt un om obisnuit care s-a saturat de cei ca tine si cei pe care ii sustii, Pentru voi, cei limitati exista stat paralel, Soros, #rezist... orice, numai ca sa nu recunoasteti ca sunteti nimeni in drum.
          Comunistii tai au dat vina pe Rege, pe greaua mostenire, pe Constantinescu, pe situatia internationala, pe conditiile potrivnice, .. orice. Numai in curtea lor nu se uita niciodata. De ce? Pentru ca acolo sunt hotii, nesimtitii, incultii, impotentii intelectual, slinosii, puturosii, cei mandri fara a avea de ce, analfabetii, cei fara de suflet, vanzatorii...
          Mai vrei, ma?
          Uita-te in oglinda si spune ce vezi.
          Ca sa nu te obosesti, iti spun eu. NIMIC!
          Asta esti, un NIMIC!
          Noi suntem cei mici care vrem sa traim fara voil sau cu voi dar numai daca puneti mana pe carte, nu pentru a-i rupoe foile ca sa faceti cornete ci ca sa invatati sa fiti oameni!
          Ceea ce este imposibil.
          Nu aveti sansa sa fiti oameni.
          Asa ca, ia cu cercurile, fiule.
          Si incearca sa rezisti, veti lua multe cercuri.
          Make a photo, comunistule!?
          Vezi ca se apasa pe buton, nu e nevoie sa pui aparatul in farfurie!
          • -3 (5 voturi)    
            mai draga (Miercuri, 5 septembrie 2018, 7:48)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            nu esti de dreapta. dreapta e ingaduitoare, chiar cu cei debusolati, de centru, de stanga spre centru, etc.
            numai pesedeii si userei nu admit altceva, pe altcineva. sunt numai comunisti de traditie, adic pesedeaoa, sau neo, adica progresisti internationalisti, ca usr, hastagurile, etc.
            aia au sloganul leninist, cine nu e cu ei, erased.:-)
            omul are dreptate, sunt probleme grele in tzara, e epizotie porcina, e amenitata hrana populatiei si falimentul crescatorilor de porci, tzarnii raman fara carnea de craciun, copiii merg flamanzi la scoala, nu sunt joburi si noi ne ingrijim ca n'are bani securitatea sa'si plateasca informatorii, acoperitii, propagandistii, postacii.
            jos securitatea !
          • +3 (3 voturi)    
            CORECT! (Miercuri, 5 septembrie 2018, 9:25)

            complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

            "Pentru voi, cei limitati exista stat paralel, Soros, #rezist..."

            mai adauga si hastagist, tefelist, vadndut corporatiilor multinationale, si desigur, BASIST!
            Pentru telespectatorii Latrinelor, indopati cu referenul "basescu e de vina!", este greu sa realizeze ca din 2014 Base nu mai este la conducere!

            Si da, cuma ai vazut si la Valcov, exista conceptia ca "numai un nebun poate sa protesteze, sa defaimeze mandrele realizari ale Guvernului daddy!"
            • 0 (2 voturi)    
              ce stat paralel (Miercuri, 5 septembrie 2018, 12:00)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui complet_retard

              aia e vrajeala de propaganda.
              e numai securitatea, ce rade'n toate care sunt sub soare.:-)

              securitatea lui ilici kaghebescu, tata socru, varanu, melesescoiu, nicolaie si alti miliardari, securitatea lui coldea, dumbrava, cobra, portocala si alte nume funeste. doua generatii post lovirutionare.
              securitatea tranzitata de ilici din iepoca de aur, a varanului, si tata socru, apoi generatia bombonel, melescoiu, timofte, dottore, si ultima generatie, cea de azi, cu maioru, coldea, dumbrava, cobra....
              trei generatii de ieroi, aparatorii patriei ....:-)
              • +1 (1 vot)    
                Dar nu imi spuneti mie! (Miercuri, 5 septembrie 2018, 15:38)

                complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

                "aia e vrajeala de propaganda" - spuneti asta lui Daddy si latrinelor varanului!
        • 0 (2 voturi)    
          basca spagi (Miercuri, 5 septembrie 2018, 7:37)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          cu sacosa, la agenturili de propaganda.
    • +2 (6 voturi)    
      are tot (Marţi, 4 septembrie 2018, 17:56)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      timpul.
      E la rând după voiculescu felix varanul, robert negoiță, etc., etc., etc. si mai ales după finalizarea procesului copropietarilor aceleași case, care a dat în judecată statul român în privința recunoașterii dreptului de proprietate,
      Așa căăăăă.... mai stai și tu la rând.
  • -29 (31 voturi)    
    ne va spune ca s'a stabilit (Marţi, 4 septembrie 2018, 13:55)

    nash pandelica [utilizator]

    vii cu vii, porcii cu porcii.
    la carnati si tobe cu grasunii...
    • -11 (19 voturi)    
      scuze (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      asa e nu ciuma procina este importanta, ci bujetu' la baietii cu iepoleti.
      asa se iesplica ploaia de minusuri de la tablagii. ei se gandesc ca nu vor mai fi platiti pe minus acordat. :-)
      ca le'a taiat nicu banii.
  • +33 (37 voturi)    
    sa vezi acu... (Marţi, 4 septembrie 2018, 14:12)

    liviu_ [utilizator]

    iar tunete si fulgere la adresa coruptilor si amenintari cu suspendarea....
    ca doar atata stiu....

    in shcimb ei blocheaza orice pot ... ca doar nu intereseaza pe nimeni d c au intervenit jandragnii ca niste brute incalcand legea si principiile democratiei si aruncand tara asta in anii mineriadelor
  • +39 (41 voturi)    
    Adica le-a (Marţi, 4 septembrie 2018, 14:15)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    dat cu rectificarea in cap!
    Bine, cap e mult spus, poate... tartacuta!
  • +38 (42 voturi)    
    sec si la obiect (Marţi, 4 septembrie 2018, 14:20)

    moka [utilizator]

    bravo dom' presedinte!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Bravo, scurt si la obiect (Marţi, 4 septembrie 2018, 19:46)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Președintele României este demn de funcția sa și nu se lasă încovoiat de ceata de neispraviți care au pus mana pe o parte de putere înșelând poporul, nu-i lasă să-și facă mendrele fără control din partea celui ales prin vot direct. De asta e nevoie, de echilibrul puterilor care să oprească derapajele impertinenților ajunși pe posturile cărora nu sunt în stare să le facă fața. Acești incapabili mincinoși au prins frica de mânia ultimă a românului care le descoperă adevărata față și li se pare că au găsit paiul înecatului în fondurile serviciilor de securitate ale României. Nici acestea nu ar fi ajuns sa salveze situația dezastruoasa în care au adus bugetul prin nenesăbuita celor care l-au planificat anapoda. Prin legile cu tendința de a se scăpa de pedeapsa hoțiilor lor, au ajuns aproape sa distrugă statul democratic, cu greu obținut prin sacrificiile tinerilor sacrificați în revoluția din 1989.
  • +1 (13 voturi)    
    Va dati seama (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:34)

    trandafil [utilizator]

    cat de bine e aparata tara asta cu asemenea specimene in CSAT!
    • -12 (16 voturi)    
      i-auzi! (Marţi, 4 septembrie 2018, 16:57)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      tara e aparata prin subordonarea SRi si SIE fata de multinationalele occidentale? ciudata idee
      • +4 (6 voturi)    
        măi, măi, măi, (Marţi, 4 septembrie 2018, 18:09)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        cum le știți voi pesedacii pe toate?!
        Deh, dacă doar voi sunteți adevărații urmași ai dacilor și mai ales ai romanilor, creștini ortodocși adevărați, familiști tradiționali și etc.?!
  • 0 (0 voturi)    
    totul pana la bani (Miercuri, 5 septembrie 2018, 11:50)

    revo [utilizator]

    cum te-ai atins de "banii lor", cum se animeaza brusc si incep sa se agite! Ba chiar momaia de la Cotroceni, ceea ce este un foarte mare sacrificiu!

    In rest, Romania poate fi pradata ziua in amiaza mare - nicio reactie. Romania poate fi invadata, arsa, rasa, oamenii sa fie schingiuiti si omorati ziua si noaptea, in piata mare - nimic, nicio tresarire!

    Dar nu cumva sa se atinga careva de vreun banut din "banii lor", ca atunci iau foc!

    SICTIR, INUTILILOR!
  • +1 (1 vot)    
    dureros dar adevarat (Miercuri, 5 septembrie 2018, 12:29)

    Dizidentul [utilizator]

    Romania este condusa de diletanti dupa 29 de ani de "democratie"Romania nu are:

    -CFR Sub nivelul de acum 100 de ani.
    -Reteaua de sosele si autostrazi la nivelul anilor 60.
    -Sistemul de invatamint ultimele locuri la nivel european.
    -Cercetare? sistemul de sanatate?
    -Aparare? daca se supara SUA intr-o Luna rusii sint stapini in Romania.
    -Economie? fara randament dar multinationalele sint vinovate,25%din forta de munca plecata.
    -Un sistem de pensii care nu este inteles de nimeni.
    -Diferente colosale de remuneratie la salariati statului in comparatie cu sectorul privat,tc.etc..
    -Guvernul se cearta in permanenta cu presedentia (traditional de10-15 ani)
    -POPORUL ESTE CEL CARE PIERDE SI Romania dar sint paturi politice care nu au interese de mai bine ,INTERESELE PERSONALE si APARAREA AVERILOR capatate dubios
    -