PSD Suceava, după ce Ecaterina Andronescu a cerut schimbarea Guvernului Dăncilă: Intervenția demonstrează frustrarea că nu a putut face parte din acest executiv 

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 14 august 2018, 19:42 Actualitate | Politic


Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
PSD Suceava a scris, marți, pe Facebook, că gestul fostului ministru al Educației Ecaterina Andronescu de a cere demisia guvernului Dăncilă ”demonstrează frustrarea că nu a putut face parte din acest executiv (...) sau poate doar instalarea unei incapacități, scuzabile dintr-un anumit punct de vedere, de a percepe corect realitatea”. Tot manifestare a frustrării este și solicitarea ca Dragnea să demisioneze din funcția de președinte a PSD.

Potrivit organizației sucevene, alianța PSD-ALDE a fost desemnată prin votul românilor, exprimat liber și democratic în decembrie 2016, să guverneze țara, alianță care a făcut ca România ”să înregistreze în acești doi ani una din cele mai mari creșteri economice din Europa”. 

”În acest context intervenția unui parlamentar PSD care cere demisia acestui guvern demonstrează frustrarea că nu a putut face parte din acest executiv (frustrare manifestată și în alte rânduri) sau poate doar instalarea unei incapacități, scuzabile dintr-un anumit punct de vedere, de a percepe corect realitatea.
De asemenea considerăm ca fiind tot o formă de manifestare a frustrării solicitarea aceluiasi parlamentar ca președintele PSD, ales de toți membrii acestui partid, să demisioneze”, a scris Organizația PSD Suceava pe Facebook.

Senatoarea PSD Ecaterina Andronescu a cerut, marți, într-o scrisoare deschisă adresată membrilor PSD, ca liderul social-democrat Liviu Dragnea să se retragă din fruntea partidului, altfel PSD va pierde guvernarea. De asemenea, Andronescu susține că Guvernul Dăncilă trebuie schimbat. 




















2786 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    pfff (Marţi, 14 august 2018, 19:47)

    ceoteldrum [utilizator]

    astia au luat o pana si inaintea teleormanenilor...
  • +4 (4 voturi)    
    Probabil avea IQul prea ridicat... (Marţi, 14 august 2018, 20:06)

    Nyk1 [utilizator]

    ...pentru acest executiv.
  • +1 (1 vot)    
    Cand (Marţi, 14 august 2018, 20:07)

    Jar [utilizator]

    vezi una ca Dancila prim-ministru,poti fi si frustrat...
    Sik..r!
  • +3 (3 voturi)    
    PSD Suceava (Marţi, 14 august 2018, 20:12)

    aniod [utilizator]

    Mesajul dnei Andronescu este adresat celor care gandesc, si are si o tenta patriotica. Se pare ca voi nu va incadrati. Ramaneti alaturi de hotul si mai nou criminalul dragnea. Cum te poti numi altfel cant pui trupele anti tero impotriva propriului popor?
  • +2 (2 voturi)    
    hahaha (Marţi, 14 august 2018, 20:14)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cine e impotriva unicului conducator hot .... e executat.
  • +1 (1 vot)    
    Sușava (Marţi, 14 august 2018, 20:20)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Am gândit , că cei din Bucovina, sunt ceva mai deștepți ca restul din Moldova, dar văd că sunteți proști de tot: această femeie este foarte curajoasă, că și-a deschis gura, știind că n-are absolut nimic n-are de câstigat din cauza unor prostănaci ca voi, oi din turma lui livache.
  • +3 (3 voturi)    
    Frustrare (Marţi, 14 august 2018, 20:23)

    Arkantas [utilizator]

    Dar nu ne simtim frustrati , oare,ca un agramat ca
    actualul ministru al Educatiei sa faca parte din
    executivul tarii ?
  • +3 (3 voturi)    
    A fost sub acoperire si a sapat pt. statul paralel (Marţi, 14 august 2018, 20:24)

    Plagarus [utilizator]

    Ecaterina cea Mare de Dambovitza, l-a eutanasiat fortzat pe dublul conDamnat sef DLN
  • +3 (3 voturi)    
    Au perfectă dreptate! (Marţi, 14 august 2018, 20:29)

    comentatordiletant [utilizator]

    E valabil pentru ORICE psd-ist, începând cu ei înșiși - întregul partid e clădit pe interese, pe accesul la osul cel mare. Iar dacă unii tac sau chiar sar în apărarea celor incriminați azi, e pentru că sunt conșienți de propriile limite - și-au atins potențialul maxim de parvenire și o schimbare de domnie le-ar periclita poziția actuală.
  • 0 (0 voturi)    
    pesede=CIUMA ROSIE MAFIOTA (Marţi, 14 august 2018, 20:31)

    DiDiRo [utilizator]

    Nici un partid din lume poate doar cel al lu hitler nu a fost de slugarnici ca aciuma rosie din Romania. Pentru aceasta adunatura de lunateci singura cale de adus cu picioarele pe pamant e scoaterea in afara legii.
  • +2 (2 voturi)    
    Valentin Popa se teme (Marţi, 14 august 2018, 20:38)

    anonim3 [utilizator]

    Are si motive. Abuzurile acestui ministru si agresivitatea cu care favorizeaza anumite universitati, si in primul rand pe cea al carei rector suspendat este, depasesc tot ce s-a vazut pana acum si sunt clar antinationale.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu pot sa cred (Marţi, 14 august 2018, 20:39)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ma simt murdar doar gandidu-ma ca sunt la un pas sa o apar pe Ekaterina Ambramburovicy de restul pesedistilor...

    Life has a sick sense of humor!
  • +4 (4 voturi)    
    Cum ies la inaintare lingaii (Marţi, 14 august 2018, 20:49)

    banel [utilizator]

    Betivul ala din Vaslui e intotdeauna primul, vad ca s-a pozitionat si Suceava...aveam asteptari mai mari de la zona de sud, pana acum nici o reactie.
    • +1 (1 vot)    
      Cei care știu să scrie (Miercuri, 15 august 2018, 1:07)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui banel

      sunt deja prin București...
  • +2 (2 voturi)    
    conducerea PDS criticata (Marţi, 14 august 2018, 20:53)

    Dizidentul [utilizator]

    regia este mereu acceasi,cum este criticata conducerea PDS ,apar imediat mincatori de cacat care sar in sprijinul celor criticati(Codrin-sa nu apara impresia ca sint fisuri in organizatie).Este o intrebare fireasca pusa de Andronescu(nu ca este o minte stralucitoare) dar in zilele astea se pot pune intrebari. Acceia care sar in ajutorul lui Dragnea acum vor fi printre primii care au sa intoaca armele impotriva lui.PSD-ul trebuie sa inteleaga cit mai curind ca fara Dragnea pot conduce linistit mai departe
  • +2 (2 voturi)    
    Pe bune? (Marţi, 14 august 2018, 20:58)

    Pac-pac [utilizator]

    Analfabetii aia de la PSD Suceava cred ca i-au tocmit pe cei de la Iasi ca sa le scrie 2 fraze...
    Pe bune, cat tupeu sa ai sa vorbesti despre capacitati si frustari, cand tu filiala esti pe locul secund in topul prostiei ministrilor din actualul guvern PSD.
    Locul 1 - Dancila, locul 2 - sinistrul de la educatie, naiba stie cum il cheama dar toata tara stie ca e din Suceava!
  • +3 (3 voturi)    
    Frustrarile (Marţi, 14 august 2018, 21:18)

    blackbeard [utilizator]

    Asta asa este, Actuala componenta a guvernului este si mai incompetenta decat Androneasca -ca sa nu folosesc niste apelative de Suedia. Scarbelor, chiar nu va e rusine de popor? Roata se invarte si veti regreta din plin tot ceea ce faceti acum.
  • +2 (2 voturi)    
    Frustrare (Marţi, 14 august 2018, 21:19)

    Celbland [utilizator]

    Evident este frustrată, dar ce spune este corect.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu! (Marţi, 14 august 2018, 22:24)

    Gabu [utilizator]

    Comentariul psd Sușeava arată unde v-ati făcut voi băieți, studiile: Ștefan Gheorghiu cu stagii la Moskva.
  • +4 (4 voturi)    
    Asa, asa... (Marţi, 14 august 2018, 22:33)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... lingai pana la moarte!

    Lingai, lingai, dar prudenti.

    Pai, bai, bouri moldoveni - Ambramburica, asa senila cum o fi ea si cum sugerati voi "subtil", macar a avut minimul bun simt sa-si asume mesajul cun nume si prenume.

    Voi semnati "PSD Suceava" - astfel incat, daca Dragnea ramane in sa, sa va puteti gudura toti pe langa el, "ai vazut, shefu', cum te-am sustinut?!?". Iar daca Dragnea cade si, feri Doamne, ajunge Abramburica pe ceva pozitie de mare drgator pesedist, sa puteti spune, "nu stiu, Doamna, eu n-am scris si semnat nimic, altcineva, da' nu stiu cine..."

    Razesii lui Stefan cel Mare... ptiu!