Cum au primit PSD-iștii propunerea lui Iohannis pentru SIE: „Nu a existat o minimă comunicare cu partidul. Iohannis a făcut o mutare împotriva noastră”

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 14 iunie 2018, 15:23 Actualitate | Politic


Gabriel Vlase si Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Social-democrații nu se așteptau la numirea lui Gabriel Vlase la șefia SIE. Surse din interiorul PSD au declarat pentru Hotnews.ro că numirea lui Gabriel Vlase nu este pe placul lui Liviu Dragnea, iar liderul PSD ar fi fost luat pe nepregătite de decizia lui Klaus Iohannis. De altfel, liderii PSD evită să facă declarații oficiale până când șeful PSD nu transmite o poziție clară în acest sens.

"Nu știam de asta. Iohannis a făcut o mutare împotriva noastră. L-a nominalizat pe Vlase fără să există o minimă comunicare cu partidul în acest sens. Vlase doar s-a repliat pe lângă Dragnea, el este mai apropiat de Ciolacu și Tudose", au explicat sursele Hotnews.ro.

CITEȘTE ȘI: Ludovic Orban, despre propunerea lui Gabriel Vlase la șefia SRI: Sub nicio formă nu a fost vorba de o negociere între președinte și cei de la coaliție

Deputatul PSD de Bacău Gabriel Vlase (47 ani) a fost propus joi de președintele Klaus Iohannis în funcția de director al Serviciului de Informații Externe, vacantă din septembrie 2016, de la demisia lui Mihai Răzvan Ungureanu. Vlase, aflat la al patrulea mandat de deputat, este vicepreședinte al PSD și se remarcă prin ceva anume în rândul liderilor PSD: o pasiune pentru servicii secrete și siguranță națională.

A fost în trecut președintele comisiei de Control SIE și a urmat cursuri la Agenția Națională de Informații a SRI. Vlase a trecut ani de zile drept unul dintre apropiații lui Viorel Hrebenciuc. De altfel, numele lui a apărut în dosarul retrocedarilor, în care Hrebenciuc a fost condamnat de ÎCCJ la 2 ani de închisoare cu executare. Vlase a negat ca ar avea vreo legatura cu acest dosar.


















7548 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Asta i Culmea ! (Joi, 14 iunie 2018, 16:16)

    un domn [utilizator]

    sa intrebe Profesorul de Fizica pe Repetentul de Politehnica !
    • +8 (8 voturi)    
      Oile proaste (Joi, 14 iunie 2018, 18:42)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu stiu sa gandeasca, iar pentru a vorbi trebuie sa primeasca semnal de la ciobanul teleormanean plin de venin...
  • +27 (27 voturi)    
    no shit, sherlock... (Joi, 14 iunie 2018, 16:16)

    qwerasdf [utilizator]

    aruncati cu rahat in Iohannis de ani de zile si voi vreti sa faca mutari altfel decat impotriva voastra?

    nu-i convine mutarea dictatorului de la teleorman?
  • +22 (24 voturi)    
    Deci numeste un PSD-ist si nu e bine??!! (Joi, 14 iunie 2018, 16:17)

    trem [utilizator]

    Nu mai punem ca acest Vlase este si Vicepresedinte. Pai atunci ce trebuia sa faca, pe cine sa puna? Ah...poate trebuie sa ii pupe ghiulul lui Livache si sa il intrebe 'Luminatia ta jupane pe cine imi dai voie sa pun la SIE?'
  • +19 (19 voturi)    
    Nu a luat "jupan carie" tainul si s-a suparat? (Joi, 14 iunie 2018, 16:26)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Trebuia "validat" de sef .
  • +19 (19 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 14 iunie 2018, 16:37)

    ABCDetc [utilizator]

    si daca ploua trebuie sa fie doar cu acceptu' pesedeului, nu ...???
  • +19 (19 voturi)    
    ce ghinion! (Joi, 14 iunie 2018, 16:38)

    nahir [utilizator]

    Numirea uni pesedist care nu e pe placul lui dragnea si-l pune in incurcatura pe farul din Gratia, iar pupinii nu stiu cum sa latre, pt. ca nu le-a dat seful ordin. Penibili oameni.
  • +25 (25 voturi)    
    Hahahahaa (Joi, 14 iunie 2018, 16:54)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Stati, ca nu ma pot opri din ris. Acum pesedeii spun ca daca Iohannis numeste intr-o functie unul de-al lor, este de fapt impotriva lor?
    Doamne, ajuta-ne sa intelegem si sa supravietuim logicii vremurilor pe care le traim!
    • +8 (8 voturi)    
      e de inteles (Joi, 14 iunie 2018, 18:23)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

      Nu e blond, nu poarta fusta si nu e din haremul lui Dragnea!
  • +5 (5 voturi)    
    nana presedintelui (Joi, 14 iunie 2018, 17:19)

    Coco Whistle [utilizator]

    mai frate asta prinde la tara undeva. e clar ca voi aveti o dragoste cu nabadai, din pacate...poporul e tirit in ceva urit, ceva antiroman. sper sa va primiti ceea ce meritati intr-o zi.
  • +6 (6 voturi)    
    Liviu Dragnea peste tot (Joi, 14 iunie 2018, 17:55)

    MyGame [utilizator]

    Vlase nu e din Videle? Pai ce faci bai fratioare?

    Nu e bine!

    Noi boporul il vrem pe Liviu prresdinte, prim sinistru, sef la SRI, la SIE, presedinte de CAP....
    • 0 (0 voturi)    
      Si Nepoata Lemn (Vineri, 15 iunie 2018, 7:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      Sau Sceptru al Domnitorului ( sau coada de topor?)
  • +8 (8 voturi)    
    Dragnea tocmai a primit tema (Joi, 14 iunie 2018, 18:04)

    tarabost [utilizator]

    trebuie sa-l castige pe cel numit. De obicei el da teme, si nu e obisnuit sa si primeasca.
  • +3 (3 voturi)    
    Cat de usor se schimba lumea! (Joi, 14 iunie 2018, 18:58)

    Lawrenciu [utilizator]

    Cat de usor isi schimba oamenii parerile, in functie de ceea ce vad sau aud.
    Asta arata "instabilitatea" societatii in care traim, unde oamenii nu mai au incredere in nimic si in nimeni, nici macar intre ei, schimbandu-si totodata opinia dupa "bunul plac".
    Daca in celelalte articole, referitoare la propunerea presedintelui de numire a lui Gabriel Vlase in functia de sef al SIE, comentariile indreptate impotriva lui Iohannis "curgeau la vale", acum mai toti se bucura de miscarea inteligenta a singurului politician, ce reprezinta cu adevarat opozitia.
  • +1 (1 vot)    
    ha... (Joi, 14 iunie 2018, 19:52)

    maryus999 [utilizator]

    asa trebuia sa faca si cu premierul ... sa le zica ca viorica e o gluma proasta si ca el il numeste pe ... PEE... PEEE ... pe BADALAU premier ... era la momentul acela vicepresedinte in partid numarul 2 ... si il dinamita pe dragnea ... partidul era greu sa se opuna ca le numeste pe nr 2 premier ... si ar fi sarit si badalau in sus ca ce el nu.i bun ? dar el ce are ? era cea mai tare miscare asta ... chiar ma mir ca na facut.o la momentul acela ...
  • 0 (0 voturi)