Tăriceanu nu exclude o OUG pentru Codurile Penale. „Avem instrumente legale la îndemână pe care, în situații extreme, le putem folosi”

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2018, 13:46 Actualitate | Politic


Tariceanu
Foto: Facebook
​​Liderul ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, nu exclude nici el adoptarea modificărilor la Codurile Penale prin ordonanță de urgență, scenariu avansat de șeful PSD, Liviu Dragnea, pe motiv că opoziția împiedică intrarea lor în vigoare prin atacarea repetată la Curtea Constituțională. 

„Dacă o să observăm că e o opoziție manifestă în această direcție sigur că există și această soluție care a fost utilizată și de guvernul anterior, condus de Cioloș. Chiar dacă unora nu le convine, avem instrumente legale la îndemână pe care în situații extreme le putem folosi”, a declarat Tăriceanu. 

Până atunci însă, șeful ALDE este pregătit de sesiune extraordinară la Parlament. „Este foarte posibil să luăm decizia ca în primele 10 zile ale lunii iulie să convocăm sesiune extraordinară”, a spus el. 

PSD ia în calcul adoptarea modificărilor la Codurile Penale prin ordonanță de urgență. Anunțul a fost făcut, duminică seară, de Liviu Dragnea care a justificat planul social-democraților prin faptul că opoziția întârzie adoptarea „într-o veselie”. 

„O să ne gândim. E de luat în seamă, pentru că chiar astăzi mă gândeam, tot ce am aprobat în Parlament, tot ce am aprobat important, vorbim de legile care susţin şi fac parte din programul de guvernare, legile care sunt pe zona de justiţie şi alte legi care sunt dorite şi pe care le adoptăm, domnule, le-au întârziat, într-o veselie. Ba atacă Iohannis sau atacă PNL, USR. Vine de la Curte, iar atacă, respinge Curtea, ajunge la Iohannis, atacă iar, cu toate că ştie că nu mai poate, dar atacă să treacă timpul şi după aia probabil că o să le întoarcă la Parlament, să zică: domnule, articolul ăsta îl vreau aşa şi nu invers", a declarat Liviu Dragnea la Antena 3, întrebat de ce PSD nu ia în calcul să acţioneze pe acelaşi tipar în privinţa schimbărilor referitoare codurile din justiţie folosit de Monica Macovei pe vremea când era ministru al Justiţiei.



















2075 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Tupeu incredibil (Luni, 11 iunie 2018, 13:59)

    Jan2016 [utilizator]

    Acest individ, cu un caracter infect are un tupeu incredibil.
    Cum isi poate permite sa afirme, fara nici o jena, ca , daca exista o opozite, au instrumente la indemana pentru a modifica legile cum vrea al si sleahta lui de penali.
    Au prins curaj, nu mai au nici un fel de frica si de rusine.
    Bai, infractorule, normal e sa nu fie coruptie si indivizi de 2 lei in conducerea tarii, asa cum esti tu - pardon, tu nu faci nici un leu.
    Astept cu maxim interes momentul in care va trebui sa dai socoteala. Sa te vedem atunci, "Monsieur".
  • +16 (18 voturi)    
    se strange latu! (Luni, 11 iunie 2018, 14:02)

    MirceaIo [utilizator]

    Pai ne-a Dragnea nu mai are timp! Trebuie sa scape chiar daca odata cu el toti violatorii vor fii liberi. S-ar putea insa ca d-na Viorica sa fie arestata pt inalta tradare. Viorica nici nu stii in ce ai intrat!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Inteleg ca domnul Taricenu se grabeste? (Luni, 11 iunie 2018, 14:06)

    remicristian [utilizator]

    Vad ca de un an si jumatate justitia sta in calea fericirii PSD ALDE UDMR. Fericirea pentru ei este sa furi fara sa dai socoteala si daca trebuie sa dai socoteala sa ramiicu banii firati si sa nu ajungi la puscarie ci doar sa stai acasa in weekend. Singurii infractori pasibili de puscariei sa fie jurnalistii sau procurorii care vor indrazni sa zica ceva despre corupti. Se va putea vorbi despre coruptie numai cu voie de la partid si numai in general ca ne vremea lui Adrian Nastase cin aveam coruptie insa nu si corupti iar jurnalistii tiriti in instante sau fugariti pe strada.
    Iesiti la vot cit mai multi si asa vom scapa de ei!
  • +4 (6 voturi)    
    Penalii (Luni, 11 iunie 2018, 14:08)

    Frank777 [utilizator]

    au facut miting pentru penali si au dat impresia ca afecerile penale sunt o preocupare a intregului popor pesedist insinuand ca toti acesti oameni necajiti ar avea probleme cu legea sau ar fi implicati in afaceri necurate care le-ar putea aduce raspunderea penala.
    Astfel conturandu-se o comunitate de interese cu penalii Dragnev si Valcov sau Taliceanu si-au zis ei sa faca un miting al penalilor impotriva procurorilor ca sa-i intimideze si sa-i lase la furat.
    Acum ameninta cu OUG.Ordonanta de urgenta. Unsde este urgenta? La condamnarea lui Dragnea .Seful Senatului zice ce trebuie sa faca Guvernul. I-a zis Dragnea: zi tu Talicene ca eu am baut cam mult si sunt ragusit.Cheam-o pe Vasilica sa-mi aduca o ciorba de burta sa ma dreg.
  • +3 (5 voturi)    
    Duuude, abia asteptam! (Luni, 11 iunie 2018, 14:18)

    skanda7 [utilizator]

    Lui Tariceanu i s-a facut dor de protestele de 500K oameni. Cand Dumnezeu vrea sa te piarda prima data iti ia mintile. Prostiile pe care le debiteaza curent Tariceanu arata ca sta tot mai prost pe partea asta deci sfarsitul e aproape.
  • +5 (7 voturi)    
    In situatii extreme (Luni, 11 iunie 2018, 14:27)

    Altiro [utilizator]

    exista trei posibilitati: Costa Rica, Serbia si Madagascar..
  • 0 (4 voturi)    
    bleah (Luni, 11 iunie 2018, 14:36)

    nikita11 [utilizator]

    iar cu oug?
  • +5 (5 voturi)    
    Pai Taricene (Luni, 11 iunie 2018, 14:46)

    subcultura [utilizator]

    nu e deloc legal sa dai OUG doar pentru ca anumite institutii isi exercita dreptul constitutional de a ataca la CCR sau de a retrimite la dezbateri.

    Ca sa nu mai vorbim de lipsa oricarei urgente reale (a voastra personal da, e clar).
  • +6 (8 voturi)    
    se simt incurajati infractorii! (Luni, 11 iunie 2018, 15:31)

    trem [utilizator]

    din moment ce nu mai iese nimeni in strada sa protesteze, iar PSD-ul aduna 150.000 de bizoni. Vor face tot ce vor....iar poporul va accepta mancand linistita ceafa de porc, mergand in week-end la mare pe una din cele 2 autostrazi, slugarind in continuare niste politicieni penali, ingusti si fraudulosi.Natie de slugi - asta suntem!
    • +3 (3 voturi)    
      Din pacate trebuie sa iti dau dreptate (Luni, 11 iunie 2018, 16:01)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui trem

      :-(
  • -3 (5 voturi)    
    E deranj mare cand auziti de OUG, bine ca n-a (Luni, 11 iunie 2018, 16:18)

    xrogo [utilizator]

    fost can actualele coduri au fost adoptate prin OUG!
    Cum era treaba cu elefantul din guvern anul trecut, ce ziceti acum de ditamai mamutul de la presedentie, mamut rezultat din hotararea CCR?
  • 0 (2 voturi)    
    instrumente legale... (Luni, 11 iunie 2018, 17:46)

    sareta [utilizator]

    Biletele roz,portocalii ,orice culoare, sunt instrumente legale ?