PSD pregătește o OUG pentru modificarea Codurilor Penale. Explicațiile lui Dragnea

de Redacția     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2018, 1:06 Actualitate | Politic


Florin Iordache si Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
​​PSD ia în calcul adoptarea modificărilor la Codurile Penale prin ordonanță de urgență. Anunțul a fost făcut de Liviu Dragnea care a justificat planul social-democraților prin faptul că opoziția întârzie adoptarea „într-o veselie”. 

„O să ne gândim. E de luat în seamă, pentru că chiar astăzi mă gândeam, tot ce am aprobat în Parlament, tot ce am aprobat important, vorbim de legile care susţin şi fac parte din programul de guvernare, legile care sunt pe zona de justiţie şi alte legi care sunt dorite şi pe care le adoptăm, domnule, le-au întârziat, într-o veselie. Ba atacă Iohannis sau atacă PNL, USR. Vine de la Curte, iar atacă, respinge Curtea, ajunge la Iohannis, atacă iar, cu toate că ştie că nu mai poate, dar atacă să treacă timpul şi după aia probabil că o să le întoarcă la Parlament, să zică: domnule, articolul ăsta îl vreau aşa şi nu invers", a declarat Liviu Dragnea la Antena 3, întrebat de ce PSD nu ia în calcul să acţioneze pe acelaşi tipar în privinţa schimbărilor referitoare codurile din justiţie folosit de Monica Macovei pe vremea când era ministru al Justiţiei.  

Liderul  PSD a adăugat că urmare a acestor atacuri la CCR coaliţia majoritară a decis să adopte Legea achiziţiilor publice şi Legea privind parteneriatul public-privat prin ordonanţe de urgenţă.  

"Asta e motivul pentru care două legi fundamentale, Legea achiziţiilor publice, care transformă anii în luni - da? - anii în care stăteam ca proştii toţi şi ne uitam că nu putem să facem nici o investiţie şi Legea privind parteneriatul public-privat, le-am adoptat prin ordonanţe de urgenţă, guvernul. Am aprobat prin lege Fondul Suveran de Dezvoltare şi Investiţii. A şi anunţat PNL-ul şi USR-ul, acum se înghesuie, atacă la Curtea Constituţională. N-au nici un motiv, doar să-l întârzie, şi ceea ce spuneţi dumneavoastră are foarte mare sens şi o să vorbim săptămâna asta, o să vorbesc şi cu domnul Tăriceanu şi cu doamna prim-ministru şi cu domnul Toader şi să vedem, să facem o discuţie aşezată, pentru că e clar, pe codurile penale vor ataca, va fi vacanţa parlamentară. Noi o să facem sesiune extraordinară, dar o să facem, iar atacă, şi o să ne gândim serios, un calendar posibil pe masă", a declarat Dragnea.

















4683 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    dragii mei...la arme (Luni, 11 iunie 2018, 1:13)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu se poate scapa de sobolanii rosii pe cale pasnica. ei provoaca, fac victime...da de ce sa nu plinga mama lor?
  • +18 (22 voturi)    
    OUG 13 , exact inainte de vacante ! (Luni, 11 iunie 2018, 1:20)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Bai Sobolane ,nu o sa tina ,ai sa vezi ....
    • +4 (4 voturi)    
      Sa dea D-zeu .... (Luni, 11 iunie 2018, 8:54)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      ........... sa ai tu dreptate !!! Da ma indoiesc.......eu cred ca pe astia.....numai armata ii mai poate opri !!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Asa am anticipat (Luni, 11 iunie 2018, 6:45)

    kthor7 [utilizator]

    Din 2016 de cand a luat puterea gratie analfabetilor si asistatilor social din romania plus bosorogi secretari de pcr care regreta regimul ceausist, dragnea a instaurat dictatura. Ameninta si intimideaza procurorii, cetatenii, subminand toate tratatele semnate cu ue, incalcand drepturile romanilor la libera opinie. Vor regreta toti, zice dragnea. Pesedistii membri de partid amenintati sau platiti vin masiv sa demonstreze impotriva unei iluzii propagandiste create de dragnea si tariceanu. Pacat ca nu suntem america, in vremea lui kenedy.
  • +3 (3 voturi)    
    OUG 13? (Luni, 11 iunie 2018, 8:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu-i asa?
  • +6 (6 voturi)    
    OUG 13 reloaded (Luni, 11 iunie 2018, 8:39)

    Ion-i_pozitivi [utilizator]

    In primul rand trebuie sa remarc ca hamsterul incepe se tremure, vede "sobolani" peste tot. In al doilea se pare ca chiar vrea sa ii reamintim cum arata un protest adevarat, ma gandesc ca ii putem face pe plac.
  • +6 (6 voturi)    
    este foarte clar... (Luni, 11 iunie 2018, 8:55)

    liviu_ [utilizator]

    li se rupe de vizita comisiei de la Venetia, de GRECO, de UE, de SUA etc...

    nu ii intereseaza DECAT sa distruga ce a mai rama de distrus din tara asta!
  • -5 (7 voturi)    
    Foarte bine, Mocovei asa a procedat, (Luni, 11 iunie 2018, 8:59)

    xrogo [utilizator]

    la randul sau Pruna tot cu o ordonanta de urgenta a modificat in 2016 Codul de procedura penala, daca opozitia si presedintele tot ataca la CCR orice modificari, atacuri de multe ori facute doar pentru a intarzia promulgarea legilor se pare ca este singura solutie pentru a le pune in aplicare!
  • +7 (7 voturi)    
    Explicatiile lui Dragnea (Luni, 11 iunie 2018, 9:14)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Deci ideea este asa. Latul se strange in jurul gatului meu si al interpusilor, baronii nu mai au rabdare, iar DNA aduna dovezi si se apropie de mine, familie si famiGLie. Vine sa investigheze si UE, toti ne scot ochii GRECO, SUA , CE, pai da este inadmisibil. Chiar asa am ajuns de rasul lumii sa nu pot sa fur in tara mea?
    O sa pregatesc iar niste mineriade sa invat minte lumea. Vad ca amenintarile directe nu au mers si nici esecul de sambata nu a impresionat. Dar le arat eu! Nu degeaba mi se zice Daddy Pablito".
  • +6 (6 voturi)    
    Iata si adevaratul scop al mitingului plagiat (Luni, 11 iunie 2018, 9:30)

    subcultura [utilizator]

    Au plagiat toate momentele distinctive ale protestelor socitatii civile, inclusiv apelativul "sobolani", pentru a le goli de continut si a-si pregati terenul in caz ca se lasa iar cu sute de mii de oameni in strada cand se da ordonanta (unicul scop pentru care tanti aia a fost pusa sa faca pe prim ministrul).
  • +6 (6 voturi)    
    ...obiectivul fundamental al PSD... (Luni, 11 iunie 2018, 9:43)

    baligosul [utilizator]

    Tot ce se întîmplă prin Parlamentul din România de cam doi ani încoace, are un singur țel, pregătirea și adoptarea unor prevederi legale care să-i albească lui Dragnea cazierul, astfel încît acesta să poată să aibă servici ori la Palatul Victoria, ori la Cotroceni, electorat care să îl voteze este cîtă frunză, cîtă iarbă, și asta s-a văzut.
  • +5 (5 voturi)    
    daca-si inchipuie (Luni, 11 iunie 2018, 10:13)

    lp [utilizator]

    ca oamenii care ieseau anul trecut in piata au disparut, se inseala amarnic. e drept ca nu mai ies in piata in fiecare saptamana, dar asta e din cauza ca aceiasi oameni muncesc (si tot ei sunt cei care ies la vot), aceiasi oameni tin tara asta pe linia de plutire, ei fac totul. Dar cand va veni momentul sa apere justitia, vor fi din nou in piata. Si sa nu-si faca iluzii tovarasul dragnea, oamenii astia stiu exact ce face el si clica lui, si sunt pregatiti de lupta, nu "pana la capat" (cum spune tov. dragnea - care capat ??!), ci pana la victorie
  • +2 (2 voturi)    
    pai noi nu mai vrem inca o ordonanta 13 (Luni, 11 iunie 2018, 12:11)

    MirceaIo [utilizator]

    Livui tu chiar nu intelegi ca nu vei scapa???? Tu la fel ca si Ceausescu vei avea aceiasi soarta. Cu cat te opui mai mult cu atat iti agravezi situaria. Cedeaza mai baiatule si va fi bine. Ai adus toti boschetarii in Bucuresti sa te sustina!! Nu iti este rusine???? Te folosesti de oameni cu probleme!! Rusine!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Monitorul oficial (Luni, 11 iunie 2018, 13:41)

    Jude [utilizator]

    Asta este si motivul pentru care MO a fost mutat la Camera Deputatilor.
    Toanta aia de Dancila impreuna cu Tudorel Toader s iOlguta Vasilescu vor semna OUG care va distruge Justitia si vor fugi repede la Dragnea cu documentul ca sa-l publice rapid in MO.
    Oare nici o institurie a statului nu se paote atinge de ei ? Nu mai exista siguranta nationala atunci cand niste condamnati penali, urmariti penal fac legi ca sa scape ei ????
    Romanie te compatimesc !
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuia sa o faca (Luni, 11 iunie 2018, 20:35)

    A310 [utilizator]

    din primul moment .
    Procurorii sa nu mai aiba statut de magistrati , toti sa raspunda pentru faptele lor , dar in mod real .
    Sa se infiinteze Curtile cu Juri .