Dragnea: Nu am discutat despre suspendarea președintelui, dar nu vom fi de acord ca cineva să se plaseze deasupra Constituției. Am văzut multe ”prostii", inclusiv ideea unui referendum

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 4 iunie 2018, 13:02 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Facebook
Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat luni că nu s-a discutat despre suspendarea președintelui Klaus Iohannis în ședința conducerii PSD, dar social-democrații nu vor fi de acord ca ”cineva să se plaseze deasupra Constituției și a legii”. El a insistat că așteaptă ca decizia Curții Constituționale privind revocarea șefei DNA să fie publicată în Monitorul Oficial și partidul va decide ce este de făcut în funcție de cum va acționa șeful statului atunci.

”Noi nu avem o decizie, avem un comunicat al CCR. În momentul în care vor fi publicate în MO decizia și motivarea, atunci o să așteptăm să vedem ce face președintele și vom acționa în consecință. Cu toată seriozitatea vă spun că nu vom fi de acord ca cineva să se plaseze deasupra Constituției și a legii”, a spus Dragnea, la finalul ședinei conducerii PSD.

Dragnea a adăugat că a văzut multe ”prostii” despre ce ar trebui să facă președintele Iohannis, referindu-se la liderul PNL, Ludovic Orban, și la fostul premier Dacian Cioloș.

Liderul PSD a calificat drept ”năstrușnică” ideea lui Cioloș de organizare a unui referendum privind decizia CCR, idee care a fost însă susținută și de fostul președinte Traian Băsescu. ”Ce mi se pare mie foarte grav e că poți să tragi concluzia că acești oameni au o atitudine ca și cum ar susține ideea de dictatură în România. Când susții că deciziile CCR nu trebuie să fie respectate înseamnă că democrația te deranjează. Am văzut multe prostii zilele acestea”, a miai declarat el.

Dragnea a insistat că a văzut declarațiile liderilor PSD din teritoriu referitoare la suspendarea președintelui, dar, până nu apare în Monitorul oficial decizia CCR, nu va fi luată în discuție niciun fel de strategie.

El a mai spus că referendumul nu poate fi organizat pentru a se deființa o decizie a CCR, iar când se pune această problemă înseamnă că se pune în discuție democrația.























1823 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Cine spune? (Luni, 4 iunie 2018, 13:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un hot, si un ticălos, șef al grupării de crimă organizata numită P$D=FSN=PCR
  • +6 (8 voturi)    
    ioi - a iesit porumbelul... (Luni, 4 iunie 2018, 13:10)

    ..13 [utilizator]

    dar cu ramane coane Dragnea cu stipulare din comunicatul de presa via CCR-ului prin care Ministrul Justitiei are un drept special constitutional???

    Ma doare rau de tot cand vaz ca nu se separa puterile in stat, ca nu exista check&balance si numai unul stabileste ceva pentru toti ca #asavreamuschiul...

    Poate Dragnea se da cu opozitia sau mai grav cu #rezist si cu #insist????
  • +10 (12 voturi)    
    "Partidul va decide"? (Luni, 4 iunie 2018, 13:13)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Exact ca în comunism.
  • +11 (13 voturi)    
    da?! (Luni, 4 iunie 2018, 13:14)

    liviu_ [utilizator]

    1 - "nu vom fi de acord ca cineva să se plaseze deaspura Constituției". ccr NU e constituta ca nu suntem in judge dredd, da?!

    2 - PERFECT! pai atunci sa incepem cu parlamentul cu 300 de parlamentari! sau acolo este permisa nu incalcarea , amanarea constitutiei... asta poate face si Iohannis... amana demiterea pana cand ii expira mandatul... pana la urma voi ne-ati invatat astfel de tactici!
  • +12 (14 voturi)    
    PS: (Luni, 4 iunie 2018, 13:15)

    liviu_ [utilizator]

    cand era demiterea lui Base.... nu stiati cum sa incalcati constitutia... doar frica de straini v-a oprit... asa ca nu mai latrati aiurea!

    also... un condamnat definitiv pt furt la vot, vorbeste de respectarea legii.... sa mori tu?!
  • +6 (10 voturi)    
    Adevar ai grait (Luni, 4 iunie 2018, 13:16)

    2016 [utilizator]

    sultanul teleormanean! Voi, pese(iu)deii, nu sunteti "deasupra" Constitututiei, voi o siluiti si o atacati frontal! Nu va mai ascundeti de nimeni, sunteti despuiati de caracter, asa ca vi se rupe, mergeti pana la capat, anume distrugeti tot ce va sta-n cale si dupa voi potopul! Insa vi se va-nfunda, nu au existat in istorie fapte ca ale voastre ramase nepedepsite! Chiar daca pedeapsa va veni la alegerile din 2020, tot nu-i tarziu! "Douazeci douazeci" va fi anul cand veti disparea ca partid, in frunte cu sultanul si cu haremul lui!
    • +3 (5 voturi)    
      Amin! (Luni, 4 iunie 2018, 13:46)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      Iar 20-30 anul când vor începe sa iese din pușcării. In acest asa-zis partid nu pot fi oameni onesti, doar câțiva carieristi, iar restul hoti si complici la distrugerea tarii care merita sa infunde puscaria pentru nelgiuirea lor,
  • -4 (6 voturi)    
    hai ca sunt curios (Luni, 4 iunie 2018, 13:35)

    jugastru [utilizator]

    o avea tarie de data asta, sau majority rules?
  • +5 (7 voturi)    
    Niculaky Dragnev si cu Dragneva in Elvetia (Luni, 4 iunie 2018, 13:37)

    Frank777 [utilizator]

    s-a intalnit cu agenti straini care i-au dat garantii. De aici tupeul marit cu care a revenit in Romania. Gata sa o dea pe credite nerambursabile. Vointa poporului roman exprimata prin referendum este o prostie zice micul stalin bulgar. Bulgar fiind are alte interese fata de romani .Interesele lui sunt apropiate de interesele maghiarilor. Si daca zice Curtea Constitutionala ca Ardealul este al maghiarilor atunci asa este.
  • +7 (7 voturi)    
    pai daca respectai legea nu erai bogat (Luni, 4 iunie 2018, 13:41)

    MirceaIo [utilizator]

    Voi vorbiti de respectarea legii???? Cum v-ati imbogatit??
  • +6 (6 voturi)    
    Infractorul se crede in drept sa califice (Luni, 4 iunie 2018, 13:59)

    Bogdan_100 [utilizator]

    si sa dea sfaturi. Nerusinarea e maxima. O CC care incalca insasi Constitutia si normele EU pentru a face pe placul unui infractor (hot de bani Europeni) ce mai crede ca poate scapa de inchisoare.. Cat despre prosti si prostii probabil se uita in oglinda
  • +5 (11 voturi)    
    Un referendum national este peste o decizie CCR (Luni, 4 iunie 2018, 14:07)

    Cocut [utilizator]

    Am mai spus-o acum 1saptamana.

    Asa ca "Hai Iohannis!" cu un Referendum de senzatie in anul Centenarului.

    Se mai pot adauga intrebari in cuprinsul referendumului:
    - sa avem Parlament fara penali?
    - vot uninominal?
    - Parlament cu 300?
    - fara pensii special?

    etc.
  • +2 (2 voturi)    
    CCR insusi are o slaba (Luni, 4 iunie 2018, 19:06)

    Rahan5 [utilizator]

    legatura cu Democratia.
    CCR - ul se alege cam asa:
    1) niste hoti numiti ,,politicieni" promit poporului ,,marea cu sarea" si apoi acesti hoti sunt alesi parlamentari.
    2) odata ajunsi in Parlament acesti hoti parlamentari aleg niste Judecatori pentru CCR care sa-i ajute pe hotii parlamentari sa faca ,,Contitutional" furtul lor.
    Deci, ce treaba are asta cu Democratia ?
    Ar trebuii ca sa fie alesi prin Alegeri Libere toti Judecatorii CCR.
  • +1 (1 vot)    
    Serios? (Luni, 4 iunie 2018, 22:50)

    fat.cat [utilizator]

    Dar onorabilul Petre Lazaroiu si mandatul sau expirat unde ar fi plasati, dupa umila dvs parere, maestre Dragnea, ca va vad expert in materie de pozitionare constitutionala?