Trei proiecte ale lui Cătălin Rădulescu, adoptate tacit: Senatul numește procurorii șefi în locul Președintelui /  Apelurile la Înalta Curte să fie declarate doar în favoarea inculpaților

de Iulia Roșca     HotNews.ro
Luni, 14 mai 2018, 15:43 Actualitate | Politic


Catalin Radulescu, deputat PSD
Foto: Agerpres
Trei proiecte legislative inițiate de Cătălin Rădulescu, deputat PSD condamnat definitiv în decembrie 2016 la un an și șase luni de închisoare cu suspendare, au fost adoptate tacit de Camera Deputaților. Potrivit uneia dintre prevederi, președintele României este eliminat din procedura de numire a procurorilor de rang înalt, fiind înlocuit de Senatul României. Un alt proiect, semnat de 38 de parlamentari PSD, prevede că apelul la Înalta Curte de Casație și Justiție soluționat de completul de 5 judecători, nu va putea fi declarat decât în favoarea inculpaților.

Cel de-al treilea proiect prevede că "inspectorii din cadrul Inspecției Judiciare sunt numiți în funcție de către inspectorul-șef, în urmă unui concurs, pentru un mandat de 9 ani, dintre judecătorii și procurorii care au o vechime de cel puțîn 12 ani în magistratură, care au cel puțîn grad de curte de apel sau parchet de pe lângă curte de apel și au avut calificativul <<foarte bine>> la ultimele trei evaluări."

Procedural, trebuie că adoptarea tacită să fie citită în plen pentru că proiectele să poată merge la camera decizională, în acest caz Senatul. Ele se află pe ordinea de zi de la Camera Deputaților de săptămâna asta.

Ce prevede proiectul de modificare a Legii 303/2004 privin numirea procurorilor de rang înalt:

"Președintele, vicepreședintele și președinții de secții ai Înaltei Curți de Casație și Justiție sunt numiți de către Senatul României, la propunerea ministrului justiției, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii, dintre judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție care au funcționat la această instanța cel puțîn 5 ani, desemenati de Adunarea Generală a Judecătorilor de la Înalta Curte de Casație și Justiție.

Revocarea din funcție a președintelui, a vicepreședintelui sau a președinților de secții ai Înaltei Curți de Casație și Justiție se face de către Senatul României la propunerea ministrului justiției, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii.

Procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte, prim-adjunctul și adjunctul acestuia, procurorul general al Parchetului Naționa Anticorupție (sic), adjuncții acestuia, procurorii șefi de secție ai acestor parchete, precum și procurorul șef al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism și adjuncții acestora sunt numiți de Senatul României, la propunerea ministrului justiției, cu avizul CSM, dintre procurorii care au o vechime minimă de 16 ani în funcția de judecător sau procuror  pentru procurorii generali și procurorii șefi și o vechime de 14 ani în funcția de judecător sau procuror pentru adjuncții acestora și procurorii șefi de secție, pe o perioada de 4 ani, fără posibilitatea reînvestirii.

Revocarea (…) se face de către Senatul României, la propunerea ministrului justiției, cu avizul CSM."

Rădulescu a încercat să își impună aceste amendamente și la comisia specială pentru legile justiției, dar acestea nu au fost luate în seamă.


Citeste mai multe despre   


















3646 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Ar fi mult mai simplu (Luni, 14 mai 2018, 15:49)

    Bogdan_100 [utilizator]

    decat sa va chinuiti cu atatea minciuni si subtrefugii sa dati o lege in care membrii psd (si asimilati adica alde, udmr...) sa nu poata fi 'deranjati" de justitie doar cu acordul presedintelui partidului (pe viata dragnea). Deranjati de la hotiile zilnice si "opera" de mare intindere de distrugere a Romaniei.
  • +7 (7 voturi)    
    mafia (Luni, 14 mai 2018, 16:01)

    optiunea-2 [utilizator]

    mafia face legile in romania; politicienii sunt mafioti; parlmanetul este plin de mafioti; si inculpati-mafioti; cum e posibil ca un inculpat definitiv sa dea legi? cum e posibil chiar sa aibe acces pe holurile parlamentului sau guvernului? nu asta inseamna mafie? prevad un sfirsit sumbru, gen ceasca, al acestei mafii politice. o revolutie se coace, e pe drum. sigur!
  • +8 (8 voturi)    
    un infractor (Luni, 14 mai 2018, 16:09)

    loveparade [utilizator]

    slinos, incoerent si analfabet decide cum se numesc procurorii intr-o tara
  • +7 (7 voturi)    
    Mostra de democratie din partea lui Radulescu : (Luni, 14 mai 2018, 16:21)

    Susufler0 [utilizator]

    "Apelurile la ICCJ nu pot fi declarate decat in favoarea inculpatilor" !

    PS. Partile vatamate ? Da-le-n gatu masii !
  • +9 (9 voturi)    
    a (Luni, 14 mai 2018, 16:23)

    adrian67 [utilizator]

    Cei mai periculosi oameni, sunt prostii cu idei si cu pretentii. Acest Radulescu este unul dintre ei.
    In ce tara un condamnat penal are voie sa faca legi?
  • +5 (5 voturi)    
    Sau, despre cum guvernul PSD... (Luni, 14 mai 2018, 16:43)

    Olyx [utilizator]

    PRIVATIZEAZA Justitia din Romania !....
  • +6 (6 voturi)    
    Super-tare (Luni, 14 mai 2018, 16:52)

    nscandal [utilizator]

    mitraliera asta, dintre infractori, pentru infractori....
    Daca miine ar fi alegeri, cit ar lua psd-alde? 40% sau 45% ? Mister....Deh, bani la tot poporu' bugetar a dat? A dat (psd-ul, nu fraierii de contribuabili de la privat). Ne apara de soros, de americani si de oculta mondiala? Ne apara. Ne ia pilonul II ca sa-l dea la votantii lor? Ni-l ia. Ne-a scapat de "Basescu e de vina" ? Ne-a scapat, caci nejucatorul de la Cotroceni tot din usl vine si urmareste cu atentie... Apropo, ce-o mai fi facind Cacarau? Dom-le ce bine combatea....si ce unitate de monolit era intre psd si pnl....ce vremuri de unire-n cuget si-n simtiri...pacat ca s-a destramat mariajul...dar stati linistiti, destramarea e doar de fatada; cind e vorba de vot in parlament si in consiliile judetene, unitatea functioneaza ca unsa....Dar tot nu e liniste, fir-ar sa fie de ghinion; am scapat de conflictualul Basescu, au venit nejucatorul iohannis si neconflictuala vasilica si liniste tot nu e...dar incepem sa ne revenim incet-incet....miruitul sova si mincinosul-mincinosilor stau chezasie - se pregatesc daddy, mazare si tariceanu....vom fi tot ce-am fost si mai mult decit atit. Halal bobor!
  • 0 (4 voturi)    
    nu-i bai (Luni, 14 mai 2018, 17:36)

    revo [utilizator]

    Lasa, ca "va urmari cu atentie". E suficient. Ba chiar prea mult pentru lenea intruchipata, Iohannis.
    • 0 (0 voturi)    
      bai (Marţi, 15 mai 2018, 12:17)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Ba e bai pentru tine ca n-ai minte...
  • +9 (9 voturi)    
    Judecătorii legaţi la mâini de PSD (Luni, 14 mai 2018, 17:42)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    ce rost mai au? E incredibil ce poate să treacă de Parlament! Dacă se întâmpla aşa în Franţa, făceau protest de 2.5 milioane de oameni la Paris.

    Dar la noi se acceptă, fiindcă românii sunt proşti şi neinteresaţi. Politica a ajuns subiect tabu.
    • +4 (6 voturi)    
      putin (Luni, 14 mai 2018, 19:40)

      optiunea-2 [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      2.5 milioane cu toti politicienii trecuti prin furci, si 2000 de automobile incendiate si geamuri sparte la guvern/politie/jandarmerie... la noi, securistii acapareaza toate demonstratiile cu mesaje 'fara violenta' 'fara aia' fara aia... pai atunci ce mai demonstrati? francezii pot, sud-coreeni pot, americanii pot, englezoii pot, germanii, italienii... peste tot violenta la greu; rezultatul? politicieni putin mai corecti... ca aia cu frica pazeste pepenii... dar la noi acesti mafioti nu mai au frica si au prins aripi! si au devenit stat in stat, si'si dau legi doar pentru ei!
  • +3 (3 voturi)    
    Romania pe butuci! (Luni, 14 mai 2018, 21:40)

    grunespferd [utilizator]

    Cand un mafiot ordinar, mare “revolutionar” iubitor de justitie ruseasca (cu kalasnikovul) face propuneri legislative... deja ceva masiv nu e in regula, fara macar sa le citesti. Dupa ce le ciresti si afli ca au fost adoptate “tacit” deja consternarea mea e uriasa. Romania ca stat este acaparat de mafioti si tovarasii lor capitalisti rusi. Nu mai e doar amenintare, este o realitate.

    Daca trec legile astea, mafiotii sugruma libertatea si dreptatea romanilor. Presedintele are reprezentativitate populara, pe borfasii din Parlament nu i-a votat nimeni, si-au “negociat”/ platit voturile intre ei, in partid.

    Stare de urgenta, ori Romania cade. Presedintele este asediat, daca are vreo bomba secreta, ar cam fi cazul.
  • +4 (4 voturi)    
    atac la democratie (Luni, 14 mai 2018, 22:30)

    transilvania [utilizator]

    un bandit care ar trebui arestat pentru atac la adresa sigurantei nationale. si altii cu el.