UPDATE Proiecte noi de modificare a Legilor justitiei: PSD vrea sa il elimine pe Presedintele Romaniei din procedura de numire si revocare a procurorilor sefi/ Radulescu afirma ca nu isi mai sustine proiectele, care sunt vechi de 2 luni

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 21 decembrie 2017, 9:15 Actualitate | Politic


Catalin Radulescu, deputat PSD
Foto: Agerpres
Patruzeci de parlamentari PSD au semnat un proiect de lege prin care se modifica Legea 303/2004 privind Statutul magistratilor prin care presedintele Romaniei este eliminat din procedura de numire a procurorilor de rang inalt, proiect depus la doar doua zile dupa ce Senatul a adoptat proiectul de modificare a acestei legi, prima din pachetul legilor justitiei. In expunerea de motive se arata ca proiectul este asumat de deputatul PSD Catalin Radulescu, condamnat definitiv la un an si jumatate de inchisoare cu suspendare in decembrie 2016 pentru dare de mita şi efectuare de operaţiuni financiare ca acte de comerţ, incompatibile cu funcţia.

UPDATE 10.08 Radulescu a declarat joi dimineata, la Digi 24, ca a depus proiectele in urma cu doua luni si nu le mai sustine, avand in vedere ca s-a decis altceva in comisia speciala condusa de Florin Iordache. "L-am depus acum doua luni de zile, nu stiu de ce a mers asa de greu, dar voi merge si eu pe varianta decisa", a spus el.

Ce prevede proiectul de modificare a Legii 303/2004

"Presedintele, vicepresedintele si presedintii de sectii ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie sunt numiti de catre Senatul Romaniei, la propunerea ministrului justitiei, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii, dintre judecatorii Inaltei Curti de Casatie si Justitie care au functionat la aceasta instanta cel putin 5 ani, desemenati de Adunarea Generala a Judecatorilor de la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Revocarea din functie a presedintelui, a vicepresedintelui sau a presedintilor de sectii ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie se face de catre Senatul Romaniei la propunerea ministrului justitiei, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii.

Procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte, prim-adjunctul si adjunctul acestuia, procurorul general al Parchetului Nationa Anticoruptie (sic), adjunctii acestuia, procurorii sefi de sectie ai acestor parchete, precum si procurorul sef al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism si adjunctii acestora sunt numiti de Senatul Romaniei, la propunerea ministrului justitiei, cu avizul CSM, dintre procurorii care au o vechime minima de 16 ani in functia de judecator sau procuror  pentru procurorii generali si procurorii sefi si o vechime de 14 ani in functia de judecator sau procuror pentru adjunctii acestora si procurorii sefi de sectie, pe o perioada de 4 ani, fara posibilitatea reinvestirii.

Revocarea (…) se face de catre Senatul Romaniei, la propunerea ministrului justitiei, cu avizul CSM."

Radulescu a depus aceleasi propuneri si ca amendamente la proiectul de lege pe care s-a lucrat in comisia speciala parlamentara condusa de Florin Iordache si care a fost votat acum doua zile de Senat, insa acestea au fost ignorate de colegii sai din PSD. Decizia celor din PSD a fost sa pastreze procedura de numire a conducerii ICCJ si procurorilor de rang inalta asa cum este acum, cu presedintele Romaniei fiind cel care numeste. 

UPDATE Radulescu a depus in acelasi timp si un proiect de infiintare a unei Sectii speciale in cadrul Parchetului general pentru investigarea infractiunilor comise de magistrati, insa aceasta Sectie a fost deja infiintata prin cea de-a doua lege a justitiei adoptat chiar ieri de Senat. O alta prevedere a acestui nou proiect al sau, semnat de 38 de deputati PSD, prevede si ca apelul solutionat de completul de 5 judecatori de la Inalta Curte "nu poate fi declarat decat in favoarea inculpatului."

UPDATE 2 Intr-un al treilea proiect depus tot miercuri, el vrea sa modifice si al treilea proiect din pachet, Legea 317/2004 privind CSM, in acest caz propunand ca inspectorii din cadrul Inspectiei Judiciare sa aiba un mandat de 9 ani si sa aiba cel putin 12 ani vechime. Acest proiect este sustinut de 14 dintre colegii sai de partid. Si aceasta propunere s-a aflat printre amendamentele depuse in cadrul comisiei lui Florin Iordache, fara a avea insa castig de cauza.

Proiectul de lege este semnat de 40 de deputati PSD si a fost depus miercuri pe site-ul Camerei Deputatilor. El ar trebui sa intre in discutie in aceeasi comisie a lui Iordache.



















2616 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    22.12.2017 (Joi, 21 decembrie 2017, 9:20)

    un domn [utilizator]

    E Ultima Ocazie
  • +8 (8 voturi)    
    a (Joi, 21 decembrie 2017, 9:20)

    adrian67 [utilizator]

    Era de asteptat. Si mai urmeaza. Vom avea surprize (oare?) la codurile penelale si cele de procedura penala.
    • +10 (10 voturi)    
      Acum inteleg dece aseara la A3 (Joi, 21 decembrie 2017, 10:08)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      baiatu ala care de obicei se stramba si se schimonoseste in toate felurile si-a luat o fata serioasa si si-a facut aproape intreaga emisiune cu atacuri impotriva Presedintelui Iohannis, insistand pe ideea ca trebuie sa stea linistit acolo la Cotroceni si sa-si vada de treaba lui, sa nu se mai intereseze de justitie. Inca o dovada ca intre pesedisti si haita de manipulatori de la A3 exista o coordonare permanenta.
      • +8 (8 voturi)    
        as fi curios... (Joi, 21 decembrie 2017, 10:15)

        mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        ...sa ascult o convorbire telefonica intre Dracnea si Varanu'. Cred ca ar fi suficiente motive pentru 15 ani de temnita grea pentru fiecare.
  • +13 (13 voturi)    
    Mai mira pe cineva astfel de stire? (Joi, 21 decembrie 2017, 9:24)

    Martinezu [utilizator]

    NU cred ca ar fi o surpriza sa auzim ca Sile Camataru a fost invitat la Parlament si a depus niste proiecte de legi ale justitiei si ale educatiai in paralel cu niste amendamente la legile sanatatii publice.
    Daca li se permite, infractorii care de altfel nici nu se mai ascund, legifereaza absolut tot ce vor. Fie ca au idee sau nu de ceea ce legifereaza.
    Nimeni nu vorbeste decat de proteste, rezist si alte forme de umor ieftin.
    Gata cu protestele.! Acum a venit din nou vremea sa intrebam daca armata mai este cu noi, daca nu ete cazul unei greve generale nelimitate si alte forme de lupta mai potrivite momentului.
    • +6 (6 voturi)    
      Atata timp cat haita de la A3 (Joi, 21 decembrie 2017, 10:11)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      e lasata sa-si faca de cap spaland creierele a milioane de romani prin manipulare nu exista nicio sansa sa mai scapam de mafia pesedista.
  • +5 (5 voturi)    
    Il,pedepsesc pe Iohannis (Joi, 21 decembrie 2017, 9:25)

    cartofil [utilizator]

    Pentru discursul de ieri. Cred ca au ramas cu impresia ca Iohannis va inghiti, inert, toate magariile lor. Nu a fost asa. Ca atare, infractorul condamnat definitiv si rokerul repetent Dragnea, alaturi de gasca lui de hoti, s-au napustit asupra presedintelui
  • +13 (13 voturi)    
    Condamnati penal... (Joi, 21 decembrie 2017, 9:36)

    Cataleya [utilizator]

    ...cu sentinte definitive, membri ai Parlamentului Romaniei.
    Asta spune totul.
  • +10 (10 voturi)    
    Academia Infractorilor (Joi, 21 decembrie 2017, 9:43)

    Captain Obvious [utilizator]

    Am impresia că Cătălin Rădulescu (cacofonia intenționată) e reprezentatul infractorilor.
    • +3 (3 voturi)    
      El e doar purtatorul de cuvint. Infractorii sint (Joi, 21 decembrie 2017, 11:14)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      reprezentati de psd-alde, sustinuti de udmr si chiar de unii de prin pnl care se simt cu musca pe caciula.
    • +2 (2 voturi)    
      Imi permiti sa-ti sugerez ceva ? (Joi, 21 decembrie 2017, 16:20)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Poate ca nu ar trebui sa explici intre paranteze ce si cum, pt ca "suna" ca si cum ai povesti poanta bancului !

      PS. Cine se prinde se prinde, e destept, cine nu...nu !

      PPS. O zi buna iti doresc Capitane !
      • 0 (0 voturi)    
        Capitanu se teme de reactia colerica (Vineri, 22 decembrie 2017, 7:07)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        A Revolutionarului Radulescu...
  • +9 (9 voturi)    
    mda... (Joi, 21 decembrie 2017, 9:45)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cum naiba suna asta : " prevede si ca apelul solutionat de completul de 5 judecatori de la Inalta Curte "nu poate fi declarat decat in favoarea inculpatului."

    adica daca un talhar jegos face apel pentru orice cauza ( viol -> omor ) , ii este garantata o solutionare favorabila ?

    asta e roMANIA condusa de crima organizata din PSD !
    • +4 (4 voturi)    
      e atat de neconstitutionala chestia asta (Joi, 21 decembrie 2017, 10:14)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      prin faptul ca puterea legislativa ii trage o flegma pe fata puterii judecatoresti incat sigur va fi respinsa de CC. Probblema este ca pana atunci dosarele de la completul de 5 judecatori vor fi toate inchise.
  • +6 (6 voturi)    
    sangele ii agita! (Joi, 21 decembrie 2017, 9:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    justiția e căzuta la pământ si șacalii musca si nu se pot opri!
    • +2 (4 voturi)    
      Occidentalii ne-au parasit (Joi, 21 decembrie 2017, 10:22)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      asa cum au facu-o si dupa razboiul mondial cand ne-au lasat pe mana rusilor. Acum ne lasa pe mana criminalilor organizati care ne vor preda la randul lor rusilor.
      Altceva: chiar acum cand scriu un grup de jandarmi colinda haita de la A3 in direct. Halal jandarmerie!
  • +7 (7 voturi)    
    Astia chiar n-au limite ?! (Joi, 21 decembrie 2017, 9:49)

    A_n_c_a [utilizator]

    Unde se cred ?
  • +6 (6 voturi)    
    Adica, daca da spaga la judecatorul (Joi, 21 decembrie 2017, 9:50)

    artistu_gogu [utilizator]

    de cartier, procurorul sa nu poata face apel.

    Bun asa.

    Hai afara din UE cu noi, ca nu meritam. Asta urmeaza dragi tovarasi.

    O sa ducem dorul lui Ceausescu.

    P.S. ca sa ne intelegem, sa zicem ca intrii in conflict cu "maharul" local. El duce procesul la Dabuleni, ca acolo judecator e cumnatul prietenului cumnatului lui, la care are o datorie. Ala zice ca tu nu ai dreptate, iar el este free-to-go. Tu ce poti face ? Nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    Dementa penalilor... (Joi, 21 decembrie 2017, 10:13)

    mariusssss [utilizator]

    ...nu are limite. Dar nici furia poporului nu va avea limite! Daca vor face aceste nelegiuiri, de fiecare clanta a Casei Poporului va fi agatat cate un rat de parlamentar.
  • +4 (4 voturi)    
    singurul lucru bun... (Joi, 21 decembrie 2017, 10:18)

    nocomment [utilizator]

    e ca se pare ca s-au grupat si ii putem identifica usor, ca un cancer dupa tratament. acum trebuie doar sa-i eliminam.
  • +4 (4 voturi)    
    Deputatul mitraliera (Joi, 21 decembrie 2017, 10:21)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ce ipochimen, cat tupeu sa ai cand ai in spate o condamnare definitiva si sa mai ai curajul sa iesi zilnic pe sticla cu tot felul de ineptii.
  • +6 (6 voturi)    
    Se intampla si in alte tari ca un parlamentar (Joi, 21 decembrie 2017, 10:52)

    Susufler0 [utilizator]

    condamnat in mod definitiv pt savarsirea unei infractiuni de coruptie sa initieze proiecte de legi... in domeniul justitiei ! Precis ca prin Burkina Fasso !

    In UE, exclus ! Isi dau demisia cel mai tarziu inainte de a ajunge dosarul pe masa judecatorului !

    In Romania insa, sa initiezi proiecte delegi pt modificarea legilor justitiei ori pt modificarea codurilor penal si de procedura penala este "sportul" favorit al parlamentarilor penali PSD-ALDE !

    Ma rog, mai sunt ajutati uneori si de cate unii din putinii colegi care nu au intrat la DNA decat ca martori si soferi ai colegilor lor penali.

    Noutatea in cazul lui Radulescu este aceea ca omul asta avea o "calitate" in plus fata de ceilalti tovarasi ai sai de Parlament : pana de curand era un tip foarte inarmat ! Nu-nu, nu dpdv intelectual ci dpdv militar.

    A pierdut "calitatea" asta dar a ramas cu cealalta, tupeul. Cu el incearca sa suplineasca putinatatea neuronilor (de IQ nu mai vorbesc) !

    PS. NB. : Sa nu-mi dati in cap cu exemplul lui Marine Le Pen ! Ar insemna sa urmariti doar carcoteala !
  • +4 (4 voturi)    
    PSD-istii se autosaboteaza. (Joi, 21 decembrie 2017, 11:14)

    Cataleya [utilizator]

    Au strecurat atatea abnormitati si abjectii, printre toate legile, incat CCR, oricat ar fi de subiectiva, nu va avea alta posibilitate decat sa respinga, in totalitate, absolut toata mascarada asta de legi facute pe genunchi si la foc automat.
  • +3 (3 voturi)    
    pentru HN (Joi, 21 decembrie 2017, 11:31)

    gogu_milogu [utilizator]

    desi stiu ca exista pe site-ul parlamentului, va rog sa faceti publica lista parlamentarilor PSD, ALDE si UDMR (si eventual PNL) care au stat cu mainile sus la votarea TUTUROR acestor legi (plus amendamentele) pentru a sti pe cine sa dam vina (cu nume si prenume nu doar sigla de partid)
  • +1 (1 vot)    
    Ma alatur demersului lui @gogu_milogu ! (Joi, 21 decembrie 2017, 16:59)

    Susufler0 [utilizator]

    HN, cititorii tai fideli merita o astfel de "facilitate" !