Tăriceanu spune că nu va merge la Palatul Cotroceni de Ziua Europei, considerând că preşedintele a jignit premierul prin declaraţiile făcute

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 mai 2018, 19:03 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Preşedintele ALDE, Călin Popescu Tăriceanu, spune că a luat decizia de a nu participa la manifestările de Ziua Europei organizate la Palatul Cotroceni, considerând că şeful statului, prin ultimele declaraţii, a jignit primul ministru, iar premierul are nevoie de sprijinul partenerilor.

Călin Popescu Tăriceanu a fost întrebat vineri după-amiază, într-o conferinţă de presă susţinută la Constanţa, dacă va participa la manifestările organizate de Ziua Europei, spunând că nu va face acest lucru, transmite News.ro.

"Am luat decizia, ţinând cont de atitudinea preşedintelui din ultima perioadă, de a nu participa la sărbătorirea Zilei Europei pe 9 Mai. Nu voi da curs invitaţiei de a merge la Cotroceni la această recepţie pentru că mi se pare că preşedintele, prin declaraţiile pe care le-a făcut, a jignit grav primul ministru şi suntem membri ai coaliţiei de guvernare şi solidari cu primul ministrul. Primul ministru cred are nevoie de sprijinul partenerilor şi de aceea am discutat cu colegii mei şi am luat hotărârea să nu participăm la această recepţie", a afirmat Tăriceanu.

Întrebat dacă prin această decizie nu va fi acuzat că este împotriva Europei, liderul ALDE a spus: "Având în vedere că am fost primul ministru care am pregătit România pentru aderarea la Uniunera Europeană şi am semnat tratatul de aderare împreună cu preşedintele de atunci, nu îmi fac griji pe chestia asta".

Călin Popescu Tăriceanu a fost prezent vineri în Constanţa, având întâlniri cu conducerea Administraţiei Porturilor Maritime Constanţa, dar şi cu studenţi de la Universitatea Ovidius, urmând să aibă discuţii şi cu conducerea organizaţiei judeţene a ALDE.

Liderul PSD Livu Dragnea a anunţat joi seară că atât el, cât şi premierul şi miniştrii, vor participa la recepţia de la Cotroceni, de Ziua Europei, precizând că astfel doresc să dea un semnal că nu doresc escaladarea conflictului cu preşedintele Klaus Iohannis.




Citeste mai multe despre   


















1936 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 4 mai 2018, 19:06)

    mitg [utilizator]

    N-am vrea sa lase niste biletele din greseala si pe-acolo.
  • +15 (17 voturi)    
    Paguba-n ciuperci ! (Vineri, 4 mai 2018, 19:15)

    Susufler0 [utilizator]

    De fapt, i-ai facut un mare bine lui Iohannis pt ca nu s-a afisat cu un puscariabil !
  • +5 (7 voturi)    
    Intre pic si poc sa fie (Vineri, 4 mai 2018, 19:16)

    Alovi [utilizator]

    Azi l-au impins pe tariceanu sa zica si el ceva.
    Sa se consemneze in istorie ca azi mare lucru n-a avut de facut. Si uite ca n-are nici de ziua Europei.
  • +4 (6 voturi)    
    Fricene, daca numeri voturile, vezi vointa poporul (Vineri, 4 mai 2018, 19:19)

    MG [utilizator]

    Fricene, daca numeri voturile, vezi vointa poporulului; ca tot va place voua democratia. Vei ramane in istorie ca un fustangiu ahtiat dupa bani
  • +14 (18 voturi)    
    Tăriceanu merge numai la ziua Rusiei, (Vineri, 4 mai 2018, 19:20)

    2087 [utilizator]

    că el de acolo îşi ia ordinele când nu le ia direct de la Soroş şi se lasă fotografiat.
  • +10 (12 voturi)    
    Nasol... (Vineri, 4 mai 2018, 19:22)

    LLLL [utilizator]

    ..., Am incurcat-o daca dispari tu din politica...
  • +2 (4 voturi)    
    tradatorul (Vineri, 4 mai 2018, 19:26)

    qwerasdf [utilizator]

    licheanu "oah, oah..."
  • +3 (7 voturi)    
    Mobra parcata la Cotroceni (Vineri, 4 mai 2018, 19:29)

    un domn [utilizator]

    Este nuca in perete
  • +15 (17 voturi)    
    Participare (Vineri, 4 mai 2018, 19:32)

    Arkantas [utilizator]

    Paguba-n ciuperci ca nu o sa mergi .... La urma urmei nici nu meriti sa fii invitat , asa ca stai acasa unde te cauta stii tu cine...
  • +2 (4 voturi)    
    a fost invitat? (Vineri, 4 mai 2018, 19:34)

    zigot [utilizator]

    se pare ca nu a primit invitatia si, atunci?
    cat priveste semnatura pentru intrarea in CE sigur apartine lui tariceanu, dar pregatirea pentru acest pas..
    il vede dumnezeu si o sa regrete minciuna.
    • 0 (0 voturi)    
      Nastase (Sâmbătă, 5 mai 2018, 15:47)

      Iaca [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Guvernul Nastase a pregatit si a hotarat intrarea in UE.
      A urmat elaborarea amanuntelor din tratat si de semnat..
      Dupa alegeri a urmat numai ce era de parafat si Tariceanu de teama lui Basescu a semnat.
      Ce zice Nastase ?
  • +5 (7 voturi)    
    Normal (Vineri, 4 mai 2018, 19:40)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Precum un copil. Greseste un om si se descarca pe Uniunea Europeana batandu-si joc de o zi care inseamna mai mult decat ar putea concepe mintea lui de infractor.

    Asta inseamna sa nu ai valori sau scrupule.
  • +7 (9 voturi)    
    Daaaa....... (Vineri, 4 mai 2018, 20:37)

    paulbutoi [utilizator]

    Admirabila solidaritate ...
    E firesc ...
    Oamenii de valoare se recunosc intre ei ...
    Anton Constantin Calin Popescu Tariceanu are dreptate s-o admire pe Vasilica : ea nu a ramas repetenta in facultate , cum a facut el ....
  • +6 (8 voturi)    
    Creste agitatia mosului Sterling Popescu T.!!!! (Vineri, 4 mai 2018, 21:00)

    Plagarus [utilizator]

    Pregatit de a da socoteala dpdv penal,inainte de a-l urma pe venerabilul Amedeo,unde credeti ca se pregateste sa dispara ?
  • +5 (7 voturi)    
    Refuzul lui Tariceanu (Vineri, 4 mai 2018, 21:10)

    critica [utilizator]

    Cred ca Tariceanu tinteste mai sus decat la a-l jigni la Iohannis. In cazul in care Iohannis este suspendat si apoi...demis, cine ii ia locul....Chiar Tariceanu. Asa ca se chinuie si el sa creeze cat mai multe conflicte, doar doar o sa castige.
  • +7 (9 voturi)    
    E o vorba la romani... (Vineri, 4 mai 2018, 21:25)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    "Prostul s-a nascut sa fie jignit".
  • +8 (10 voturi)    
    tariceanul (Vineri, 4 mai 2018, 21:36)

    IOSCA [utilizator]

    Domnul Tariceanu nu se duce da' cea jignita ,da.Cu cine-i solidar? Domunul tarcieanu prin ceea ce afirma se dovedeste a fi un sastinator al comunistilor de la putere.Mai mare rusine nu este. Politichia facuta din baltile Teleormanului nu prea se intalneste cu interesul national.De aici si pana pana la tradarea de tara nu este decat un pas.Atacul sustinut impotriva unor institutii majore ale statului nu face decat sa vulnerabilizeze tara.Ori asta este tradare.Daca nu credeti intrebati-l pe Iuliu Maniu.Daca mai puteti.
  • +3 (5 voturi)    
    Asta nu participa la manifestari pt. (Vineri, 4 mai 2018, 23:32)

    kokos [utilizator]

    ca si-a dat seama ca acolo nu se poate baga in fata.
  • +3 (5 voturi)    
    care Europa ? (Sâmbătă, 5 mai 2018, 1:54)

    Iaca [utilizator]

    Calin,de dragul unei blondine ,la Cotroceni ,de ziua Europei ,nu mai vine !
    Acum sta pe vine si asteapta ce i se cuvine .
    Fila de poveste este .
  • +1 (3 voturi)    
    se insoara a 6-a oara ????!!! (Sâmbătă, 5 mai 2018, 10:04)

    viziru [utilizator]

    se insoara a 6-a oara ????!!!
    • -1 (1 vot)    
      te (Sâmbătă, 5 mai 2018, 13:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      pomenesti ca si asta de acum il inseala, la cat de potent o fi.
  • +1 (3 voturi)    
    Iaca fteosc..... (Sâmbătă, 5 mai 2018, 10:55)

    Costello [utilizator]

    ... mai bine retrageti-va din activitate pana nu va ramoliti! Cred ca A. Lazarescu se rasuceste in mormant vazand cu cine coalizati!
  • +2 (2 voturi)    
    declaratii (Sâmbătă, 5 mai 2018, 12:21)

    titu_maior [utilizator]

    Nu va merge la Palatul Cotroceni. Punct. E un fel de declaratie in avanpremiera la ce se va intampla daca isi pune in cap sa mai si candideze la Prezidentiale...
  • +2 (4 voturi)    
    prost (Sâmbătă, 5 mai 2018, 12:52)

    Ilidia [utilizator]

    Romanii au niste vorbe potrivite "prostul daca nu e si fudul..."
  • +2 (2 voturi)    
    Se baga singur in seama ! (Sâmbătă, 5 mai 2018, 15:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Andropauza, bat-o vina !