UPDATE Senatul a adoptat din nou legea lui Florin Iordache prin care se șterg interdictiile ANI aplicate parlamentarilor până în 2013/ Cererea de reexaminare a președintelui, respinsă

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 10 aprilie 2018, 15:09 Actualitate | Politic


Florin Iordache
Foto: cdep.ro
Plenul Senatului a respins marți cererea de reexaminare transmisă de președintele Klaus Iohannis pentru proiectul de lege al deputatului PSD Florin Iordache, prin care încetează interdictiile aplicate de Agenția Națională de Integritate parlamentarilor până în 2013. Camera Deputaților a votat respingerea cererii șefului statului și aprobarea, din nou, a legii.

Proiectul nu se afla la începutul zilei pe ordinea de zi, însă a fost adăugat în urma ședinței biroului permanent al Senatului de la ora 13.30. Raportul comisiei juridice, de respingere a cererii de reexaminare, a fost întocmit chiar astăzi, 10 aprilie, deși în programul Senatului nu figura o ședință a comisiei.

Au fost 69 voturi "pentru" respingerea cererii și 33 "impotriva". Votul a fost unul la limită, având în vedere că 69 este cvorumul necesar pentru o lege organică.

Conform inițiativei, adoptată în decembrie anul trecut, interdicțiile aplicate deputaților și senatorilor pe baza rapoartelor de evaluare întocmite de Agenția Națională de Integritate și care au constatat nerespectarea prevederilor legale privind conflictul de interese în perioada 2007 - 2013, până la intrarea în vigoare a Legii 219/2013 pentru modificarea și completarea Legii 96/2006 privind Statutul deputaților și al senatorilor, încetează de drept.

Senatul este camera decizională, iar căile de atac asupra acestei legi au fost epuizate.

Președintele aprecia, în cererea sa, că este vorba despre "o măsură de clemență acordată parlamentarilor" care afectează standardele de integritate și pune în discuție respectarea angajamentelor asumate de România în calitate de membru al Uniunii Europene.

ANI avertiza, la momentul adoptării proiectului, că soluția preconizată de această modificare legislativă va avea că efect diminuarea până la eliminare a sancțiunilor care decurg din încălcarea regimului conflictelor de interese și al incompatibilităților. ANI atrăgea totodată atenția că propunerea legislativă este contrară deciziilor Curții Constituționale 418/2014 și 81/2013, precum și recomandărilor adresate de Comisia Europeană prin rapoartele MCV.

Curtea Constituțională pe de altă parte a respins sesizarea formulată de parlamentari ai opoziției privind acest proiect de lege.

Ulterior, președintele a întors proiectul la parlament. Citește aici cererea de reexaminare.


Citeste mai multe despre   
















2573 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Adica voteaza respingerea cererii de reexaminare (Marţi, 10 aprilie 2018, 15:35)

    Susufler0 [utilizator]

    a lui Iohannis !

    Dupa care cel mai tarziu la inceputul saptamanii urmatoare se poate scrie continuarea la acest articol, intitulata "Senatul voteaza s.a.m.d", adica in traducere libera "Senatul voteaza respingerea..."

    PS. Urmeaza faza judeteana adica la CCR !
    • +7 (7 voturi)    
      La CCR (Marţi, 10 aprilie 2018, 16:55)

      insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      va castiga Iohannis!

      Vor fi cel putin cinci judecatori care vor admite sesizarea lui (doi dintre ei au avut opinie separata si la prima sesizare depusa de parlamentari cand a fost respinsa si trimisa la KWI - Morar, Minea - alaturi de ei vor fi cel putin Stanciu, Teodoroiu si Lazaroiu), iar scorul Iohannis - psd va fi 6-0 numai pe anul curent!
      • +2 (2 voturi)    
        Iohannis mai poate sesiza CCR (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:33)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui insist pana la capat

        daca aceasta s-a pronuntat deja pe legea respectiva?
        • +1 (1 vot)    
          Iohannis (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:31)

          insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui kokos

          are acest drept garantat prin Constitutie!

          CCR se pronunta asupra sesizarii primite, in care sunt analizate argumentele. In cazul dat, sesizarea PNL (https://www.hotnews.ro/stiri-politic-22188240-pnl-contestat-ccr-modificarea-legii-ani-prin-care-inceteaza-interdictiile-aplicate-parlamentarilor-pana-2013.htm) nu a avut niciun argument dintre cele sesizate de Iohannis cand a retrimis legea in Parlament (https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22342050-klaus-iohannis-refuza-promulge-retrimite-parlament-legea-ani-prin-care-incetau-interdictiile-aplicate-parlamentarilor-pana-2013.htm), argumente care se regasi la urmatoarea sesizare, de peste 8-10 zile (termenul prevazut de Constitutie dupa primirea legii de la Parlament)!

          N-ar fi prima data, in ultimii 13 ani, cand CCR respinge sesizarea primita de la un grup parlamentare, dar admite sesizarea Presedintelui (fie ca era Basescu, fie ca este Iohannis) pe aceiasi lege!
    • +13 (13 voturi)    
      Aici suntem. (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:34)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Astora nu le mai pasa de nimic, ei reinterpreteaza si reinventeaza legi, sunt intangibili, legile se fac pentru interesul lor, sunt deja deasupra legilor, dumnezei.

      Mare greseala a presedintelui Johannis cu guvernul semi-analfabetei, iar daddy ii ranjeste, in fata, victorios Viclenia taraneasca a teleormanistanului a castigat.

      Astazi citim stiri despre cum legislatia din Romania, pe teme fundamentale, este schimbata cu viteza luminii de catre penali.
      • +1 (1 vot)    
        Pana acum (Miercuri, 11 aprilie 2018, 15:44)

        insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        penalii din parlament nu au schimbat decat trei legi dintr-un total de cincisprezece adoptate - dintre celelalte, trei au fost oprite de o parte a opozitiei, noua au fost oprite de Iohannis fie prin retrimitere in Parlament, fie prin contestatii la CCR) - din cele noua, CCR s-a pronuntat deja pe cinci (toate contestatiile Presedintelui au fost admise), a sasea e in curs de pronuntare, restul vor fi pronuntate in timp.
  • +21 (23 voturi)    
    Un pacalici ce vrea sa pacaleasca justitia romana (Marţi, 10 aprilie 2018, 16:30)

    Plagarus [utilizator]

    Se vede ca numai necalificatii au initiative de " reforme " in RO
    • +8 (8 voturi)    
      Speranta moare in Romania. (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:05)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Melteanul daddy si toti sobolanii rosii sunt la butoane... :(
    • +6 (6 voturi)    
      cred ca pacalici e.. (Miercuri, 11 aprilie 2018, 1:31)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      poporul ala "revolutionar" care se multumeste sa traiasca intr o cocina de mizerie umana desi a avut sansa ca in 90 sa o ia pe drumul cel bun, de o societate normala...dar , deh ..mentalitatea de rahat a fost mai puternica.....
  • +18 (18 voturi)    
    e care pe care , baieti! (Marţi, 10 aprilie 2018, 19:49)

    Francisc 1 [utilizator]

    or ei , ori noi ! nu mai e loc si de cinste!
  • +16 (16 voturi)    
    legile nu pot avea caracter retroactiv (Marţi, 10 aprilie 2018, 20:02)

    mnicku [utilizator]

    prin definitie...........primii ani de facultate

    asa ca legea e nula din start........sau e noul cod al penalilor
  • +17 (17 voturi)    
    Ca la noi (Marţi, 10 aprilie 2018, 20:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    TICALOSIA nu are limita. Niste gunoaie numite Senatori, mafioti din gruparile de infractori numite partide, dau legi speciale pentru hoti, criminali, borfasi etc etc.
    România a ajuns un teritoriu (stat de drept nu mai e) anexat de ni;te GUNOAIE UMANE, scursuri sociale sin cele mai priculoase. TARA ASTA MAI EXISTA NUMAI CA SA FIE FURATA DE ACESTI TICALOSI.
  • +17 (17 voturi)    
    mai oameni buni... (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:00)

    liviu_ [utilizator]

    da voi credeati ca e democratie?!
    e dictatura hotilor... sa va intre bine in cap!
    • +12 (12 voturi)    
      Trebuie sa iesim toti la vot in 2019 si 2020 (Marţi, 10 aprilie 2018, 21:36)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Altfel nu mai ramane nimic.
      • +7 (7 voturi)    
        mie imi e teama... (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:37)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        ca 2019 si 2020 o sa fie prea tarziu pt romania....
        adica anu asta se "rezolva" cu justitia....
        moment in care o sa fie liber la furat (inclsuiv furat voturi)
    • +8 (8 voturi)    
      Care pe care. (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:09)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Este dictatura hotilor semi-analfabeti si cu bani. Multi. Bani pe care nu-i pot justifica prin munca ci, eventual, prin smenareala mafiota.


      Avem un guvern-caricatura care lucreaza nu pentru tara, nu pe termen lung si mediu pentru Romania, ci in folosul hotilor penali hyperstresati de procesele penale aflate pe rol.
    • +5 (5 voturi)    
      Cui? (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Hotilor si tuturor celor care au votat cocinele numite PSD, ALDE, UDMR? Un popor de hoti va alege numai hoti. Rom#nia e o tara FARA VIITOR, distrusa zi de zi de urmasii celor care prin CRIMA si-au anexat tara in 1989 ca sa se imbuibe si sa o scoata de pe harta Europei. Toti cor rami#ne in istrorie ceea ce snt - CIMINALI, TRADATORI DE NEAM si TICALOSI.
  • +7 (7 voturi)    
    Cand il vad pe nea' alta'ntrebare (Marţi, 10 aprilie 2018, 22:18)

    Clop [utilizator]

    Puteti, va rog, Hotnews, sa nu mai ilustrati articolele de presa cu fotografiile fericit de tampe ale penalilor?

    https://www.youtube.com/watch?v=D3VfgMFVcPU

    Il vedeti pe acest purcel? :(
  • +9 (9 voturi)    
    Bataie de joc (Marţi, 10 aprilie 2018, 23:23)

    Adrian1 [utilizator]

    Parlamentul isi bate joc de noi fara pic de rusine.
    • +1 (1 vot)    
      Da (Miercuri, 11 aprilie 2018, 5:06)

      Lake123 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Absolut de acord, indiferent de ce va spune cel care trebuie să-și dea acordul.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 11 aprilie 2018, 4:38)

    Lake123 [utilizator]

    Bravo parlamentari, faceți voi la legi, numai pentru voi, pentrucă (încă) mai puteți. Vai de capul nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    Draga HN (Miercuri, 11 aprilie 2018, 16:19)

    Rescator [utilizator]

    Am o rugaminte simpla:nu mai dati niciodata poza
    lui Ciordache din Caracal,ne stricati ziua.In locul ei
    puteti plasa un dreptunghi negru,sau niste gratii.