Ionel Dancă anunță că se retrage din Platforma România 100: Lansarea unui partid nou pe baza acestei platforme mi se pare o greșeală

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 aprilie 2018, 16:44 Actualitate | Politic


Ionel Danca
Foto: Facebook - Partidul National Liberal
Purtătorul de cuvânt al PNL, Ionel Dancă, a anunţat marţi că se retrage din platforma civică România 100, al cărei fondator a fost și el, afirmând că el și-a urmat "crezul" politic când s-a înscris în PNL, iar lansarea unui partid nou pe baza acestei platforme i se pare o greșeală.
    
Dancă a scris marți, pe pagina sa de Facebook, că încă de la începutul inițiativei România 100 a "susținut că foștii colegi de guvernare care doresc să continue proiectele începute trebuie să între în politică alături de Partidul Național Liberal" și că de aceea, în toamna trecută, și-a urmat crezul și s-a înscris în PNL, "pentru a opri abuzurile guvernării PSD - ALDE".

"Doar PNL poate oferi o alternativă la guvernarea PSD - ALDE. Asta e ceea ce am susținut întotdeauna în cadrul Platformei România 100, iar lansarea unui partid nou pe baza acestei platforme mi se pare o greșeală. Din acest motiv mă retrag din echipa România 100", a anunțat el.

El a mai ținut să menționeze că, pentru a evita posibile situaţii de conflict de interese, din momentul în care s-a înscris în PNL nu a mai participat la acţiunile Platformei România 100.


Ce a scris Ionel Dancă în postarea pe Facebook:

"Dragi prieteni si fosti colegi, sunt unul dintre initiatorii Platformei Romania 100 insa dupa ultimele evolutii anunt public ca ma retrag din echipa Romania 100. Inca de la inceputul acestei initiative am sustinut ca fostii colegi de guvernare care doresc sa continue proiectele incepute trebuie sa intre in politica alaturi de Partidul National Liberal.

In repetate randuri, in cadrul Platformei am militat pentru o orientare politica de dreapta si pentru inscrierea noastra a celor care gandim in acest fel in PNL, singurul partid care poate invinge PSD si care poate sa ofere solutii pentru o administratie liberala care sa modernizeze Romania.

In toamna trecuta, mi-am urmat acest crez politic, am decis sa ma implic in politica si m-am inscris in PNL pentru a opri abuzurile guvernarii PSD - ALDE si pentru a construi impreuna cu colegii liberali o alternativa politica democratica si responsabila.

Partidul National Liberal a aratat in aceasta perioada ca este partidul care face opozitie si care poate invinge PSD.
[...]
Doar PNL poate oferi o alternativa la guvernarea PSD - ALDE. Asta e ceea ce am sustinut intotdeauna in cadrul Platformei Romania 100 iar lansarea unui partid nou pe baza acestei platforme mi se pare o greseala. Din acest motiv ma retrag din echipa Romania 100 insa ii invit in continuarea pe fostii mei colegi, asa cum am facut-o deja de mai multe ori, sa se alature Partidului National Liberal, singurul partid care poate oferi romanilor o alternativa liberala de guvernare democratica si responsabila.

P.S. Fac precizarea ca pentru a evita posibile situatii de conflict de interese din momentul in care m-am inscris in PNL nu am mai participat la actiunile Platformei Romania 100.


Cererea de înfiinţare a partidului "Mişcarea România Împreună" a fost depusă la tribunal, a anunţat vinerea trecută fostul premier Dacian Cioloş. El a precizat că Platforma România 100 nu se transformă într-un partid politic, ci formaţiunea politică se va desprinde din platformă.


Citeste si:


Citeste mai multe despre   

















1548 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ! (Marţi, 3 aprilie 2018, 17:28)

    tudorr [utilizator]

    PNL opozitie? Rad si curcile de voi!
  • +3 (3 voturi)    
    Doar calcul oportunist, nimic altceva! (Marţi, 3 aprilie 2018, 17:29)

    andrejk [utilizator]

    Omul și-a analizat opțiunile și a considerat că, personal, are mai mult de câștigat dacă rămâne în PNL! Nu dai vrabia din mână pentru cioara de pe gard (chiar dacă cioara are șanse să se transforme rapid în păun, iar vrabia - în gândac de bucătărie)!

    Restul, gen "mi-am urmat crezul politic etc", e vrăjeală grețoasă.
  • +3 (3 voturi)    
    PNL are aceleasi metehne ca PSD (Marţi, 3 aprilie 2018, 17:33)

    jorj_bv [utilizator]

    E plin de baroni locali, de corupti, de pipite si flacai pusi in functii de taticul sau amantul.
    Sa nu uitam ce conducere s-a perindat pe acolo: Orban - fara mandat in Parlament, Predoiu - care era sa scoata un scor negativ la alegeri, Blaga - o spaga mica, Turcan - cea basista, Gorghiu - si ea pe acolo, Tariceanu - marele sforar, Crin - cel adormit.
  • +3 (3 voturi)    
    aha (Marţi, 3 aprilie 2018, 17:34)

    nea_caisa [utilizator]

    deci matale ai intrat in platforma asta sperand ca altii vor face lectiile PNL si apoi le vor servi pe tava cui are nevoie de ele. drum bun!
  • +2 (4 voturi)    
    O pozitie logica si de bun simt. (Marţi, 3 aprilie 2018, 18:17)

    holinessdani [utilizator]

    Adica niste oameni care iau decizii si le si asuma.
    Nu genul alora care doar se abtin si n-au nimic de spus.
    Bravo.
    Si binenteles ca PNL va reusi sa invinga PSD la urmatoarele alegeri. Numai un orb sau cineva cu multa reavointa nu vede asta.
  • +2 (4 voturi)    
    Caraghiosul de Ionel Danca zice (Marţi, 3 aprilie 2018, 18:47)

    Rahan5 [utilizator]

    ca s-a inscris in PNL de vreo 6 luni (la varsta de vreo 40-45 de ani) si ca nu trebuie infintate alte partide.
    Limbajul lui ,,de lemn" aminteste de limbajul politic ,,de lemn" al anilor '90. La asemenea conceptii discriminatorii si rigide, e de neinteles de ce a fost primit in PNL. Trebuia mai bine sa mearga la PSD. Gasea un ciolan si acolo. La conceptiile lui, tot ,,la ciolan" o sa ajunga, fie in PNL sau in PSD.
  • +2 (4 voturi)    
    Foarte bine... (Marţi, 3 aprilie 2018, 18:58)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ce ma amuza fraza asta:

    "Doar PNL poate oferi o alternativa la guvernarea PSD - ALDE. Asta e ceea ce am sustinut intotdeauna in cadrul Platformei Romania 100".

    Asa cum a facut opozitie simulata timp de 30 de ani...

    Banuiam ca o sa mearga pe firul USR. Si cand a aflat ca nu intra pe felie cu PNL s-a retras. Foarte bine. PNL este oricum aceeasi mizerie.

    Astept cu nerabdare sa vad cum PNL se va alia cu PSD-ALDE impotriva noii aliante RO+ si USR. Sa-si dea arama pe fata cum suspectam toti.
  • +2 (4 voturi)    
    And nobody cares because (Marţi, 3 aprilie 2018, 18:59)

    ouyang [utilizator]

    you lost us at PNL.
  • +3 (7 voturi)    
    f bine (Marţi, 3 aprilie 2018, 20:56)

    CRMS [utilizator]

    N-as vrea sa fiu pus in situatia de a vota PNL asa cum nu s vota vreodata PSD sau UDMR.
    Fratia USL sa ramana cu cei pe care-i tot prosteste de 20 de ani.
  • +2 (6 voturi)    
    Ioane, minte-ma mai frumos! (Marţi, 3 aprilie 2018, 21:29)

    alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator]

    "Doar PNL poate oferi o alternativa la guvernarea PSD - ALDE."

    And the winner is:












    USL
    USL
    USL
  • +2 (4 voturi)    
    Alt pastramagiu ! (Marţi, 3 aprilie 2018, 22:34)

    Idealistu [utilizator]

    E plin PNL-ul de ei. Maine fuge la ALDE.
  • +3 (3 voturi)    
    Drum bun (Miercuri, 4 aprilie 2018, 0:39)

    batmanss [utilizator]

    Cale bătută ...