Cristian Preda a cerut ca audierea din fața Consiliului de onoare al Ordinului "Steaua României" să fie publică; solicitarea a fost respinsă

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 22 martie 2018, 13:34 Actualitate | Politic


Cristian Preda
Foto: Facebook
Europarlamentarul Cristian Preda scrie joi ca a cerut ca audierea sa în faţa Consiliului de onoare al Ordinului "Steaua României" să fie una publică, dar solicitarea sa a fost respinsă.

"Judecat în secret? Am scris Cancelariei ordinelor că doresc ca audierea mea, din 28 martie a.c., în fața Consiliului de onoare al ordinului 'Steaua României' să fie publică. Regulamentele în vigoare o îngăduie. Interesul vădit de public pentru dezbaterea despre defăimare și libertate ar justifica - am zis eu - transmiterea online sau tv. a 'procesului'. Dl. consilier de stat Angelescu, care păstorește Cancelaria ordinelor, a răspuns 'nu', precizând că legea prevede că, în afara membrilor consiliului de onoare și a 'acuzatului', doar o persoană mai poate participa la audiere, și anume președintele. I-am explicat dlui. consilier diferența dintre participare și acces public, arătând că eu solicit nu invitarea șefului statului, ci ca oricine dorește să poată vedea ce acuzații mi se aduc și cum anume mă apăr. Nu, nu, nu - a zis dl. consilier", scrie Preda pe pagina sa de Facebook.

"Credeți că e normal să fiu judecat de Firea, Andronescu, Geoană, Brădișteanu etc. în spatele ușilor închise? E firesc ca Palatul Cotroceni să îngăduie unei majorități pesediste din consiliul ordinului să-și facă de cap în incinta Președinției? În fond, am primit Steaua României, nu Steaua PSD" incheie Preda.

Preda a anuntat pe 14 martie ca a fost "chemat in fata Consiliului de Onoare al ordinului Steaua Romaniei, pentru a raspunde unui denunt care reia acuzatiile PSD-ALDE de defaimare a tarii". Administratia Prezidentiala a comunicat, la solicitarea HotNews.ro, ca "declaratiile domnului Cristian Preda, sustinute in cadrul Parlamentului European, reprezinta motivele invocate in solicitare". Costin Georgescu este presedintele Consiliului de Onoare, iar din for mai fac parte Serban Bradisteanu, Gabriela Firea sau Ecaterina Andronescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2012 vizualizari

  • -19 (21 voturi)    
    cavaler pup dos.de.bas (Joi, 22 martie 2018, 13:53)

    cristian_n [utilizator]

    Acesta e meritul.
    Si uita subit ca in for mai sunt si alte persoane,bre sosia macovei...
    • +13 (15 voturi)    
      analfabetism fuctional (Joi, 22 martie 2018, 14:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      Tu ai citit articolul bai postacila? In primul rind e judecat pentru defaimarea tarii, nu pentru pupat dos de bas, cum crede neuronul tau, si in al doilaea rind comisia lui peste prajit nici macar nu vrea sa-l judece cu public, de frica sa nu cada in ridicol si mai mare.

      Da' asha e cind faci scoala la seral dupa care ajungi postac al ciumei rosii...
      • -2 (4 voturi)    
        Ma refeream cum a ajuns cavaler... (Joi, 22 martie 2018, 17:39)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Meritul lui,bai retard lozincard...
        Nu esti in stare sa citesti 2 randuri si sa intelegi..
        Acu" zi-mi meritele lui de cavaler.
        Si iti zic si eu un hit international a lui Fuego,ca tot esti curcubel..
  • +10 (12 voturi)    
    Deci chiar daca audierile se fac ziua, pe lumina (Joi, 22 martie 2018, 14:33)

    Susufler0 [utilizator]

    si se hotaraste tot ziua, in realitate se cheama ca au luat decizia "noaptea ca hotii" !

    PS. Tipic PSD !

    PPS. Iar povestea este cu un final dinainte stiut !

    PPPS. Motherfuckers !
  • +10 (10 voturi)    
    Parca (Joi, 22 martie 2018, 14:36)

    Landser [utilizator]

    bradisteanu' nu e ala de era sa intre la puscarie si i a bandajat cojita lu' nastase de la gat?
    Ba nenene asta avea porsche la ineputul anilor 2000 !Acu nu mai e mare lucru dar vb de anii 2000 cand totul erea inca alb-negru in tara!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Cancelaria ordinelor! (Joi, 22 martie 2018, 14:38)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Aceasta cancelarie a ordinelor isi desfasoara activitatea in cadrul administratiei prezidentiale? Pai da.(https://tinyurl.com/y7b7g4ll)
    Ori eu nu inteleg de ce nu permite acest consilier prezidential Gheorghe Angelescu, care se ocupa de Cancelaria Ordinelor, sa inregistrarea video a acestui proces. Sincer eu nu mai inteleg in ce zona joaca Iohannis? Dancila, da, Comisia de la Venetia, nu, acces video la sesiunile de infierarea pentru "defaimarea tarii", nu, etc......
    • -1 (1 vot)    
      Johanis joaca in zona brau de sase (Joi, 22 martie 2018, 21:09)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      la fel ca pnl, mimeaza mimoze.
  • +1 (1 vot)    
    luptam pentru transparenta (Joi, 22 martie 2018, 17:05)

    nedumeritul [utilizator]

    Halal Natiune !! De ce nu trebuie sa stim pentru ce si cum este judecat Cristian Preda ? Putem afla doar printr-un interpretor ?? Un interpretor poate fi un talmacitor sau un rastalmacitor....
  • +1 (1 vot)    
    "Consiliu de onoare" ??? (Joi, 22 martie 2018, 18:38)

    gigiN [utilizator]

    De unde onoare ? Acel consiliu este cel mult de ...oroare !!