Tariceanu: Nu vom face niciun pas inapoi; Parlamentul e suveran ca institutie legiuitoare. Politica penala se face in Parlament, nu de altcineva. Cine are urechi de auzit sa auda

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 martie 2018, 21:40 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele ALDE Calin Popescu Tariceanu a afirmat sambata, la Ploiesti, ca autoritatile din Romania vor ramane "pe aceleasi coordonate" in ceea ce priveste modificarile la legislatia in domeniul justitiei, afirmand ca Parlamentul este "suveran ca institutie legiuitoare". "Cine are urechi de auzit sa auda", a spus Tariceanu, potrivit News.ro.


Prezent, sambata, la Ploiesti, unde a sustinut o conferinta de presa, presedintele ALDE, Calin Popescu Tariceanu, a spus ca autoritatile romane nu vor da "niciun pas inapoi" in ceea ce priveste modificarile din justitie.

"Am parcurs un proces dificil, dar in mod corect si pana la urma toate stirile false, toate elementele de distorsionare a realitatii au palit in fata realitatilor. Procesul de adoptare a legilor de reforma a justitiei au parcurs toate etapele necesare, incepand de la elaborare, consultare publica, dezbatere si adoptare in Parlament si Curtea Constitutionala si cei mai vehementi critici, inclusiv ma refer la cei din strainatate, pe langa corul binecunoscut deja din Romania, au trebuit sa lase glasul jos, pentru ca nimic din ceea ce s-a criticat, din ceea ce s-a clamat, din pericolele care s-au vanturat, si anume ca afectam independenta Justitiei sau ca slabim lupta impotriva coruptiei, nu s-a intamplat. Pana la urma adevarul a iesit la suprafata (...)", a spus Tariceanu.

Acesta a afirmat ca se va ramane in continuare "pe aceleasi coordonate".

"Va garantez ca nu vom face niciun pas inapoi si toate amenintarile care sunt vanturate prin incercarea de a ne inchide gura, va spun de pe acum, ca nu au niciun fel de succes", a afirmat Calin Popescu Tariceanu.

In acest context, presedintele ALDE l-a criticat dur pe presedintele PNL.

"Nu ma impresioneaza absolut nimic si nici colegii mei si nici eu nu vom proceda asa cum procedeaza presedintele PNL-ului care, crezand ca-si salveaza pielea, a devenit cantaretul regimului numit statul paralel", a spus Tariceanu.

Intrebat daca pasul inapoi la care face referire are legatura cu legile justitiei, presedintele Senatului a spus ca atunci cand a facut aceste afirmatii se referea la transpunerea in legislatia romaneasca a directivelor UE, dar si a cerintelor CEDO si Curtii Constitutionale.

"Legile, practic, au fost adoptate, sunt corecturile care trebuiesc facute ca urmare a deciziilor CCR, care vizeaza chestiuni minore. Lucrurile fundamentale au ramas asa cum le-am stabilit si asa cum le-am adoptat si ceea ce urmeaza este actiunea pe urmatoarele trei directii. Unu: transpunerea directivelor europene in Codul Penal si Codul de Procedura Penala, doi: transpunerea deciziilor CEDO, trei: transpunerea deciziilor CCR", a explicat Tariceanu.

Totodata, intrebat daca sunt posibile si alte modificari ale Codului Penal care sa nu aiba legatura cu traspunerea directivelor mentionate, Tariceanu a spus ca nu sunt excluse asemenea modificari.

"Ba da, cum sa nu? Cand vedem toate nebuniile care se intampla... Vreau sa va spun ceva, pentru bucuria dumneavoastra: Parlamentul e suveran ca institutie legiuitoare. Politica penala se face in Parlament, nu se face de altcineva. Ca sa fie clar, cum se spune pe romaneste, sau pe ce vreti, pe frantuzeste: cine are urechi de auzit sa auda", a raspuns presedintele Senatului.


Citeste mai multe despre   


















3237 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    amuzant (Sâmbătă, 10 martie 2018, 21:45)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    foarte amuzant daca nu ar fi, de fapt, trist :))) din pacate valoarea romanilor este mult sub nivelul marii!
    • +15 (17 voturi)    
      Ii e dor de comunism lui Calin, (Duminică, 11 martie 2018, 5:48)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      cand se putea inchina la prim-tovaras si nu era fortat sa gandeasca.
    • +15 (17 voturi)    
      Auzim Căline! (Duminică, 11 martie 2018, 8:55)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Tu nu înțelegi că trebuie să faci ce vrem noi.Parlamentul suntem noi și cine nu face așa trebuie să plece.Doamne ajută!
    • +12 (16 voturi)    
      atentie tankisti ! (Duminică, 11 martie 2018, 9:20)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Acest martzafoy nu stie ca deaspura Parlamentului sta poporul ! Nicio lege nu iese pe poarta fara acordul poporului !
      • +12 (14 voturi)    
        Repetent, elev de nota 5 si 5 neveste (Duminică, 11 martie 2018, 9:50)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        iar acum este presedintele Senatului. Sistemul este bolnav, ce exemplu au tinerii din cariera lui Tariceanu, fiul turnatorului securist Amadeo Lazarescu.
  • +19 (21 voturi)    
    nebuniile care se intampla .... (Sâmbătă, 10 martie 2018, 22:00)

    sareta [utilizator]

    Ai dreptate bre barosane ,noi vedem de peste 25 de ani nebuniile care se-ntampla ! Au aparut sute de miliardari NU prin realizari geniale ci numai si numai prin furturi si nu prin transpiratie ! Ai dreptate si cu daramarea sefei DNA ,ea si ciracii d-ei au lasat-o moale si majoritatea marilor HOTI isi permite sa faca misto de restul populatiei (fiind anchetati uneori si zece ani ).S-au ocupat de rezolvarea dosarului scenei lui Ridzi si a galei Bute ,dar n-au avut timp de maretul jaf Tel Drum sau Bechtel,de Petromidia sau Microsoft . Ai mare dreptate ,au avut timp sa se-nghesuie prin parlament si acum trebuie sa modifice Legile care-i deranjeaza....ce nebunie .
  • +16 (20 voturi)    
    Adica: "dictatura ba! Ca asa vrem noi!" (Sâmbătă, 10 martie 2018, 22:03)

    grunespferd [utilizator]

    Mai bine cu totii la puscarie, banditilor, nu la facut legi!

    Gretos ca de obicei, tradatorul T!
  • +16 (20 voturi)    
    Poporul este suveran! (Sâmbătă, 10 martie 2018, 22:12)

    alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator]

    Restul, este venin.

    Venin!
  • +15 (19 voturi)    
    Bruxelles? (Sâmbătă, 10 martie 2018, 22:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ai auzit? PSD nu tine cont de parerea ta! Eu zic sa nu aplici tactica Polonia. Eu zic sa aplici ceva mai dur sa se simta! Sa fie un exemplu! Sa arate PSD ca nu merge treaba!
    Nu cred ca mai avem alta varianta!
  • +17 (21 voturi)    
    Tariceanu (Sâmbătă, 10 martie 2018, 22:39)

    iobagescu [utilizator]

    Tariceanu seful parlamentului penal .
    in democratie un penal nu poate legifera .
    legiferarea este dreptul poporului , iar ALDE cu 4,5 % nu reprezinta poporul roman.
    tariceanu reprezinta simbolul penalilor
  • +14 (18 voturi)    
    eeee... (Sâmbătă, 10 martie 2018, 22:54)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    vedem noi cine moare primul... justitia sau coruptia.
  • +14 (18 voturi)    
    . (Sâmbătă, 10 martie 2018, 23:04)

    theo667 [utilizator]

    Pana la urma tot vei fi condamnat, abia astept sa te vedem saltat cu catuse la maini, paralel neparalel tot la mititica ajungi ca un borfas de cea mai joasa speta
  • +14 (22 voturi)    
    cind vezi.. (Sâmbătă, 10 martie 2018, 23:07)

    exilatul [utilizator]

    astfel de specimene care se afla la putere de atitia ani nu pot sa nu mi exprim .."simpatia" pt poporul de ..."revolutionari" datorita caruia escrocii si hotii sunt la putere de peste 25 de ani....hai sictir!!
    • +11 (15 voturi)    
      Partial ai dreptate ,partial nu ... (Duminică, 11 martie 2018, 0:09)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Daca votai ,evident ramanand in tara ,probabil nu iesea PSD-ul castigator in alegeri. Au ramas in tara cei care pot fi pacaliti usor de astfel de specimene.
      E un cerc vicios : cu cat pleaca mai multi ,cu atat scade nivelul uman...
      Pribegie usoara.
  • +11 (15 voturi)    
    politica penala (Sâmbătă, 10 martie 2018, 23:29)

    ras-putin [utilizator]

    adica facuta de penali si infractori, corect spus.
  • +12 (16 voturi)    
    Tariceanu = ZERO barat !! (Sâmbătă, 10 martie 2018, 23:33)

    blackarrow [utilizator]

    Gandire democratica = 0 , cinste /integritate = 0 , patriotism = 0 ,parsivitate/mercantilism = +infinit
  • +15 (19 voturi)    
    Parlament (Sâmbătă, 10 martie 2018, 23:44)

    Soljenitin [utilizator]

    Parlamentul este institutie legiuitoare in slujba poporului, nu in slujba unei gasti de penali, tov. Tariceanu!
  • +17 (21 voturi)    
    Asta-i cantecul de lebadoi trist (Duminică, 11 martie 2018, 0:20)

    tavu [utilizator]

    al liberalului rosu. Va ajunge la temnita alaturi de hamster.
  • +12 (16 voturi)    
    da´ ce..? (Duminică, 11 martie 2018, 0:31)

    baimarean [utilizator]

    urechile lui nu pot fi desfundate ?
  • +12 (16 voturi)    
    Taricene, (Duminică, 11 martie 2018, 7:25)

    John M. [utilizator]

    Te-ai simtit si tu barbat cand te-ai vazut intre marlanii aia de comunisti, ha ?! Rotile dintate ale justitiei se misca incet pentru ca sunteti foarte multi nemernici care parazitati Romania, dar ele se misca si vreau sa vad ce o sa mai strigi in duba cand te vor duce la Jilava sa joci table cu neamul Corduneanu.
  • +12 (16 voturi)    
    Sigur,taricene ,politica voastra... (Duminică, 11 martie 2018, 8:22)

    gigiN [utilizator]

    ...este absolut primitiva-cu oistea-n gard si cu capul in zid !!
  • +8 (12 voturi)    
    Adevarat (Duminică, 11 martie 2018, 9:33)

    billy34 [utilizator]

    daca celula e stramta e mai greu de facut pasi
  • +1 (3 voturi)    
    si poporul ce suveranitate mai are? (Luni, 12 martie 2018, 1:32)

    Coco Whistle [utilizator]

    daca parlamentarii ar fi pe bune si nu niste catelusi mai ca as crede.
  • +2 (4 voturi)    
    Cine nu are un batran manechin (Luni, 12 martie 2018, 11:41)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Sa nu-si cumpere. Se face de rusine. Unele aberatii pot fi puse pe seama senilitatii.
  • -1 (1 vot)    
    infractor pana la capat! (Luni, 12 martie 2018, 13:25)

    trem [utilizator]

    La un moment dat hotz-ul nu mai poate da inapoi...pentru ca alternativa nu il mai avantajeaza nicicum.

    Caline esti un patetic in slujba rusilor...lasa-ne ca o stie toata lumea. Ma intreb de ce nu spune nimeni chestia asta pe fatza???