Dragnea: Legile justitiei si modificarile la codurile penale vor fi adoptate pana la finalul actualei sesiuni parlamentare

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 martie 2018, 19:33 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele PSD Liviu Dragnea a declarat, sambata, ca legile justitiei si modificarile la codurile penale vor fi adoptate pana la finalul actualei sesiuni parlamentare, citeaza News.ro.

"Asa cum spus si anul trecut, pana la finalul sesiunii legile justitiei sa fie adoptate si au fost adoptate, dar asta nu inseamna ca s-au facut sub presiune si la legile justitiei articolele declarate neconstitutionale de Curte vor fi modificate in raport cu ceea ce a decis CCR. Iar la codurile penale la fel, cu dezbateri largi, sper cu aceeasi implicare pentru care le multumim si CSM si asociatiilor de magistrati si cu o comunicare mult mai buna si directa cu Consiliul Europei, cu Comisia Europeana, in asa fel incat schimbul de informatii sa fie cel corect si sa avem la final niste coduri penale pe care trebuie sa le modificam din cel putin trei motive", a afirmat Dragnea.

El a vorbit despre directivele europene 42/2014 si 343/2016 care trebuie sa fie transpuse in legislatie pana in aprilie pentru ca in caz contrar exista un risc de infrigement.

"Al doilea motiv, deciziile CCR care, ne place sau nu ne place, sunt obligatorii si deciziile CEDO. Sunt cele trei motive principale pentru care codurile penale trebuie modificate. Astea sunt explicatiile, sunt simple si calendarul este pana la sfasitul acestei szesiuni parlamentare", a completat liderul PSD.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   


















2901 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Stai asa (Sâmbătă, 10 martie 2018, 19:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Parca CE era impotriva proiectului lor... doar nu am visat asta, nu? Astia chiar vor sa joace cartea Poloniei sperand ca si Polonia va vota pro-Romania asa cum au votat coruptii astia sa nu fie Polonia trasa la raspundere?

    ... doamne in ce hal am ajuns !!!!!
    Astia trebuie opriti!
  • +13 (15 voturi)    
    Se dă drumul la furt pe față (Sâmbătă, 10 martie 2018, 19:44)

    24alex24 [utilizator]

    Gata fraților, de acum se vor devaliza bugetul public și companiile de stat, fără teamă de controale și justiție. N-o să mai fie bani nici de înlocuit o clanță pentru școli și spitale. Da, și vom avea infractori curați, cu simțul suveranității naționale când vor îndrăzni Uniunea Europeană, nemții sau americanii să le ceară să limiteze corupția! Trăiască drepturile infractorilor! Hai PSD! Lasă-ne în mai săraci ca africanii, știm că poți și ai voință!

    Cei care votează PSD sau ALDE de acum înainte comit un act de trădare națională.
    • +5 (7 voturi)    
      care frati (Duminică, 11 martie 2018, 9:49)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui 24alex24

      Fratii care voteaza cu PSD? , no thanks ..
    • +1 (3 voturi)    
      Pai de pe 1 ianuarie incoace (Duminică, 11 martie 2018, 11:03)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui 24alex24

      e mai altfel
      cind te duci la lucru zi de zi
      si la sfarsitul luinii tragi linie si aduni
      si iti dai seama ca ai lucrat 2 saptamani din 4 DOAR pentru a ti plati darile la STAT?
      cool
      e taxa de protectie
      pentru ca iti dau voie sa muncesti
  • +4 (8 voturi)    
    "Tot pana atunci vom da si legea de (Sâmbătă, 10 martie 2018, 19:49)

    scaraotchi [utilizator]

    organizare a haremului si cea a drepturilor "Intaiei tiitoare - "gozde'' in original"..!

    Numim ca Prim Eunuc pe iubitul nostru Codrin, pentru ca are ''aliura'' potrivita si pentru ca in curand oricum va ramane fara "bilute'' din cauza molimei...!

    Cu Catalin, cu parere de rau nu am ce sa fac, propun sa fie aruncat la crocodili, dar fara AKM pentru ca nu face bine sistemului digestiv al reptilelor...! "

    "Sultan e numai unul, bagati bine de seama...!"
  • +6 (10 voturi)    
    Dezbateri de 30 de secunde (Sâmbătă, 10 martie 2018, 20:35)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    fara niciun fel de consecinte, PSD e partidul-stat, ca si PCR dealtfel.

    Dragnea uita ca economia nu e sac fara fund si ca oamenii muncitori nu sunt participanti la Cantarea Romaniei.

    A mai fost unul, Ceausescu, pe care-l pupau toate slugile.
    • +1 (3 voturi)    
      este ales (Duminică, 11 martie 2018, 11:37)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      40% din alegatori sunt de acord cu ei ...
      O spun cu uimire si parere de rau sa vad atita prostie ,

      Aloo bucuresteni auziti ??
  • -1 (13 voturi)    
    Nu va faceti probleme (Sâmbătă, 10 martie 2018, 22:07)

    Teleorwoman [utilizator]

    Presedintele nu va promulga aceste legi, din contra, va lupta cu arsenalul termonuclear pe care il are la dispozitie: schiurile.
  • +11 (15 voturi)    
    ...useless (Sâmbătă, 10 martie 2018, 23:01)

    Matusalem [utilizator]

    oricata putere iti ofera un STAT ...cel care va invinge intodeauna va fi Adevarul ...doar ca dureaza mai mult ....dar finalul e acelasi.
    • +6 (8 voturi)    
      Problema algoritmului tau (Duminică, 11 martie 2018, 8:27)

      Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

      Este ca durata de care vorbesti depaseste durata de viata a unui om. Te nasti intr-un sistem ca sa te bucuri la 89 de ani ca ai scapat de el. Masochism curat!

      Nene: eu vreau sa TRAIESC intr-un sistem care sa nu ma jupoaie si vreau asta ACUM, nu peste 50 de ani. Cum 50 de ani? Pai de la revolutie au trecut 30, ce dovada mai vrei?

      Aaaaa, dar tu esti Matusalem. The one and only.
      • +7 (7 voturi)    
        O zi la patru ani ai (Duminică, 11 martie 2018, 9:11)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Teleorwoman

        o responsabilitate civica foarte mare. O zi, nu o suta. Lasa schiul, lasa gratarele, lasa distractia si fa-ti datoria. Voteaza ! Nu lasa pe altii sa o faca pentru tine.
        • +5 (5 voturi)    
          Am fost la FIECARE VOT (Duminică, 11 martie 2018, 21:19)

          Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

          De la varsta de 18 ani. EU DA. Dar restul nu.
  • +9 (11 voturi)    
    Arendasul penal al RO,se "ocupa " de justitie ???! (Duminică, 11 martie 2018, 9:02)

    Plagarus [utilizator]

    Dupa a doua condamnare,se va dori si prezidentiabil.
  • +1 (9 voturi)    
    DOAMNE AJUTA!! (Duminică, 11 martie 2018, 9:37)

    Javrelor [utilizator]

    Ești de neînvins ...bravo. Tine o tot asea. Aratale la fomiștii ăștia de romani ca ești un (PABLO ESCOBAR) romanii nu știu altceva decât sa iasă in strada PTR niște nimicuri care de fapt sunt in favorul nostru al romanilor. Vrem fapte nu vorbe. Aplicatile odată legile astea sa crape România toata. Sunteți tari și de neînvins. Braaaaavooooo. Ești un înger al ROMÂNIEI D-nu Dragnea. Succes in continuare. DOAMNE AJUTA!!!
    • -3 (3 voturi)    
      An sfarsit cineva care antelege! (Duminică, 11 martie 2018, 12:08)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Javrelor

      !
    • +2 (2 voturi)    
      Calmantele (Duminică, 11 martie 2018, 15:54)

      Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui Javrelor

      Se pot produce sub forma de capsule. Din nefericire inteligenta, dictia, gramatica si multe altele nu. Dar stiinta face progrese. Pana atunci Doamne, pazeste-ma.
  • -5 (7 voturi)    
    Legile justiției trebuie să fie o prioritate (Duminică, 11 martie 2018, 10:09)

    Gray51 [utilizator]

    Dar nu înțeleg efectul lor asupra societății!
  • +4 (6 voturi)    
    m da... (Duminică, 11 martie 2018, 10:31)

    liviu_ [utilizator]

    am spus-o si o mai spun...
    daca castiga psd luptele astea... o sa ne trebuiasca alti 30 de ani sa ne revenim... asta presupunand ca o sa ne mai revvenim...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu iti vei mai reveni (Duminică, 11 martie 2018, 15:55)

      Teleorwoman [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Daca te uiti in istorie, de peste un secol bine documentat (cu scurte exceptii), rezolvam acelasi lucru: coruptia.
  • 0 (0 voturi)    
    amenintari (Marţi, 13 martie 2018, 12:58)

    Dizidentul [utilizator]

    faptul ca Dragnea si Tariceanu la numai citeva ore de la congres au spus ce au de gind sa faca se vede ca niste amenintari si arata caracterul murdar al acestor devotati care sint in "slujba"poporului