Kelemen: Raman sceptic ca urmatorul pas va fi revocarea procurorului-sef al DNA

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 22 februarie 2018, 21:13 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, s-a declarat sceptic fata de posibilitatea ca propunerea ministrului Justitiei, Tudorel Toader, de revocare din functie a procurorului-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, sa fie pusa in aplicare de presedintele Klaus Iohannis, relateaza Agerpres.

"Concluzia dupa aceasta analiza (n. r. - raportul asupra activitatii manageriale a DNA) nu putea sa fie altceva decat concluzia ministrului, dar eu raman sceptic ca urmatorul pas va fi revocarea procurorului-sef al DNA. Presedintele Iohannis acum cateva zile a spus ca el nu are niciun motiv pentru a face acest lucru. Este un om extrem de consecvent in toate declaratiile si eu nu cred ca in acest moment isi va schimba atitudinea sau punctul de vedere si cred ca, din acest punct de vedere, ca sa spunem asa, aceasta faza s-a incheiat", a afirmat Kelemen joi seara, pentru AGERPRES.

Liderul UDMR considera ca pana la expirarea mandatului procurorului-sef al DNA lucrurile ar putea ramane neschimbate.

"Tudorel Toader a declansat procedura de revocare, dar stim ca presedintele Iohannis nu are niciun motiv pentru a o revoca. Asa a declarat el. Si doamna procuror a zis ca ea si-a facut treaba corect, perfect, nu a gresit, deci nu are niciun motiv sa-si dea demisia. Eu cred ca lucrurile asa raman, nu se va schimba nimic si pana cand ea isi termina mandatul, nu stiu, anul viitor sau cand expira mandatul de trei ani, lucrurile raman asa cum le stim. Asta este parerea mea", a mai spus Kelemen Hunor.

Pe de alta parte, Kelemen Hunor apreciaza faptul ca, dupa foarte multi ani, un ministru al Justitiei prezinta public un raport al activitatii DNA.

Liderul UDMR a amintit ca potrivit legii acest lucru ar trebui sa aiba loc anual, in fata Parlamentului.

"In primul rand vreau sa apreciez ca dupa 14 ani de zile un ministru al Justitiei face un pas spre a respecta Legea 304/2004. Si de ce va spun acest lucru? Acolo exista doua articole, articolul 79 si articolul 88 in care scrie ca ministrul Justitiei va prezenta Parlamentului concluziile asupra raportului de activitate al Parchetului National Anticoruptie, anual. La fel, articolul 79, pentru Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie. Niciun ministru nu a venit in fata Parlamentului, daca mi-aduc bine aminte, si nu a facut o astfel de prezentare. Bun, nici ministrul Toader nu a venit in fata Parlamentului, dar important este ca in fata cetatenilor a facut prezentarea unui raport, asa cum cere legea", a declarat presei Kelemen Hunor, dupa ce ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a prezentat raportul asupra activitatii DNA.

Kelemen Hunor a precizat ca nu a aflat multe lucruri noi din raport, acesta continand lucruri pe care in mare le cunostea de ani de zile si a afirmat ca analiza e bazata pe chestiuni cunoscute si reale.


















4025 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Dar oare (Joi, 22 februarie 2018, 21:22)

    Kepler [utilizator]

    Kelemen doreste sau nu revocarea ?
    Sa spuna clar acest lucru.
    • -3 (3 voturi)    
      Urmatorul pas e suspendarea lui Iohannis (Joi, 22 februarie 2018, 22:37)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      si Tariceanu presedinte semneaza orice lege.
    • +3 (5 voturi)    
      De ce sa spuna ? (Joi, 22 februarie 2018, 22:50)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Ce gheseft i-ar iesi din asta ?
      El a iesit repede la rampa, stiind ca in urmatoarele zile, trebuia sa ia oricum o pozitie, in calitate de sef de partid.
      Mai bine sa iesi imediat in fata, chiar daca nu spui nimic.
      Este o scuza ,,ca nu a avut timp sa se gandesca".
      Keplere ! Mai ai mult sa intelegi cum se face ,,politica" !
  • +12 (14 voturi)    
    UDMR un partid penal (Joi, 22 februarie 2018, 21:42)

    neagoe [utilizator]

    ... si tradator in sensul prevazut in Codul Penal.
    Mafia ungureasca rade padurile Romaniei. Mai nou PSD le plateste voturile dandu-le voie sa doboare si padurile din rezervatiile nationale.

    Huo!
    • +5 (7 voturi)    
      NICI MACAR (Joi, 22 februarie 2018, 22:44)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      nu e partid..
      logic,nu are ce cauta in parlament..
  • +8 (14 voturi)    
    pfft (Joi, 22 februarie 2018, 21:44)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    In locul tau as tacea, tradatorule!
    Pana una alta, nu vezi vreun roman sa dea lectii in Ungaria despre ce face rusnacul ala de presedinte, nu?
  • +10 (14 voturi)    
    Nea Kelemen (Joi, 22 februarie 2018, 21:50)

    ady77 [utilizator]

    Nu mai bine te duci dupa Attila si ii iei si pe liviu si calin dupa tine.
  • +11 (11 voturi)    
    Manastire'ntr-un picior... (Joi, 22 februarie 2018, 21:51)

    Azra [utilizator]

    Pai cine a avut grija de Atila Verestoi sa nu intre in puscarie pentru taierile ilegale de paduri intregi si afacerile tot ilegale facute cu lemnul romanesc taiat si expotrat in Ungaria?
    • +7 (7 voturi)    
      Raspuns: (Joi, 22 februarie 2018, 22:41)

      alibaba: >>10/8 Centenar<< [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      Klement Shpagar Honor!

      Si ca sa nu spuna nimic, spune "violets are blue and the grass is green".

      Ce surpriza!
  • +6 (8 voturi)    
    udmr... (Joi, 22 februarie 2018, 22:29)

    liviu_ [utilizator]

    joaca la dublu.. .ca intotdeauna.,...

    nevertebrate...
  • +4 (6 voturi)    
    Ramane cum am stabilit, n-am stabilit (Joi, 22 februarie 2018, 22:56)

    clencix [utilizator]

    Doi in trei peri. Halal ungur!
  • +2 (4 voturi)    
    Corb la corb... (Vineri, 23 februarie 2018, 4:18)

    Thriller [utilizator]

    UDMR este PSD de limba maghiara iar Kelemen Hunor este un Liviu Dragnea de Harghita.
  • +2 (4 voturi)    
    Ramai optimist pt. penalii tai,bey bacs Hunor (Vineri, 23 februarie 2018, 7:37)

    Plagarus [utilizator]

    Ce cameleon politic,dezonorant pt. minoritatea cinstita maghiara.
  • +2 (4 voturi)    
    saracul !!!!! (Vineri, 23 februarie 2018, 10:11)

    asada [utilizator]

    Parerea de rau a prostituatei politice ca nu se va aplica magaria lichelei ministeriale este vizibila de la o posta !!!! Cu voturile voastre din parlament borfasii PSD-ALDE jefuiesc tara ,tara pe care voi o tradati in permanenta din 1989 !!!!!
  • +1 (1 vot)    
    subminare... (Vineri, 23 februarie 2018, 14:32)

    izu51 [utilizator]

    Nu se deosebesc cu nimic de partidele penale !Din contra ,profita de stupoarea romanilor in fata urnelor si se tot aliaza cu cei ce detin cascavalul.Fura si submineaza ,iata telul real al prea-necinstitilor.Toader are un aliat in Marton in tot ce face.