Kelemen Hunor, la RFI: Astept scuze de la premierul Tudose, sunt socat

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 12 ianuarie 2018, 11:37 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Premierul Mihai Tudose trebuie sa-si retraga declaratia privind autonomia Tinutului Secuiesc, a declarat la RFI presedintele UDMR, Kelemen Hunor, care s-a declarat socat si a spus ca asteapta scuze de la prim-ministru.

"Absolut inacceptabile (declaratiile premierului - n.r.). Nu ma asteptam de la Mihai Tudose, pentru ca nu are antecedente, el nu avea declaratii de acest tip niciodata de cand eu il cunosc, de aceea m-a socat aceasta declaratie. In UE nu poti sa propui fara consecinte politice reintroducerea pedepsei capitale si dupa aceea sa spui pentru o comunitate mai mica sau mai mare ca nu esti de acord cu ideile comunitatii respective si se vor flutura, ca vor fi spanzurati, ca vor fi omorati. Deci din acest punct de vedere, eu cred ca nici aceasta declaratie nu poate sa ramana fara consecinte. In primul rand, eu astept scuze de la premierul Tudose si retragerea acestor cuvinte. In UE nu cred ca poate sa ramana in functie pe termen lung, poate sa fie credibil un om politic care face astfel de afirmatii si care spune ca se vor flutura langa steag unii sau altii" a spus liderul UDMR, potrivit RFI.

Intrebat de ce au semnat partidele maghiare rezolutia privind autonomia Tinutului Secuiesc tocmai in anul Centenarului Marii Uniri, liderul UDMR a raspuns: "Am vrut sa semnam in decembrie, din varii motive nu am reusit. A fost o declaratie in 1993, daca nu ma insel, eu eram atunci in presa, nu eram in UDMR, Declaratia de la Cluj, cand toti senatorii, toti deputatii UDMR si-au asumat acest program politic si aniversarea acelei Declaratii de la Cluj era momentul oportun pentru a reitera aceste deziderate. Pe de alta parte, in acest an se aniverseaza si 100 de ani de la Declaratia de la Alba Iulia si acolo exista in acea Declaratie niste promisiuni pentru comunitatile etnice, in cazul nostru pentru comunitatea maghiara. Noi nu cerem altceva decat respectarea acelei Declaratii".

Premierul Mihai Tudose a declarat miercuri seara, la Realitatea TV, ca "nici nu poate fi vorba" de o autonomie a Tinutului Secuiesc, si a avertizat ca "daca steagul secuiesc va flutura pe institutiile de acolo, toti vor flutura langa steag".


Citeste mai multe despre   

















3404 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Hai sictir (Vineri, 12 ianuarie 2018, 11:43)

    Zummm [utilizator]

    Mars c....politica ce esti,ca mancati din acelasi os. Si voi si Serviciile si partidele Aceeasi mizerie
    • +8 (10 voturi)    
      Complicitatea Dragnea cu maghiarii (Vineri, 12 ianuarie 2018, 12:22)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Reactia lui Viktor Orban impotriva lui Tudose este ajutorul dat lui Dragnea.
      Se face dovada complicitatii dintre Viktor Orban si Dragnea.
      Dragnea are planuri mari cu V.Orban si toate sunt in defavoarea Statului Unitar Roman.Ca sa scape de puscarie Dragnea vinde teritoriul Hargita si Covasna sub masca autonomiei.Ticalosul de Dragnea.
      Modul in care a reactionat V.Orban este proba complicitatii V.Orban-Dragnea-Moskova
  • +15 (19 voturi)    
    Mai,nesimtitilor,pe noi.... (Vineri, 12 ianuarie 2018, 11:43)

    gigiN [utilizator]

    ...ne socati de ani de zile cu antiromanismul vostru,Evident ca noi suntem de vina pentru ca va toleram etern repetatele magarii !! De ce oare numai Romania toelreaza un partid creat pe criteriii etnice ?
    • +9 (13 voturi)    
      pentru ca romanii merg la vot ... (Vineri, 12 ianuarie 2018, 12:12)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      ... 20%. Daca ar merge macar 50% adio UDMR.
    • +3 (5 voturi)    
      ti-am dat plus (Vineri, 12 ianuarie 2018, 13:19)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      ca asta voiam sa spun si eu.... un autist politic ne socheaza pe 22 de milioane de oameni de 30 de ani....
  • +7 (11 voturi)    
    Fara extremism (Vineri, 12 ianuarie 2018, 11:55)

    Soljenitin [utilizator]

    Ce a facut UDMR se cheama extremism iar el trebuie taxat ca atare.
    Cine vrea autonomii, secesiune, rapturi teritoriale trebuie declarat persona non grata si expulzat fara nici o alta explicatie.
    Vrei sa stai in Romania? Respecti legislatia si Constitutia Romaniei.
    Nu le respecti? Nu stai in Romania, ci in tara ta.
    Este simplu.
    • 0 (0 voturi)    
      Pe 15 Martie sa fie Doliu National (Vineri, 12 ianuarie 2018, 22:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Comemorarea Victimelor Genocidului de la Ip si Treznea
  • +10 (12 voturi)    
    Sun socat (Vineri, 12 ianuarie 2018, 12:08)

    TotLaFel [utilizator]

    Astept scuze publice pentru faptul ca UDMR lucreaza impotriva intereselor romanilor! Vizavi de centenar, 1 decembrie, etc!
  • +8 (10 voturi)    
    Ramai socat (Vineri, 12 ianuarie 2018, 12:10)

    ady77 [utilizator]

    Ca iti sta bine.
    Te sfatuiesc sa o iei la pas, prin padurile din Harghita, Covasna, sa vedem daca tot socat ramai.
  • +4 (6 voturi)    
    mie imi e teama... (Vineri, 12 ianuarie 2018, 12:38)

    liviu_ [utilizator]

    ca dracnea va vinde efectiv Romania pentru a castiga lupta cu Tudose, sau cine o sa vina in locul lui
    • +3 (5 voturi)    
      vai (Vineri, 12 ianuarie 2018, 12:53)

      DMR [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sa nu faci infarct,doamne. Mai si gandeste nene inainte sa faci pe tine. Explica-ne cine mai este acest dracnea in ziua de azi si cum vinde el tara peste constitutie? si alte 1 milion de obstacole? Il mananca lumea cu fulgi cu tot, inclusiv oamenii lui, asta daca mai ramane vreo coaja din el pana atunci.
  • +4 (6 voturi)    
    In numele cui vorbeste Hunor ? (Vineri, 12 ianuarie 2018, 12:44)

    Koczka [utilizator]

    Sper ca nu isi inchipuie ca e reprezentantul maghiarilor din Romania.
    Si daca pretinde asta , atunci UDMR trebuie lichidat de instantele din Romania, pentru ca ar fi un partid politic cu caracter etnic, aspect sanctionat prin Constitutie.
    La fel si PCM si PMMT.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu Sprijinul (Vineri, 12 ianuarie 2018, 23:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Gaterszag Kerestoy srl care Despadurit cu succes Harcov
  • +4 (6 voturi)    
    Socat trepadusul lui Orban Victor ? (Vineri, 12 ianuarie 2018, 13:05)

    Plagarus [utilizator]

    Credea ca aranjamentul cu condamnatul Dragnea,nu va avea nici o reactie guvernamentala ?
  • +3 (5 voturi)    
    Cum (Vineri, 12 ianuarie 2018, 13:11)

    Rdu [utilizator]

    este posibil ca o persoana, reprezentant oficial (inteleg bine ?) al unui stat sa vina in alt stat european si sa organizeze aici niste partide locale care sa ceara ceva impotriva constitutiei tarii careia ii apartin?
  • 0 (2 voturi)    
    ,traducere , a flutura (Vineri, 12 ianuarie 2018, 18:04)

    translator [utilizator]

    A flutura inseamna, a face mult vint, asta a vrut sa spuna domnul Prim Ministru ,ca dumneavoastra faceti mult vint.
    si problema este ca faceti asta de mult timp si deranjati pasnica nationalitate maghiara din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    eu sunt (Vineri, 12 ianuarie 2018, 20:21)

    nahir [utilizator]

    socat ca la cat de antiroman este hunor, inca mai are cetatenie romana.
    Propun ca toti cei care incalca art.1 din Constitutie sa-si piarda cetatenia si sa fie expatriati in 24h.