UPDATE Mihai Tudose, despre autonomia Tinutului Secuiesc: "Daca steagul secuiesc va flutura pe institutiile de acolo, toti vor flutura langa steag"/ Reactia UDMR: "Mesaj de evul mediu, a amenintat comunitatea maghiara. Sa isi ceara scuze public!"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 11 ianuarie 2018, 17:54 Actualitate | Politic


Mihai Tudose
Foto: Facebook - Mihai Tudose
Premierul Mihai Tudose a declarat miercuri seara, la Realitatea TV, ca "nici nu poate fi vorba" de o autonomie a Tinutului Secuiesc, si a avertizat ca "daca steagul secuiesc va flutura pe institutiile de acolo, toti vor flutura langa steag". Cei de la UDMR au reactionat joi foarte dur, presedintele executiv cerandu-i prim-ministrului sa isi ceara scuze public si sa isi retraga declaratia, despre care afirma, pe Twitter, ca este una de "ev mediu".

"Fara a minimaliza sau ignora subiectul, parerea mea este ca anul acesta va fi unul al incercarilor de a baga batul prin gard, noi sa sarim la ei, ei la noi, si anul asta sa devina unul al certurilor, in loc sa fie al unirii. Nu sunt trei mari partide, e drept ca nu trebuie ignorati, dar eu va spun foarte simplu: am transmis ca daca steagul secuiesc va flutura pe institutiile de acolo, toti vor flutura langa steag. Nici nu poate fi vorba de o astfel de autonomie pentru secui. Cat timp canta ei acolo, la ei in curte, e una, dar din punct de vedere legal lucrurile sunt foarte clare", a declarat Mihai Tudose la Realitatea TV, citat de realitatea.net.

Porcsalmi Balint, presedintele executiv al UDMR, a reactionat dur pe Twitter:  "Avand un mesaj caracteristic evului mediu, premierul Tudose a jignit si a amenintat comunitatea maghiara din Secuime. Domnia sa poate sa nu fie de acord cu un proiect politic insa nu-i poate trimite la spanzuratoare pe cei cu care nu este de aceeasi parere."

De asemenea, pe pagina oficiala a presedintelui UDMR Kelemen Hunor a aparut un mesaj, tot al lui Porcsalmi Balint, in care i se cere lui Tudose sa isi ceara scuze public:  "Declaratiile premierului Mihai Tudose din cadrul emisiunii Jocuri de Putere sunt profund iresponsabile, nedemne pentru pozitia sa. Prin mesajul sau primitiv, caracteristic evului mediu, primul ministru a jignit profund si a amenintat nevoalat comunitatea maghiara din Secuime. Domnia sa poate sa fie sau sa nu fie de acord cu o declaratie politica sau cu un proiect politic, insa nu-i poate trimite la spanzuratoare pe cei cu care nu este de aceeasi parere. Premierul ori nu este informat ori nu a inteles nimic din propunerea Uniunii de a avea un dialog sincer cu romanii pe tema autonomiei. Ii cerem premierului sa-si retraga imediat declaratia si sa isi ceara scuze public!"

Declaratia lui Mihai Tudose a fost o reactie la rezolutia semnata luni de cele trei formatiuni politice maghiare, UDMR, PPMT si PCM, privind obtinerea autonomiei teritoriale a Tinutului Secuiesc.

UPDATE 18.45 Premierul, mesaj pe Facebook:



Citeste mai multe despre   


















12734 vizualizari

  • +11 (29 voturi)    
    Mesaj dur pentru ca (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:11)

    soundtrack [utilizator]

    razboinicii de pe-acolo doar la astfel de mesaje raspund!!
    In rest, Tudose, daca erai barbat autentic, nu intrai in psd, ci faceai opozitie.
    • +14 (18 voturi)    
      Li se fâlfâie ungurilor de declarațiile astea (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:59)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Cat timp agenții lor în colaborare cu SVR își fac de cap in Ardeal, treabă merge unsa.
    • +8 (10 voturi)    
      Lasa ca ii scoate la un pahar (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:04)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      ... de palinca pe cei de la UDMR. Uita amandoi de autonomie si se intorc la scopul comun: castrarea Justitiei.

      Ma asteptam la mai multe de la cititorii HN. Chiar nu e evident ca au disparut stirile despre proiectul justitiei, dar nu si proiectul? De asta s-a aruncat fumigena asta cu autonomia, de asta tot scandalul cu politistul (un monstru, dar sigur nu e primul si nici ultimul din Ro) si "cearta" dintre Tudose si Dragnea.

      Va joaca PSD + friends (ALDE, UDMR) pe fata...
  • +14 (22 voturi)    
    UDMR! (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:15)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Ce-ar fi ca UDMR sa-si retraga proiectul copt prin cancelarii straine!
  • +26 (34 voturi)    
    Mai intai sa-i auzim pe Kelemen Hunor (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:16)

    cartofil [utilizator]

    cerandu-si scuze pentru cei 200.000 de evrei deportati din Transilvania la Auschwitz (cu o viteza si o cruzime care i-au speriat si pe SS-isti), apoi pentru crimele pe care le-au facut dupa ocuparea Ardealului (dupa Dictatul de la Viena), pentru Ip, pentru Traznea si apoi ne putem aseza la masa sa discutam.
  • +27 (33 voturi)    
    Sfaturi pentru Balint (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:31)

    Armadilo [utilizator]

    Domnu' cu secuimea,

    Senatorii si depuatii maghiari au depus un juramant la primirea mandatului, juramant prin care se leaga ca vor respecta constitutia tarii si vor apara interesele ROMANIEI!!!!!! Nu cumva respectivii incalca constitutia?????
    • +5 (7 voturi)    
      siguranta nationala (Vineri, 12 ianuarie 2018, 10:02)

      FA [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Intrebarea e alta, ce cauta repectivii in parlament, si de ce sunt platiti din banii publici, si de ce sunt inca in libertate, ce pazesc baietii de la siguranta nationala?

      Legea nr. 51 din 1991
      privind siguranta nationala a Romaniei
      (publicata in Monitorul Oficial nr. 163 din 7 august 1991)
      Art. 3.
      Constituie amenintari la adresa sigurantei nationale a Romaniei urmatoarele:
      a) planurile si actiunile care vizeaza suprimarea sau stirbirea suveranitatii, unitatii, independentei sau indivizibilitatii statului roman;
  • +2 (16 voturi)    
    Bine va face,"romanilor",.... (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:32)

    gigiN [utilizator]

    ..eterni pupincuristi ai psd-ului !!! Inca a fost prea ...bland !!
  • +9 (15 voturi)    
    Bravo Mihaitaaaaaaa !!! (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:34)

    FLucas [utilizator]

    Si in 2018 sa ceara autonomie ? Si dupa ce Barca a picat ? Ca de obicei, udmr & co stie sa se lipeasca la ciolan, sa incite si sa sfideze. Nu a fost diplomat, dar foarte hotarat Dom' Tudose. Din toata mocirla in care se scalda psd-ul, mai razbate uneori putina integritate morala.
  • +18 (22 voturi)    
    Nem értem a románokat (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:41)

    Aquariuss [utilizator]

    Sa nu se supere ungurasii dar cred ca nu le-a fost tradusa corect precizarea prim ministrului ! El nu a spus nimic despre spanzuratoare ci vorbea ceva de fluturat adica ceva in genul cum ni se flutura nou de ce abereaza politrucii ungurasi !
  • +16 (26 voturi)    
    Comunitatea maghiara (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:43)

    Soljenitin [utilizator]

    Comunitatea maghiara sa prezinte scuze public pentru idiotenia cu autonomia tinutului secuiesc iar apoi sa retraga absolut orice proiect pe tema asta.

    In caz contrar, ar trebui ca anumite persoane din UDMR sa fie expulzate in Ungaria si sa li se interzica pe viata accesul in Romania.
    • +5 (9 voturi)    
      eh (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:08)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      oricum au dubla cetatenie, ar fi ok daca ar putea ramane fara una
    • +4 (8 voturi)    
      Cetatenia (Joi, 11 ianuarie 2018, 21:11)

      DocGOE [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      A fi cetatenan român inseamna si obligatii :
      -de a cunoaste CONSTITUTIA ROMÂNIEI,
      iar cei care nu o respecta exista si posibilitatea de a pierde drepul de fi cetatean român si inplicit dreptul de a alege si a fi ales pe acest teritoriu
      romanesc
      (este inca foate blînd statul pentru ca permite si tolereaza partide politice pe structra etnica -practica neacceptata in Europa sau America ), desigur posibil sa ramîna evetual cu o singura cetatenie de exemplu cea maghiara si atunci ramine doar un cetatean strain cu drept de sedere temporara.....temporara....
      MAI MULT NU.
  • +10 (20 voturi)    
    Nu cred ca a avut sensul dur, (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:47)

    valll [utilizator]

    pe care il dau cei cu interpretarile rauvoitoare. Pur si simplu i-a venit la gura fiindca „rimeaza”.
    Ma bucur ca premierul si-a dat drumul la gura. Sa vada si ei in ce hal exagereaza. Nucleul nationalist maghiar face si spune atatea, intinde atat de mult coarda, incat ii scoate din sarite si pe cei mai calmi dintre romani. Poate ca asta vor, ca sa aiba de ce se plange.

    De obicei, in contrast cu manifestarile lor tupeiste, noi romanii, suntem prea preocupati sa fim prudenti, atenti, diplomati, incat suntem luati de prosti.
  • -2 (18 voturi)    
    Nu fii fraier (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:55)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Da-le ce vor dar obliga I sa ia si teleormanul. Intr-un an dau faliment si o sa ceara ungurii sa se uneasca cu noi. Asa luam Budapesta si scapam de teleorman. Got it ;)
    • -1 (3 voturi)    
      relax (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:09)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

      Dau faliment si fara TR, desi cu aia ar fi spectaculos.
  • +8 (26 voturi)    
    ''mesajul primitiv... (Joi, 11 ianuarie 2018, 18:57)

    astronaut [utilizator]

    al P.M Romaniei '', pai sa ne fie cu iertare dar nu este mai primitiv decat comportamentul vostru medieval si neloial fata de statul Roman , nu este datoare cu NICI O SCUZA , la asemenea ''actiuni '' asa trebuie reactionat ,!
  • +3 (9 voturi)    
    Sau terminat padurile ? (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:32)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Ce mai face " drujba lui dumnezeu", kelemen hunor ?
  • +4 (8 voturi)    
    deci udmr (Joi, 11 ianuarie 2018, 19:51)

    pb80tm [utilizator]

    e cu dragnea.
  • +3 (13 voturi)    
    Numai pe scara mea (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:05)

    Grandgousier [utilizator]

    Cunosc doua unguroaice care s-au romanizat total,definitiv si irevocabil.Copii lor sunt oameni de toata cinstea,care ce sa vezi,voteaza cu USR.
  • +1 (7 voturi)    
    Cui prodest (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:05)

    Setalcott [utilizator]

    Uite asa se creeaza simpatie pentru doleantele minoritatilor in societatile liberale: confirmand stereotipurile despre discriminare, cu mesaje care vor fi imediat denuntate ca instigatoare la ura. Cu gura vor vocifera si vor denunta, in sinea lor nu pot decat sa multumeasca pentru aceasta mana cereasca pentru cauza lor. Luati de exemplu cazul Danaila.
  • -1 (3 voturi)    
    hahaha (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:10)

    nash pandelica [utilizator]

    misu are spate.
    hahaha, flutura in vant, zalog de legamant...
    aia din trei scaune credeam ca sunt cu scaun la cap...
  • -7 (15 voturi)    
    Transilvania e nemultumita! (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:12)

    oigen [utilizator]

    Daca mai continua mult asaltul pesedist asupra statului, ardelenii ar trebui sa ceara, nu autonomia ci independenta Transilvaniei. Asuprita de maghiari, asuprita de pesedisti poate e timpul sa isi decida singura soarta. Secuii se vor bucura probabil si ei.
  • +7 (13 voturi)    
    fleoshc (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:14)

    Jesuis.PasCharlie [utilizator]

    Parca era unul care spanzurase o papusa reprezentand pe Avram Iancu .Aia era cool,tolerant si progresist ?
  • +1 (5 voturi)    
    deviere (Joi, 11 ianuarie 2018, 20:48)

    DT34 [utilizator]

    de la subiect? fumigena pentru ascunderea adevaratelor probleme?
    Hmm, oricum, parca UDMR sint in aceeasi shleahta cu PSD...nu ar face PSD prostii din astea dupa care or sa regrete niste voturi.
    Sint doar niste fantezii care sa atraga atentia de la altele.
  • -3 (9 voturi)    
    Romania de azi... (Joi, 11 ianuarie 2018, 23:55)

    ernst [utilizator]

    ...incepe incet-incet sa semene cu aia de pe vremea lui Ceausescu. daca o fi fost altfel vreodata...
  • +2 (4 voturi)    
    "Analfabetul viitorului (Vineri, 12 ianuarie 2018, 3:29)

    unins [utilizator]

    nu va mai fi cel care nu știe să citească, ci acela care nu știe să înțeleagă". Alvin Toffler.
    Pe unguri ii înțeleg, dar romanii n-au nicio scuza.
    Zice premierul: „dar eu va spun foarte simplu: AM TRANSMIS ca daca steagul secuiesc va flutura pe institutiile de acolo, toti vor flutura langa steag”. Cine va flutura lângă steagurul secuiesc? Toți cei cărora le-”AM TRANSMIS” adică autoritatilor institutiilor; EI VOR FLUTURA... nicidecum altcineva ! Sper ca înțelegeți toți: romani și unguri. Sa auzim de Bine!i
  • +3 (5 voturi)    
    Balint drada, . . . (Vineri, 12 ianuarie 2018, 9:31)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ai dreptate! Nu poate, dar e mare pacat ca nu poate. Toti cei care destabilizeaza starea de armonie si buna convietuire intre etniile unei tari, fie el maghiar, turc, tatar sau roman ar trebui spanzurati de limba si in prealabi in timp de 90 de zile sa li se ia toata pielea bucatica cu bucatica. Dar traim intr-un secol in care, secaturile de acest gen au noroc si li se respecta drepturile omului, drepturi pe care ei nu dau nici doi bani! Asa ca ia declaratiile premierului drept metaforice si bucura-te ca traiesti in sec. XXi si nu in veacul XIV!
  • +2 (4 voturi)    
    Cine a umblat prin Covasna si Harghita.. (Vineri, 12 ianuarie 2018, 13:21)

    Zalmoxis [utilizator]

    ...a vazut ca steagurile "tinutului secuiesc" falfaie peste tot in afara de institutiile publice. Pe orice SRL vezi falfaind steagul secuiesc si eventual unguresc. Mai mult de atat administratiile locale schimba in mod curent denumirile strazilor in ungureste, fara traducere bilingva (strada Garii se numeste acum Alomas - daca nu stii ungureste nu mai intelegi nimic).
    Cine a fost la lacul Sf. Ana a observat ca harta este integal scrisa cu denumirile obiectivelor turistice in ungureste. In Odorhei toate denumirile magazinelor sunt in ungureste (daca vrei sa cumperi paine trebuie sa te uiti dupa afis cu "kenyer" altfel trebuie sa le iei la rand).
    Ar trebui sa luam exemplul Slovaciei unde desi sunt 20% maghiari nu au dreptul sa vorbeasca ungureste.
    De ce? Pentru ca: http://www.slovakia.org/history-magyarization.htm
  • -1 (1 vot)    
    D-le Tapalaga ati inteles gresit (Vineri, 12 ianuarie 2018, 18:25)

    andipetre [utilizator]

    Departe de mine sa fiu cu Tudose, dar in cazul asta a fost doar o vorba glumeata, spusa asa, in sensul ca vor flutura interesele ultranationalistilor maghiari in vantul uitarii.

    Sigur, maghiarii extremisti (si aici includ reprezentatii separatisti ai UDMR) vor specula traducerea vorbei lui Tudose, pentru a isi ascunde de Bruxelles nationalismul antieuropean care ii caracterizeaza. Dar dumneavoastra, domnule Tapalaga, nu ar trebui sa le tineti isonul, decat faca doriti si dvs. autonomia imaginarului tinut al secuilor.
  • -1 (1 vot)    
    Demisia e singura solutie (Vineri, 12 ianuarie 2018, 22:08)

    eucomentez [utilizator]

    Asteptam demisia, declaratiile rasiste sunt de neiertat pentru un premier.