Tariceanu, despre un referendum pentru monarhie: Putem sa demaram aceste discutii anul viitor

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 decembrie 2017, 14:55 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Seful ALDE, Calin Popescu Tariceanu, a declarat luni ca o monarhie constitutionala ar avea avantajul corectarii actualului sistem constitutional "hibrid, care are sadit in el germenii conflictului", prin prerogativele care ii sunt conferite presedintelui.

"Cred ca suntem una din putinele tari care facem o exceptie de la regula democratiilor parlamentare unde presedintele joaca mai degraba un rol de reprezentare. La noi este aceasta problema permanenta pe care va trebui intr-o buna zi sa avem curajul sa o abordam. Monarhia constitutionala are avantajul ca situeaza monarhul deasupra si in afara jocului politic si a partidelor politice", a argumentat Tariceanu, intrebat de ziaristi cum comenteaza ideea presedintelui executiv al PSD, Niculae Badalau, privind organizarea unui referendum pentru trecerea la monarhie.

Tariceanu a sustinut ca in Romania "presedintele in loc sa fie arbitru prefera tot timpul sa devina un jucator" si din aceasta cauza "tot sistemul constitutional sufera".

Presedintele Senatului, care a precizat ca optiunea sa personala pentru monarhie este cunoscuta, a aratat ca "in ultima perioada simpatia pentru Casa Regala a crescut foarte mult" ca si "increderea romanilor in forma de guvernamant denumita monarhie constitutionala".

"Un astfel de subiect merita o dezbatere cat mai ampla la nivelul societatii", a aratat Tariceanu, iar pentru acest lucru "trebuie sa reunim acele forte care sunt favorabile si sa convingem cat mai  multi dintre cetateni cu privire la utilitatea formei de guvernamant". Iar daca "subiectul devine de interes" "putem sa demaram aceste discutii anul viitor", a adaugat acesta.

Insa un astfel de referendum "trebuie decis cand exista ori o majoritate ori se creeaza un consens general",  a mai spus Tariceanu.

Reamintim ca Articolul 152, alineatul 1 din Constitutia Romaniei interzice revizuirea sa pentru schimbarea formei republicane de guvernamant: "(1) Dispoziţiile prezentei Constituţii privind caracterul naţional, independent, unitar şi indivizibil al statului român, forma republicană de guvernământ, integritatea teritoriului, independenţa justiţiei, pluralismul politic şi limba oficială nu pot forma obiectul revizuirii".



















1804 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    da, dar (Luni, 18 decembrie 2017, 14:58)

    nesuferitu [utilizator]

    poate la anul, cand doresti asta, vei fi la ''locul'' tău. cu Dracnea coleg de celula.
    • +2 (4 voturi)    
      Demarează,dar când începe? (Luni, 18 decembrie 2017, 18:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      Tăriceanu a dat în mintea copiilor.Se joacă cu mașinuțe vâjâind din buze.La ele poate demara fără să înceapă.
  • +11 (13 voturi)    
    !! (Luni, 18 decembrie 2017, 15:05)

    nlln [utilizator]

    Tariceanu stie exact ca PSD ALDE nu va castiga in veci alegerile pentru Presedintie.

    Asa a gasit repede solutia.
    Cat a trait Regele Mihai nu au zis nimic.
    Stiau ca nu le merge cu Regele.

    Ei vad Monarhia ca pe o anexa a PSD ALDE.
    • +8 (10 voturi)    
      evident (Luni, 18 decembrie 2017, 15:26)

      chillbill [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      si acum ca a murit Mihai, il pun pe fratele lor securist duda rege.
  • +7 (9 voturi)    
    E o diversiune, ei vor Presedinte/Rege marioneta (Luni, 18 decembrie 2017, 15:10)

    Boham [utilizator]

    Tariceanu s-a dat de gol si a spus care e de fapt intentia reala a PSD: sa nu mai fie un Presedinte/Rege care sa-i incurce pe ei la PSD


    dar pt scoate Presedintele din orice decizie politica, trebuie modificata Constitutia. Pt a modifica Constitutia trebuie sa ai CVORUM iar pt a avea cvorum trebuie sa atragi oamenii la vor cu ceva: definirea familiei, monarhia, etc
    • +3 (5 voturi)    
      dupa cate mi-aduc aminte (Luni, 18 decembrie 2017, 15:34)

      nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      este nevoie de 2 treimi pentru modificare.
      • 0 (0 voturi)    
        si 1/3 pentru referendum (Luni, 18 decembrie 2017, 21:05)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

        ce sa zic si USA a devenit mare putere tot modificand constitutia: ba rege, ba presedinte, ba rege, ba presedinte, ba rege, ba presedinte . . .
        Prostie
  • +5 (7 voturi)    
    alt film (Luni, 18 decembrie 2017, 15:23)

    lula [utilizator]

    mie mi se pare ca trebuie neaparat sa aflam ce fumeaza oamulrtii astia! numai asa mai poti functiona in Romania lui 2017.

    in ce film sunt astia, ca eu una sigur nu-s tot de acolo. ce rahat de idee mai e si asta????
  • +10 (12 voturi)    
    sa-i spuna cineva desteptului (Luni, 18 decembrie 2017, 15:32)

    Adri4n [utilizator]

    ca Romania nu e republica parlamentara ci semiprezidentiala. Iar presedintele nu are puteri prea multe, ci dimpotriva, prea putine avand in vedere alegerea prin vot popular. Ar avea prea multe daca ar fi ales de parlament (cum e in Germania de exemplu). De fapt presedintele e ales la fel ca cel din Franta deci ar trebui sa aiba aceleasi puteri.
  • +3 (5 voturi)    
    Tariceanu ,,minte de rupe" ! (Luni, 18 decembrie 2017, 16:16)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Monarhia constitutionala are avantajul ca situeaza monarhul deasupra si in afara jocului politic si a partidelor politice"
    Monarhia constitutionala, prin votul Parlamentului asupra aprobarii casatoriei Monarhului, implica de fapt Monarhia in jocul politic.
    O majoritate slavo-greaco-tiganeasca in Parlamentul Romaniei, ar duce de urgenta la votarea unor casatorii numai cu Case Regale favorabile slavilor . (Norvegieni, Danezi, sau eventul nobilimea poloneza)
  • +5 (7 voturi)    
    De "red herring" ați auzit? (Luni, 18 decembrie 2017, 16:38)

    RAK [utilizator]

    E tactica de a schimba subiectul intr-un moment cheie; de a deturna atenția asupra unei teme absurde și secundare, a.i. obiectivul principal sa poată fi atins cu rezistența minima: "a clue or piece of information which is or is intended to be misleading or distracting."
  • +3 (3 voturi)    
    Demarazeaza matalutza spre instante si lasa gargar (Luni, 18 decembrie 2017, 17:16)

    Plagarus [utilizator]

    Alteţa Sa Regală Principele Consort al României“,Duda l-a presat pe Majestatea Sa ani de zile pentru a-şi da acceptul asupra intrării în politică.
    Năstase Adrian îi propunea chiar un loc de senator pe listele PSD ...........?!
    • 0 (0 voturi)    
      Asa a fost ordinul. (Marţi, 19 decembrie 2017, 11:51)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      AS regala cu epoleti asa a primit ordin. Asta dupa ce l-a alungat pe Principele Nicolae din familie, nu?.
  • +3 (7 voturi)    
    Fugiti ma cu monarhia voastra (Luni, 18 decembrie 2017, 17:57)

    un_carnat [utilizator]

    Va place rau de pseudo-regina Margareta nu?
    Noi nu respectam monarhia. L-am respectat pe Regele Mihai pentru ca a fost un om demn - calitate pe care voi n-o aveti!
  • +3 (3 voturi)    
    Orice papagal (Luni, 18 decembrie 2017, 21:32)

    ACP [utilizator]

    poate deveni parlamentar mai ales pe liste dar presedinte mai greu...
  • +1 (1 vot)    
    Pacat (Luni, 18 decembrie 2017, 23:39)

    vidra [utilizator]

    Noi speram ca anul viitor vei fi undeva la racorica, sa nu mai poti demara nicio discutie!