SURSE: Gratierea, modificarile la Codul Penal si Legea raspunderii magistratilor, trecute prin angajarea raspunderii in parlament - posibila varianta/ Ce alte solutii se discuta la Guvern

de D. Tapalaga, I. Rosca     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2017, 19:42 Actualitate | Politic


Florin Iordache
Foto: Agerpres
Ministrul Justitiei Florin Iordache a declarat joi pentru Digi24 ca ia in calcul angajarea raspunderii pe gratierea si modificarea codurilor penale care fac obiectul ordonantelor de urgenta, aceasta fiind varianta pe care o prefera. Potrivit Digi24, Iordache va face anuntul in acest sens luni, la finalul consultarilor care au loc la ministerul Justitiei. Potrivit surselor HotNews.ro, in acest pachet mai larg pe care isi va angaja raspunderea Guvernul  ar urma sa fie introdusa si controversata lege a raspunderii magistratilor.
  • O lege a raspunderii magistratilor este respinsa de asociatiile de magistrati, care considera ca exista suficiente prevederi legale prin care judecatorii sau procurorii abuzivi pot fi trasi la raspundere. In opinia lor, o lege suplimentara nu ar face decat sa puna o presiune suplimentara pe magistrati, afectandu-le astfel independenta.
O alta varianta luata in calcul la partid aflata de HotNews.ro este adoptarea ordonantelor in doua trepte, in prima faza urmand sa fie puse in acord cu deciziile curtii constitutionale si in fine, cea mai putin probabila dar care ramane pe masa, este adoptarea ordonantelor de urgenta cu mici modificari, la fel cum s-a incercat pana acum.
Procedura anagajarii raspunderii a unei legi sau a unui pachet de legi intr-un domeniu este procedura accelerata, fara ca acestea sa mai treaca prin traseul obisnuit pentru un proiect de lege. Un alt avantaj este ca nu se pot aduce modificari in parlament proiectelor de legi respective, singurul risc fiind ca, daca pica la vot, guvernul este automat demis. Daca nu este depusa o motiune de cenzura sau daca este depusa dar este respinsa, proiectul se considera adoptat. PNL a anuntat ca intentioneaza sa depuna motiune de cenzura daca guvernul adopta ordonantele, insa PSD si ALDE au majoritate in parlament.

O alta varianta aflata de HotNews.ro este adoptarea fiecarei ordonante de urgenta in parte. Astfel, intr-o prima faza ar urma sa fie adoptata o ordonanta prin care sa se puna in acord Codul penal cu deciziile curtii constitutionale, in numar de peste 40. In interiorul acestor modificari ar urma sa fie plasate si redefinirea abuzului in serviciu din codul penal, dar fara plafonul de 200.000 lei sub care fapta nu constituie infractiune.

Tot aici, ar urma sa fie redefinit conflictul de interese tot in sensul unei dezincriminari partiale.

In ce priveste gratierea, aceasta ar urma sa fie data fie printr-o ordonanta separata, fie printr-un proiect de lege votate in guvern.

Ce spune Constitutia despre angajarea raspunderii:

ARTICOLUL 114
(1) Guvernul isi poate angaja raspunderea in fata Camerei Deputatilor si a Senatului, in sedinta comuna, asupra unui program, a unei declaratii de politica generala sau a unui proiect de lege.

(2) Guvernul este demis daca o motiune de cenzura, depusa in termen de 3 zile de la prezentarea programului, a declaratiei de politica generala sau a proiectului de lege, a fost votata in conditiile articolului 113.

(3) Daca Guvernul nu a fost demis potrivit alineatului (2) , proiectul de lege prezentat, modificat sau completat, dupa caz, cu amendamente acceptate de Guvern, se considera adoptat, iar aplicarea programului sau a declaratiei de politica generala devine obligatorie pentru Guvern.

(4) In cazul in care Presedintele Romaniei cere reexaminarea legii adoptate potrivit alineatului (3) , dezbaterea acesteia se va face in sedinta comuna a celor doua Camere.

Ce spun liderii grupurilor parlamentare PSD despre ce ar urma sa se intample cu ordonantele

Intrebat ce se va intampla in urmatoarea perioada cu ordonantele de urgenta, Eugen Nicolicea, liderul deputatilor social-democrati, a precizat, pentru HotNews.ro, ca exista trei posibilitati. "La modul general - orice guvern, pe orice subiect, poate sa emita ordonante, sa se angajeze raspunderea sau sa depuna proiect legislativ. Toate trei sunt masuri constitutionale. Din momentul lansarii in dezbatere publica ¬ aceste masuri de rezolvare a situatiei din penitenciare se incadreaza si in programul de guvernare, le gasiti. Modalitatea punerii in practica este a guvernului respectiv ministerului justitiei. Dupa ce se vor stange propuneri, probabil le mai modifica si decid modalitatea de punere in practica. Fiecare are avantaja si dezavantaje. Oricare dintre acestea va fi sustinuta de PSD."

"Proiectul legii gratierii ar trebui trimis in parlament, in procedura de urgenta daca este cazul.Cred ca guvernul, dupa ce va face consultari, va adopta o masura asumata public. Cred ca ar trebui sa se gandeasca la un pachet de legi mai consistent in materie penala (pe problema penitenciarelor - n.r.). Guvernul Grindeanu nu a exclus nicio alta masura din strategia prezentata de Pruna anul trecut si la CEDO" a precizat la randul sau Serban Nicolae, liderul senatorilor PSD, pentru HotNews.ro.

Intrebat daca exista varianta asumarii raspunderii, Nicolae a raspuns: "Pur teoretic, dar mi-e greu sa cred. Cred ca este varianta cea mai putin probabila. Iar pe tema gratierii, cred ca ar trebui sa aiba in vedere varianta proiect de lege."

***

Pentru duminica este anuntat un nou protest fata de proiectul gratierii si modificarii legislatiei penale. Luni urmeaza sa aiba loc consultarile publice la sediul ministerului Justitiei.

Cele doua ordonante au atras critici dure, in ultima saptamana, din partea multor institutii si organizatii. Vezi aici lista acestora.

Intre acestea se numara avizul negativ al CSM care nu s-a pronuntat pe continutul modificarilor lasand mana libera guvernului sa le opereze daca doreste ci doar pe forma spunand ca nu se justifica Ordonanta de Urgenta deoarece in texte nu se regaseau punerea in acord cu deciziile Curtii Constitutionale. Or, tocmai acest lucru a fost utilizat de PSD pretext de a opera modificarile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21437 vizualizari

  • +72 (84 voturi)    
    Deci nu le pasa ca nimeni in afara de ei, de (Joi, 26 ianuarie 2017, 19:59)

    Susufler0 [utilizator]

    penalii din PSD si ALDE, nu considera oportuna o astfel de lege (sau ordonanta) care ar lovi in lupta impotriva coruptiei !

    PS. In strada !
    • +44 (54 voturi)    
      cu siguranta in strada ! (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:11)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Si daca stie cineva cat ne da Soros de data asta il rog sa posteze inainte de protest. Sa stiu si eu cu ce ma duc in piata; data trecuta n-am stiut de caine si paf, am pierdut 30 de lei :-(

      Am nevoie de fonduri pentru ca ma pune Firea sa dau 5000 de ron pentru ca merg cu copilul :-(
      • +30 (36 voturi)    
        de acord (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:46)

        rockerul [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        Lasa ca ies eu cu Soros la un mic s-o bere si va zic mercurialul ..... Atat stiu , nu are cash , ni-i vara pe card :))) ! Lovitura de stat , episodul 2 , continua duminica ,cand iar ies barbosii , pletosii si ochelaristii in Piata :))) !
        • +1 (3 voturi)    
          Nu mai au mineri (Vineri, 27 ianuarie 2017, 12:58)

          Acidutu [utilizator] i-a raspuns lui rockerul

          Pe mineri i-au terminat. Ciorbea a lichidat cei mai multi.
          Acum o sa scoata in strada spalatii pe creier de cei de la A3 ; Ghita TV (Ghita OTV) ; B1 si mai nou TVR.
    • +28 (40 voturi)    
      trardiceanu e seful la Casa Poporului (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:19)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Poate se face o oprire si la el la poarta.
      • +28 (34 voturi)    
        CNA-ul este vis-a-vis de Palatul Parlamentului (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:33)

        georgebb [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        vom avea ceva probleme pana ne hotaram in ce directie urlam :-)
      • +8 (14 voturi)    
        Pai itinerariul nu-i cel de duminica trecuta ? (Joi, 26 ianuarie 2017, 23:23)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        cu opriri in Kiseleff nr 10 si in Kiseleff 57 ?
    • +36 (44 voturi)    
      Pai ii invitam duminica seara la Guvern (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:44)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      sa-si asume, mai intai, raspunderea in fata poporului, apoi in fata Parlamentului (fratii lor de suflet).

      Sa explice catorva zeci de mii de oameni ce-i "mana-n lupta"...

      Asa tupeisti n-am intalnit de la Ponta...

      Daca trece legea prin angajarea raspunderii, eu voi fi in Piata Universitatii in fiecare seara pana cand Parlamentul isi da demisia !
      • +6 (12 voturi)    
        un demers Democratic actual ! (Vineri, 27 ianuarie 2017, 0:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        TREBUIE continuat pana la cifra Fatidica lor !
        https://petitieonline.net/petitie/10022136/semnaturi/pg239
        • 0 (4 voturi)    
          Ai e o petitie (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:43)

          freeware4all [anonim] i-a raspuns lui un domn

          Din 12/12/2013.
          WTF ?
          • 0 (4 voturi)    
            este actuala, nu vad probelma (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:41)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui freeware4all

            atat in 2013 cat si in prezent P$D din parlament BLOCHEAZA cu buna stiiinta Statul de Drept !
      • -8 (14 voturi)    
        la guvern (Vineri, 27 ianuarie 2017, 8:11)

        CataiDaniel [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        de ce nu ai iesit si in 2009 cand guvernul Boc si-a asumat codurile de procedura penala sau anul trecut cand ministrul justitiei Pruna a modificat prin OG ? de ce? de ce?
        • +2 (4 voturi)    
          Gogule, (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:10)

          JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui CataiDaniel

          Nici Boc si nici Pruna nu si-au dorit sa scoata toti prietenii penali din puscarie si nu au dinamitat toate munca DNA-ului. Asa cum Dragnea se preface acum ca nu stie.
        • +1 (3 voturi)    
          pai iti zic eu de ce (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:13)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CataiDaniel

          Pentru ca acele coduri nu dezincriminau hotia si nu gratiau puscariasii condamnati pentru coruptie. Daca guvernul Dragnea venea cu niste proiecte rezonabile, care sa gratieze doar citeva categorii de delicte usoare si care sa nu se aplice coruptilor, nu zicea nimeni mare lucru.

          Da' cind vor sa dea o lege prin care hotia nu mai e hotie si vro 70 de corupti celebri scapa de pirnaie, printre care Voiculescu, Oprea, Fenechiu, etc, atunci oricine gindeste cu propriul cap si nu e sluga a tilharilor va protesta.
        • -1 (3 voturi)    
          Bineinteles ! Deja ma nelinistisem (Vineri, 27 ianuarie 2017, 12:30)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui CataiDaniel

          pt ca nu coborase nimeni in istorie cu discutia ca sa ajunga la adevaratii vinovati : Boc, "fiul" lui Base si Pruna,
          "verisoara" lui Ciolos, fiul lui Soros !

          Cum de ce nu au iesit oamenii atunci ? Pai credeam ca stii deja... s-a scris in presa, la radio etc. Au primit fiecare adult cate 100 de lei, copii cate 50 iar cateii cate 30, ca sa nu iasa, fiindca ei voiau. Erau milioane...

          PS. De fapt, atunci, din cauza costurilor suplimentare marideterminate de cei peste 60 de mii de caini comunitari existenti in capitala, Soros a determinat guvernul sa inceapa masurile de ridicare a maidanezilor de pe strazi.

          PPS. In tot raul e si un bine, nu ?
      • -5 (9 voturi)    
        voi sunteți poporul? (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:01)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Nu sunteți decat jalnice slugi ale noii Securitati.
        • +1 (5 voturi)    
          to'ar'shu guster... (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:14)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          Tu vorbesti bre despre sclavi, tu care postezi pe forum ce scrie pe biletelul de la stapini pentru 50 de lei pe zi???
          • +2 (4 voturi)    
            fara diurna de caine 30 lei (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:42)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            cainele raspunde la numele gustav555
    • +31 (43 voturi)    
      duminica aceasta 50.000 in strada ! (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      si o dorinta ar fi bine sa se implineasca, sa il urcam pe tov Iordache pe o scena unde sa ne prezinte fara flip chart ce are de gand, daca e convingator doarme acasa, daca nu stam in strada cu el pana luni dimineata, nu ii facem ceva, Doamne Fereste...vorbim si noi ca oamenii !!!
      Kuzmin de kiseleff este rugat sa fie pregatit !

      p.s CNA ul este prima oprire sau a II a ?
      • 0 (0 voturi)    
        n'auzi bre (Sâmbătă, 28 ianuarie 2017, 12:09)

        Tinam [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ca el nu raspunde in fata nimanui pentru minunea asta de ordonanta gandita inca de pe vremea cand era deputat!?
        nici in fata marii adunarii nationale!! nici in fata comandantului suprem?!
  • +50 (60 voturi)    
    Deci e clar! Nu ne pasa ... (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:01)

    za-k [utilizator]

    de ce zice toata lumea, numa' pe shefu' Dr.Agnea il ascultam :)
    Care, EVIDENT, nu stie nimic despre asta!
    • +12 (20 voturi)    
      cine-si mai aduce aminte (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:22)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      niste strigaturi de la revolutia din 1989?
      • -19 (25 voturi)    
        Alea erau antiSecuritate, astia sunt pro (Vineri, 27 ianuarie 2017, 1:08)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        "cine-si mai aduce aminte niste strigaturi de la revolutia din 1989?"
        =======================

        Alea erau pentru libertate, anti-Securitate, secaturile de acum sunt pentru moartea cetatenilor in puscarii si mai multa putere organelor opresive.
        • +2 (6 voturi)    
          cetatenii carora le este dedicata ordonanta (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:25)

          mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          au distrus tara asta.Deci putem vorbi cel putin de subminare....
        • +2 (4 voturi)    
          cetatenii carora le este dedicata ordonanta (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:25)

          mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          au distrus tara asta.Deci putem vorbi cel putin de subminare....
        • +2 (6 voturi)    
          ce securitate dragule? (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:33)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          acum se striga impotriva coruptiei si in favoarea legii.
          Tu vrei ca partidul tau preferat sa poate sa te fure mai departe. Pentru ca tu nu gandesti sau esti platit sa faci galagie.
          • -1 (7 voturi)    
            si staliniștii anilor 50 (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:10)

            Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

            strigau in strada pentru dreptate si intemnitarea dusmanilor poporului.
            Nu sunteți decat niște amărâți manipulați de noua Securitate. Sau, de ce nu, slujbași ai acesteia.
            • -1 (5 voturi)    
              nu ti au dat ratzia de pet food ? (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:43)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

              din cauza frigului latri pe aici ?
        • +2 (4 voturi)    
          ba nu postacila (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:20)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Erau fix impotriva acelorasi tip de perosane care formeaza azi coalitia tilharilor. Erau impotriva lui partidului lui Iliescu si impotriva securstilor ai caror urmasi sunt azi reprezentantii PSD si ALDE. Tot pentru libertate strigam si acum, libertate care vine din pedepsirea hotilor care devalizeaza tara. Tot pentru mass-media libere strigam si acum, doar ca intre timp TVR-ului i s-au alaturat si A3, RTV, B1.

          Cu minciuni din astea bolsevice poate vei avea ceva succes pe forum la antena3. Pe hotnews insa, n-ai nici cea mai mica sansa.
  • +44 (56 voturi)    
    Sorin.. remaniaza-l ! (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:03)

    georgebb [utilizator]

    Daca este vreo urma de constiinta in Sorin Grindeanu, atunci trebuie sa-l dea afara pe Iordache.

    Pana acum Sorin nu ne-a suparat. Daca ne arata ca are stofa de prim-ministru si schimba subalternii dubiosi (si vine si cu un buget realist) va avea sustinerea noastra !
    • +22 (28 voturi)    
      Cum sa ai asteptari de la un astfel de individ ? (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:12)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Este pus acolo de niste borfasi, uita-te la fetele lor !
    • +10 (26 voturi)    
      LOL (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:18)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Pacat ca mai sunt multi ignoranti ca tine in tara asta.
      • -2 (10 voturi)    
        la ce te referi ? (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:13)

        georgebb [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Recunosc, n-am stat sa caut legile care arata cum se pot schimba ministrii, dar nu poate sa faca asta ?

        Sau ignoranta se refera la sustinerea guvernului daca devine serios ?
        • +6 (8 voturi)    
          Ti-ai raspuns singur (Joi, 26 ianuarie 2017, 23:36)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

          In ultimul paragraf.
      • +11 (15 voturi)    
        Mai degraba naivi (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:32)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Imi amintesc cu ce are (complet schimbat fata de atitudinea civilizata pe care a avut-o in fata lui KJ) a venit la conferinta de presa Grindeanu asta... Cu mare obraznicie! Noi avem puterea, noi facem ce vrem. Va veni nota de plata, pacat ca nu stim cat timp va dura pana sa vina, Dracnea va scapa numai in America de sud.
    • +13 (19 voturi)    
      Ce sa remanieze .... (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:40)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      ca e si ala tot un nevertebrat , nici vorba de stofa de premier ! inca nu v-ati lamurit ca nu exista constiinta la nivel mare in PSD ? ce-i doare pe ei ...tot pe aia o tin .
    • +1 (9 voturi)    
      Știu, e foarte improbabil, dar... (Joi, 26 ianuarie 2017, 23:33)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Dacă domnul Grindeanu va dori să facă istorie? Dacă va refuza să mai fie marioneta ticăloșilor dragnea&tăriceanu&iordache? E tânăr, inteligent, nu cred că nu înțelege ce consecințe grave, riscante pentru țară (și pentru cariera proprie) și-ar asuma, în caz că va accepta să scoată castanele din focul aprins de borfașii amintiți mai sus.
      Visez frumos, nu-i așa?
  • +16 (22 voturi)    
    nu se lasa PSD-ul (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:04)

    middle_brick [utilizator]

    dar nici noi nu ne lăsam, asa ca duminica la Universitate continuam.
    • +1 (5 voturi)    
      Romania s-a trezit (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:41)

      Mark2009 [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Ciuma rosie nu mai poate sa faca ce vrea ea.

      Vom fi tot mai multi.

      Si de nu vom fi luati in seama, vom darama guvernul.

      Jos ciuma rosie !
  • +43 (53 voturi)    
    Atentie sporita (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:09)

    BogdanMelinte [anonim]

    Duminica trebuie sa fim mai multi decat in cea precedenta. N avem alta solutie, mobilizarea si mobilizati toti cunoscutii!
    • +15 (23 voturi)    
      Astia si-o cauta cu lumanarea ... (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:14)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui BogdanMelinte

      Parlamentul actual este singurul din ultimele decenii care se poate lauda cu performanta ca in prima luna de mandat sa scoata 30 000 de cetateni revoltati pe strazile capitalei. Nici nu e de mirare, atata vreme cat are si cel mai mare procent de parlamentari pesedisti.

      Dupa cum vad ca evolueaza lucrurile, sunt toate sansele ca duminica recordul de 30 000 sa fie cu mult depasit.
    • +12 (18 voturi)    
      Am fost 30 mii numai in Bucuresti (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:34)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui BogdanMelinte

      iar PSD-ul ca sa-i scape pe penalii din lista publicata si aici de un cititor e gata sa calce in picioare vocea publicului. Vom trai si vom vedea. Acum poate si tineretul care nu si-a miscat fundul la vot intelege ce-nseamna.
  • +6 (14 voturi)    
    Bre Iordache (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:10)

    alegzandru [utilizator]

    Sper sa te opreasca in vreuna din ele si sa te mai vedem dupa urmatoarea eclipsa!
  • +9 (17 voturi)    
    Da' de guvernat intr-adevar tara...? (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:19)

    eek [utilizator]

    ...nimic?
    Obsesia asta, un detaliu ce nu tine deloc de buna guvernare a unei tari, ii cam da de gol...
    Si uite-i insistenti in nebunia lor!
    Sa-i tragi de maneca ca-s de-a dreptul penibili se pare ca nu ajunge... ce urmeaza? o palma?!
    • +6 (12 voturi)    
      cica fac si asta (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:44)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui eek

      n-ai vazut.. au trimis bugetul spre aprobare.. si asteptam si a doua oara ! :-)
      Cred ca este primul guvern care prezinta bugetul si il rectifica inainte de aprobare :-)
  • +9 (17 voturi)    
    !!! (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:22)

    mihai.mihaita [utilizator]

    Ce tampiti!
    Se stia oricum...
    Pasii sunt:
    - Eliberarea mafiotilor din puscarii cu orice risc
    - Demisia din guvern la presiunile strazii

    Tragem linia : si-au atins scopul. Important era sa scoaat din puscarii pe cine trebuia si sa scape de dosarele penale. Or sa fie curati ca lacrima.
  • +41 (51 voturi)    
    alegeri anticipate (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:24)

    marr.io [utilizator]

    Daca tot ne cred prosti ce ar fi sa iesim in strada si sa cerem dizolvarea parlamentului si remaniarea guvernului de marionete. Cred ca e bine sa cerem si desfiintarea CNA si infiintarea unei alte entitati independente politic.
    • +12 (20 voturi)    
      pai (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:29)

      0rms [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      duminica va fi ca si acu o saptamana, pasnic, dar daca va mai fi nevoie si de alte proteste, acelea vor fi generatoare de schimbari mari, ca sa ma exprim frumos.
    • -5 (21 voturi)    
      in mare parte de accord (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:23)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      Dizolvarea parlamentului intr-un timp atat de scurt ar crea un precedent periculos. Astia au fost votati, asta este; DAR sa respecte procesul democratic. Fara rahaturi bagate pe ultima suta de metrii pe ordinea de zi a parlamentului si comisiilor; fara voturi in 30 de secunde, oamenii aia (inclusiv PSD) sunt platiti de noi ca sa analizeze ce voteaza, nu sa fie marionetele partidului; ca d-asta avem 400 de oameni in parlament in loc de 5 sefi de partide; fara rahaturi de genul sesiune extraordinara ca sa poata da guvernul OUG-uri.

      Si remanierea guvernului ! Cel putin Iordache si Ministrul de Interne sa dispara.

      CNA-ul trebuie schimbat clar, dar nu stiu ce inseamna independent politic. Cum s-ar face alegerea ? Inteleg ca membrii CSM sunt votatii de catre magistrati, dar in cazul CNA inseamna ca televiziunile sa-si voteze reprezentantii, nu prea imi surade :-D .
      • +1 (3 voturi)    
        neclar (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:27)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        sunt nedumert..de ce oare ai primit atatea minusuri?
        • +1 (3 voturi)    
          probabil ca nu s-a inteles mesajul (Vineri, 27 ianuarie 2017, 13:02)

          georgebb [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

          se pierde o parte importanta din comunicare cand transmiti un mesaj doar prin text. Se duce toata comunicatia non-verbala.
          • +1 (3 voturi)    
            sigur nu s-a inteles (Vineri, 27 ianuarie 2017, 14:13)

            marr.io [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

            de la mine ai +. Suntem aici sa discutam solutii mai bune. Cred totusi ca trebuie dizolvat parlamentul si organizate noi alegeri cu respectarea referendumlui cu 300 de parlametari intr-o singura camera. Un referendum trebuie respectat si implementat in cel mai scurt timp posibil. Sau facem referendumuri ca sa treaca timpul si sa mai bifam si noi ceva?
    • +12 (16 voturi)    
      Amuzant (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:43)

      Eric_Cartman [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

      Alegeri anticipate la o luna dupa alegeri... sublim!
      • +3 (11 voturi)    
        poate (Joi, 26 ianuarie 2017, 23:07)

        marr.io [utilizator] i-a raspuns lui Eric_Cartman

        asa crezi dar alegerile alea au fost ilegale intrucat nu s-a respectat referendumul cu 300 de parlamentari. Sau facem referendumuri doar asa ca sa treaca timpul? Apoi CNA independent politic consider ca ar fi daca persoanele alese vor fi doar din randul societatii civile si universitare, persoane care trebuie sa corespunda unui set de criterii clare din start, cu mandat limitat la 1 an iar in cazul acumularii a 3 absente ne/motivate pierderea automata a locului si alegerea altui membru. Plus ca bugetul alocat CNA e prea mare pentru ce fac. Ma gandesc ca si parlamentarii ar trebui sa fie "stimulati" in acelasi mod.
  • -35 (43 voturi)    
    Basisti... (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:25)

    ihateyou [utilizator]

    Va supraestimati numarul ...:)) Voi sunteti o minoritate de indivizi ... spalati pe creier ... cu un comportament anti-social, grave tulburari de personalitate ... dar nu trebuie sa va caracterizez eu, care oricum sunt subiectiv in ce va priveste! Democratia inseamna 4 > 3 ... deci majoritatea decide ... daca erati mai multi ... astazi prim-ministru era Agronomul ... si ne explica ... cum Romania trebuie sa fie o plantatie ... iar cetatenii sa fie ... plante ... bineinteles unele mai frumoase, altele mai mocirloase, etc....:))

    Dar nu e Agronomul, ati pierdut ... batalia democratica ... indiferent cat de tari va credeti voi ... in online ... unde va maltrati tastaturile de oftica! Sunteti o minoritate ... o democratie este condusa si legitimata de o Majoritate ... intelegeti? E simplu! Majoritatea ... vrea ... gratiere, legea raspunderii siindependetei magistratilor, si ca binmoul sa se duca dre'! ...:))

    V-a iestit faza cu 'Jos Ponta' doar din 2 motive ... care s-au intersectat ... 1. Ponta a fost un politician foarte slab, si cu un caracter pe masura ... 2. Ponta a vrut sa plece din motive personale! A 2-a oara nu va mai iese ... ala a fost doar un miracol basist! Daca Guvernul asta nu va da de ex. Legea Raspunderii Magistratilor ... vor fi 5.000.000 in Strada ... si va iesi razboi ... sedile dna si sri ... vor fi vandalizate, iar magistratii batuti pe strada! intelegeti ce va asteapta? Guvernul Grindeanu nu are de ales! ...:))
    • +15 (21 voturi)    
      democratia nu este dictatura (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:39)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui ihateyou

      Nu avem parte de o Dictatura reprezentativa; noi nu alegem din 4 in 4 ani care va fi dictatorul ce se va ocupa de noi.
      Cei 400 de indivizi din parlament trebuie sa ia in considerare binele statului si sa DEZBATA cea mai buna solutie pentru toti. Si daca acest proces democratic este blocat (cum ar fi de executiv cara baga OUG-uri pe ascuns) este dreptul nostru sa iesim si sa amendam aceste derapaje.

      Dupa cum ati putut vedea, aceste proteste au fost deosebit de calme; din acest motiv nu avem nici o retinere sa mergem cu copii acolo. Dar dumneavoastra vad ca amenintati cu magistrati batuti pe strada ?!? sedii dna si sri vandalizate ?!? Cu asta nu pot sa fiu de accord.
      Dar sunt total de accord cu un protest calm in care sa sustineti legea raspunderii magistratilor.
    • +10 (14 voturi)    
      visezi (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:49)

      SSL [utilizator] i-a raspuns lui ihateyou

      ...mai draga.
      Asa v-a zis de la sediu sa propovaduiti?
    • +12 (16 voturi)    
      ma baieti, sunteti in delir si negare (Vineri, 27 ianuarie 2017, 0:24)

      0rms [utilizator] i-a raspuns lui ihateyou

      ihateyou, prea_tarziu, xanti, xobi kaka - trompete, vuvuzele RTV-iste, texte de lemn trimise acolo unde s-a dus logica sa moara.
    • +2 (6 voturi)    
      hai nu zau (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:36)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui ihateyou

      spune-mi si tu.... cine a a votat pentru amnistitie si gratiere?
      nu era precizat in programul PSD.
      Explica-mi tu mie de ce consideri ca amnistitia si gratierea in masa sunt o solutie buna
    • +3 (5 voturi)    
      Tovarase sti ce o sa fac eu ? (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:09)

      asaasaasa [utilizator] i-a raspuns lui ihateyou

      Deci: in firma mea nu o sa calce in veci de azi vreun PSD-iest. Cum va recunosc, e usor, sunteti niste cretini iar cretinul are stampila pe creier din nastere. De azi la angajare am introdus test de IQ. Un dobitoc de PSD-ist in mod normal are IQ-ul sub media nationala.
      Jeguri umane, nu v-ati duce sa munciti, dar sa cereti pomana sunteti primii
      Mama voastra de dobitoci, e, chiar s-a spart societatea in doua bucati mari de tot. Lepre umane, va urez multa , dar foarte multa saracie in tara asta.
    • +1 (3 voturi)    
      Basistii (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:55)

      Mark2009 [utilizator] i-a raspuns lui ihateyou

      Si chiar daca, domnul presedinte, Traian Basescu, nu ne-a chemat in strada, noi tot vom iesi si vom lupta, pana la capat, cu ciuma rosie.

      Jos guvernul ticalos !
    • 0 (4 voturi)    
      tu chiar crezi ce spui? (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:23)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ihateyou

      Ia cauta pe google si vezi cite voturi a luat PSD + ALDE si cite votrui a luat Johannis. Faptulca la parlamentare unii au fost prea lenesi si nu si-au miscat posteriorul pin la sectia de vot, asta altceva. Da' daca incercati sa legiferati hotia, veti vedea cit de multi suntem de fapt...
  • -49 (59 voturi)    
    Frumosii liberi (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:25)

    xanti [utilizator]

    Ce credeati ca ne speriati ,hahahahahahahHahahahahahahahaha
    • +11 (17 voturi)    
      Treceti pe rosu (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:35)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sa nu tineti seama... sa nu va speriati...
    • +8 (12 voturi)    
      masochel (Vineri, 27 ianuarie 2017, 0:32)

      0rms [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      duminica seara iar te gasim peaici plans si necajit. Iti luam noi piuitul incet incet.
      • +5 (7 voturi)    
        mai degraba (Vineri, 27 ianuarie 2017, 1:56)

        DMR [utilizator] i-a raspuns lui 0rms

        duminica le tremura chilotii de frica, se va auzi atat de tare incat vor credea vecinii ca aplauda :))
    • +5 (7 voturi)    
      nu intele o chestie (Vineri, 27 ianuarie 2017, 1:39)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      dragnea a spus ca guvernul va implementa 100%programul de guvernare care a fost votat, dar amnistia si gratierea nu fac parte din progra. Dragnea nu vede ca cei din guvern fac chestii in "PLUS" ? parca nu aveau voie ,,
  • +17 (23 voturi)    
    ei, hai sa vedem (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:28)

    revo [utilizator]

    cat valoreaza mustata lui Dragnea pentru noul parlament al rusinii!
    Mai jos in site este un articol cu lista reactiilor negative la cele doua ordonanate. La ea se adauga Statele Unite si Canada.
    Haideti sa vedem pana unde merge inconstienta musiilor si cat de pretios este pentru ei condamnatul Dragnea.
  • +16 (22 voturi)    
    bataie de joc (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:28)

    traiang [utilizator]

    Cu alte cuvinte va doare la basca aveti majoritatea si va asumati de fapt nimic De fapt tartorul cel mare ,jupanul a pus mocofanii Grindeanu,Iordache si ceilalti sa scoatea castanele Numai prostul e consecvent si adaug cei lipsiti de caracter Ce complicitati mizerabile au de ignora totul de la Bruxelles,oameni in strada toata justitia Totul aduce la o gasca de mafioti nu partid
  • -1 (5 voturi)    
    lool (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:29)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    e pe naiba...
  • +16 (24 voturi)    
    Graba-i mare ca vine a doua condamnare a sefului (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:31)

    Plagarus [utilizator]

    Se pare ca numai Fortaleza este rezolvarea,mai "draga" Liviule.
  • +18 (26 voturi)    
    Iordache (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un ordinar! A atacat statul de drept in Martea Neagra. In rest, fiind psd-ist, nu poate if decât un borfaș scârbos.
  • +3 (17 voturi)    
    Hahaha ce prostalai (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:49)

    vidra [utilizator]

    In eventualitatea in care chiar sunt ATAT de prosti incat sa elibereze elefantii in orice forma, o sa ma sparg de ras dupa ce ii vad scapati de maruntisuri gen abuz in serviciu dar condamnati en-gros pentru TRADARE :)))))))))))))))))))))))))) subminare mai evidenta a aliantelor tarii, a sigurantei poporului si a luptei anticoruptie nu cred ca se putea face :)))))))))))))
  • +9 (15 voturi)    
    Conflict de natura constitutionala... (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:50)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    ...intre Parlament si guvern, avand in vedere ca puterea executiva isi aroga puteri de legiferare intr-un domeniu - gratiere colectiva aflat exclusiv in competenta Parlamentului, plus ca oug aflate in dezbatere sunt neconstitutionale. Pentru detalii vedeti politeia.org.ro...In concluzie, sa solicitam Presedintelui sau presedintelui CSM sa sesizeze CCR cu privire la acest conflict in sensul de a legifera negativ si a stabilu ca guvernul nu poate conform Constitutiei sa legifereze in domeniul gratierii colective...E o solutie, pe langa iesitul in strada...
    • -12 (18 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 27 ianuarie 2017, 1:18)

      andipetre [anonim] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      • +1 (3 voturi)    
        Nu in domenii date de Constitutie in compe- (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:51)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        tenta legislativului.
      • 0 (2 voturi)    
        Adevarat dar nu se compara. (Vineri, 27 ianuarie 2017, 15:07)

        dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Ciolos nu dat legi pe ascuns si in favoarea lor a penalilor. Ciocul mic coada de topor a psd-ului.
  • +13 (23 voturi)    
    va invit pe toti (Joi, 26 ianuarie 2017, 20:51)

    kokos [utilizator]

    duminica in strada sa mai dam o lovitura de stat! E singura solutie!
  • +9 (17 voturi)    
    dar daca poporul cere anticipate ? (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:09)

    blackone [utilizator]

    Penalii astia au impresia ca Dumnezeu i-a pus la Guvern si in Parlament. Nu borfasilor, poporul v-a pus si tot poporul va poate da jos daca atentati la cel mai important stalp al functionarii democratice a societatii si anume justitia. Nu v-a votat nimeni sa faceti ce vreti voi decat ceea ce ati prezentat in programul de guvernare inainte de alegeri, atat si nimic mai mult sau mai putin.
    Asteptam masurile economice promise si care nu se vad (oare nu asta trebuia sa fie prioritatea ?).
  • +11 (19 voturi)    
    mda... (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:17)

    liviu_ [utilizator]

    1990 reloaded... inca un rand de tineri isi vor anunta plecarea...
    de unde o sa mai furati ba?!
  • +23 (31 voturi)    
    CONSTERNARE ! (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:17)

    rockerul [utilizator]

    Baieti , am incurcat-o rau cu porcii astia ! Cum e posibil sa nu ti cont de nimic si de nimeni !? Iar luni face un simulacru de intrevedere cu soc. civila ...., FARA ACCESUL PRESEI , atentie ! , ce magari nenorociti ! Vedeti-va ba de guvernare , nu de puscariasi si de puscariabili !!! RUSINE partid de rahat de stanga ! Taricene , am sa-ti trag peste bot un MCV pana cazi iar de pe motor .....securist nenorocit ce esti ! Halal vechi liberal ....du-te-n plm !!!
  • +14 (24 voturi)    
    E timpul (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Târvoviste II. Cu acesti CRMINALI nu e alta solutie!
  • +13 (21 voturi)    
    daca... (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:42)

    USMarines [utilizator]

    n-a mers cu abureala, acum, e funia la gat, calca in picioare pe toti si toate....
    daca Duminica protestatarii vor fi putini, Luni e gata rezolvata...
    Iar dragnea.... de cate ori promite ceva, fii sigur ca se va intampla invers...
    • +2 (2 voturi)    
      Cred ca ii doare in cot de numarul de protesta- (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:23)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      tari. Nu au importanta pentru ei si poate chiar provoaca.
  • +7 (15 voturi)    
    caracal (Joi, 26 ianuarie 2017, 21:49)

    om simplu din multime [utilizator]

    locul unde s'a rasturnat caru'...
    unde puscaria e pe strada libertatii si cimitirul pe strada invierii.
    unde a ars cladirea pompierilor si a fost jefuit sediul militiei.
    de acolo este ingineru jurisprudent iordache.
    membru de baza al echipei sud:-)
  • -16 (26 voturi)    
    Foarte bine! (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:23)

    Marionette [utilizator]

    Sa speram ca le iese si apoi sa continue totul cu renuntarea la MCV asa cum bine sfatuia experminentatul domn Tariceanu!
    • +11 (19 voturi)    
      Nu au decat (Joi, 26 ianuarie 2017, 23:20)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      , renuntarea la MCV inseamna scoaterea din UE, sa vedem aveti coite sa faceti asta ??BAieti , va dau un an de guvernare pana cand aia care v-au votat o sa iasa in strada sa va dea jos.Un an aveti, nici nu stiti cat de mici incepeti sa fiti.
      • -1 (7 voturi)    
        Siiigur ca da!!! (Vineri, 27 ianuarie 2017, 7:54)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Ca parca e obligatoriu sa fii si in Schengen daca esti in UE! Nu! Declaram ca vrem sa renuntam la Schengen intrucat indiferent ce facem nu vom avea niciodata Schengen si cu o ultima sfortare de mandrie si demnitate renuntam si la MCV-ul care ne era bagat pe gat la nesfarsit vezi Doamna ca sa intram in Schengen!
        Haideti domnilor politicieni, faceti asta mai repede, mai cu spor, ca de aia v-a ales poporul, nu va mai luati dupa luptatorii cu tastatura de la vreun ONG eventual finantat de Soros, ca sunt 0.01% din popor dupa cum s-a vazut la alegeri!
        • -2 (4 voturi)    
          tu vorbesti serios? (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:15)

          Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          Esti de acord ca violatorii, criminalii, hotii de peste 60 de ani sa fie eliberati din inchisori?

          Esti de acord ca toti care au fost la conducerea tarii si au furat din banul public sa fie eliberati iar tot prejudiciul sa nu mai fie niciodata recuperat?

          O sa ramaneti voi si hotii. O sa va omorati si o sa va furati intre voi.
          • 0 (0 voturi)    
            Dezinformezi! (Sâmbătă, 28 ianuarie 2017, 16:06)

            Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

            De fapt exact violatorii si ucigasii NU sunt eliberati prin aceste ordonante, iar cei ce au furat vor returna prejudiciul! Si asta ma intereseaza, nu sa-l vad pe mos murind la inchisoare si prejudiciul sa fie nerecuperat!
            Imi insulti inteligenta!
    • +13 (17 voturi)    
      Sterling Case (Vineri, 27 ianuarie 2017, 0:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Motociclene, Nevestele ce vor manca dupa ce vei fi admis la Brutarie ? ai grija Motocicleneee !
  • +11 (19 voturi)    
    strada (Joi, 26 ianuarie 2017, 22:59)

    getmyextip [utilizator]

    Pai inseamna ca o sa ne vedem din nou in strada.

    As propune totusi ca de data asta sa fim un pic mai "convingatori".

    Eventual poate facem si o vizita acasa la Dracnea, Moliceanu si la limbricul asta de Ciordache...
    • -1 (5 voturi)    
      Da, foarte buna ideea (Vineri, 27 ianuarie 2017, 8:19)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      Daca sunt tari de urechi si nu ne aud din strada, hai sa le facem o vizita acasa si sa le explicam fara graba ce dorim. In felul asta o sa ne auda si nevasta, copiii, vecinii si cine stie, poate familia o sa-i convinga sa renunte la ticalosii.
      Asadar protest la domiciliul impricinatilor, asa cum doctorul isi viziteaza pacientii.
      • -3 (9 voturi)    
        Corporatiada lui Soros! (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:42)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

        Aveti grija sa aveti si casti cu lanterna pe ele si cand devastati caminele elitelor tarii alese legal si democratic de popor, poate gasiti si valuta falsa si arme! Da mai bine si noi toti stim cat conteaza corectitudinea politica pentru noi comunistii de factura progresist sorosista!
        • 0 (2 voturi)    
          dorguri si ruble, pasapoarte URSS (Vineri, 27 ianuarie 2017, 16:53)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          si carduri de acces FSB vom gasi acolo !
    • +2 (2 voturi)    
      Fara provocari - ca asta si asteapta! (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:25)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      .
  • +9 (13 voturi)    
    sa nu ne amagim (Vineri, 27 ianuarie 2017, 0:43)

    0rms [utilizator]

    Cismarul 1989 - Cismarul2 2017 ! ca sa stiti ce urmeaza si pt ce luptam zilele acestea.
  • -10 (14 voturi)    
    O ce veste minunata,legea raspunderii (Vineri, 27 ianuarie 2017, 1:06)

    xrogo [utilizator]

    magistratilor,asta da lege!
    Si totusi cred ca procurorii o sa se ceara afara din magistratura ca sa nu fie afectati de lege,ce-i drept ca nu sunt magistrati adevarati,ei sunt de fapt avocatii statului!
    • 0 (4 voturi)    
      Tu, care esti agramat, iti permiti sa scrii despre (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:26)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      magistrati?
    • +2 (4 voturi)    
      xgroho, felcerul ala in Drept, Jordas (Vineri, 27 ianuarie 2017, 13:45)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nu e in stare sa scrie o Ordonanta simpla cat sa fie la limita constitutionala si tu il vezi scriind o lege a raspunderii magistratilor care sa treaca de CCR ? Esti jalnic in optimismul tau simulat !

      Aceasta lege va incalca constitutia sub cel putin 5-6 aspecte. Sunt un tip elegant asa ca una din incalcari ti-o spun de pe-acum, inainte de a fi vazut proiectul : discriminarea !!

      PS. Hai, sa ai o zi usoara ! ;)
  • +9 (13 voturi)    
    ne vedem duminica (Vineri, 27 ianuarie 2017, 2:31)

    opticum [utilizator]

    Dupa fiecare mizerie de genul asta, in trecut, ma tot batea gandul unui trai mai bun, mai normal, mai sigur prin alte zone ale Europei.... Dar, m-am razgandit :) Ne vedem duminica!
    • -3 (9 voturi)    
      chiar te rog sa iesi (Vineri, 27 ianuarie 2017, 8:30)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui opticum

      Cu cat sunteti mai multi cu atat o sa fiti mai dezamagiti pentru ca ,DA vom da ordonantele.
      • +2 (4 voturi)    
        Tu te crezi intre gangsterii ai mari? (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:27)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        chitz chitz.
  • +7 (11 voturi)    
    eu propun (Vineri, 27 ianuarie 2017, 8:09)

    Dan_Nemes [utilizator]

    ca daca vor adopta aceste OUG-uri sau vor face ceva care sa opreasca chiar si pentru o secunda lupta anti coruptie sa iesim in strada in fata guvernului

    si sa le taiem gatul tuturor.
    • -4 (8 voturi)    
      Ma,tu dupa nume oi fi oarece nemes ungur (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:39)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      sau de unde atata pornire spre violenta,ai de grija ca daca faci oarece nici gratierea in curs nu te mai scapa!
      • +1 (5 voturi)    
        ba da (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:06)

        Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Le spun ca am fost angajat de o firma care se ocupa cu asasinari si am fost acuzat de abuz in serviciu dar din pacate paguba este sub 200 000 RON pentru ca parlamentarii valoreaza 0.

        Vezi cat de usor scapi?


        Si nu, nu sunt ungur.

        Eu sunt convins ca daca isi vor impune aceste modificari nu vor ajunge sa beneficieze de ele dar vor ajunge la 3 metri sub gunoi.
      • +1 (3 voturi)    
        Calin Nemes a fost roman (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:49)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        spre dsb de tine, coada de topor.
    • +4 (8 voturi)    
      Gaturilii "alesilor" sunt prea groase,mai bine.... (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:02)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      ...........nasurilii si gusilii,astfel vor fi mai telegenici pe la locurile de refugiu,din kanalele A3+RTV.
    • 0 (4 voturi)    
      Fara provocari (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:48)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      ei asta fac de fapt, cand, impotriva protestelor masive continua legiferarea violului de catre stat si functionarii publici, atata mania oamenilor. Deci, cool!
  • +6 (8 voturi)    
    Jordache esti omul sarac pt. omul bogat Dragnea L. (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:07)

    Plagarus [utilizator]

    Doi ingineri ce recroiesc sistemul justitiei romanesti.
  • +6 (8 voturi)    
    Minciuna (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:22)

    Pac-pac [utilizator]

    Asumarea raspunderii este un termen profund in contradictie pentru ca se prezuma ca raspunderea si-o asuma niste oameni responsabili si de buna credinta, pe cand astia sunt si iresponsabili, si de rea credinta.
  • +9 (13 voturi)    
    trebuie trecut la nivelul rmator (Vineri, 27 ianuarie 2017, 9:49)

    prenume [utilizator]

    Pentru ca PSD-ul de astazi seamana cu PSD-ul lui iliescu eu cred ca e timpul pentru o nou piata a universitatii. singurul mod prin care poti pazi democratia mi se pare a fi ramas doar printr-o tabara permanenta in fata parlamentului ca intr-un razboi. noi stim ca ei sunt neocomunistii corupti care nu vor sa mearga la puscarie distrugand orice speranta a unui viitor democratic in tara asta iar ei trebuie sa stie ca noi suntem afara si la un moment dat poate le dam si foc daca tot nu se mai pedepseste nimic in tara asta. si da, am zis foc si nu rock.
    • +4 (6 voturi)    
      Pichetarea domiciliilor (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:18)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui prenume

      Ticalosii astia sunt tari de urechi, se pare ca nu ne aud vocile din Piata Universitatii si din Piata Victoriei.
      Hai sa le pichetam casele, viloaiele facute cu bani furati, acolo unde se simt in siguranta cu familiile lor si cu pretioasele lor agoniseli din spagi si furt, acolo unde isi cauta odihna dupa o zi grea de praduit statul si distrus vietile noastre.
      Hai sa le explicam de aproape, in asa fel incat sa ne auda chiar daca sunt surzi de ce nu suntem de acord cu ei. Fara violente, fara vandalisme dar staruitor si ferm, seara de seara, hai sa le facem o serenada pe sub ferestre. Filmam tot, inregistram tot, postam tot astfel incat oamenii sa vada nu atat "cocioabele" in care traiesc "conducatorii" dar mai ales sa constate ca nu suntem violenti, nu e o mineriada, nu e o lovitura de stat si nici macar de palat (viloi).
    • +1 (3 voturi)    
      Pichetarea piratmentului si a guvernului (Vineri, 27 ianuarie 2017, 11:50)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui prenume

      dar zero violenta fiindca ei asta si asteapta.
      • 0 (0 voturi)    
        peste 50.000 Oameni pe tot Traseul (Sâmbătă, 28 ianuarie 2017, 8:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        va bloca Bucurestiul, asa vor intelege U$L si Penalii vizati !
  • +1 (5 voturi)    
    Eu nu inteleg de ce ne agitam ! (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:11)

    asaasaasa [utilizator]

    Ce naiba mai conteaza acum cativa politicieni scapati. Tara asta o sa se scufunde, iar primii care intra la apa toti saracii o sa fie. Au votat cu PSD pai nene isi merita soarta. Au IQ de maimuta si se uita la Antene, pai atunci sa traga. Viata e scurta domnilor, nu merita irosita, ei deja si-o irosesc, sunt saraci, sunt prosti, nu e mare diferenta intre ei si gaina din curte. Ne meritam soarta tovarasi. Suntem un popor de tampiti cretini si dobitoci.
  • +2 (4 voturi)    
    omul asta nu a inteles nimic, (Vineri, 27 ianuarie 2017, 10:13)

    MinimaMoralia [utilizator]

    deci mai iesim o data in strada. sunt convins ca avem energie sa o facem pana cand inteleg! ne vedem Duminica!
    • +1 (3 voturi)    
      minim 50.000 de la ora 18 ! (Vineri, 27 ianuarie 2017, 16:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MinimaMoralia

      de preferat 100.000 cu itinerariul la Guvren - P$D-ALDE - retur si stationare la CNA; in fata la CNA il asteptatm pe Radu Cristea de la CNA care mai nou are alergie la raportul MCV precum si pe Tov Irdache ca sa Vorbim Ca Oamenii - incepand de luni poate fi mai rau sau retrage DEFINITIV Ordonantele Penale Clientelare

      rugam pe Kuzmin de Kiseleff sa stea in banca lui !