Cristian Preda: Candidatura lui Piedone sub sigla USL nu este o surpriza. Orice negociere cu UNPR este o capcana

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 30 martie 2012, 14:16 Alegeri 2012 | Alegeri Bucuresti


​Europarlamentarul PDL, Cristian Preda a declarat, vineri pentru Hotnews.ro, ca anuntul facut de Cristian Popescu Piedone de a candida sub sigla USL nu este o surpriza. Preda sustine ca a atras atentia conducerii PDL Bucuresti ca orice negociere cu UNPR este o capcana. "Esecul unei intelegeri a PDL cu primarul Piedone vadeste nevoia unei strategii pentru Bucuresti bazata pe calcul rational si convingeri ferme, nu pe improvizatii cu tradatori PSD si suporteri ai pedepsei cu moartea", a declarat Preda. 

Europarlamentarul PDL, Cristian Preda a criticat in repetate randuri protocolul pe care organizatia de Bucuresti intentioneaza sa-l semneze cu UNPR. "Nu trebuie sa lucram pentru UNPR, nu castigam facand plecaciuni este o auto-pacaleala. PDL trebuie sa mearga singur in alegerile locale si sa-si consolideze pozitia in fata electoratului bucurestean, nu printr-o asociere cu partidul lui Gabriel Oprea", a declarat Preda pentru HotNews.ro.
 
De asemenea, Preda l-a atacat pe Silviu Prigoana posibilul candidat la primaria Capitalei, sustinut puternic de Elena Udrea. "Nu sunt de acord ca PDL sa promoveze un candidat cu un profil mai aproape de Iri, Dan Diaconescu si Gigi Becali decat de Traian Basescu sau Adriean Videanu. Cred in continuare ca nu este intelept sa-l sustinem pe Silviu Prigoana si cred ca avem nevoie de un candidat care sa reprezinte cu adevarat PDL si doctrina pe care o are", declara in urma cu cateva zile pentru Hotnews.ro, Cristian Preda.

Dupa anuntul lui Silviu Prigoana privind renuntarea la candidatura pentru pentru primaria Capitalei din partea PDL, a existat o serie de schimb de replici intre Cristian Preda si conducerea PDL Bucuresti. In urma cu o saptamana Preda a publicat pe blogul personal o informare venita de la organizatia de Bucuresti condusa de Elena Udrea in care se interzic atacurile la adresa lui Silviu Prigoana.
 
"Intelectualii" din partid trebuie sa respecte regulile jocului politic(...) Silviu Prigoana sta cel mai bine in sondaje (...) Orice lovitura aplicata celui care se afla primul in sondaje cu scopul de a-l decredibiliza este un atac la adresa partidului si a intereselor sale", se arata in informarea primita si postata de Preda pe blog.

Citeste si:

















943 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Clar nu e surpriza (Vineri, 30 martie 2012, 14:23)

    Xu [anonim]

    Surpriza este ca voi le stiti pe toate dinainte. Si pe asta, si plecarea vice-presedintelui la adversari si toate cate or urma.

    Sunt surprins sa le stiti pe toate domnule preda. Astept si "surpriza" promisa de nea olteanu, si anume candidatul la primaria generala. E cumva basescu?
    • 0 (0 voturi)    
      clar (Vineri, 30 martie 2012, 16:46)

      bobo [anonim] i-a raspuns lui Xu

      Nu e treaba PDL-ului si nu trebuie bagat in neintelegerea dintre UNPR si Piedone. Individul asta mi se pare un instabil. Nu vad a fi un om de incredere… Schimba partidele ca pe ciorapi, observ…
      • 0 (0 voturi)    
        un hot si jumatate (Vineri, 30 martie 2012, 22:08)

        boboc [anonim] i-a raspuns lui bobo

        Eu unul cred ca cei care pleaca dintr-un partid in altul,ca tiganii cu cortul,sunt niste oameni slabi,care nu pot fi numiti politieni. Rusine!!
    • 0 (0 voturi)    
      PDL joaca la risc (Vineri, 30 martie 2012, 16:56)

      me_mihai [utilizator] i-a raspuns lui Xu

      PDL incearca sa se alieze cu toate aceste mici partide gen UNPR, PER, PNCTD crezand ca le va merge mai bine. Tare mi-e ca in curand vor ceda si altii precum Piedone. Acesta din urma i-a luat in bataie de joc.
    • 0 (0 voturi)    
      UNPR (Vineri, 30 martie 2012, 17:27)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Xu

      Vai de capul lui ! Pana acuma s-a afisat la sedintele UNPR-ului si acum ce face ?? Se tot muta din stanga in dreapta dar deh.. nu e vina lui ci a poporului care il voteaza in continuare !!
      • 0 (0 voturi)    
        traseistul de Piedone! (Vineri, 30 martie 2012, 22:06)

        danmc [anonim] i-a raspuns lui vasile

        Din moment ce a fost incalcata ingetelegea cu UNPR,mi se pare un om care nu este de incredere. Maine poate ajunge la Jiji si Vadim…
    • 0 (0 voturi)    
      plimbaretul (Vineri, 30 martie 2012, 22:05)

      romeo [anonim] i-a raspuns lui Xu

      Nu este treaba nimanui din partea cui candideaza Piedone,dar cu siguranta acest om este unul instabil si nu as avea incredere in el.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 30 martie 2012, 22:07)

      avira [anonim] i-a raspuns lui Xu

      Un traseist cu aere de politician. Atitudinea lui nu imi pare una de incerdere.
  • 0 (0 voturi)    
    Preda are dreptate !! (Vineri, 30 martie 2012, 14:31)

    costica [anonim]

    PDL Bucuresti lasat pe mana Eleneu Udrea isi dovedeste dezastrul si neputinta totala !!!
    Nu au macar un nume sa-l propuna la Primaria Bucuresti, asta este o mare rusine pentru un partid ca PDL, numai ca Elena Udrea stie ca pe oricine va propune acela va inregistra un ESEC rasunator !!
    Bucurestenii NU mai vor sa auda de PDL, iar Elena Udrea stie asta bine si stie tot PDLul!!!
    Nici oferta opozitiei nu este grozava, dar bucurestenii NU mai vor PDL, d-aia Elena Udrea se asociaza cu traseistii si penalii din UNPRul lui Oprea, care intr-adevar aduc o imagine dezarmanta pentru PDL!!!
    Scapam de PDL, de Boc, de Udrea, de Roberta, de Oltean, de toata fauna portocalie cocotata de 3 ani in varful Romaniei unde au distrus viata si sperantele a milioane de romani!!
    Vine vremea scadentei, romanii v-au spus asta mereu, dar nu voia PDL sa vada, era pe cai mari cu Basescu la timona!!
    Gata, dezastrul portocaliu se termina, mult nu mai este !!
    La AJOFM cu voi, sa va cautati locuri de munca, in somaj sa va vedem!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 30 martie 2012, 22:07)

      iruletheworld [anonim] i-a raspuns lui costica

      Acest Cristian Piedone este un parvenit! Este un hot care cedeaza parcurile sectorului 4,prietenilor din USL,care au vor sa “construiasca” pe locurile respective,diverse chestii.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 30 martie 2012, 14:37)

    Sabrrrina [utilizator]

    Ceea ce nu reprezinta o surpriza este faptul ca usor usor veti ramane doar in Udrea si Anastase. Amazoanele lui Basescu raman usor usor singure pe frontul de lupta.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa traim bine ! (Vineri, 30 martie 2012, 15:12)

    soarec [anonim]

    Cat de rau imi pare. nuuuuuu. Poate se mai intampla cateva "minuni" si PDL se destrama inainte de locale. Oricum dupa alegeri vor pica multi "grei"
    • 0 (0 voturi)    
      UNPR (Vineri, 30 martie 2012, 17:11)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui soarec

      Acum o luna a anuntat ca va candida din partea UNPR-ului si iata ca acum s-a intors de unde a plecat ! Spuneti si voi asta e un politician carui sa-i acorzi incredere cand azi e asa si maine e invers ??? Unga-se pe cap USL-ul cu el !
    • 0 (0 voturi)    
      aaaa (Vineri, 30 martie 2012, 17:46)

      maftei [anonim] i-a raspuns lui soarec

      Domul piedone a DORMIT 4 ani de mandat Nu a facut nimic in sectorul 4, in afara de plantarea celor 3 palmieri si montarea celor doua bancutze in parc iar intre timp mafia din piete a inflorit, a aparut un sat de rromi in locul parcului Vacaresti, iar haitele de caini colinda strazile insalubre si mai ales a reusit trista performanta ca sectorul 4 sa nu aibe nici macar un bloc reabilitat termic. RUSINE piedone, LASANEEEEEEEE!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    toate se platesc (Vineri, 30 martie 2012, 15:23)

    phonix5 [anonim]

    Capcana asta a ajutat totusi PDL-ul sa ramina la putere si sa-si treaca toate legile aberante...cele mai multe prin asumare de raspundere.Am impresia ca acest domn Preda e si el in deruta ca si ceilalti colegi de partid, prevede sfirsitul dar nu are voie sa recunoasca...asta inseamna disciplina de partid a PDL-ului. Cindva toti acesti domni vor recunoaste "cine le-a bagat un pumn in gura" si cine i-a condus de fapt in toti acesti ani !