PERSPEKTIVA

Florin Cîțu. Cum a căzut? Ca un dictator. Înjurând îndrăcit UPDATE Iohannis biet om debusolat

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Marţi, 5 octombrie 2021, 17:30 Actualitate | PERSPEKTIVA


Scandal la motiunea de cenzura
Foto: AGERPRES
Florin Cîțu. Și chiar s-a crezut Dictatorul Superman. Întâi, a exagerat și inventat realizări. Apoi, a canibalizat tot în jur. Și-a înghițit puii, miniștrii. A treia fază trăznită, ca să-și simtă Puterea ca pe o amantă, a oprit lumea în loc ca el să se aleagă Șeful Suprem al Șefilor. În final, îndrăcit fiind de suprema Putere, ca astăzi, a spumegat, a urlat, a înjurat. Această mașină stricată Florin Cîțu, de astăzi, nu mai este. Iar, după ultima sa declarație, Iohannis devine un biet om debusolat, căruia i s-a stricat jucăria.

Am mai avut prim miniștri îndrăciți.
Să nu-l uităm pe Radu Vasile PNTCD. S-a închis în Guvern.
Să nu-l uităm pe Grindeanu PSD. Și el închis în propria micime.
Florin Cîțu PNL a fost "inventiv". A găsit de cuviință să se blocheze în Guvern sub pretextul procedurilor, jocurilor politice, lașităților opoziției.

Nu i-a mers. Oricât de oportuniști, analfabeți, profitori ar fi, opozanții simt când unul de-al lor ia miros de cadavru politic.
Simt când unul de-al lor miroase a dictator, când pute a mecanism stricat. Așa a căzut și Dragnea.
Corupția, oportunismul și alte astfel de fenomene cu care se alimentează politicienii de astăzi, se bazează pe fluidizare, pe dinamică. Dă-mi mie, ia și ție. Când simți un Cîțu că se blochează în mica lui armură și blochează buna funcționare a sistemului ăsta, restul, oricât de înrăiți în rău ar fi, acționează. Protestează. E sângele și aerul lor. Ce faci, bă? Esti nebun? Furi doar tu? Cine te crezi tu? Cîțu sunt.

Politica românească dă uneori semne de înzdrăvenire. Îți pui speranțe că ăștia nu-s ca ăilalți. Cîțu a continuat seria răutăților, răutăcismelor de tot felul în politică. În opoziție, a adus în politică ura contra PSD, la Putere a dezvoltat ura contra USR-PLUS. Caz tragic, Cîțu nu a oprit izvorul oportunismului, falsității acestei clase politice nu. Și-a hrănit zi de zi ciuperca egoismului. A dezvoltat doar în folosul lui personal acest joc. Și a orbit zi de zi. Ca o cârtiță. Hrănită de Iohannis. DOVEZI? Numirea lui Vîlceanu la Finanțe și a altora ca el în varii funcții publice, felul în care a arătat că vrea doar pentru el întreaga putere PNL și Guvern. Felul în care a disprețuit realitatea de fiecare zi. S-a înfumurat pe zi de zi. S-a purtat neomenește cu Ludovic Orban, l-a dat la coș ca pe o măsea stricată. A devenit japiță. Ca Adrian Năstase altădată.

Bă, vrem și noi, ziceau oamenii lui Orban. Ai înebunit? Cîțu "s-a spînzurat" cu funiile propriului joc. Un dictator prea mic pentru un joc atât de mare.

Ce trebuia să facă? Să managerieze oameni? Ce-a făcut? Haos. ca un om care nu ține la băutură. Ca un speculant care fură de la săraci că-i vede proști.

Veți spune că el va decide în continuare. Că el și Iohannis au ațele jocului și marionetele politice vor fi trase de cei doi împreună.

Eu nu cred. Căzând micul dictator, orice ar face Iohannis, jocul lor împreună este pierdut. Votul de astă dată majoritar și-n număr așa de mare, dovedește că orice ar fi, Iohannis și Cîțu, nu mai au mare lucru de spus.

Jocul îi depășește. Îi COPLEȘEȘTE. Valul îi ia și-i trântește la pământ. Prea mulți îl urăsc pe Cîțu. A stârnit ura, este îndepărtat cu ură.


Liderii politici sunt împotriva lui Cîțu-Iohannis? Îi urăsc.

Și mai mult, liderii sunt sub presiunea înfometaților membri de partid, lupilor de sponsori, nesătuilor de poziții publice.

Ce au făcut rău Cîțu Iohannis? Cîțu și sistemul lui au făcut din Dragniștii-PSD niște eroi. PSD-ul a devenit partidul bun al României. Ciolacu și toți Dragniștii sunt salvatorii lumii. Eh, asta n-are mare importanță poate, dar alături de acest simbolic semnal se-ntâmplă ca toate atu-urile politice, financiare să treacă de partea câștigătorilor.


Câștigătorii acum n-au niciun usr-PLUS de partea lor, din păcate.
Câștigătorii astăzi sunt AUR curat. Suntem la voia lupilor pesede și a conspiraționiștilor lui AUR. Suntem la cheremul lui "Doamne ajută!".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















41349 vizualizari

  • +37 (79 voturi)    
    iohanis e capul rautatilor (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:38)

    rov [utilizator]

    premierul de la GRIVCO l-a sustinut si impus pe acest matzu-catzu spre nenorocirea noastra si spre fericirea mafiotilor...

    IOHANIS DEMISSSISAAAAA!
    IOHANIS SUSPENDAT!
    • -2 (22 voturi)    
      Lasa frate iarba,... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:01)

      Ponta [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ,.... te bulverseaza rau de tot.
      • +5 (7 voturi)    
        Mai bine las-o tu (Miercuri, 6 octombrie 2021, 12:26)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

        Omul are dreptate.
  • +36 (54 voturi)    
    S-a scumpit bautura! (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:39)

    Fu Leng [utilizator]

    Si omu' e in sevraj, acordati-i circumstante atenuante!!! Fie-va mila de un Om Mic care s-a crezut Mare!
    • +9 (27 voturi)    
      cîțu (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      nu e de capul lui. E prea slab pentru asta. Nici la degetul mic nu-i ajunge hoțului de dragnea.
  • -23 (55 voturi)    
    da asa e (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:44)

    vox_bobuli_vox_bei [utilizator]

    chiar o sa votez cu AUR si in viata mea n-am votat cu PSD macar. m-am saturat de europeni cu papion, mai bine niste ghiolbani dar cu instincte mai aproape de natura.
    • +19 (39 voturi)    
      Ti se pare ca Citu e european? (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:35)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      sau cu papion?

      Ghiolbanii nu au produs niciodata nimic bun pe termen lung.

      Intelepciunea, stiinta, bunul simt, astea aduc progres si bunastare. si spirituala si materiala

      Citu si AUR nu au asa ceva, cum de altfel f putini au. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa oprim cautarea
    • +8 (16 voturi)    
      Vezi ca era unul Buzila de la Vaslui (Marţi, 5 octombrie 2021, 22:53)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui vox_bobuli_vox_bei

      Ghiolban greu...doar ca era din pesedeu..... ala tzapan, care canta blondei ...ueeeee!!!!
  • +34 (46 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:52)

    [anonim]

    • -27 (37 voturi)    
      NU ! (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:01)

      EU [anonim] i-a raspuns lui

      Din cauza lui orban cu ''o ''mic e tot circul asta in PNL,el a rupt partidul in doua . Decat orban ,mai bine Simion cu ai lui. E tot nationalist si Simion,asa ca,de ce sa vina orban? Pe orban l-am mai vazut,anul trecut.nenorocitii de usristi sunt niste ultimii oameni ever,asa ca ia sa vedem ce poate si Simion,daca tot nu v-a placut guvernul Catu! Asadar orban in nici un caz,el a facut asta cu ambitiile lui,fiindca nu intelege ca e depasit.,e gata cu el. E vremea tineretului in PNL acum,adica a aripii Catu,cu coceptii noi.orban e psd cu masca galbena: aceleasi tertipuri comuniste de care nu mai scapam se pare. Parerea mea: pacat de Catu.Consider articolul redactiei extrem de nesimtit,jicnitor si nedrept.
      • +5 (11 voturi)    
        Vezi daca nu renunti la bautura!!! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:08)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui EU

        Bati campii.
        Spune-mi te rog de unde vine constructia asta:
        - "usristi sunt niste ultimii oameni" ???
        - "articol jicnitor" poate vrei sa spui JIGNITOR.
        Prin cum scrii dovedesti cat de analfabet esti, dar stupoare, tu nici nu iti dai seama.
        • 0 (2 voturi)    
          seamana cu ... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 12:58)

          GNG [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

          ... cel pe care il sustine, nici el nu realiza ce este, nici macar faptul ca nu a intrat la facultate nu a aprins un beculet de alarma... Noroc ca lumea este plina de facultati care le faci doar cu bani.
  • 0 (18 voturi)    
    "i-a"... (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:54)

    Alius [anonim]

    .."...unul de-al lor i-a miros de cadavru politic...".

    Se poate corecta: "ia".
  • -7 (25 voturi)    
    "i-a miros" (Marţi, 5 octombrie 2021, 17:55)

    Nevermind [utilizator]

    Tu n-ai nicio treaba cu limba romana, 'telectualule. Si nu e prima oara, ca esti consecvent.

    Ref articol, pe politica o arzi mai articulat ca pe alte teme, cum ar fi traficul rutier
    • +3 (5 voturi)    
      Dar tu (Miercuri, 6 octombrie 2021, 8:50)

      nghe [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      telectualule de ce comentezi dacă nu raționezi?
      Se scrie ia miros (de la verbul a lua: el ia). Dacă expresia era, i-a mirosIT, atunci foloseam cratima.
  • +16 (22 voturi)    
    Golani in costum (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:12)

    Mihail. [utilizator]

    Mama voastra...
  • +17 (33 voturi)    
    Idee de afacere: pitici de gradina (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:13)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Cu chipul babuinilor de la Cotroceni si Pizderman.
  • +17 (27 voturi)    
    Corect. (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:19)

    Teo3000 [utilizator]

    Nu sunt mare fan al articolelor dvs, dar de data asta va dau dreptate. O apreciere corecta a realitatii.
    Atentie la mica eroare: "opozanții simt când unul de-al lor i-a miros de cadavru politic." e cu "ia", fara cratima, ca e ia de de la a lua (miros).
  • +25 (47 voturi)    
    Presedintele iohannis e un gunoi (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:23)

    Teo3000 [utilizator]

    pe care mi-e scarba ca l-am votat.
    stiu, merit sa-mi fie scarba.
    de constantinescu am fost dezamagit ca s-a dat batut si a fost invins de sistemul securist. dezamagit, dar nu scarbit.
    de iohannis mi-e scarba ca ne-a mintit in fata, apoi s-a dat cu sistemul securist imediat ce si-a vazut al 2-lea mandat in buzunar.
    cum bine spunea alt cititor: "presedintele e un gunoi"
    • +11 (23 voturi)    
      Si mie imi este scarba (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:59)

      URD [utilizator] i-a raspuns lui Teo3000

      De acord cu ce spunea alt cititor despre presedinte
  • -25 (35 voturi)    
    Câțu este afara.. (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:48)

    Timonierul [utilizator]

    Întrebarea va continua zeci de ani, cine vine va păți la fel , nu s-a născut un om sa fie susținut de turma, vine alt nume, indiferent , jos in 3 luni șamd…
    Singurul pe care l-ați iubit a fost Ceashka cel analfabet și bâlbâit , exact ca turma …
  • 0 (18 voturi)    
    cu toate (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:46)

    nahir [utilizator]

    astea, iohannis ar putea face în așa fel încât să-și vadă păpușa pe post de premier.
    S-ar putea ca el să fi început deja negocierile cu psd pt. susținearea unui guvern minoritar condus tot de cîțu, după ce ar fi picat, de complezența unei hotărâri ccr, o primă propunere a lui vîlceanu (sau orice alt nume fără importanță pt. el). Pare că toate lumea a uitat de acel PNDL 3, mană cerească pentru pesedaci (cât și, evident, pentru penaliști), plus niște posturi de secretari și subsecretari de stat, pe ici pe colo, prin ministere de importanță majoră pentru aceștia (pe la justiție, pe la economie).
    Mă întreb însă ce l-a motivat și l-ar motiva în continuare, de ce ar merge până la a fi scuipat pe stradă, așa cum de altfel a făcut-o și până la moțiunea de cenzură care pare că l-a sculat din somnul de frumusețe.
  • 0 (18 voturi)    
    Hienele (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:15)

    sergiutales [utilizator]

    Din politica romaneasca actuala, au inceput sa se sfasie pentru Putere. Nu conteaza ideologia, interesele omului "de rand", atat de modeste dar, totodata, vitale pentru el, nu conteaza interesele nationale, nu conteaza o viziune de perspectiva pentru Romania!
    Nu mai conteaza ca vorbesti despre PSD, USR, AUR sau PNL-Catu. Totul se reduce la "imagine" si la banii praduiti. Hienele politicii romanesti! Pana cand?!
  • +11 (23 voturi)    
    SISTEMUL MAFIOT (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:41)

    n_a [utilizator]

    De acord cu punctele de vedere exprimate in articol. Decupez din el un pasaj, in care sugerati cacatzu (sic!) si Iohannis... "au ațele jocului și marionetele politice vor fi trase de cei doi împreună".
    Aici, as avea un comentariu, intrucat pare evident ca cei doi nu sunt papusarii supremi. Par a fi, mai degraba, niste pioni (importanti, ce-i drept), cu o misiune clara: sa aduca dracului mai repede miliardele alea mai aproape de buzunarele baietilor !!
    Dupa 30 de ani, masinaria asta ('SISTEMUL') s-a tot perfectionat si a ajuns sa arate ca un sistem mafiot, stratificat, pe mai multe nivele; cu cat te uiti mai sus, cu atat 'leadershipul' este mai invaluit in ceatza.
    M-ar interesa o continuare a articolului Dvs, cu o viziune de gazetar cu experienta despre 'papusarii din ceatza'
  • +5 (7 voturi)    
    oarecum de acord... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 10:09)

    liviu_ [utilizator]

    dar nu chiar...

    psd nu a castigat mare lucru....
    usr a castigat, votanti de la pnl...
    si , aur a castigat ceva, nus tiu in schimb cat, pentru ca sunt pur si simplu prea extremisti....

    si referitor la "psd sunt acum niste eroi".... pai poate asta se doreste de fapt...

    psd era pe duca cu dracnea in puscarie. ce a facut pnl?! i-a scos repede de la guvernare ca sa-si mai revina in sondaje sa nu se distruga de tot !
    acum psd face fix la fel! Cred ca totul este un blat ordinar intre pnl si psd... ca sa fure in continuare si sa ramana doar ele partidele principale din romania, pentru ca romanul nu are memorie mai mult de 4 ani in urma !
    sa nu uitam ca desi "inamicii" declarati sunt psd respectiv pnl... ambele partide ataca mult mai mult USR!
  • +4 (6 voturi)    
    excelent articol (Miercuri, 6 octombrie 2021, 10:24)

    hanu [utilizator]

    de data asta. Chiar foarte bun.