VIDEO Iohannis, după căderea Guvernului Cîțu: Trist, dar adevărat. România este în criză / Situația a fost generată de politicieni cinici / Voi convoca consultări abia săptămâna viitoare

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 5 octombrie 2021, 17:49 Actualitate | Politic


Iohannis, la Cotroceni
Foto: Captura
"Trist, dar adevărat" - așa și-a început președintele Klaus Iohannis primul mesaj transmis după căderea Guvernului Cîțu prin moțiune de cenzură, în care a susținut că situația a fost generată de "politicieni cinici, unii purtând masca reformismului”. El a spus că România este în criză și că este nevoie cât mai rapid de un guvern care să vină cu soluții, însă a anunțat convocarea consultărilor cu partidele abia săptămâna viitoare, argumentând că le dă timp să vină cu o abordare matură. În declarația sa de presă, Iohannis a ținut să sublinieze "faptele": USR a plecat din guvern și a votat moțiunea de cenzură alături de PSD și AUR.




Declarația susținută marți seară de Klaus Iohannis:

  • Trist, dar adevărat. Cuvântul care caracterizează cel mai bine România de astăzi este cuvântul criză.
  • Suntem într-o criză a sistemului de sănătate publică. Suntem în plină pandemie. Valul patru ne-a lovit, și ne-a lovit rău. Suntem într-o criză a prețului la energie, o criză care este și europeană, și globală.
  • De lucru ar fi suficient pentru politicieni: să rezolve problema pandemiei, să rezolve problema prețurilor la electricitate. Dar ce s-au gândit unii dintre politicienii noștri? Să mai adauge o criză, o criză a guvernării. În acest fel, astăzi, în Parlamentul României, a fost votată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului care a avut succes, deci, cum se spune mai colocvial, Guvernul a picat în Parlament.
  • În ultimele luni s-au spus foarte multe lucruri în politică, majoritatea lucruri urâte. Politicienii s-au obișnuit să se arate unul pe celălalt cu degetul, să se acuze de diferite lucruri, inclusiv în interiorul partidelor. Oamenii nu știu ce să mai înțeleagă.
  • Este o situație complicată, o situație care a fost generată - această moțiune și trecerea ei prin Parlament - de politicieni cinici, unii purtând masca reformismului, alții clamând grija pentru români și așa mai departe.
  • Haideți să vedem totuși ce s-a întâmplat dincolo de aceste declarații. USR a fost parte din coaliția de guvernare. USR a plecat din Guvern și a votat, împreună cu PSD și AUR, moțiunea de cenzură de astăzi.
  • Acestea sunt faptele, restul este discurs politic sau demagogie sau cum doriți să-i spuneți.
  • Acum, însă, suntem în situația de a trebui să găsim o soluție. Trebuie să găsim o soluție, România trebuie să fie guvernată. Pandemie, criza prețurilor la electricitate, vine iarna, toate acestea trebuie să fie rezolvate de cineva. Acest cineva, evident, este Guvernul României.
  • Așadar, este nevoie de soluții și este momentul pentru decizii mature. Este nevoie de decizii mature din partea politicienilor, din partea partidelor politice.
  • Pentru a da timp partidelor politice să se întrunească în forurile interioare, să găsească abordări mature și să vină cu ele la consultări, voi convoca consultări cu partidele politice abia săptămâna viitoare. Acum se cere maturitate și responsabilitate.
Cabinetul Cîțu este al șaselea guvern al României post-decembriste care pică prin moțiune de cenzură. Scorul este unul istoric: 281 de voturi. Toți cei 281 de parlamentari prezenți au votat „pentru”. Până acum, recordul era deținut de Executivul condus de Ludovic Orban, care a fost demis, în februarie 2020, cu 261 de voturi.

Primul pas este ca președintele Klaus Iohannis să convoace la consultări partidele, pentru crearea unei majorități care să susțină un nou guvern.

Constituția nu prevede însă un termen în care președintele trebuie să facă propunerea de premier. Cel nominalizat însă pentru funcția de prim-ministru are termen de 10 zile de la desemnare pentru a merge în Parlament pentru votul de încredere.

Preşedintele Klaus Iohannis ar urma să plece în această seară la reuniunea informală a Consiliului European şi la Summitul Uniunea Europeană (UE) - Balcanii de Vest, care vor avea loc în Slovenia, la Brdo, marți și miercuri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















37838 vizualizari

  • +118 (144 voturi)    
    Seful statului esuat (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:00)

    lucky luck [utilizator]

    Ar fi cazul sa plece.
    • +101 (119 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:45)

      [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

      • +13 (63 voturi)    
        cand nu va place de Iohannis (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:25)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu uitati ca voi i-ati dat al doilea mandat adormitului, care apare in fata doar cand e vorba de ceva scandal politic, nu si cand e nevoie de un leader care sa pare macar ca ii pasa (atunci cand ne iau foc spitalele, sau cand ne-a inchis in casa; mereu au fost altii in fata si el la golf)
        • +6 (52 voturi)    
          Ce destept esti! (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:40)

          Roby745 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          Trebuia sa o votam pe Dancila, cum ai facut tu? Chiar crezi ca era mai OK???
          • 0 (32 voturi)    
            Dupa ultima saptamana crede-ma... (Marţi, 5 octombrie 2021, 22:29)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Roby745

            Dancila era As pe langa "prostia intruchipata" din PDL...ca PNL am vazut clar ca se delimiteaza.

            A ajuns Simion sa fie blestemul PDL/PNL in asa de scurt timp!?!?

            Dupa prostii aia cu semiretard... Iliescu si Roman au venit Nastase si Basescu care au nenorocit Romania cum au putut ei mai bine...iar acum Iohan o ingroapa definitiv.

            Groparii Orban si Citu nici nu aveau ce cauta macar pe langa clantza de la usa biroului premierului...nici in mahmureala cea mai grava iar Ficusul/Dulapul etc. n-a miscat un fir de par :)))

            PDL-ii la gunoi...dar sa predea stampila PNL pe care au ciordit-o cand Orban era probabil beat...
          • -2 (22 voturi)    
            Hmmm (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:39)

            Sah [utilizator] i-a raspuns lui Roby745

            Dancila este om de stiinta pe langa joha, sa nu vorbim despre bunsimt...joha are mare deficit aici!
            • -4 (4 voturi)    
              da măi, (Miercuri, 6 octombrie 2021, 11:46)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sah

              știe chiar care este aria cercului.
              Ce-i drept parțial, ceva cu raza la pătrat, dar pentru voi, pesedacii, e suficient ca să-i dați chiar și titlul de doctor în științe.
              • +1 (1 vot)    
                Hmmm (Miercuri, 6 octombrie 2021, 23:16)

                Sah [utilizator] i-a raspuns lui nahir

                Nici joha nu stia aria cercului...a ranjit ca o hiena si a tacut! :)))
                Daca facem un test de inteligenta, joha este sub 90% din populatia Romaniei...
          • +8 (14 voturi)    
            Fii bun(ă) și deșteaptă-ne tu (Miercuri, 6 octombrie 2021, 6:49)

            ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Roby745

            și numește măcar 1 (un) „lucru bine făcut” în mandatul Iohannis II !
            Nu am votat-o pe Dăncilă, l-am votat pe Iohannis, dar la fiecare ieșire a ăstuia mă tot întreb: ce ar fi fost mai rău?
            „Decît” o vorbă să-ți mai spun: Dăncilă a demis-o pe ministresa Dan Carmen, oamenii lui Iohannis au clasat „10 august”-ul. Acum este rîndul tău să numești acel „lucru bine făcut”.
            • -2 (4 voturi)    
              a facut bine prin simplul fapt ca (Miercuri, 6 octombrie 2021, 10:19)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

              nu a facut rau. Johannis, asa molcom si incet la minte cum este, a lasat tara sa mearga pe fagasul cel mai bun pentru ea: Uniunea Europeana si NATO. In mandatul lui Johannis este posibil sa intram in Schengen, ceea ce este cea mai mare realizare din 2007 cand am intrat in UE.
              Ceilalti, cu Dancila si Dragnea in frunte, erau in stare sa ne scoata din UE, daca asa cereau interesele lor si ale clicii din care faceau parte. Da, Dragnea ar fi fost in stare sa sa ne scoata din UE daca asa scapa de inchisoare...
              • +3 (3 voturi)    
                adevărul (Miercuri, 6 octombrie 2021, 11:47)

                nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                e că mai bine dormea în continuare decât să se trezească și să-l susțină necondiționat și pe față pe cîțu.
              • +2 (2 voturi)    
                mda (Miercuri, 6 octombrie 2021, 11:57)

                Point [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                va va mai reamintesc cum semna klaun
                tot ce primea in fata?
                asa este facuta politica in zilele noastre,in fata sunt bagati cei mai anosti dar bine executanti,doritori si iubitori de putere.
                in spate,acolo unde se iau adevaratele
                hotarari,aia sunt adevaratii conducatori,nu marionetele astea.
              • +1 (1 vot)    
                D-le/d-nă bancher, cu tot respectul, (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:51)

                ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                cîndva comentariile d-stră aveau logică; acum scrieți „a facut bine prin simplul fapt ca ... este posibil sa...”.
                Cît despre exemplul de „lucru bine făcut” solicitat de subsemnata, acesta este anume „ca nu a facut rau” - ce se poate comenta?
                Altminteri, separați-o pe Dăncilă de Dragnea, că nu despre Dragnea s-a fost făcută vorbirea...
                Aștept să vă citesc cu mult interes, ca pînă cu ceva vreme în urmă.
              • +1 (1 vot)    
                I-auzi! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 18:16)

                atc [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                Desi realizez ca nu poti depasi lozincile, incerc, totusi: da-mi o explicatie/exemplu de "Dragnea ar fi fost in stare sa sa ne scoata din UE daca asa scapa de inchisoare...". Si, "...ar fi fost in stare..." Da' de ce n-a fost, i te-ai opus tu?!
        • +3 (47 voturi)    
          si totusi (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:08)

          DinuD [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          daca maine ar fi aceiasi catindati probabil ca tot pe Johannis l-as vota. Cand mergi la piata fiindca TREBUIE sa cumperi , atunci cumperi ceea ce gasesti in piata.
          • -1 (33 voturi)    
            Definiția nebuniei (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:21)

            Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui DinuD

            Să faci mereu același lucru așteptându-te la rezultate diferite.

            L-ai votat? Îl susții? Atunci nu te mai plânge.
            • -1 (1 vot)    
              pfui, (Miercuri, 6 octombrie 2021, 11:49)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

              câtă dreptate ai.
              Și când te gândești că l-am avut exemplu pe dragnea, cel care și-a dat singur două guverne jos și abia la al treilea a nimerit-o pe veorica, acest om de știință luminat.
        • +17 (39 voturi)    
          Voiai sa ai in locul ficusului analfabeta? (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:39)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

          Votul negativ e totusi vot.
          E problema partidelor politice ca propun non-valori sau caractere politice dubioase!
          • +2 (16 voturi)    
            Hmmm (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:43)

            Sah [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Decat sa fii distrugator de tara, dictator care vrea sa conduca si guvernul, lipsit de bunsimt, ingamfat, plin de el si convins ca lumea este terenul lui de golf...mai bine o femeie care a fost pusa la zid de media, mai putin de realitate!
            Cine a votat cuierul ...sa se spele pe cap cu el!
            • +4 (14 voturi)    
              te faci ca nu pricepi (Miercuri, 6 octombrie 2021, 1:56)

              pandelescu [utilizator] i-a raspuns lui Sah

              Bai nenica, ia o pauza. Era evident ca nu votai Viorica. Doamna era un avatar psd, cel mult priceputa la facut saratele. D'aia a si fost pusa la zid si d'aia a castigat cuieru de golf. Ar trebui sa fii revoltat ca s-a ajuns la asa optiuni in turu 2.
              • 0 (0 voturi)    
                Hmmm (Joi, 7 octombrie 2021, 10:20)

                Sah [utilizator] i-a raspuns lui pandelescu

                Lasa gluma cu ''revolta'' ca ''s-a ajuns la asa optiuni in turu 2''...ca nu te cred.
                L-ai votat pe base si acum in doua randul pe cuier, asa ca ia o pauza mare!!!!
    • -18 (60 voturi)    
      Iohanis aservit rău US dacă susține jeguri ca Cîțu (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:55)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      Iohannis este aservit rău de tot Statelor Unite dacă susține un jeg ca Florin Cîțu, pe care îl detesta în realitate. Nu are însă ce face deoarece ambii sunt coordonați de CIA și agenți fideli ai SUA.

      Sa vedem cu ce propunere de premier se întoarce Iohannis din US. In mod sigur va veni de acolo cu nominalizarea unui nemernic.

      Klaus Iohannis este dependent total de SUA. CIA i-a finanțat ambele campanii electorale, din 2014 și 2019.
      • -4 (18 voturi)    
        Maior? (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:20)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        .
      • -2 (14 voturi)    
        PNL si PSD s-au inteles, va fi guvern minoritar (Marţi, 5 octombrie 2021, 22:00)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        USR si AUR le-au stricat putin planurile acum o luna cu motiunea lor dar PSD si PNL au incalcat Constitutia si au impiedicat motiunea USR

        acum insa PSD si PNL au revenit la planul lor de actiune si se pregateste guvernul Cutzu2 sustinut de PSD
      • +6 (8 voturi)    
        E idiot pur si simplu ! Nu are nevoie SUA de (Miercuri, 6 octombrie 2021, 8:44)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        asa ceva sa-si atinga absolut orice obiectiv !! Nici SUA nici orice alt stat . SUA n-ar fi produs sau bagat bani intr-un balbait atat de prost cum e Citu, in vecii vecilor .......
    • +37 (51 voturi)    
      Din declarația Președintelui KWI și (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:59)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      din poziționarea fermă a *Echipei Câștigătoare* în
      favoarea unui nou mandat pentru nevolnicul Super-
      Cîțul,rezultă foarte clar că vom avea un Guvern abia
      după suspendarea Președintelui Iohannis.Circul
      continuă!!!!
    • +27 (33 voturi)    
      Un politician cinic spune adevarul (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:54)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      Ca toata lumea stie ca el a generat "situatia"...
      ...nu mai mergeau manevrele hotilor care au distrus Romania in ultimii 31 de ani!
      • +12 (14 voturi)    
        O omisiune esentiala (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:54)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        In toata declaratia asta lipseste recunoasterea motivului pentru care coalitia sa destramat. Acest lucru lipseste pentru ca ar dezvalui o cauza ce e inconvenienta acestui politician corupt. Trist, dar adevarat...
    • +14 (18 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:02)

      [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

    • +3 (5 voturi)    
      planul a fost asa: (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:47)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      planul a fost asa:
      - PNL + PSD s-au strans si au pus tot la cale;
      - PNL si PSD vor alegeri anticipate;
      - PNL a dat afara USR si impreuna cu PSD inceraca sa-i denigreze pe USR-isti si sa-i fure din votanti;
      - PNL impreuna cu PSD inceraca sa-i denigreze pe AUR si sa-i fure din votanti;
      - dupa anticipate PSD si PNL sperau sa aiba cate 40-45% din voturi
      - acuma USL2.0 era creat si sa vina alea 30 de miliarde de la UE sa le pape si gura noastra ....
      - si scarbirea electoratului face parte din plan una e sa iasa 10 milioane de romani la vot si alta sa iasa 3 milionae, ATENTIE !!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Ce tare comp(l)ot! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:56)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Cum de te-ai prins? Mai ales ca PSD a impus singura motiune serioasa care sa dea jos- ce sa vezi- taman guv. PNL; sigur a vrut sa te-ncurce, da n-a reusit!
        • +1 (1 vot)    
          ce spune azi Ciolacu? (Miercuri, 6 octombrie 2021, 14:54)

          viziru [utilizator] i-a raspuns lui atc

          ce spune azi Ciolacu? Ciolacu: Nu cred că prioritatea românilor acum este suspendarea președintelui / Nu ar trebui suspendat domnul Iohannis ...... i-a zis chiar " domnul ", pai a fost un domn le baga 15-20 procente in casa pana la alegerile anticipate ....
          • -1 (1 vot)    
            Zau asa! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 17:50)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui viziru

            Scuze, da' parca NU despre Ciolacu vs. Iohanis era vorba in propozitie; ci despre PSD vs. PNL! Si, la care ti-am si raspuns. Sau nu mai tii minte nici ce-ai postat?
            • +1 (1 vot)    
              PSD=Ciolacu ..... (Joi, 7 octombrie 2021, 8:49)

              viziru [utilizator] i-a raspuns lui atc

              PSD=Ciolacu=PSD ..... asa e la toti comunistiii de pe glob ....
    • +1 (3 voturi)    
      planul a fost asa: (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:47)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      planul a fost asa:
      - PNL + PSD s-au strans si au pus tot la cale;
      - PNL si PSD vor alegeri anticipate;
      - PNL a dat afara USR si impreuna cu PSD inceraca sa-i denigreze pe USR-isti si sa-i fure din votanti;
      - PNL impreuna cu PSD inceraca sa-i denigreze pe AUR si sa-i fure din votanti;
      - dupa anticipate PSD si PNL sperau sa aiba cate 40-45% din voturi
      - acuma USL2.0 era creat si sa vina alea 30 de miliarde de la UE sa le pape si gura noastra ....
      - si scarbirea electoratului face parte din plan una e sa iasa 10 milioane de romani la vot si alta sa iasa 3 milionae, ATENTIE !!!!
  • +91 (113 voturi)    
    Lol (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:04)

    mitg [utilizator]

    Un discurs penibil la fel ca presedintele.
    • +28 (40 voturi)    
      Fapta este infaptuita.. (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Iohannis a ales sa termine al doilea mandat la groapa de gunoi a istoriei.
  • +55 (77 voturi)    
    Pleaca, lasa-ne (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:05)

    mmmircea [utilizator]

    Troll de caverna, n-ai minte nici cat un copil.
  • +71 (91 voturi)    
    Mvai, doamne... (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:07)

    lucky luck [utilizator]

    Ce idiot am ales!
    • +34 (46 voturi)    
      ironic e (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      ca (la primu mandat, ca la al 2lea era dancila si nu aveai ce alege) l-am votat chiar mandru ca poate iesi un presedinte bun...
      mama ce m-am inselat...
      • +35 (43 voturi)    
        Da, frate... (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:20)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Chiar orbul gainilor am avut. Doamne, daca ar organiza astia un referendum de demitere, l-ar depasi pe Basescu. Ar fi o fiesta a electoratului sau dezamagit. Si ar fi un lucru bun de ales un presedinte acum. Daca ajungem pana in 2024 cu dobitocul, PSD va avea avea peste 50%, iar AUR pe la un 20-25.
        • -5 (11 voturi)    
          Eu cred ca una din variantele (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:37)

          Bazil [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

          ce se vehiculeaza la Cotoceni este si suspendarea Presedintelui. In aceasta situatie, presedinte interimar va fi pesedintele Senatului. Am citit azi, pe FB si nu tin minte sursa, ca se trag sfori ca actualul presedinte de la Senat (Anca Dragu) sa fie debarcat, iar pe pozitia libera sa vină Câțu. Cred ca se incearca o sensibilizare a electoratului la un eventual vot pentru suspendare
          • +2 (2 voturi)    
            eu as vota demiterea (Miercuri, 6 octombrie 2021, 10:03)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

            si cu riscu de a veni citu.,...

            ce pana mea... daca e sa se aleaga prafu, macar sa se aleaga prafu de tot!

            oricum tara asta e ca un pacient in coma care mai misca din cand in cand si e tinut doar de aparate... macar sa ne ducem dracu de tot, ca altfel nu avem nici o sansa sa ne revenim!
            • 0 (2 voturi)    
              mi-e teamă (Miercuri, 6 octombrie 2021, 11:54)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

              ca cîțu să nu fie mai ... penibil decât kkrău, ca să mă opresc doar la acest epitet.
        • +2 (8 voturi)    
          x (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:04)

          SiriusBlack [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

          Doamne ajuta!
        • +9 (11 voturi)    
          Demitere, da, (Miercuri, 6 octombrie 2021, 7:09)

          ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

          căci omu’ ăsta
          - nu merită să fie păzit pe viață de SPP-ul plătit de bobor. Trebuie lăsat, simplu cetățean, să poată fi scuipat de cei peste care, cît a fost președinte, s-a pișat (și încă de sus!),
          - nu merită vilă de protocol RAPPS, plătită tot de bobor. Are case destule, nu?,
          - și, cel mai important!, nu merită pensie specială (adică indemnizație de fost președinte) el, care în campania electorală a desființat pensiile speciale... cu vorbe.
          Numai gîndul că omu’ ăsta va fi „un întreținut” mă face să votez pentru demitere.
          • 0 (0 voturi)    
            De ce?! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 18:03)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

            Nu va suparati, da' sunteti cam "ofticata"! Va ganditi numai la raul lui, da' nu si la binele nostru!? Nu-i frumos!
    • +9 (23 voturi)    
      Pardon (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:07)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      Ce idiot a fost ales .
      Eu nu l-am votat .
      • +4 (6 voturi)    
        Sincere (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:20)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

        Felicitari!
  • +54 (72 voturi)    
    Trist? (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:07)

    Mihail. [utilizator]

    Nu fi trist. Vei gasi alt slugoi.
  • +62 (86 voturi)    
    imi este rusine (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:08)

    NoapteaCaHotii [utilizator]

    imi este rusine de faptul ca avem un presedinte atat de lemn/incapabil/deconectat.

    omul este PDF = PAMANT DE FLORI
    • -9 (11 voturi)    
      huh (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:09)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui NoapteaCaHotii

      Veorico, tu esti fa? Sterge-ti lacrimile de pe obraz ca te imbatranesc
  • +76 (96 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:08)

    [anonim]

  • +67 (83 voturi)    
    Trist dar adevarat, ficusul e unul dintre (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:08)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Cei care au declansat aceasta criza.
    • +31 (39 voturi)    
      nu unul (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:15)

      zot [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      ci cel din culise, care a regizat tot dezastrul, probabil
      sustinut de "colosii politici" rares bogdan si bode_ printre altii
    • +5 (9 voturi)    
      Nu e unul dintre cei , (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:57)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      e unicul care a declansat criza.
  • +56 (76 voturi)    
    Lol (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:08)

    HP [utilizator]

    Smiorc.
    • +61 (75 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:19)

      [anonim] i-a raspuns lui HP

      • -1 (25 voturi)    
        De parca a stiut vreodata... (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:11)

        Sympa [utilizator] i-a raspuns lui

        "Iohannis a uitat anul asta ce functie ocupa"
        ------------------------------------------------------------------
        De parca a stiut vreodata...

        Nu-mi spune: l-ai descoperit pe Ficusz! 6 ani de intarziere, dar hey, cata tarlaua de IQ ai matale!
    • +4 (58 voturi)    
      Iohannis pleacă în SUA la consultări pt. premier! (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:27)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Klaus Iohannis pleacă în SUA la consultări pentru a afla care este alegerea Statelor Unite pentru un nou premier al României. Asta este adevăratul motiv pentru care convoacă consultările cu partidele abia săptămâna viitoare.

      Si după Florin Cîțu tot un gunoi agent CIA, din grupul Iohannis, va veni prim ministru.

      Citat:
      "Pentru a da timp partidelor să se întrunească în forurile interne și să vină cu o abordare matură, voi convoca consultări abia săptămâna viitoare"
  • +53 (79 voturi)    
    Peroada (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:08)

    Von Klausewitz [utilizator]

    A iesit peroada,seful mascariciului sa ne debiteze tot felul de aberatii. Auf wiedersehen!
  • +46 (68 voturi)    
    criza grava si urgenta (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:09)

    satyr [utilizator]

    ...dar el se duce la golf pana saptamana viitoare
  • +92 (112 voturi)    
    ha (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:10)

    asx [utilizator]

    Vrei neaparat sa iesi din politica pe usa din dos! Ai ajuns un gunoi! Habar n-ai pe ce lume traiesti si cine a inceput criza. Sau nu vrei sa ai. Idiot sau meschin, una din ele. Sibiului ii e rusine!
  • +54 (76 voturi)    
    . (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:10)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Ce ticălos e.
  • +56 (74 voturi)    
    Tiger Ficus (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:11)

    Luk [utilizator]

    E criza politica, sanitara si economica, dar nu ne grabim nicaieri. Convoc consultarile, mai tarziu, nu arde nimic.
    As sta la coada sa votez pentru demiterea astuia.
  • +37 (91 voturi)    
    Trist dar adevărat, Iohannis e un gunoi ca și Cîțu (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:11)

    Rower [utilizator]

    Președintele tarii este un gunoi. I-a fost demis colegul sau de la CIA, Florin Cîțu. Americanii au primit o lovitura puternica. Nu mai au în prezent doi agenți fideli la conducerea României.
    • -2 (12 voturi)    
      in primul rand (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:35)

      NoapteaCaHotii [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      asta cu CIA este un fitil penibil...sa zicem mersi daca intervin americanii sau ne tin in spate...dar mizeriile lui catu/iohannis trag mai mult spre russia&co
    • +1 (5 voturi)    
      Rower ko prin Toronto? (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:35)

      7fagwfe27 [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      Citat domnul, citat. Nu te crede nimeni fara citat.
  • +55 (73 voturi)    
    un presedinte defazat (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:11)

    Remarque [utilizator]

    Asa o declaratie de presa nici macar nu merita oboseala. Nici macar acum nu realizeaza ca el este cel care a declansat criza politica, in cea mai proasta perioada de dupa '89. Context mai rau nici ca se putea. Si cu toate astea el merge 'pas cu pas' catre aceleasi acuze fara obiect la adresa USR, catre sustinerea clasei politice vechi si a baronimii din care face parte si el, catre deconectarea de la agenda publica si cerintele electoratului.
    Este cel putin deconectat de realitate.
    • +4 (16 voturi)    
      Omul e "Premierul de la Grivco" (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:30)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Multa vreme am ales sa uitam chestia asta fiindca oricum fata de Ponta sau Dancila era solutia optima.
  • +70 (86 voturi)    
    :-) (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:12)

    Soljenitin [utilizator]

    PNL, prin premierul Citu, a tradat coalitia incercand sa isi impuna propriul program in detrimentul programului Coalitiei. Astea sunt faptele, restul este discurs politic sau demagogie.
    • +38 (50 voturi)    
      corect (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:25)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      dar ficusul pregateste terenul pentru noul USL.
      asta e pofta ce-o poftit.
      restul este gargara ieftina.
      • -6 (8 voturi)    
        noul USL. (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:56)

        Ike [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        noul USL tocmai s-a inaugurat: PSD+AUR+USRplus
        • -1 (1 vot)    
          mda (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:33)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Ike

          cand ai ochelari de cal sau rea intentie poti spune o asemenea bazaconie. Asta in conditiile in care la motiune, toate partidele au dat in USR...
          Era o motiune despre guvernul pnl si toti criticau USR-ul.
          cand clanul mafiot din politica se uneste impotriva unui singur partid, atunci stiu cam ce trebuie sa fac :)
          • 0 (0 voturi)    
            pay attention, 007 (Miercuri, 6 octombrie 2021, 18:26)

            Ike [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            Era o motiune despre guvernul PNL-USR+, nu doar PNL cum ai tu impresia.
            Da clanul mafiot din politica se uneste impotriva unui singur partid, impotiva PNL, intrucat limpede ca apa vedem ca PSD, AUR si USR+ s-au imprietenit si au votat la unison.
            USR+ sa voteze importiva propriului guvern, pai asa prostie numa' Liviu de la Teleorman a mai facut ca sa-l dea jos pe Grindeanu.
            Asteptam guv USR+AURPSD.
  • +39 (47 voturi)    
    Si asta (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:12)

    pag [utilizator]

    Se plange ca i-au stricat marioneta?
    Ce lai domle, ce lai! L-au facut sa se trezeasca din somn!
  • +45 (61 voturi)    
    Deci… (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:12)

    Stef_and [utilizator]

    Pana acum l-am vazut normal. Dar acum insista sa dovedeasca ca nu am avut dreptate!
  • +45 (61 voturi)    
    Mda (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:12)

    TheFaime [utilizator]

    Cu parere de rau (desi l-am votat), KWI este la fel de prost ca Cutu..amandoi intr-o ceata continua. Draga inca presedinte, sa vii sa spui ca ''astea sunt faptele, ca USR a iesit de la guvernare'', ca asta e ''realitatea'', incercand a crea o ''nou realitate'' e mai mult decat penibil. Nu explica tu poporului ca USR a iesit de la guvernare ca asa a vrut cucu lor. Au iesit pentru ca Cutu tau latra doar ca sa se afle in treaba. N-am vazut in viata mea partid sa se saboteze in halul asta. pizidei desfac sampania la greu..nu aproape 30 de ani de guvernare pizidista, cand intr-un final speram ca am scapat de ciuma rosie, ce sa vezi..pariu ca ajungem la anticipate, ciuma o sa-si mobilizeze asistatii si voila..o luam de la capat. Doar pt ca 2 prosti, Batman si Superman se credeau mai presus de orice si oricine! Frant sa va manance EGO-ul si mintea aia ingusta!
  • +60 (74 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:14)

    [anonim]

  • +58 (74 voturi)    
    Criza (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:14)

    cetatean13 [utilizator]

    A fost generata de superman si, indirect, de presedinte, care l-a sustinut mai departe. Ba mai mult, s-a dus la congresul PNL sa fie sigur ca iese castigator "baiatul".

    Degeaba are flacari in ochi, nu impresioneaza pe nimeni. Semeni vant, culegi furtuna.
  • +38 (54 voturi)    
    Decizia matura e: FARA Florin Cutzu! (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:14)

    Gryphus [utilizator]

    Singura decizie matura e renuntarea la Florin Cutzu

    - apoi semnarea unui protocol PNL + USR + minoritati pt a face reforme in romania cu TERMENE precise de indeplinire!
    • +22 (34 voturi)    
      Fara discutii asta e solutia (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:55)

      cetatean13 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Da' o sa fie cam greu. Dupa desfasurarea de forte de la Romexpo in care a fost uns sef la PNL, orgoliul i-a crescut si mai mult. Pana si azi era la fel de zeflemitor si cu zambetul arogant in coltul gurii.

      Ar trebui mers un pic mai departe : fara Citu, fara Turcan, fara Bode, fara Cimpeanu, fara Tataru si fara restul de "superstaruri" PNL care l-au sustinut din rasputeri.
      Probabil cu aripa Orban se poate negocia decent, da' cam atat.
    • -1 (1 vot)    
      Matura e (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:37)

      7fagwfe27 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Hopa si kiveku. Un wow ceva? Lasa treburile astea, vezi la nea winston cum se face. chivek pm.
    • +6 (8 voturi)    
      PNL e (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:22)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      putred pana-n maduva.
  • +70 (80 voturi)    
    Daca e asa grav ... (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:15)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Daca e criza peste criza si e grav peste masura...De ce saptamana viitoare consultari??
    Aveti programare la golf ?
    • +37 (47 voturi)    
      Exact, culmea nesimtirii e acest dulap (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:32)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Bucuresteanul_Bezmetic

      "Tara arde, e criza, situatia e groaznica, nu aveam nevoie de caderea guvernului!!!

      In concluzie, va urez un weekend placut! La mine, weekendul incepe de marti! Si ne auzim saptamana viitoare, sa incercam totusi niste consultari.

      I
  • +49 (57 voturi)    
    Este criza Iohannis (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:17)

    Addi [utilizator]

    Fara amestecul în treburile PNL și ale guvernului nu am fi avut această criza. Masca a văzut și ceea ce se vede este sinistru. Am votat Iohannis de 2 ori și simt cea mare dezamăgire posibilă. Amânarea consultărilor arata încă o dată ce dorește exponentul principal al puterii. Prelungirea acestei crize. Este lipsa crasă de responsabilitate fata de acest popor.
  • +46 (56 voturi)    
    Criza a fost provocata de Citu (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:19)

    Alex S [utilizator]

    Nu inteleg de ce ti se pare criza ca l-au dat pe Florin Citu jos, dar nu ti s-a parut criza ca au fost dati jos Vlad Voiculescu si Stelian Ion aproape fara explicatii, sau cu explicatii mincinoase. Criza a fost provocata de Citu, asta e doar consecinta.
  • +31 (47 voturi)    
    Mr President (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:20)

    Jolly Roger [utilizator]

    Eu sunt curios de ce a mutat Iohannis așa cum a mutat.
    Era clar că ce face Câțu în coaliție nu e nici ok și nici corect. Era clar că daca pica la moțiune se blochează și partidul cu el în post de negociator.
    Sunt sigur că mr President știa asta.

    Așa că... de ce a jucat o carte aparent de-a dreptul distrugătoare la adresa PNL???
    Șantaj PSD? se întoarce povestea cu casele?
    • +16 (20 voturi)    
      neah (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:17)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Cred ca a vrut sa fie presedinte-jucator, sa faca si el combinatii ca un baiat smecher.
    • +5 (9 voturi)    
      Eu cred că pur și simplu e... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 5:30)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      ... prost!
      Sau prostănac, cum spunea Iliescu.

      N-are nicio țintă.
      Atât doar că i s-a pus pata pe USR...
  • +33 (49 voturi)    
    Exact ... (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:21)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... niste cinici toti! Il tot deranjeaza pe domnul Presedinte. Ba din partidele de golf. Ba din ceremoniile la care ia medalii aiurea in tramvai pentru ca e etnic german si fara nici un merit. Ba din partidele de schi. Niste nesimtiti!

    Bai Ponta, nu ti-ai dat naibii o data demisia pentru incendiul de la Constanta?!
  • +42 (52 voturi)    
    UN MIC PAS INAINTE... (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:21)

    n_a [utilizator]

    Presedintele paseaza vina catre politicienii cinici, ignorand ca principalul actor al declansarii crizei este chiar domnia sa.
    Mai spune dansul... "ce sa mai inteleaga oamenii?!"... eh, aici intervine problema dansului, anume ca oamenii mai si inteleg cate ceva; nu sunt multi care inteleg, e drept, dar sunt din ce in ce mai multi!
    Pana una alta, "niste politicieni cinici" au stopat pentru moment planul guvernului de pregatire a marelui jaf national !!
    Altfel zis, daca in Romania devine un pic mai greu sa furi de la varful statului, asta nu poate fi decat UN MIC PAS INAINTE.
    Speram la cat mai multi pasi in directia asta.
    La ceva tot e buna si criza asta, care da jos mastile politicienilor. De pe unii da jos chiar si hainele, vorba ceea din poveste: "Imparatul e gol!"
  • +44 (54 voturi)    
    Sa nu-l uitam.. (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:23)

    vladzy [utilizator]

    Sa nu-l uitam nici pe cinicul sef, Mr. Klaus, care din frica de a nu ajunge Orban prea puternic in PNL, i-a dat un sut in fund dupa alegeri, in ciuda scorului destul de bun pe care l-a scos PNL-ul. Daca ramanea Orban premier si presedinte al PNL, cum era normal de altfel, nu se ajungea la circul asta ieftin.
    • +3 (3 voturi)    
      eh (Miercuri, 6 octombrie 2021, 1:13)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vladzy

      ghici cine vrea pd(n)l pentru el? ;)
  • +24 (30 voturi)    
    acelasi cinism (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:25)

    traiang [utilizator]

    Nu stiu cum numai altii sunt vinovati USR este cinic Dar la ce te astepti cand ii scuipi in cap Daca erau incompatiilitati normal era ca de la inceput sa nu mergi in aceeasi coalitie si sa gasesti alta solutie O coalitie inseamna compromis pe care il faci sau nu cu limitele care le stabilesti Tot anormala este situatia de acum.Ai pierdut sprijinul parlamentului normal iti dai demisia de la conducerea partidului Vine altul care poate reface alte aranjamente parlamentare Deci la noi este cam anapoda de cum este prin vest iar despre Johannis acelasi cinism Trebuie sa mearga la Consiliul Europei deja amanata plecarea nu ca lasa timp de gandire In concluzie cam toti o apa si un pamant !!!!!
  • +34 (40 voturi)    
    Mare... (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:25)

    Andreas1256 [utilizator]

    ....secatura esti, coane.
  • -3 (21 voturi)    
    xzxzxzx (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:26)

    solar [utilizator]

    Exact precum in Sfantul Imperiu Roman de Apus ! A plecat MERKELK dar ...n-a plecat ! Mai vede la ea ! Si poate se iveste o ocazie sa mai ceara incă o dată socoteală la WASHINGTON DC !!
  • +31 (41 voturi)    
    Imparatul e gol !! (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:26)

    n_a [utilizator]

    Dacacatzu e din Caragiale, dl Presedinte e din H.C. Andersen!
  • +36 (44 voturi)    
    propunere matura? (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:27)

    minus [utilizator]

    "Florin Cîțu este propunere PNL pentru premier" zice un vasal din PNL....ce sa mai zici.... doar o observatie "matura": daca tineti la vidul din cap, aveti grija ca acesta sa fie etans, altfel intra aer si se activeaza neuronul singular!
  • +36 (46 voturi)    
    wow, (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:28)

    nahir [utilizator]

    c\t de rapid e? Și asta doar de grija poporului român.
    Bineînțeles că USR e partidul cinic care i-a stricat jucăria, nu-i așa măi johny?
  • +33 (43 voturi)    
    mey bajeti - klaus era la golf (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:29)

    John_Re [utilizator]

    .. si voi il deranjati.

    .. ce naiba.

    :))
  • +40 (48 voturi)    
    se plange degeaba (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:32)

    sucaa [utilizator]

    cand a fost USR la discutii cu el, nici macar nu a incercat sa gaseasca o solutie. i-a expiediat repede.
    sa nu mai vorbesc ca tot timpul i-a criticat.
    acum el vorbeste de responsabilitate?
    omul asta tine cu tot dinadinsul sa-l depaseasca pe constantinescu in lasitate.
    pe asta nu l-au invins serviiile, l-au invins propriile decizii. s-a batut singur.
    chiar crede ca-l ami crede cineva?
    cred ca in situatia in care este suspendat, trece referendumul de demitere.
    nu sunt de acord cu schimbarea unui presedinte in functie din motive de stabilitate. dar asta deja devine o reala problema la adresa securitatii nationale.
    Base a fost suspendat de doua ori pt mult mai putine prostii.
  • +33 (41 voturi)    
    Iata presedintele (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:35)

    yol [utilizator]

    Tuturor romanilor!!
    Daca ii pasa de tara asta il pune pe bolojan si se termina circul. Daca nu, il pune pe bode, vela, mihalache sau vreun alt ciorap….
  • +22 (30 voturi)    
    Fir'ar (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:36)

    abisala [utilizator]

    Avea planificate niste partide de golf zile urmatoare, asa ca... ghinion!
  • +21 (37 voturi)    
    Asta da! (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:49)

    atc [utilizator]

    09.09.2021- Klaus Iohannis, din Elveția: " Chestiunea guvernamentală nu este absolut deloc îngrijorătoare" 05.10. 2021 - Acelasi: "Trist, dar adevărat. Cuvântul care caracterizează cel mai bine România de astăzi este cuvântul criză....Guvernul a picat în Parlament."
    Asta inseamna viziune pe termen luuuuung ( adica pana-n 30 de zile)! - Pentru cei ce l-au votat. De doua ori!
    • +13 (21 voturi)    
      apropo de vot.... (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:20)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui atc

      la 4 ani (5 ani) toata lumea "desteapta" ne trimite isteric la vot, ca a nu vota este cu muuuuult mai rau decat a vota gresit. Si cand votezi ce pare mai bun "pe piata" (adica astazi spunem ca Ponta si Dancila erau alternativele bune?), aceeasi lume ne sare-n cap ca l-am votat de doua ori pe individul care astazi se preocupa de golf cand tara geme de incompetenta!
      Pai nene, nu au facut bine "aia" de-au votat un decedat pentru o primarie?
      Data viitoare incercam si noi un mort?
      • +1 (1 vot)    
        ? (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:03)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui minus

        Scuze, da' de cand robotii sunt vii? Asta-i marea deosebire intre el si cei de pana acum ( inclusiv Ponta, Dancila, citati de tine). Aia erau VII, puteau vorbi liber, puteau dialoga - oricat ne placea sau nu ce ne spuneau. Asta citeste de pe un prompter si cand zice "Buna ziiiiiua, draaaagi ro-maaaani!" Si, chiar si-atunci, citeste prost(ii)! Programat de stapanii de-afara, va sta acolo cat vor considera ei ca-i mai slujeste.
    • +2 (6 voturi)    
      Te completez cu două citate: (Miercuri, 6 octombrie 2021, 7:33)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui atc

      „este momentul pentru decizii mature” & „voi convoca consultări cu partidele politice abia săptămâna viitoare” (un „moment” ține o săptămînă, știe profu’ de fizică).
      Fie și numai după astea (ale d-tale și-ale mele) i-ai putea replica „Amice, ești idiot!”, însă „criza” a cărei „soluție” va începe să o caute „abia săptamîna viitoare” este dovada clară că nu e idiot ci nemernic.
      • +3 (3 voturi)    
        O parere (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:10)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        De acord. Dar , atentie: time-out-ul e necesar pentru a-si primi instructiunile de la stapani! Ca doar nu-l vedem hotarand ceva de capul lui!? Aia l-au "ales", i-au dictat guvernul impotriva evidentei rezultatului de la alegeri, aia vor hotara in continuare. Robotii nu gandesc; doar executa ce-s programati sa faca!!
  • +11 (25 voturi)    
    O lume minunata (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:53)

    Fides [utilizator]

    De ani de zile va spun ca imparatul e gol.
  • +6 (18 voturi)    
    Mai greu cu lb. romana! (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:56)

    atc [utilizator]

    "...a fost votată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului care a avut succes,..." Daca nu cumva incearca sa ne spuna ca "Guvernul a avut succes" - ceea ce ar fi o aberatie- chiar si Dancila ar fi scris: "O motiune de cenzura- care a avut succes- impotriva guvernului" .Se aude, don' Profesore?
  • +10 (24 voturi)    
    Am plecat de la Ceausescu si am ajuns (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:57)

    vladionvladion [utilizator]

    sa fim condusi de Superman si Tiger Woods. Vai de noi
  • +27 (35 voturi)    
    cateva intrebari (Marţi, 5 octombrie 2021, 18:58)

    Paper_tiger [utilizator]

    1. Herr Iohannis: e criza profunda, mare criza, mare! OK, atunci de ce asteptam pana saptamana viitoare consultari? Aveti planuri pt un weekend prelungit, sau ceva programare la clubul de golf, care musai nu se poate anula?
    2. Criza sanitara nu e de la votul de azi, ci deja din aprilie era clar ca rata de vaccinare in Ro a scazut la niste rate infime pentru UE. Si, ce a facut in ultimele 5 luni cel care a avut coordonarea intregii campanii de vaccinare, anume D. Citu? N-am auzit sa se ocupe si de asta, ci doar de jocurile politice din partid.
    3. USR a avertizat permanent ca se va ajunge aici (era evident) dupa ce i-au fost demis ministrii arbitrar si fara motiv de Citu. Ati facut ceva eforturi minime de discutie cu ei?
  • +29 (39 voturi)    
    L-a luat prin surprindere? (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:05)

    n.dumiritu [utilizator]

    Guvernul nu are majoritate de o luna. Nici nu era nevoie de motiune de demitere a guvernului. Intr-un guvernamint normal, daca un cabinet pierde majoritatea, prim-ministrul isi depune mandatul si se incearca obtinerea unei noi majoritati, iar daca nu se reuseste se convoaca alegeri generale anticipate.

    Sa spui ca USR ti-a stricat guvernarea dupa ce i-ai bruftuluit si scos in decor fara sa-ti pese, mi se pare o mare lipsa de tact, daca tot o tii cu "responsabilitate" si "maturitate". Iar in spatele acelui partid sint niste alegatori cu niste optiuni si exigente. Ia incearca, daca iti da mina, sa vezi daca si alegatorii vad in derizoriu "masca reformatoare" cum vezi tu.

    Cu Iohannis m-am lamurit cit e de democrat in 2014, dupa ce n-a avut nici o reactie la manifestatiile de zeci de mii (in Cluj mai ales) care cereau conditii de vot in strainatate, culmea la alegerile la care candida si el. Nu-i pasa. Il ducea partidul la putere, si nu alegatorii. L-a acceptat pe Melescanu ministru de externe, Melescanu fiind unul dintre cei care au condus defectuos inca o data procesul de vot in strainatate, iar externele fiind prerogativa presedintelui. Cu mare greutate a avut o vorba buna pentru alegatorii Monicai Macovei pentru a le cistiga votul in turul al doilea.

    Macar daca nu aveam comparatii la indemina. Dar cind am vazut pasiunea democratiei si liberalismului la un Havel, Iohannis imi pare un strain indiferent si brutal prin nepasare.
    • +10 (16 voturi)    
      Foarte mule comentarii de calitate.. (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:49)

      DanIoan [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      ..la articolul asta. Foarte bine zis.
    • +10 (12 voturi)    
      Scurt si la obiect (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:01)

      blackbeard [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Multumesc pentru mesajul tau de bun simt. Din pacate, cred ca sunt putini ce privesc lucrurile din acelasi unghi.

      Romania parca e o tara fara speranta. De la 'revolutie' incoace, aceleasi metehne, aceleasi povesti redundante. Tot timpul, scandal, interese, minciuni, lacomie (bani, putere/influenta), lipsa de respect si bun simt, dezinteres profund pentru societate. Intr-o buna zi, poate poporul se trezeste (din somn) si vrea cu adevarat schimbare, nu niste pungasi semidocti, orbiti de egoism. Sunt pline partidele actuale de indivizi de-astia reciclati.

      Iohannis e doar un alt mincinos, o dezamagire ce va ramane in istoria contemporana.
  • +21 (29 voturi)    
    Se mai gandeste, (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:06)

    PowerIon [utilizator]

    loveste mingea de golf și o urmareste cu ingrijorare.
  • +28 (34 voturi)    
    Johannis trebuie sa renunte la ''guvernul meu'' (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:18)

    Gargara3 [utilizator]

    Pai ce facusi Cotroficusule ?

    Acum cateva zile spuneai ca NU E NICI O CRIZA.
    Azi cand prezinti situatia sari o etapa, importanta si incepi cu ;

    USR a plecat din guvern si urmezi USR a votat motiunea
    Nu domnul presedinte, USR a fost dat afara din guvern de decizia domniei voastre de a introduce pe sest in guvern PNDL 3 planul de a da bani de furat primarilor si sefilor de CJ pentru ale cumpara votul pentru Catu sef la PNLsi de al demite pe Stelian Ion.
    Acesta este adevarul ;Dvs ati declansat criza politica si acum vreti sa va spalati pe maini. Nu stiu pe cine vreti sa prostiti cu aceasta strategie ;pe votantii PSD- AUR ? Pentru ca votantii Dvs NU VA CRED..si NU VA INTELEG.
    Cu speranta ca veti inceta sa mai va ''jucati'' cu Romania si veti numi un premier care sa reuneasca coalitia PNL, USR, UDMR , si nu va veti crampona din nou de acest impostor, Fl Catu, va asigur ca toti votantii Dvs gandesc la fel
  • +24 (28 voturi)    
    VIN CASTANELE :)) (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:19)

    n_a [utilizator]

    Era cam suparat, se vedea pe el. Normal, se gandea probabil ca urmeaza sa ia ceva castane de la servicii !! Miliardele se vad un pic mai prin ceatza acum...
    Mai-marii zilei n-au vazut venind criza politica (zicea Presedintele cu zile in urma ca totul merge ca pe roate la Guvern), cum n-au vazut nici cum se apropie avalansa pandemica.
    Si uite-asa, mai din prostie, mai din nepasare "cinica" (sic!), dar in mod sigur din ticalosie, au calcat tara in picioare!
    Cum e zicala aia cu mamaliga?
    • +7 (11 voturi)    
      Sa traiesti frate.. (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:41)

      DanIoan [utilizator] i-a raspuns lui n_a

      ..foarte bun comentariul, am pus si un comment peste like sa sara in evidenta
  • +23 (29 voturi)    
    tovarase (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:21)

    liviu_ [utilizator]

    1 - tu nu trebuia sa fi apolitic?!
    2 - citu si DOAR citu a pornit aceasta criza prin faptul ca l-a demit aiurea pe stelian ion ! asta nupa ce a semnat ca nu mai face asta !
    3 - d c sptamana viitoare?! s-a rezolvat problema covid si nu stiu eu?! mai vreti la ciolan sa furati pe ultima suta de metrii sau sa va acoperiti furturile de DNA ?!

    din cele de mai sus riese ca tu esti un premier de 2 lei si nu te intereseaza tara!
  • +14 (18 voturi)    
    S-a descris perfect cu afirmatia asta (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:21)

    Booghy76 [utilizator]

    Bravo lui!
  • +24 (30 voturi)    
    Dulapuleee (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:36)

    Costi888 [utilizator]

    Pnl si a daramat singur guvernul cand a inceput sa demita unilateral ministrii partenerilor de coalitie. Incercati degeaba sa asociati usr cu psd ul :))
    Ati blufat si ati pierdut. La revedere!
  • +12 (18 voturi)    
    adica tu te consideri politician? (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:49)

    revo [utilizator]

    ca daca a fost cineva cinic, ala ai fost tu.
  • +16 (24 voturi)    
    ce ipocrit (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:51)

    averageJoe [utilizator]

    "Acestea sunt faptele, restul este discurs politic sau demagogie sau cum doriți să-i spuneți " Sa mori tu ?
    Tu decizi care-s fapte si care-s discurs polititc. ? Azi ne-a lovit valul 4 ? Azi se scumpeste curentul ? Dar sunt vorbe in vant tot ce spunem aici..pentru ca ipocritul are agenda proprie si si-o urmeaza. La cat de ranchiunos si gaunos e, nu exclud un blat cu PSD-ul, doar au trecut comun. Oricum, cred ca a mai ciupit 5% cu ocazia asta din procentele PNL. Partea proasta e ca se duc si la PSD din ele...
  • +14 (20 voturi)    
    O rusine (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Va iesi din istorie pe usa din dos. Suspendarea!
  • +8 (18 voturi)    
    johannis ...suspendare si anticipate (Marţi, 5 octombrie 2021, 19:56)

    bogmar [utilizator]

    E foarte clar ...Johannis suspendat si pedepsit penal pt ca nu a fost echidistant si a provocat deliberat aceasta criza ...si apoi alegeri anticipate iar daca Roamanii mai au puterea sa mai creada in cineva atunci USR Plus va iesi majoritar ...iar coptura PSD _PNL _UDMR va ramine in opozitie cu mizeria lor cu tot !
    Ori poate e doar un scenariu SF in mintea mea dezamagita de 30 ani de ..."democratie " si banditism economic si politic ...!!!
  • -7 (19 voturi)    
    Hai psd, aur si usr (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:02)

    Mihai2009 [utilizator]

    Vad asa o ura grozava fata de Citu si e normal. Nu cred ca poti sa fii premier in pandemie si sa te iubeasca lumea.
    Totusi, n-am vazut sa creasca usr in sondaje asa ca la sfarsitul zilei cred ca o sa revina Psd la putere cu Aur de gat.
    In fine, astept minusuri la greu. Ar fi fain totusi sa si comentati de genul:
    -jos Iohannis, jos Citu
    -sus X, sus Y
  • +16 (22 voturi)    
    Ăștia de la USR sunt cinici, nu-i așa domn´ (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:26)

    ploiesteanu [utilizator]

    Președinte? Trebuie urecheați și exmatriculați. Au supărat elevii buni și disciplinați (foarte ascultători de președinte), premianții de la PNL, cărora le dați numa´zece.
  • +14 (18 voturi)    
    Exact cum zice.. (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:36)

    DanIoan [utilizator]

    ..cinism la cote maxime..
  • +14 (18 voturi)    
    Nu pot sa cred (Marţi, 5 octombrie 2021, 20:48)

    raz_ [utilizator]

    Nu pot sa cred ca te-am votat de doua ori. Nu-i ca si cum as fi avut optiuni mai bune vreodata. Dar oricum nici un stres ca stampila mea nu mai pupa pnl cat oi trai. De ce? Din cauza ta si a penibilului de catzu. V-ati batut joc de USR si bine v-au facut. Mai bine in criza decat cu pnl la butoane
    • -2 (10 voturi)    
      Acuma da.. (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:03)

      DanIoan [utilizator] i-a raspuns lui raz_

      ..mai ales prima oara, daca iesea Ponta nu erau nici Dragnea nici Iohanis; iar Ponta slab, fricos, destept si precaut sigur s-ar fi supus vestului, stiind ca aia e tabara mai puternica, care-i aduce castig. Si cred ca noi alegatorii aia care basculam incercand sa intelegem cum ar fi mai bine ne-am inselat amarnic!
  • +12 (16 voturi)    
    Si gunoiul asta când pleacă? (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:04)

    TheoDA [utilizator]

    Criza poate sa aștepte pana sapt viitoare? Într-o companie asta se putea sancționa pana la desfacerea contractului de munca. La stat cum se sancționează?
  • +1 (11 voturi)    
    Ba, tu esti prost? (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:07)

    SiriusBlack [utilizator]

    Ti-au stricat astia programul la golf, asa-i? Niste nasoi! Cu premiul Kalergi cum stai? L-ai pus pe perete? Numai tradatorii de neam si tara primesc asa ceva! Baita-i handralau' prost ca noaptea! Unde ai ajuns Romanie, cu Cacatzu prim ministru si JohAnus prezident!?
  • +10 (14 voturi)    
    Adevaratul responsabil (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:25)

    vladulu [utilizator]

    pentru caderea guvernului este un neamt numit Io-han-is. Neamt, vorba vine. Romanii au avut mare incredere ca un neamt va scoate tara din rahat, insa s-au inselat. Dece? pentru ca neamtul lor nu e neamt sadea. Daca era neamt pleca din Romania dupa revoluie fara sa priveasca inapoi De fapt tara este condusa de un roman. Romanul din spatele lui, O romanca vasazica dintru-n sat din judetul Mures, unde se pare Toparceanu isi avea locuinta lui de vara, la tara. Despre care a si scris, citez: Ale satului mari fete, Fara ghete ...
    Continuarea in orice volum de versuri ale sus-numitului geniu - poetul urban prin excelenta.
    • 0 (2 voturi)    
      Da. (Miercuri, 6 octombrie 2021, 5:47)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui vladulu

      Și eu bănuiesc că în spatele mișcărilor dezlânate din ultimul timp ale președintelui, stă "duamna".

      Așa totul capătă sens...
  • +11 (15 voturi)    
    Acestea sunt faptele, restul este discurs politic (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:45)

    Ion Pop de Popa Popesti [utilizator]

    1. Va dati seama ce fel de partid e PNL daca il propune tot pe Catu?
    Pe hartie partid, in practica o adunatura de oameni fara onoare si respect pentru tara. Pusi pe capatuire si inavutire prin hotie si minciuna. Catu e cu banii, sa fie Catu?

    2. De ce Presedintele nostru e suparat pe tara aceasta si pe cetatenii ei tot timpul? Ca suntem oameni imperfecti, needucati si traim intr-o tara saraca? Ce nu are tara asta care l-a votat de doua ori?
    Azi ne-a zis ca pleaca inapoi in lumea lui frumoasa si se intoarce saptamana viitoare? Sa facem cum om face si sa fie tara reparata pana atunci. Cu Catu la loc si liniste?

    Dragi politruci, in viata reala oamenii nu mai au rabdare. S-au saturat de coruptie, de nesimtire, de salarii si pensii speciale platite din impumuturi. Spitalele au ajuns lagare de exterminare. Mancarea este foarte scumpa si de proasta calitate. Energia s-a scumpit pana la cer doar ca sa faca unii profit nesimtit ...
  • +9 (15 voturi)    
    SUSPENDAREA PRESEDINTELUI (Marţi, 5 octombrie 2021, 21:59)

    cristian.l [utilizator]

    Cred ca exista suficiente informatii astfel incat suspendarea Presedintelui este in carti.
    In conditiile in care avem un PRRR aprobat iar tu declansezi intentionat o criza nu mai reprezinti interesele acestei tari.
    Problema e ca nu avem lideri politici care sa aiba coloana in momentul de fata si nici anticipatele nu ar rezolva problema, din contra ar lungi criza politica.
    Speram ca Iohannis sa-i vina mintea la golf si sa realizeze ca al sustine pe Citu e cea mai mare tampenie politica dupa 90 incoace. Nu mai poti paria pe un cal mort si sa-l sustii cand tu ca partid mai ai sub 20% sustinere a romanilor si voi vreti guvern minoritar cand ai la indemana solutia rapida de numire a unui nou ministru si refacere coalitiei.
    O dati intr-una ca USR e cu AUR si PSD - cand toata tara stie ca au votata doar ca nu-l mai doreste pe Citu, ce dracu, chiar fumati la greu, dar nu ce trebuie!
    2 oameni politici de marca am avut dupa 90 incoace Ion Iliescu si Basescu, ca ne place sau nu ne place, asta este realitatea, nu ca ar fi fost buni ci doar ca stiau politica. De era Basescu se juca cu Barna, Ciolos si Citu, ii punea sa danseze pe culori nu alta ....Iohannis slab de tot!!!
  • +8 (12 voturi)    
    Cine zice , ala e : (Marţi, 5 octombrie 2021, 22:01)

    kokos [utilizator]

    "criza a fost declansata de politicieni cinici , adica de mine si de pudelul meu , cutzu" !
  • +11 (13 voturi)    
    si in a treilea rand vine iarna!!! (Marţi, 5 octombrie 2021, 22:47)

    corbul109 [utilizator]

    nuuu fratilor. Nu de pretul la energie il doare pe John Snow de Romania. Se deschid partiile si el trebuie sa stea la Cotroceni.... Oameni rai
  • +7 (11 voturi)    
    Horror! (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:00)

    bogdanrech [utilizator]

    Horror ce a ajuns Iohannis! Yacs.. nu pot să cred că chiar am crezut că e altfel.. Bleah! România lucrului bine făcut a început cu demiterea lui Kovesi și continuă în fiecare zi din ce în ce mai rău.
  • +10 (10 voturi)    
    no rush (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:30)

    nash pandelica [utilizator]

    just take it easy.
    ca nu'i bai !
  • 0 (8 voturi)    
    votantii lui Ioha (Marţi, 5 octombrie 2021, 23:47)

    ananstef [utilizator]

    eu l-am votat o data, fara coada, nu ma plang, be Base de doua ori. dar ce or zice cei care au stat la cozi de 6-8-10 ore ca sa il voteze, la multi kilometri de resedintele lor?
  • +2 (10 voturi)    
    Sintem un pas inainte (Miercuri, 6 octombrie 2021, 0:06)

    Coco Whistle [utilizator]

    Suspendarea nu e indeajuns, e nevoie de demiterea faraonului de la cotroceni. Nu merita. Pnl si alte partide sa nu mai vina cu profesorasi ca si candidati la functia suprema. Ciolasul sa ii ceara streaua romaniei daca vrea sa-i sprijine guvernul minoritar. Lui kelemono ii tot pune stele….cine se crede tovarasul?
  • +5 (9 voturi)    
    Trist, ingrijorat (Miercuri, 6 octombrie 2021, 1:22)

    vagabond [utilizator]

    Frumos, elegant, cat de cat. Nici o graba cu Iohannis. Cat de mult a dezamagit omul asta.
  • +4 (6 voturi)    
    Neamțul citește (Miercuri, 6 octombrie 2021, 3:43)

    Bota [utilizator]

    Oare neamțul citește ce spun oamenii despre el? Cred că nu căci un om normal își dădea demisia!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:41)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Bota

      Doar promptere!
  • +5 (7 voturi)    
    iudo (Miercuri, 6 octombrie 2021, 3:45)

    Contrache [utilizator]

    ai albit la ochi de la atata stat la paja. Daca te suspenda astia te votez cu doua maini. Jos KVJ
  • 0 (2 voturi)    
    E trist (Miercuri, 6 octombrie 2021, 6:23)

    feisbuk [utilizator]

    Rasuna din margini de targ,
    Un bangat puternic de arma;
    E toamna... metalic s-aud
    Gornistii, in fund, la cazarma.

    S-aude si-un clopot de scoala,
    E vant, si-i pustiu, dimineata;
    Hartii si cu frunze, de-a valma,
    Fac roata-n varteje, pe-o piata.

    Se uita in zari catedrala,
    Cu turnu-i sever si trufas;
    Gradina orasului plange,
    Si-arunca frunzisu-n oras.

    Si vine, ca-n vremi de demult,
    Din margini, un bucium de-alarma,
    E toamna... metalic s-aud
    Gornistii, in fund, la cazarma.
  • +4 (8 voturi)    
    Trist ca avem asa un Presedinte.. (Miercuri, 6 octombrie 2021, 6:30)

    Tulai doamne [utilizator]

    ... si adevarat ca domnia sa a declansat aceasta criza. Atacul este cea mai buna aparare. Consider ca o nesimtire sa arate cu degetul la altii, Barna a fost la domnia sa ca sa se gaseasca solutii, aproape ca l-a dat afara. Iar acuma in loc sa faca o autocritica, face echipa USR.ul vinovat de declansarea crizei. Dupa caderea guvernului, singura si cea mai buna solutie de a iesi din criza, este
    suspendarea Presedintelui
    • -2 (2 voturi)    
      interesant concept politic (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:48)

      disraeli [utilizator] i-a raspuns lui Tulai doamne

      rezolvarea crizei (de guvern) prin declansarea altei crize (suspendarea presedintelui).
  • +5 (9 voturi)    
    klaus si-a prezentat in plen incompetenta... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 7:46)

    index [utilizator]

    ...rar mi-a fost dat sa aud un discurs atat de mediocru, mincinos si partinitor.
    klaus spune: USR a parasit coalitia si a votat impreuna cu psd si aur Motiunea de cenzura. Asa este aparent, dar mini-klaus omite sa spuna poporului si de ce USR a ales sa paraseaasca coalitia. Nici un cuvant despre "inspirata" politica iresponsabila a premierului si favoritului sau declarat la presedentia pnl. Catzu a fost ales numai pentru ca USR l-a sustinut, USR si-a respectat promisiunea luata impreuna cu ceilalti participanti la alianta pentru Guvernul Romaniei dar catzu, odata uns premier, si-a uitat angajamentele si s-a pus pe o guvernare dictatoriala ca si cand pnl avea acum singur 60-70% voturi in parlament.
    Acelas comportament l-a avut si klaus. Dupa ce Orban l-a ajutat sa fie ales Presedinte, a virat rapid spre catzu - ca sa vezi si recunostinta presedintelui impartial.
    iar discursul tinut de klaus nu este decat un concert al vaietelor pentru grija poporului intre doua excursii turistice, tipic indivizilor carora le lipseste viziunea si capacitatea de a rezolva si controla situatii grave de criza. Dupa ce arata cat de important este ca acum partidele sa dea dovada de maturitate conchide ca va mai astepta (ce???) cu discutiile pentru un nou Guvern, pana saptaluna viitoare.
    Cat de ridicol poti fi sa ai un asemenea comportament. Usor si grabit in a acuza pe altii de producerea crizei dar nu da semne ca l-ar preocupa intr-adevar sa contribuie la rezolvarea ei. Este si asta un mesaj, poate doar de adio de la viitorul sau politic!
    • -1 (1 vot)    
      parerea ta (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:43)

      disraeli [utilizator] i-a raspuns lui index

      alti s-ar putea sa fie de alta parere. nu uita ca usr a cerut ca presedintele pnl, orban in acel moment, sa nu conduca guvernul. pnl s-a conformat si l-a nominalizat pe catu. toata lumea fericita. se pare ca usr a prins curaj si a inceput sa-si faca de cap. si ei erau intr-o coalitie. primul semnal dat de catu ca nu e gluga de coceni a fost voiculescu. usr a facut urat, chiar si cu jigniri la persoana. dar s-a mers mai departe. pana la momentul stelian. catu se pare ca a crezut si el ca ii merge. n-a mai mers. usr iese de la guvernare. deci pana la urma orgoliile au invins ratiunea. nu a fost loc de dialog. dar usr cere in continuare ca pnl sa nu isi nominalizeze presedintele in functia de premier. pai merge de 2 ori? cine naiba inghite asa ceva?
      tin minte guvernarea ciorbea. se hotara ceva in sedinta de guvern, se dadea un oug se publica in monitor. dupa o zi doua venea pd-ul sub influenta lui basescu (membru in guvern) si tipa ca nu mai sunt de acord. iar discutii si se aplica dorinta pd. ciorbea a cazut, tot la presiune pd si odata cu el si pnt. vasile a fost doar o interfata a pd. nu intotdeauna e bine sa cedezi partenerului mai mic de la guvernare sub amenintarea caderii guvernului. daca se gaseste un nou vasile atunci chiar ca pnl si-a scris epitaful. parerea mea.
      • 0 (0 voturi)    
        asa cu si asta este parerea ta... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 16:14)

        index [utilizator] i-a raspuns lui disraeli

        Orban este departe de a fi premierul de care Romania are nevoie. Faptul ca nu este viciat in aceeasi masura ca majoritatea partidului sau nu este suficient. Pe de alta parte, insasi partidul, prin rares si grupul sau de lupi, cu sprijinul plenar al lui klaus, l-au izolat pe Orban pana aproape de mazilirea totala asa ca a-l face responsabil pe USR de finalitatea acestor actiuni este, cel putin, lipsit de onestitate.
        Ceea ce, insa, constituie elementul primordial este incompatibilitatea lui catzu pentru functia de Prim Ministru. Puscarias penal, "bancher" compromis, un caracter extrem de impulsiv, incoerent sustinut inconstient de presedinte si grupul majoritar al pnl a aruncat Romania in aer, literalmente.
        Eu vad reactia USR ca fireasca si responsabila, o reactie pe care ar trebui sa o aiba toti, departe de a fi condamnabila asa cum este reactia klaus-pnl-catzu.
        De altfel, evenimentele apar sa se precipite acutizandu-se pana la o explozie de o magnitudine nemai-intalnita pana in prezent. Vom fi cu totii martori si vom putea trage concluziile intr-un moment care va interveni mult prea tarziu pentru unii dintre actorasii acestui circ macabru, avand Poporul ca victima principala.
  • +2 (4 voturi)    
    Presedintele devenit esuat, anuleaza mitul (Miercuri, 6 octombrie 2021, 8:52)

    deval [utilizator]

    neamtului muncitor si priceput din mintea romanului , pe vecie !! Cineva a inversat diodele in capul Fiintei nelocuite de la Cotroceni cat sa ne lase perplex pe toti !! Pana si eu , nu credeam ca Iohanescu si securistii care l-au propulsat unde e sunt atat de prosti !!!!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Alo, dl. KWI! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 9:53)

    atc [utilizator]

    "Haideți să vedem totuși ce s-a întâmplat dincolo de aceste declarații. USR a fost parte din coaliția de guvernare. USR a plecat din Guvern și a votat, împreună cu PSD și AUR, moțiunea de cenzură de astăzi."
    Si care-i treaba ta- dle. Presh. al unei tari democrate din UE? S-a incalcat -cumva - Constitutia sau numai ti-au dat peste cap misculatiile tale de doi lei cu PNL-Citu? (Cand PSD a fost eliminat de la putere in 2019 -tot printr-o motiune- a fost OK? Nimic cinic? Atunci ai zis, satisfacut:"Rezolvat")
    Nu cumva treaba ta era sa vezi ca-de luni de zile- guv. Citu se compromisese si trebuia schimbat inainte sa adanceasca dezastrul tzarii?
    • +1 (1 vot)    
      Bingo, ai observat ceva ce nimeni n-a mai facut: (Miercuri, 6 octombrie 2021, 11:16)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Cînd, în 2019, la moțiunea anti-Dăncilă/PSD au votat „pentru” chiar parlamentari PSD, Herr Iohannis - „ich habe kein Problem”; acum însă, cînd în favoarea moțiunii votează membri ai altui partid, Herr Iohannis - „eine grosse Problem”!
      Curat neamț, ce mai!