PERSPEKTIVA​

Primăria Capitalei: Ajutorul Firea-Țațichi pentru vacanțe în Grecia

de Eugen Istodor     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2020, 8:15 Actualitate | PERSPEKTIVA


Florentin Pandele si Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
​E COVID sau vacanță? Din această teroare ne scoate primarul Gabriela Firea. Primarul a dat ieri, de la sine putere, un test=200 de lei, bucureștenilor care pleacă în Grecia și oriunde-n lumea asta. În fapt, ce-i așa rău? Mergeee! Caști nara la București pentru un test, caști gura în Grecia la gyros și tzatzichi.

Doar că bunul simț și legea arată cam așa: eu plătesc impozite, mă tem de covizi, stau acasă. Care-i recompensa?
Invenția asta votată de Consiliul Capitalei. Ajutor financiar pentru testat scuipatul și mucii neînfricaților “greci”. Pomană electorală bine virusată.

Eu pe impozitul meu n-am apă caldă vara.
N-am apă caldă și căldură iarna. N-am pistă de bicicletă. Am tânțari. Am căpușe. Am trafic sufocat zi și noapte. N-am grădinițe. N-am computere pentru copiii pentru “școala la distanță”. N-am administrare online și avize de construire online. N-am spitale. N-am spitale curate. N-am! N-am pe banii mei.

Pe impozitul meu se încurajează fuga din țară.
Se încurajează exportul de COVID în Grecia. Așa, de plăcere. De chef de ducă. Vacanțele nu-s obligatorii. Iar cei ce primesc ajutoare n-au niciun fel de dizabilități, sau defavorizări. Să nu mai repetăm: e COVID în lume, asta te-ar pune pe carantină.

Adevărul e că eu am mititei și ciorbă de potroace-n cap. Primărița este consecventă.
Ajutorul acesta pe care-l putem numi ironic "Firea-Țațichi" vine acum după ce anul trecut tot Gabriela Firea a dat tot din banii mei vreo 400.000 de euro pentru excursii în Grecia. Cred că Gabriela Firea are o idee fixă și bună: să ajungă primar în Grecia.

Acum că am răsuflat "fără mască" aceste cuvinte despre primar, să încheiem prin a-l întreba pe bucureșteanul-grec: ai tu nevoie de pomana asta? Și dacă da, de ce-i drept să iei pomană? Dece întreb? Primarul știe el ceva, că omul oricât e el de om este și meschin, și mic. Dacă e de ciugulit, de ce să nu ciugulească?

Dragă bucureștene, nu-i mai frumos ca înainte să pleci în Grecia, să ieși să protestezi? În față la primărie. Și să urli: primare, primare, dă copiilor de mâncare. Dă bani copiilor care n-au văzut în viața lor marea.

INFO AICI: Primăria Capitalei oferă un ajutor financiar de 200 lei bucureștenilor care pleacă în Grecia și alte destinații de vacanță pentru a se testa de COVID-19 , potrivit unui proiect adoptat miercuri de Consiliul General al Municipiului București. Primarul Gabriela Firea spune că vrea să vină în sprijinul bucureștenilor care doresc să plece în vacanță, dar nu își permit să plătească un astfel de test. Asta în condițiile în care o vacanță în Grecia, de exemplu, transport și cazare, pentru o săptămână, costă in medie 500 de euro/persoană, iar prețul unui test pleacă de la 250 lei la privat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21591 vizualizari

  • +34 (44 voturi)    
    In P$D Guvizii Trust ! (Joi, 16 iulie 2020, 8:18)

    un domn [utilizator]

    Asta se Difuzeaza 7/24 pe sticla Hantena trei
  • +32 (38 voturi)    
    inca o firma care deconteaza PMB (Joi, 16 iulie 2020, 8:30)

    lasa [anonim]

    pare o schema simpla, niste bani publici care se cheltuie aiurea si in scopuri electorale, similar cu podoabele de Paste si Craciun, dar care nu sunt monitorizati onest
    de ce numai bucurestenii? este o discriminare care poate costa PSD in provincie....
    Treziti-va pana nu ne amaneteaza doamna Pandele ca si cobai pe o inventie exceptionala impotriva Covid
  • +39 (45 voturi)    
    Discriminareeee! (Joi, 16 iulie 2020, 8:32)

    NJozsef [utilizator]

    Păi de ce numai şi numai Bucureştenilor?
    Ce uşor este să faci cadouri din banii altora!
    Chiar nu mai sunt probleme de rezolvat în Bucureşti?Eu nu am mai fost în capitală de mult timp dar sunt sigur că sunt şi acolo oameni fără adăpost care s-ar bucura pentru nişte corturi/duşuri/posibilitatea să-si spele hainele,etc.
    Capitala în marea-i mărinimie ar face frumos să doneze câteva zeci/sute de containere grup sanitar şcolilor fără aşa ceva din ţară, ori instalaţii tip insulă cu panouri solare/turbină eoliană pentru încărcarea echipamentelor mobile şi acces internet gratuit în cătunele unde încă nu a ajuns reţeaua electrică.
    Cine are bani de spart/exportat în Grecia sau oriunde să-şi plătească şi testele/vaccinurile de rigoare.
  • +35 (41 voturi)    
    De acord (Joi, 16 iulie 2020, 8:48)

    Remarque [utilizator]

    doar ca firea nu vrea in Grecia, vrea aici la Bucuresti, unde-s banii mai usor de manipulat. A facut chiar ieri o rectificare bugetara si a mai dat 10 mil la biserici. Pai nu stie ea de unde vin voturile? Ce daca sunt manjite? Cine isi pune problema asta cand e bagat in "politica" pana la gat?
  • +21 (35 voturi)    
    pai de ce nu ? (Joi, 16 iulie 2020, 8:59)

    Mistrelutz [utilizator]

    daca bucurestenii permit,doamna primar ofera,doar nu da din buzunuar.nu din al ei. bine ca se poate protesta impotriva mastilor..ba..macar aia se aduna naibii si fac ceva,chiar daca n-au dreptate..voi stati ca prostii si nu faceti nimic,cu dreptatea in mana
    • +29 (39 voturi)    
      Auzi mistretule! (Joi, 16 iulie 2020, 9:45)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Bucurestenii nu permit! Buneinteles ca nu sunt de acord!
      Dar lumineaza-ne pe noi, astia multi si prosti, care ar fi calea legala sa o opresti pe hoata? Nu vezi ca cica Consiliul general a aprobat!
      La dat din gura toata tara e pe primul loc!
      Eu am transmis la primarie in atentia PG un e-mail in care am solicitat ca decontarea acestor teste sa fie facuta de catre primarita sau familai ei!
      Astept sa vad daca voi primi vreun raspuns sau ma va chema in judecata!
      • +13 (17 voturi)    
        stai putin (Joi, 16 iulie 2020, 11:58)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        ...ca nici cu famiglia nu e ok. Adica de ce sa plateasca aia din Voluntari excursiile in Grecia?
        • +10 (14 voturi)    
          Cred ca e o greseala (Joi, 16 iulie 2020, 12:34)

          gigiipse [anonim] i-a raspuns lui catelu

          Voia sa spuna sa se deconteze catre familia primaritei.
      • +14 (18 voturi)    
        se poate protesta (Joi, 16 iulie 2020, 15:12)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        sau numeroase ong-uri si asociatii ar putea da in judecata primaria sa conteste hotararea. Banii trebuies folositi in folosul comunitatii,nu doar in folosul unei parti din ea.
      • +4 (10 voturi)    
        Dar are dreptate Mistrelutz-ul! (Vineri, 17 iulie 2020, 9:29)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        "Bucurestenii nu permit! "

        Cum sa nu permitem?
        Nu noi am votat-o pe stirista Varanului?
        Cum de a ajuns la Priimaria General, nu prin alegerea noastra?
        Ce, au pus-o extraterestii acolo?
        • +1 (1 vot)    
          daca nu ne-am dus la vot (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 10:57)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

          Tacerea - ca si lipsa actiunii - nu este intotdeauna de aur...
  • +22 (26 voturi)    
    fiecaruia dupa nevoi (Joi, 16 iulie 2020, 12:29)

    Dedalus [utilizator]

    Crede ca asa cumpara voturi.

    Femeia asta e numai si numai dupa imagine.

    Practic, din banii din impozitele bucurestenilor ea isi face campanie electorala.

    A dat bani pentru de toate, transformand Bucurestiul in prima Republica Soovietica din Europa moderna.

    In Bucuresti, ca sa traiesti bine trebuie doar sa locuiesti, nu sa si muncesti.

    In Bucuresti, ca si in toata Romania, numai prostii muncesc.
  • +22 (26 voturi)    
    Să nu uităm că (Joi, 16 iulie 2020, 14:13)

    nick24 [utilizator]

    Bucureștiul e cea mai urâtă capitală europeană, nu s-a făcut nimic prin centru, nici fațade, nici trotuare, nici spații verzi. Ba chiar s-au tăiat copacii de peste tot și nu s-a plantat nimic. Totul e cenușiu, coșcovit, poluare de la mașini, de la gropile de gunoi, de la ghenele blocurilor.

    “ Eu pe impozitul meu n-am apă caldă vara.
    N-am apă caldă și căldură iarna. N-am pistă de bicicletă. Am tânțari. Am căpușe. Am trafic sufocat zi și noapte. N-am grădinițe. N-am computere pentru copiii pentru “școala la distanță”. N-am administrare online și avize de construire online. N-am spitale. N-am spitale curate. N-am! N-am pe banii mei. ”

    2) să nu uităm că firea tot insista cu testele, ba pe stadion, acum pt Grecia. E clar că e ceva murdar aici.
    Probabil că testele sunt cumpărate la niște prețuri supraevaluate. Oare de la cine?
    O iinvestigație? Ceva?
    • +6 (6 voturi)    
      O explicatie : (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 12:36)

      Olyx [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Primaria face parte, alaturi de Institutul Bals ( al dlui Streinu-Cercel) si probabil INS, dintr-un proiect cu fonduri europene din care s-au "păpat" bani multi ( ca asa e in Romania, banii eurpenilor sunt "sifonati" de un grup restrans de persoane care au acces la informatie si ocupa functii inalte, ca si in Politehnica, ministere etc...) si acum , aceste institutii trebuie sa LIVREZE REZULTATE altfel vor fi puse in situatia sa dea inapoi banii aia multi...
  • +22 (26 voturi)    
    Pentru ca Politica = perceptia publicului (Joi, 16 iulie 2020, 15:49)

    bigbrother [utilizator]

    Sa nu-si inchipuie cineva ca Firea face aceste pomeni din altruism (ma refer la ajutoarele pentru pers cu handicap, pentru femei gravide etc). Nici vorba, aici sunt calcule electorale si cele mai bune afaceri se fac intotdeauna cu banii altora, prietenii (primarului) stiu de ce si cum.

    Nu mai e nimic de spus decat:

    1. Puneti masca pe fata a.i sa putem vota in septembrie, deja se vorbeste de amanarea alegerilor.
    2. Daca mai iese inca odata Firea e clar ca noi bucurestenii suntem prea prosti pentru secolul asta si ne meritam soarta.
  • +14 (16 voturi)    
    Draca de Ea (Joi, 16 iulie 2020, 17:55)

    Canache [anonim]

    Eu nu scriu nimic,că mă taie cenzura pt. înjurături
  • +19 (21 voturi)    
    Bani publici pentru excursii in Grecia ?... (Joi, 16 iulie 2020, 18:38)

    Olyx [utilizator]

    Nuuuuu, sunt banii dnei Firea...I-a primit de la parinti drept zestre la maritis, de la sotul putred de bogat, de la...Loto !!! D-aia ii cheltuie cu asa frenezie..!!! Pai, daca erau banii bucurestenilor proveniti din impozite si taxe, avea dna Firea grija de ei sa ii investeasca cu folos : construia Polivalenta, termina Patinoarul, fluidiza circulatia in Capitala, termina statia de tratare de la Glina, facea pasaje, parcuri, spitale, piste pentru biciclete, planta copaci, punea Delta Vacarestilor pe harta turismului mondial si cate si mai cate ar fi facut dna Firea...TIMP SA FI AVUT !!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Cui nu ii place ... (Vineri, 17 iulie 2020, 9:26)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    "Eu pe impozitul meu n-am apă caldă vara. "

    Sa fii dumneata sanatos!

    Electoratul traditional al pedesereului ju prea face dus, asa ca nu-i deranjeaza lipsa apai calde.

    Iar Dumana Fierea ne-a oferit inca dn februarie solutie perfecta:

    "Cui nu ii convine, nu are decat sa se mute in alt oras!"
  • +9 (9 voturi)    
    poate totusi (Vineri, 17 iulie 2020, 10:16)

    Gigi [anonim]

    Dadea bani sa faca testul pentru cei care isi permit un concediu pe litoralul romanesc, unde este de cateva ori mai scump ca in grecia
  • -7 (7 voturi)    
    testare Grecia (Vineri, 17 iulie 2020, 16:48)

    atc [utilizator]

    inteleg ca:
    testarea pentru Grecia se face gratuit, din bugetul PMB, ca si testarea celorlalti bucuresteni ce si-au exprimat dorinta in acest sens..
    testarea celorlalti cetateni ai tarii, se va face, conf. Min. Sanatatii, dupa un algoritm stabilit de guvern, tot gratuit, dar din bugetul tarii.
    Nu pare a fi nici o diferenta.
  • +2 (2 voturi)    
    Mândră Gabi Firea,trimite oamenii în Grecia. (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 8:44)

    asavreau [utilizator]

    Să vadă bucureștenii cum se face carantină în Grecia.Să se învețe minte.Sincer,nu aș lua în considerare un test COVID plătit de Primăria București.De unde știu eu că nu trimite intenționat oameni infectați ca să distrugă Grecia?În plus,după cum am văzut,la coadă sunt și personaje dubioase dispuse să dea probe în locul tău.Cum garantează că testul este recoltat de la cel interesat?Când se va stârni scandalul cu românii din Grecia testați de Firea și care se constată că au COVID,sper ca Firea să nu dispară.Să fie disponibilă pentru a da socoteală.Este ceva cu Firea.De la început a tot căutat să facă ceva,să profite de COVID,indiferent că face pagube colaterale imense.